agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar > Meşe
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2008, 09:48   #121
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Sayın Cevizci Meşeler çıplak kökle taşınmamalıdır aksi takdirde kururlar.Ayrıca evde çimlendirilen meşeler hemen doğaya bırakılmamalıdırlar yeni çıkmış zayıf fidanların doğada yaşamaları zordur (en büyük nedeni yaz kuraklığı ) benim fidanlıklarda gördüğüm ve satışa sunulan meşe fidanları en az iki yaşında olan ve belli bir güce erişmiş fidanlardı ve toprak köklü olarak satılıyorlardı çünkü bu şekilde doğada yaşama şansları daha yüksektir.

Benimde toprak köklü olarak alıp diktiğim meşelerin hepsi tuttu ancak evde saksıda çimlendirdiğim ve 2-3 aylık olan küçük meşe fidanlarını doğaya bıraktığımda hepsi kurudu şimdi evde baktığım bir meşe fidanım var 8 aylık oda kendi başına doğada yaşayacak güce erişince (belki 1 yıl daha evde bakarım-odunsu gövde oluşmalı ve kökü yeteri kadar güçlenmeli) onuda doğaya rahatlıkla bırakabilirim.

Ayrıca eklemem gerekir ki pelitlerin doğada kendi başlarına fidan haline gelmeleri ancak toprak neminin yeterli olduğu yağışın bol olduğu yerlerde mümkündür daha çok Karadeniz, Marmara bölgesinde bu mümkün malesef diğer bölgelerde kuruma olayına çok sık rastlanıyor.Bilgilendirebildiysem ne mutlu bana.

quercuslover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2008, 09:56   #122
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Eklemek istediğim birşey daha var fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla küçük bir saksıya 10-15 tane pelit ekiyorsunuz ancak bu pelitler fidan olunca onları ayırmak pek mümkün olmayacaktır çünkü meşe çok uzun kazık ve saçak kök yapar ve bu kökler birbirinden ayrılmaz en iyisi saksı başına 1 fidan.

Ayrıca küçük saksılara ve bardaklara ekilen tohumlardan çıkan meşe fidanlarının büyümeleri belli bir noktadan sonra durur **** yavaşlar bu durumda onları daha büyük saksılara almak gerekir.Meşe fidanının köküne gelişebileceği alanı bırakmak gerekir çünkü meşelerin çoook uzun kökleri vardır örnek vermem gerekirse mesela benim deneyimlerimden gördüğüm 10 cm boyundaki yeni bir fidanın yaklaşık 30 cm kökü oluyor ona göre düşünün artık ne kadar uzun kök yaptığını.

quercuslover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 19:15   #123
Ağaç Dostu

abone34's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 1
merhaba arkadaşlar ,meyva tohumları hakkında bilgisi olan var mı ? geçen sene ektiğim mandalina ve limon çedirdekleri yeşerdi.önce mandalinanın ne olduğunu anlamadım ektiğimi unutmuşdum yaprağının ucunu kesince etrafı mandalina kokusu sardı inşallah büyür..ekdiğim erik,kayısı,elma tohumlarından birşey çıkmadı..erik,kayısı,şeftali çekirdeklerini kırıp içindeki tohumumu ekmeli yoksa çekirdeklerini kırmadan mı ekmeli ?? ben çekirdeklerini kırıp ekmişdim..!!!

abone34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 10:57   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2007
Selamlar arkadaşlar, geçen sene kasım ayında birçok soru sormuştum ama cevap alamamıştım bu başlık altında. Olsun.. Ve şimdi.. Bahçeme başka bir yere taşımak üzere diktiğim meşe palamutlarının belki yarısından fazlası tuttu ve sizin için fotografladım. Gayet saglıklı gozukuyorlar. Kasım ayı gelince gidip gönüllü ağaçlandırma çalışması yaptığım araziye dikeceğim. Bu arada Ankara Çayyolu nda yaşayıpta boş arazilerde gönüllü ağaçlandırma çalışmaları yapmak isteyenler benle temasa geçebilirler.

Eklenen Resimler

justice beğendi.
evrims Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 11:02   #125
Yeni Üye

Bu arada usta ağaç/meşe palamudu yetiştiricilerine danışmak isterim: Direk açık ve kurak araziye diktiğim meşe palamutlarını (at kestanesi de dikmiştim ama pek tutan yok) kaç günde bir sulamalıyım? Gölgelendirme nasıl yapmalıyım? Ben ağaçların onune saat 14:00dan sonra gunes alamayacakları sekilde buyuk taslar koydum gunes fazla yemesinler diye ama olur mu acaba?
İyi ağaçlandırmalar..

Düzenleyen evrims : 02-07-2008 saat 12:40
Eski 04-07-2008, 10:21   #126
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Sayın Evrims, Önce sulama ile ilgili sorunuza cevap vermeye çalışayım. Bu sorunun doğru yanıtı, ihtiyaç kadar sulama yapmanızdır. Bu cevap, size pek anlamlı gelmemiş olmalı. Sulama sıklığı konusunda zaman birimi olarak bir şey söyleyebilmek de pek mümkün değil. Bu zamanı belirlemek için bir çok şeyi bilmek gerek. Toprağın özellği, bir sulamada ne kadar su verdiğiniz. Meşelerin ne zaman dikildiği, dikim yerinin nasıl hazırlandığı.

İsterseniz bir örnekle açıklamaya çalışayım. İyi vasıflı bir toprakta sonbaharda kazdığım elli santimetre çapında ve elli santimetre derinliğimde bir dikim çukuruna, yine sonbaharda diktiğim palamutun yerinde çimlenmesi sonucu elde ettiğim fidanın su ihtiyacı ile saksıda çimlendirdiğim, baharda yirmi santimetre çapında ve yirmi santimetre derinlğinde bir çukura diktiğim fidanın sulama sıklığı aynı olmayacaktır. Birincisi onbeş günde bir sulamayla yetinirken; ikincisini, haftada iki veya üç defa sulamam gerekebilecektir. Dikim yapılan toprağın niteliği de sulama sıklığını tayinde önemli bir etmendir. Dikim yaptığınız çukurda 8-10 santimetre derinlikteki toprakta nem kalmamışsa sulama yapmalısınız. toprak nemli ise sulama yapmanıza gerek yok demektir.

Gölgelik konusuna gelince, meşelerin gölgeye ihtiyacı yoktur. Ancak dikim çukurunu, yani sulama yaptığınız yeri, varsa uygun bir malzeme (mesela birkaç cm kalınlığında biçilmiş çimden bir tabaka) ile örterek doğrudan güneş almasını önlemeniz su tüketimini azalatacak, suyun hızla uçup gitmesini önleyecektir.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2008, 11:36   #127
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yücel Özlem Mesajı Göster
Sayın Evrims, Önce sulama ile ilgili sorunuza cevap vermeye çalışayım. Bu sorunun doğru yanıtı, ihtiyaç kadar sulama yapmanızdır. Bu cevap, size pek anlamlı gelmemiş olmalı. Sulama sıklığı konusunda zaman birimi olarak bir şey söyleyebilmek de pek mümkün değil. Bu zamanı belirlemek için bir çok şeyi bilmek gerek. Toprağın özellği, bir sulamada ne kadar su verdiğiniz. Meşelerin ne zaman dikildiği, dikim yerinin nasıl hazırlandığı.

İsterseniz bir örnekle açıklamaya çalışayım. İyi vasıflı bir toprakta sonbaharda kazdığım elli santimetre çapında ve elli santimetre derinliğimde bir dikim çukuruna, yine sonbaharda diktiğim palamutun yerinde çimlenmesi sonucu elde ettiğim fidanın su ihtiyacı ile saksıda çimlendirdiğim, baharda yirmi santimetre çapında ve yirmi santimetre derinlğinde bir çukura diktiğim fidanın sulama sıklığı aynı olmayacaktır. Birincisi onbeş günde bir sulamayla yetinirken; ikincisini, haftada iki veya üç defa sulamam gerekebilecektir. Dikim yapılan toprağın niteliği de sulama sıklığını tayinde önemli bir etmendir. Dikim yaptığınız çukurda 8-10 santimetre derinlikteki toprakta nem kalmamışsa sulama yapmalısınız. toprak nemli ise sulama yapmanıza gerek yok demektir.

Gölgelik konusuna gelince, meşelerin gölgeye ihtiyacı yoktur. Ancak dikim çukurunu, yani sulama yaptığınız yeri, varsa uygun bir malzeme (mesela birkaç cm kalınlığında biçilmiş çimden bir tabaka) ile örterek doğrudan güneş almasını önlemeniz su tüketimini azalatacak, suyun hızla uçup gitmesini önleyecektir.
Sayın YÜCEL ÖZLEM detaylı verdiğiniz cevap için çok teşekkürler. Kafamda sulama sıklığı konusunda birşeyler oluştu. Özellikle gölgelendirme konusunda verdiginiz bilgiyi en kısa zamanda biraz çim tabaka alıp meşeleri korumaya almak için uygulayacagım çünkü yaz sıcakları başladı..

Bu arada ne tesadüftür ki cemal.S takma isimli kullanıcı "üyelerin kendisini tanıtması" bölümüne attığım mesaja cevap olarak yazdığı mesajda benim sizle tanışmamı önermişti. Ankara Çayyolunda oturuyorum ve gönüllü olarak burdaki boş arazileri yeşillendirmeye çalışıyorum.Hatta sonbaharda küçük çapta bir ağaç dikme şenliği gibi birşey de düşünüyorum. Tabii katılımın ne kadar olacağını ve tam olarak nerelerde duyuracağımı bilemiyorum. Benim diktiğim tohumlar at kestanesi ve meşe palamudu tohumları. Bu resimlerde gördüğünüz meşeleri de şu anda üstünde çalıştığım araziye sonbahar gelince dikeceğim.

Aşağıdaki linkten benim attığım ve hemen altında da cemal.S'nin attığı mesajı okuyabilirsiniz. Öneriniz için tekrar teşekkürler.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...956#post254956

Eski 24-08-2008, 11:56   #128
Yeni Üye

fantastic's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2008
Galeri: 2
Merhabalar

Arkadaşlar bende bu meşe ağaçlarına, bursaya gittiğimde hayran kaldim,gerçekten muhtesemler önlerinde saygı ile eğiliyorum her gördügümde ve yaratıcının güzelligini görmek muhtesem : )
Tohumlarindan getirdim saksıya ektim bir tanesi tuttu cok iyi büyüyordu,ama simidi biraz yapraklari hastalandı,gibi yerini degistirecem.

son hali böyle ama,iyi olacagina inaniyorum,daha cok ilgi gösterecem : )

acaba baska yapmam gereken birsey varmi hastalanmış olabilrmi ?
Birde baktim tema sayfasına,yanlis dikim yapmışım : ( bide balıkesir akcaydayim hic meşe yok iklim ve yükseklik toprakla iliglili sorunlar olabilir mi =?
sevgiler herkese : )

Eklenen Resimler

justice beğendi.

Düzenleyen fantastic : 24-08-2008 saat 21:38
fantastic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2008, 17:57   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Meşe tohumdan yetişmesi zor olduğunu söyleyenler var, doğru mudur?

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 02:06   #130
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darkfriairs Mesajı Göster
Meşe tohumdan yetişmesi zor olduğunu söyleyenler var, doğru mudur?
Hayır çok kolay yetişiyor ve hiç nankör degil. Benim geçen sene kasım ayında diktigim meşelerin çoğu çıktı.

Eski 31-08-2008, 10:41   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
@evrims, teşekkür ederim. Bu sene bir kaç meşe toplayayım.

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 16:24   #132
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Dün yaklaşık 30 tane meşe tohumu topladım.Toprak buldum.Onları çimlendirmek istiyorum.Saksım olmadığı için bardakta yetiştireceğim bi süre.Sonra saksı almayı düşünüyorum.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

nese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 23:11   #133
Ağaçsever

Neden kimse cevap vermiyor.AZ da olsa çevreye katkı sağlamak istiyorum.İki gündür soruyorum bir kişiden bile cevap yok.Bilgi paylaşıldıkca değer kazanmaz mı?

Eski 05-10-2008, 23:41   #134
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sayın nese, meşe üretimi başlığını baştan sona okudunuz mu? Okumadıysanız hemen okuyun derim, palamutlarınızı fidana nasıl döndüreceğiniz hakkında güzel bilgiler var.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 10:53   #135
Ağaçsever

Okudum ama yanlış yapmak istemiyorum.İlk defa böyle bişeye kalkışıyorum.

Eski 17-10-2008, 10:37   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2008
merhaba arkadaşlar ben ilçeye giderken meşe agaçları gördüm.gidip pelitlere baktığımda daha dışı yeşildi.sanırım içleri daha olgunlaşmamıştı.bu pelitlerin olgunlaştığını nasıl anlayabilirim veya nasıl olduklarında toplamam gerekir.birde benim bunları dikmem ancak ilkbaharda mümkün. o zamana kadar pelitleri nasıl koruyabilirim.ağzını hava almayacak şekilde kapatıp bir poşetle dolaba koysam ilkbahara kadar sağlam kalırmı.yardımcı olursanız sevinirim.

saltiokka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 13:57   #137
Yeni Üye

coşkun ayaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 12
Selamlar,
Ben bu sıralar topladığım yaklaşık 50 adet meşe palamutunu saksılara diktim.
Bunların çoğu bir yol kenarı ağacından topladığım Amerikan kırmızı meşesi'dir.
Bu meşeye ve büyük yapraklarına hayran oldum. Yaprakları kasım aylarında kızarıyor.
Çimlenmelerini dört gözle bekleyeceğim. Herşeyi faydacılık yönüyle değerlendirenler bunları niçin ekiyorsun diyorlar.
Bunları büyütüp çevremdeki parklara ekilmelerini sağlamaya çalışacağım.

coşkun ayaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 14:55   #138
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Palamut yeşertmekte tesadüfen bir yöntem buldum.

Önceki hafta bir arkadaşım bir torba palamut getirmişti. Poşetin ağzını bağlayıp bir tarafa bırakmıştım. Dün poşeti açınca çoğusunun yeşermiş olduğunu gördüm. Bazı palamutlarda da hafif küflenme olmuştu. Bu hafta sonu hepsini mazotlu sudan geçirip dikeceğiz.

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 19:10   #139
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Palamutlar olmuş ve dökülmüş. Bugün bahçeden kum ocağına kum almaya giderken birkaç palamut ağacının diplerindeki dökülmüşleri montun ceplerine doldurdum. 2 tane 2 litrelik kola şişesini dolduracak kadar almış ceplerim. Başparmağım kalınlığında ve yaklaşık 3 cm uzunluğunda kestane rengi meyveler bunlar. Toplamak için yere düşmeye başlamasını beklemek gerekiyor, sincaplara da kaptırmamak lazım. Okuldaki uygulama dersi için hocaya götüreceğim.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2009, 21:54   #140
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2008
Quercus Sadleriana

Bebek halde bir "Quercus Sadleriana"

Eklenen Resimler

nerkinozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2009, 22:00   #141
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2008
İkinci bebeğim de oldu..

Arkadaşlar yaklaşık 2 hafta kadar önce ektiğim 3 adet meşe palamudundan ikincisi de başınıçıkardı. Ömürlü olsun...

Eklenen Resimler

nerkinozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 15:45   #142
Ağaçsever

elnino's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2008
Galeri: 30
Meşe

Bunlarda benim evimin penceresindeki meşe Bu küçücük haliyle dev bir ağaç olacağına inanmak zor

Eklenen Resimler

elnino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 21:56   #143
Ağaçsever

cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
meşe palumutu fidanlarına ANTEP ŞAM FISTIĞI aşılanarak fıstık yetiştirildiğini duydum ..gerçekleşebilirmi.. eger mümkünse bilgi aktarırsanız memnun olurum...

cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 11:51   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2009
çok değerli arkadaşlar benim de meşe palamudu hakkında sorularım olacak eskiden çocukluğumuzda pamuğun arasına koyarak fasülye nohut yetiştirirdik aynı yöntemi meşelere de uygulasak filizlenir mi ve filizlenmesi normalden daha mı hızlı olur daha mı yavaş olur cevaplarsanız sevinirim teşekkürler...

khaled Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2009, 10:55   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2009
Arkadaşlar ben Sivas tarafına meşe palamudu ekmek istiyorum. Bozkır iklimine uyum sağlayacak hangi türü ekersek daha iyi olur. Kendim Ankarada çalışıyorum dolayısıyla fazla bakım ve su istemeyen tür hangisidir?..Bilgilerinize muhtacım...

gilkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 09:50   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2006
Tüylü Meşe (Quercus pubescens)'yi tavsiye ederim. Kuraklığa dayanıklı meşe türlerindedir.

meadowsons Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 00:26   #147
Yeni Üye

byrecoo's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2009
merhaba arkadaşlar benim bir sorum olucak..
2 gün önce elime 15 kadar meşe palamudu geçti ve o hevesle hemen annemden bir saksa çalıp palamutlarımı ektim ancak palamutlar bana biraz fazla kuru gibi geldi hatta 2 3 tanesini sallayınca içinden tıkır tıkır ses geliyordu. Acaba çimlenme şansı varmı diye merak ediyorum?? Umarım çıkarlar ümitle bekliyorum...

byrecoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 00:46   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2009
meşe palamudunu nasıl yetiştirebilirim?

Meşe palamudu yetiştirmek istiyorum. Parklardan tohum toplayacağım. Nasıl ekeceğimi tam bilemiyorum. Yan yatırın diye okumuştum. Nasıl yan yatırılacak? Nasıl yetiştirilir? Yeşerince dikim işini bilemiyorum. Bana yardım edebilir misiniz? (nereye , nasıl dikilir?)

Ayrıca başka ağaçlar da yetiştirmek istiyorum. Hangi tohumları nereden toplayabilirim?

Saygılarla Şamil Harputlugil

samil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 08:23   #149
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Meşe palamdu nu tohumdan yetiştirmenin en önemli kısmı toplanır toplanmaz nemini kaybetmeden ekmektir. (Kıblesi yoktur.)
Toumlar normal ağaçdan düşünce nasıl duruyorsa o şekilde kalması yeterli.
Örtü olarak kendi kalınlğı kadar toprak örtüsü kullanın yeterli.
Don tehlikesi olan bölgelerde son baharda toplanan tohumlar soğuk katlamaya alınarak ilk baharda ekilir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 09:31   #150
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Geçen sene kızımın okulundan bir proje için her öğrencinin en az 3 tane yetiştirmesini istediler. 2-3 kere tohum toplayıp denedik, beceremedik. Sonuçta forumdan bir dostumuzun yardımı ile üstesinden geldik. Tohumu kasım gibi ve dipten topladık, yan yatırdık ve üstünü 1-2 cm toprakla örttük. Kapalı balkonda muhafaza ettik. Çok sulama yapmak çürütebiliyor. Sonuçlar aşağıda. Sonra kızım gidip 3 taneyi ormana dikti. Kolay gelsin.

3 Mart 2009'da çekilen fotografları

31 Mart 2009'da çekilen fotografları

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
dikim, meşe, tohum, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024