agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-10-2010, 10:36   #331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Sizi yürekten kutluyorum. İşte gerçek ağaç ve doğa sevgisi budur.Yoksa git bir fidanlıktan ver beş lira albahçene dik. Ağaç yetiştirmek evlat yetiştirmek gibi bir şeydir.

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 12:40   #332
cuu
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Tohum çimlendirme hangi aylarda yapılmalı?

Merhaba herkese.bu siteye üye olduktan sonra çok bilgiler öğrendim şimdi bilen arkadaşlara bir sorum olacak ben genelde buldum ağaç tohumlarını ilgimi çekenleri ekmeye gayret ederim bazısında başarılı olamıyorum bu konuyu çok araştırdım deneyimi olan arkadaşlardan da yardım bekliyorum.Tohumları çimlendirmek için kasım ve mart aylarında eklidiğinde çimlenme oranının yüksek olduğunu söylediler hangi ayda daha başarı sağlanır? Sert çakirdekli meyve tohumları mart ayındamı ekilir? Bilen arkadaşlar net cevaplar verirse sevinirim şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

cuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 09:07   #333
Ağaçsever

lepiska's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2010
minik kozalaklı çam

sevgili doğa sever arkadaşlarım; bir arkadaşımdan temin ettiğim bu tohumları nasıl çimlendireceğim hakkında yardıma ihtiyacım var sanırım. tohum paketinde "minik kozalaklı çam" yazıyor. iç mekanda çimlendirmek ve büyütmek için nasıl bir yol izlemeliyim? tohumların fotoğraflarını da ekledim.bir bilgisi olan var mı acaba?
Name:  DSC00940.jpg
Views: 20890
Size:  38.8 KB

Name:  DSC00941.jpg
Views: 23066
Size:  44.6 KB

lepiska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 05:52   #334
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2006
sn lepiska,ben iç mekanda ne kadar çam çimlendirdiysem hepsi öldü.çok değişik şeyler denedim ama olmadı.en iyisinin sonbaharda saksıya dikip bahçeye koymak olduğunu öğrendim.ilkbaharda en güzel şekilde çıkıyorlar.ama dışarda olmasının da bazı sakıncaları var.serçeler gelip kafasını koparıp yiyorlar yeniz filizleri.üstüne sepet koyarsanız sorun kalmaz.

asi_portakal beğendi.
alparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 15:00   #335
Yeni Üye

Kara Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2006
20-25 gün önce topladığım tohumları geçen hafta başı içi toprak dolu plastik bardağın içine gömdüm. 3-4 gün önce toprağın içinden çıktılar ve sadece hafta sonu (2 günde) işyerine geldiğimde boylarının hemen hemen 5 santimetreye geldiklerini gördüm. İnanılmaz mutluluk verici bir olay.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kara Kartal : 25-10-2010 saat 15:43
Kara Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 08:31   #336
Ağaçsever

lepiska's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alparslan Mesajı Göster
sn lepiska,ben iç mekanda ne kadar çam çimlendirdiysem hepsi öldü.çok değişik şeyler denedim ama olmadı.en iyisinin sonbaharda saksıya dikip bahçeye koymak olduğunu öğrendim.ilkbaharda en güzel şekilde çıkıyorlar.ama dışarda olmasının da bazı sakıncaları var.serçeler gelip kafasını koparıp yiyorlar yeniz filizleri.üstüne sepet koyarsanız sorun kalmaz.

teşekkürler sayın alparslan. en iyisi dediğiniz gibi yapayım, tohumları heba etmeyim

lepiska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2010, 19:28   #337
Ağaçsever

nimehnu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2010
çiçeklerimin toprağına oraya buraya sıkıştırdığım limon çekirdeklerini filizlenince bir saksıya topladım. limon çekirdeklerini yıkayıp 10 cm kadar derinliğe yerleştirdim.hepsi bu. ekstra hiç bir özen göstermedim. limon çekirdeği filizlendirmek isteyenlere tek tavsiyem derin bir saksıya çekirdeği gömmeleri.

Eklenen Resimler

nimehnu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 14:22   #338
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Plumbago Mesajı Göster
Internetten bu resmi buldum. Sanirim size gelen bitki bu
evet arkadaşlar bendede var bundan ama adını o zaman alınırken demişlerdi unutmuştum. cevizden küçük ama güzel bir ağaç.
geçen sene çok vardı bu sene saksısını değiştirdim az verdi.
aşılama ile üretilmiş. sürgün zamanı dibinden bir sürgün yürüyorki boyu 1 metre oluyor (piç sürgünler) dikenli bir ağaca aşılanmış. 2-3 santimlik dikenler oluyor.

aynısı karadenizden 3 mandalina fidesi getirmiştim ondada aynı dikeli sürgünler oldu. tabi bunlara güç girmesin diye budadım.
bir arkadaşım da " neden kestin aşı yaşsaydın" demişti ama kestik birkere.

maslan41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 14:28   #339
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lepiska Mesajı Göster
sevgili doğa sever arkadaşlarım; bir arkadaşımdan temin ettiğim bu tohumları nasıl çimlendireceğim hakkında yardıma ihtiyacım var sanırım. tohum paketinde "minik kozalaklı çam" yazıyor. iç mekanda çimlendirmek ve büyütmek için nasıl bir yol izlemeliyim? tohumların fotoğraflarını da ekledim.bir bilgisi olan var mı acaba?
Eklenti 176252

Eklenti 176253
plastik bardağa yarısına kadar toprakta yetişir ama tohumlar yabani çam. madem yetiştiriyon fıstık çamı dib be kardeşim.büyüyünce hem ağacıda yakıçıklı meyveside. tohum istersen burdan yollarım sana.

Eski 02-01-2011, 16:56   #340
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibabaa Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar geçen gün topladığım dağ çileklerinden yiyordum ve aklıma geldi acaba tohumlarını çimlendirebilirsem büyük bir saksıda yaşarmı acaba yoksa bahçeye mi dikmem gerekir_?
arkadaşlar bende var bir sürü oldu hatta
isteyenlere resimde yollarım. 2 senede bahçeyi
istila etti. isteyene fidede yollarım. tohmdan
yetişmez muhakkan fideden ekin ama ymesi güzel
toplaması zor.ben hem saksıda yetiştiriyom hem
bahçede saksıları bazen hatırlı arkadaşlarım geldimi
hediye olarak veriyorum.
bende 2 küçük çocuğum var onlarda bu lezzetleri
tatsınlar diye diktim. ben kocaelideyim.
burda bir dağ var çilek tepesi deriz 850 metre rakımda bir çilek var olmaz böyle bişey. isteyenlere çıplak kölkü yollarım. ama nasıl yollarım bilemiyom. kargo mu olsur bilemem. posta olmaz ezilri.
muhafazalı kargo kolisi olmalı bence.

Eski 02-01-2011, 17:08   #341
Yeni Üye

Alıntı:
arkadaşlar saksıda dağ çileği yetiştirmeyi deneyen var mı _?
arkadaşlar bende var bir sürü oldu hatta
isteyenlere resimde yollarım. 2 senede bahçeyi
istila etti. isteyene fidede yollarım. tohmdan
yetişmez muhakkan fideden ekin ama ymesi güzel
toplaması zor.ben hem saksıda yetiştiriyom hem
bahçede saksıları bazen hatırlı arkadaşlarım geldimi
hediye olarak veriyorum.
bende 2 küçük çocuğum var onlarda bu lezzetleri
tatsınlar diye diktim. ben kocaelideyim.
burda bir dağ var çilek tepesi deriz 850 metre rakımda bir çilek var olmaz böyle bişey. isteyenlere çıplak kölkü yollarım. ama nasıl yollarım bilemiyom. kargo mu olsur bilemem. posta olmaz ezilri.
muhafazalı kargo kolisi olmalı bence.

Eski 02-01-2011, 17:10   #342
Yeni Üye

Alıntı:
merhaba arkadaşlar geçen gün topladığım dağ çileklerinden yiyordum ve aklıma geldi acaba tohumlarını çimlendirebilirsem büyük bir saksıda yaşarmı acaba yoksa bahçeye mi dikmem gerekir_?
arkadaşlar bende var bir sürü oldu hatta isteyenlere resimde yollarım. 2 senede bahçeyi istila etti. isteyene fidede yollarım. tohmdan yetişmez muhakkan fideden ekin ama ymesi güzel toplaması zor.
bende 2 küçük çocuğum var onlarda bu lezzetleri tatsınlar diye diktim. ben kocaelideyim. burda bir dağ var çilek tepesi deriz 850 metre rakımda bir çilek var olmaz böyle bişey. isteyenlere çıplak kölkü yollarım. ama nasıl yollarım bilemiyom. kargo mu olsur bilemem. posta olmaz ezilri. muhafazalı kargo kolisi olmatı bence.

Eski 02-01-2011, 18:07   #343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2008
ben epeyi gladiçya filizlendirdim ,bir o kadarınıda ziyan ettim.en sonunda bulduğum yöntem en kolayı ve en verimlisi.saksıya tohumları yerleştiriyorum üstüne toprağı döküyorum ondan sonrada kaynar suyu boşaltıyorum.1 haftada falan patlıyorlar.resimleride bunlar

fıratplastik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 18:54   #344
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maslan41 Mesajı Göster
arkadaşlar bende var bir sürü oldu hatta isteyenlere resimde yollarım. 2 senede bahçeyi istila etti. isteyene fidede yollarım. tohmdan yetişmez muhakkan fideden ekin ama ymesi güzel toplaması zor.
bende 2 küçük çocuğum var onlarda bu lezzetleri tatsınlar diye diktim. ben kocaelideyim. burda bir dağ var çilek tepesi deriz 850 metre rakımda bir çilek var olmaz böyle bişey. isteyenlere çıplak kölkü yollarım. ama nasıl yollarım bilemiyom. kargo mu olsur bilemem. posta olmaz ezilri. muhafazalı kargo kolisi olmatı bence.
Sayın maslan41,Kocaeli karşıyaka'dayım. Çilek fidelerinize talibim.Mümkünse alabilirmiyim.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 23:02   #345
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2010
sn maslan41
çilek fidelerinden kargo ile gönderirsen sevinirim.
selamlar
adresimi özelden yazıyorum

akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2011, 00:39   #346
Ağaç Dostu

sevgice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Wink Cicek tohumlari hakkinda deneyimlerinize ihtiyacim var

Merhaba arkadaslar bu bolumde genel de herkes agaclar icin tohum dan yetisdirme bilgis paylasmis. ben ise size int.den almak istedigim tohumlar hakkinda danismak istiyorum .
tohumdan ilkkez cicek yetisdiricem kismetse sorum su assagida belirttigim ciceklerin tohumunu simdi diksem (ev isi si 21 -24 derecede ) cimlenme sansi olur mu yoksa nisan ayini mi beklemeli sonrada havalar isininca acik dogal ortama almali
ve bu cicekler saticinin belirttigi gibi cok yillik midir sezonluk mudur.ben cok yillik renkli ciceklerim olsun istiyorum.bana bu cicekler hakkinda bilgi verebilirseniz cok sevnirim.tesekkurler herkese

Adenium col gulu
Heliotropium
Ingiliz pomponet papatyasi
Primula Auricula
Cin feneri
Lithops turleri
Titanopsis turleri
Elegans pipo pelikan cicekli sarmasik
Kokulu selluka
bir kac cesitde bonsai turu

sevgice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 20:31   #347
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar,
Elimde bir kaç çeşit tohum var.Şimdi ev ortamında saksıda çimlendirsem ve havalar ısınınca bahçeye diksem olur mu?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 22:03   #348
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sayın yılmaz yalçın,
zaten çimlenmesi için güneşe ve sıcak günlere ihtiyaçları var. yatırın onları toprağa, uyuyadursunlar, baharda gözlerini açarlar minik minik.
saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 14:37   #349
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Şubat ortası-sonu gibi iç mekanda viyollere ekim yaparsanız Mart sonu gibi gece donları bittiğinde fideleriniz hazır olur. Yerlerine şaşırtırsınız. Yalnız çimlenme aşamalarında ısı, ışık ve sulamaya dikkat ediniz. Isı 18-22 derecede olmalı. Çimlenme sonrası ışık ihtiyacı artar. Gerekirse viyoller daha çok ışık alan bir yere taşınmalı. Mantarlanmatı engellemek ve kök çökerten hastalığını uzak tutmak için, aşırı sulamadan kaçınılmalı. Toprak ıslak değil, nemli olmalıdır. Mekanın sık sık havalandırılması da yerinde olacaktır. Kolay gelsin.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 13:05   #350
Ağaç Dostu

sevgice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgice1981 Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar bu bolumde genel de herkes agaclar icin tohum dan yetisdirme bilgis paylasmis. ben ise size int.den almak istedigim tohumlar hakkinda danismak istiyorum .
tohumdan ilkkez cicek yetisdiricem kismetse sorum su assagida belirttigim ciceklerin tohumunu simdi diksem (ev isi si 21 -24 derecede ) cimlenme sansi olur mu yoksa nisan ayini mi beklemeli sonrada havalar isininca acik dogal ortama almali
ve bu cicekler saticinin belirttigi gibi cok yillik midir sezonluk mudur.ben cok yillik renkli ciceklerim olsun istiyorum.bana bu cicekler hakkinda bilgi verebilirseniz cok sevnirim.tesekkurler herkese

Adenium col gulu
Heliotropium
Ingiliz pomponet papatyasi
Primula Auricula
Cin feneri
Lithops turleri
Titanopsis turleri
Elegans pipo pelikan cicekli sarmasik
Kokulu selluka
bir kac cesitde bonsai turu
Kımse bana yardımcı olamıcakmı yaa

sevgice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 13:28   #351
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgice1981 Mesajı Göster
Kımse bana yardımcı olamıcakmı yaa
Her bir çiçeği kendi başlığı altınca incelerseniz daha doğru olur. Bazıları şimdi iç ortamda çimlendirme için uygun olabilir, bazıları doğrudan yerine ekilmek isteyebilir. Her birinin yetiştirme koşulu farklı olabilir. Çimlendirme sonunda da başarılı olmak için bu bitkiler hakkında biraz bilgi toplamanız gerekir.

"Kımse bana yardımcı olamıcakmı yaa" yazmasanız daha iyi olurdu.

350 no.lu yanıt sizin için de uygun.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 11:41   #352
Yeni Üye

Kara Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2006
Ekim ayı içinde tohumdan çimledirmeye başladığım "ağaçcıkların" şimdiki durumları.Acaba bundan sonra ne yapmalıyım?Daha büyük bir saksıya mı aktarmalıyım yoksa yerinde tutup biraz daha büyüdüklerinde toprağa mı dikmeliyim? Ne zaman hangi işlemi yapmalıyım?Tecrübesi olanlardan yardım rica ediyorum.

Eklenen Resimler

Kara Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 16:35   #353
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2006
daha büyük bir saksıya aktarmayın aynı ölçüde bardağa saksıya veya poşete dikin.hatta en iyisi poşete dikmek.ben toprağa dikiyorum ama diğer arkadaşların başka fikirleri olabilir.o konuda bir şey demek istemiyorum.ama ben toprağa dikiyorum.ben de size benzer bir yöntemle mart ayında dikiyorum ve haziran gibi poşetlere aktarıp bahçede toprağın üstüne koyuyorum.ama sakın beton üstüne koymayın.ben koydum bir kere hepsi öldü.naçizane fikrim bu benim.

alparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 09:57   #354
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Abimden çevirisini yaptırdığım tohum çimlendirme hakkında bilgiler;

Tohum Karışımı Yerleştirme
İyi bir genel tohum karışımı yerleştirme, hacimsel olarak, bütün tohumlar için aşağıdaki şekildedir:
• 2 Parça nehir kumu
• 1 parça “turba oluşturan yosun”
• 1 parça perlit
Direk olarak karıştırın ve nemli tutun. Alternatif olarak çoğu bahçe mağazalarından küçük tohum karışım çantası alabilirsiniz.
Ekim
Karışımı küçük bir tepsi ya da meyve sepeti gibi bir kaba (büyük tohumlar teker teker küçük tüplere ya da saksılara dikilebilir). Önce karışımı ıslatın, tohumları dikmek için düz bir zemin olup olmadığından emin olun. Tohumları seyrek olarak ve çok kalın serpin ki kök çürümesini engellesin. Karışımı kapatın ya da tohumların derinliğinin iki katı olacak şekilde saf kum koyun. İyi tohumların sadece ince bir korumaya ihtiyacı vardır. Çoğu insanın çok az çimlenme ile karşılaşmasının sebebi, tohumları büyük saksılarla ya da çok çimlenme karışımı ile korumalarıdır
Sulama
Kumu iyi bir sprey ile ıslatın (Atomizer spreyler en iyisidir). Sepeti cam ya da plastikle koruyun ve onu sıcak kuytu bir yere koyun, sadece toprak kurumuş göründüğünde düzgünce sulayın. Koruma, iki sulama zamanı arasında onları 4-5 gün nemli tutacaktır. Tohumların gübrelenmeye ihtiyacı olmamalıdır ama onları uzun süre saksılamayı düşünmüyorsanız kolay çözünen gübreler kullanabilirsiniz
Zehir
En yaygın problem “fideçökerten” ile karşılaşılmasıdır. Bu küçük tohumları çürüten toprak kaynaklı bir mantardır. Bunu kontrol etmek için, ben FONGARID ( ya da CAPTAN) adında bir mantar ilacı kullanıyorum, bunları bitkilerin üzerine acil durumlarda sıkabiliyorunuz. Genellikle bahçe mağazalarında küçük paketler halinde bulabilirsiniz. Bitkilerin spetini ya da saksısını dikmeden önce çamaşır suyuyla ya da deterjanla yıkamak da bu mantarları azaltır.
Çimlenme zamanı
Çoğu küçük tohumlar 7-14 hafta arasında bir anda belirecektir. Akasya gibi sert kabuklu tohumlar sıcak suyla korunmaya ihtiyaç duyacaktır ve o suyu gece boyunca emecektir. (Benim tohum paketlerim, bu belirli türler için gerekli olduğunda tavsiye edecektir). Bazı tohumlar yavaş çimlenirler ve bu haftalar alabilir. Bunu tohum paketlerinde göstermek için uğraştım.
“toprağa dikme”
Bunu fidanlar 3-7 cm yüksekliğe ulaştığında yapmalısınız. Fidanlar büyüdüğünde saksıya dikilmeli, ilk olarak küçük saksılara sonra da büyük saksılara ya da polietilen çantalara... Saksı karışımı kullanın (bahçe toprağı değil). Çoğu fidanlıklarda çoğu bitki için uygun toprak karışımını bulabilirsiniz, ya da kendinizinkini yapabilirsiniz. (Çoğu topraklar suyun yeteri derecede süzülmesine izin vermediği için oldukça elverişsiz ve bitkiniz ölebilir ya da zarar görebilir) Toprak karışımları genelde gübreli talaşlar, rendelenmiş çam kabuğu, ve kum içerir. Fidanlıklardaki normal toprak karışımları yeterli süzülmeyi sağlayacak karışımlar, su tutma kapasitesi, uygun asit ve sezonluk büyümeler için uygun besinler içerirler.
Çoğaltma işlemi için barınak
Bir şekil barınak gerekli, ama özen gösterilmeli. En basit ve en ucuz barınak limonluktur. 15 cm genişliğinde 4 duvar kenarlar için olacaktır ve eski bir pencere iyi bir üsttür. Havalandırmak için delik açın. Fidanlar büyüdüğünde yavaş yavaş daha açık bir duruma doğru transfer olacaktır böylece dikim için “kapalı sert” olacaklardır. Gölgelemek için Basit bir çatı ya da iyi metal bir sargı bezi tohumları sıcak, soğuk ve rüzgardan koruyacaktır.
Kışın tohum ekmek için tavsiye
Sıcaklık düştüğü zaman tohumlardaki çimlenme oranı da düşecektir. Tohumların çimlenmesi için sıcaklık gereklidir bu yüzden evde saksıyı ya da sepeti su ısıtıcısının üzerine koyuyorum. Çimlenmek için ışığa ihtiyaçları yok, sadece sıcaklık gerekli. Tohumlar çıkmaya başladığı anda, saksı hemen ışığa konulmalı yoksa tohumlar yaşamayacaktır. Dip ısıtıcısı da yeterli olabilir.

Tohum katmanlaştırma
Bazı Tohumlar, soğuk kışı geçirdikten sonra, normalde baharda ortaya çıkan uyku halindeki çimlenmeye sahiptirler. Onları ekerek bu sürecin doğal yollarla ilerlemesini sağlayabilirsiniz bununla birlikte çoğu bahçıvan bu süreci hızlandırmak isteyebiliyorlar!! Çoğu durumda, ihtiyacı olan tek şey yalancı bir kış. Tohum kış olduğunu sandığı sürece, onun toprak altında kışı geçirmesine gerek yoktur, iyi bir çimlenme elde etmek için, onu “katmanlaştırma” olarak bilinen bir süreçten geçirerek çoğaltmak gerekir. Yaratılan Islak ve soğuk koşul tohum kabuğuna nemli bir ortam yaratır ve tohumun, kışın geçtiğini sanmasını sağlar. Bunu yapmak için, tohumları 48 saat suda bekletin. Sonra tohumları fermuarlı bir çantaya ya da benzeri bir nemli (ıslak olmayan) bir çantaya sphagnum yosunu, torba oluşturan yosun, vermikülit ya da toprak ile birlikte koyun ve çantayı buzdolabında 6-8 hafta bekletin. Bundan sonra, gerektiği şekilde onları ekin. Alternatif olarak, buzdolabında çok boş yeriniz varsa tohum saksısını normal bir şekilde, korunarak (burada demek istediği çantada olduğu gibi saksıyı kapatmak galiba) dikildikten sonra buzdolabına 6-8 haftalığına koyun. Sonra alın ve normal sürece devam edin.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2011, 01:56   #355
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Douglas Fir Mesajı Göster
Şubat ortası-sonu gibi iç mekanda viyollere ekim yaparsanız Mart sonu gibi gece donları bittiğinde fideleriniz hazır olur. Yerlerine şaşırtırsınız. Yalnız çimlenme aşamalarında ısı, ışık ve sulamaya dikkat ediniz. Isı 18-22 derecede olmalı. Çimlenme sonrası ışık ihtiyacı artar. Gerekirse viyoller daha çok ışık alan bir yere taşınmalı. Mantarlanmatı engellemek ve kök çökerten hastalığını uzak tutmak için, aşırı sulamadan kaçınılmalı. Toprak ıslak değil, nemli olmalıdır. Mekanın sık sık havalandırılması da yerinde olacaktır. Kolay gelsin.
Dün iç mekanda viyollere bamya, domates tohumu ve kara kabak tohumu ektim. Mart sonu yani nisan da bahçeye dikim yaptığım zaman sorun olur mu? Yoksa mayısın 2. haftasını beklemeliyim mi?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 23:46   #356
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar,
Elimde akşam sefası,sabah sefası ve bir kaç çeşit mevsimlik çiçek tohumu var.Ev ortamında çimlendirme şansım yok çünkü iç ortamda ışık yetersiz kalıyor.Bu nedenle tohumları direk dış ortamda yani bahçeye ekmek zorundayım.Yani şaşırtma yapmadan öylece diktiğim yerde büyüyüp gelişmesini ve çiçek açmasını istiyorum.Bu mümkün mü?Mümkünse ne zaman direk bahçeye ekmeliyim?Ve ekmeden önce toprakta ne gibi işlemler yapmalıyım?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 23:20   #357
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bende sorumu biraz zor olsa da arama yoluyla buldum.

Çiçek tohumu ekim zamanları
Çiçek tohumları ekim tablosu

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 12:29   #358
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Elimdeki bilgiyi paylaşmak istedim;
1971 basımı İstanbul Üniversitesi Orman Ürünleri Yayını olan çimlenme fizyolojisi ve Prof. Dr. Fikret Saatçioğlu'nun kitabından; çimlenme güçlüğü olan tohumlarda başarıya ulaşmanın yolu şöyle izah edilmektedir.

a) Sülfirik asit H2SO4: 1 kg tohuma 20 gr H2SO4 %20 ile 90-120 dakika muamele edilir. Asidin sıcak olması etkiyi kuvvetlendirir.

b) 90-95 derecede kaynayan su kalbur üzerindeki tohumun üzerine dökülür. Bu süre 3-20 saniye arası olmalıdır. Veya kaynamış su içine atılan tohumlar 3 dakika bekletilir.

c) 2-3 cm eninde düzensiz kırılmış cam parçalarıyla tohum makinada veya kavanozda saklanarak tohumlar çiziktirilir. Çiziktirilen tohumlar % 86 oranında çimlenme kabiliyeti kazanırlar.

Yukarıda bahsettiğimiz üç metot da çimlenme güçlüğü olan bazı tohumlarda kullanılabilir.

A'yı uygulamayız.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 14:23   #359
/

Giriş Tarihi: 25-11-2010
selam millet ben susak ve o tarzda kuruyan kabaklar arıyorum göndermek isteyen **** cok miktarda satmak isteyen olursa özelime yazarsanız sevinirim saygılar

general84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 14:26   #360
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi general84 Mesajı Göster
selam millet ben susak ve o tarzda kuruyan kabaklar arıyorum göndermek isteyen **** cok miktarda satmak isteyen olursa özelime yazarsanız sevinirim saygılar
Lütfen bu mesajınızı ALIŞVERİŞ bölümüne taşır mısınız? Burada tohum çimlendirme ile ilgili bilgiler veriliyor.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
fıstık çamı, mavi ladin, okaliptus, sarı çam

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024