agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar > Meşe
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2018, 07:40   #271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2019, 08:33   #272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2012
Merhabalar arkadaşlar, bahçemizdeki büyük bir meşenin altından alıp bir başka köşeye ektiğim meşe yerini sevmiş gayet yüksek hızla büyümeye başlamıştı fakat geçen baktığımda birisi tarafından (kim olduğunu tahmin edebiliyorum) tepe sürgününün kesildiğini gördüm, şu an tepede şamdanlaşma benzeri bir görüntü var, fidanın şu anki boyu yaklaşık 2,5 metre. Meşede işler nasıl yürür acaba, yan dallardan biri tepe sürgünü haline gelir mi yoksa bu meşenin dümdüz bir ağaç olma ihtimali sonsuza dek yitmiş durumda mı?

Peşinen teşekkürler.

bufalu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2019, 14:43   #273
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Bahçeme ekmek istiyorum ama fidanını nereden bulurum diye araştırırken buraya denk geldim. Tohumdan yetiştirmek de güzel fikirmiş ama biraz uzun bir sürek sanırım.

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2020, 22:38   #274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2020
Wink palamuttan meşe yetiştirken yaşanan sorunlar

merhaba,
meşe ağaçlarından palamutları toplayıp saksılara ektikten sonra 15-30 cm arası yetişmelerini gözlemledim ancak bi süre sonra yaprakları yanmış gibi kararıp kurudu çıtır çıtır döküldü hepsinin.
Her sene aynı poblem nerede hata yapıyor olabilirim sitede araştırdım ancak cevap bulamadım.
bu ve benzer sorunların çözüme kavuşturulduğu konu başlığı olsun, verilen cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

Düzenleyen doğaseverhüthüt : 02-04-2020 saat 22:46 Neden: imla hatası
doğaseverhüthüt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2020, 18:25   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2020
Merhaba, ekim ayında toplayıp bardaklara ektiğim palamutların yaklaşık 20 tanesi ilkbaharla birlikte yaprak vermeye başladı. Şimdi tüplere aldım ama balkonumda uzun süre misafir edecek yerim yok. Fidanları bahçeye dikmek için en uygun zaman hangisidir? Sonbaharda diksem kışı atlatırlar mı sizce?

Ayelax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2020, 15:21   #276
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayelax Mesajı Göster
Merhaba, ekim ayında toplayıp bardaklara ektiğim palamutların yaklaşık 20 tanesi ilkbaharla birlikte yaprak vermeye başladı. Şimdi tüplere aldım ama balkonumda uzun süre misafir edecek yerim yok. Fidanları bahçeye dikmek için en uygun zaman hangisidir? Sonbaharda diksem kışı atlatırlar mı sizce?
Şimdi dikin. Havalar ısınıyor. Daha hızlı şekilde toprağa kök salarlar.. Sonbaharda yapraklar döküldüğünde de fideleri, talaş vs. ile örtüp üzerine plastik örtü çekin. İkinci yıl için bunu yapmanıza gerek yok, 2. sene bitki yeterli karbonhidrat içeriğine sahip olacağı için donmayacaktır.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2020, 10:39   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Şimdi dikin. Havalar ısınıyor. Daha hızlı şekilde toprağa kök salarlar.. Sonbaharda yapraklar döküldüğünde de fideleri, talaş vs. ile örtüp üzerine plastik örtü çekin. İkinci yıl için bunu yapmanıza gerek yok, 2. sene bitki yeterli karbonhidrat içeriğine sahip olacağı için donmayacaktır.

Çok teşekkür ederim

Ayelax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2020, 11:55   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2020
Meşe palamudu toplayıp açık araziye dikmeyi düşünenler için detaylı bilgi içeren bir blog, Araziye Meşe Palamudu Ekimi Çok sayıda gönüllü ile yapılacak palamut ekiminin fark yaratacağını düşünüyorum. Olumlu sonuçlar alındıkça gönüllü sayısının daha da artacağını umuyorum. Herkese kolaylıklar dilerim..

Forestman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 09:21   #279
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2020
Bende var

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sezinci Mesajı Göster
Arkadaşlar zordur ama meşe palamudunu orman fidanlıklarından bulabilirsiniz.
Benim bahçemde asırlık palamut var yerlerde dolup taşıyorlar.

gkapuska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2020, 19:23   #280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğaseverhüthüt Mesajı Göster
merhaba,
meşe ağaçlarından palamutları toplayıp saksılara ektikten sonra 15-30 cm arası yetişmelerini gözlemledim ancak bi süre sonra yaprakları yanmış gibi kararıp kurudu çıtır çıtır döküldü hepsinin.
Her sene aynı poblem nerede hata yapıyor olabilirim sitede araştırdım ancak cevap bulamadım.
bu ve benzer sorunların çözüme kavuşturulduğu konu başlığı olsun, verilen cevaplar için şimdiden teşekkür ederim
Önceki mesajlardan birinde meşe filizleri 10 cm kadar olduğunda köklerin 30 cm kadar olduğu yazıyordu. (Biraz geriye gidip o mesajı bulmanızı öneririm). Bu durumda, bulundukları kap küçük olduğu için ölüyor olmalılar.

bc_the_path Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2021, 14:58   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2020
Meşe fidanı hk.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mstfylcn Mesajı Göster
meşemin son durumu..
sanırım saksısını da değiştirmem gerekiyor.. bu saksı ona küçük geliyor.. saksının altından dışarı kök salmış..

ne kadar sürede bu boya geldi acaba?
ben ekim sonunda çimlendirdim bugün 18/03 ancak 6-7 cm oldular normal mi sizce?

pinariplik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2021, 20:06   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2021
Merhaba, bulunduğumuz bölgede iklim sebebiyle çok sayıda meşe ağacı mevcut fakat neredeyse tamamı şekil olarak biçimsiz ve çok fazla dallanmış oluyor. Tek gövde üzerine kısa da olsa gövde yapmış olan ağaç az sayıda. Ben ise peyzaj anlamında bahçemde meşe olsun istiyorum. (Aşağıdaki gibi bir örnek)

1- Bölgenin yerli ağaçlarından küçük olan bir tanesini söküp arazime taşıyabilir miyim?
2- Budama ile düz bir forma kavuşturmak mümkün mü?
3- Meşe ağacı için dal üzerinde köklendirme yapılıp daha sonra kesilebilir mi?

Arazide yer alan bazı meşe ağaçları.

Çok teşekkür ederim.

kamil35 beğendi.
Rotana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2022, 14:25   #283
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Merhaba,
İç Anadolu'nun doğru ve bilinçli bir şekilde ağaçlandırılması için bölgenin yerli türü olan biyo çeşitlilik dostu tüylü meşeyi üretmekteyim. Deneyimlerimden edindiğim bilgileri diğer meşe severlerle de paylaşmak isterim

1- Meşe ağacı ile ağaçlandırma yapmak istiyorsanız kesinlikle bölgenin doğal meşe türünü kullanın. Palamutları parktan/yoldan toplamanızı önermem. Mümkünse yakındaki bir ormandan toplayın. Peyzajda kullanılan ağaçların türü farklı olabilir ve orijinleri belli değil. Mesela Ankara Yöresi için parklardan toplana saplı meşe fidanları kururken tüylü meşeler hiç sulama olmadan bile çok iyi hayatta kalma oranına sahip oldular.

2- Fidan dikmek daha garantili bir yöntem. Direkt pelit/palamut ekildiğinde yaban hayvanları sebebiyle çimlenme oranı düşük oluyor. Mazotun etkisini çok da gördüğümü söyleyemem. Yalnız fidanları birinci yılında dikmenizi tavsiye ederim.

3- Mümkünse fidanınızın toprağına az bir miktar meşe ormanı toprağı ekleyin. Mikoriza aşılanması sayesinde fidan daha sağlıklı ve hızlı gelişiyor.

Herkese iyi yıllar dilerim,
Saygılar...

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
dikim, meşe, tohum, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024