agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni159Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-11-2015, 23:55   #841
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2014
İyi akşamlar. yaklaşık bir sene önce kavanozda çimlendirdiğim avakadom şimdi bu halde... bilmediğim bir nedenden dolayı alttaki yapraklardan başlayarak bu şekilde kuruyor yapraklar... alt kısmında 10 civarı yaprak neredeyse tamamen kuruduğundan kesip aldım. şu anki hali resimdeki halinden daha da kötü... neredeyse tüm yapraklarda bu kuruma olayı mevcut... toprağı torf toprak ve yaklaşık 2 haftada bir filan düzenli bir şekilde toprağını çamur yapmayacak şekilde sularım... havaların soğumasından mı yaprak döküyor yoksa bir hastalık mıdır toprağından mıdır sebebi bilmiyorum.... lütfen bilen bir arkadaş cevap yazarsa sevinirim... bu arada zonguldakta yaşıyorum...

http://i.hizliresim.com/zl4Qk9.jpg

seth87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2016, 15:33   #842
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2015
Bir türlü filizlenemeyen avokado

Herkese merhaba

Foruma avokado başlığı altında ilk kez yazıyorum. Bende bundan 2 ay önce kadar avokado çekirdeğini çimlendirmek için suya koydum fakat bu süre zarfında çekirdek çok yavaş gelişme göstererek sadece kökten gelişme gösterdi .Fotoğraflarda da görebilirsiniz. Yeni yeni üstten filizlenme başladı bu süreci hızlandırmak için ne yapmak lazım? Ayrıca sizin deneyimlerinize göre toprağa almalı ve köklere dikkat edersiniz uçlarda tüy gibi şeyler var onlar nedir acaba?

Eklenen Resimler

Milla ve Jakin beğendi.
alpyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 22:19   #843
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Bugün, 22:37 Özel mesaj
Isılcicek
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2016

Avokado

Merhaba,
Bana mesaj yollamışsınız çok teşekkür ederim, mesaj yolladığınıza dair bilgi geldi ama henüz mesajınızı alamadım. Eğer mümkünse mail adresimede yollayabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Işıl

Sevgili Isılcicek, özel mesaj olarak gönderdiğiniz ilk mesajınıza cevap yazdım fakat, Üye olmuşsunuz ama önce kendinizi bu başlıkta tanıtmanız gerekiyor sanırım

http://www.agaclar.net/forum/uyeler-...niyor/2595.htm

hala 0 mesajdasınız o yüzden benim size yazdığım özel mesajlar gitmiyor olabilir.

Sonra sizin avokado hakkında sorduğunuz soruları özel mesajla değilde bu başlıkta sorabilirsiniz, bilgiler hakkında herkesin görebileceği ve sizin avokadonuzun gibi sorunu olanların da yararlanması açısından doğrusu budur.

Ayrıca yine ikinci özel mesajınızda email den de gönderebilirsiniz demişsiniz ben email i de görmüyorum. Ayrıca yeni üye olduktan sonra sizi doğru yönlendirecek şekilde okumanız gereken kurallar var.

O yüzden ilk önce kendinizi yukarıda vermiş olduğum başlıkta tanıtın, sonra da sorularınızı ilgili başlıklarda sorarsanız size konu hakkında bilgisi olan üyeler yardımcı olacaklardır.

Bu mesajımı gördüğünüz takdirde mesajımı sileceğim.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2016, 15:49   #844
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
2015 yazında markette gördüm merak ettim aldım, beklettim yedim yok beğendim, neyse çekirdeği çok değişik geldi, boş bir saksı vardı oturma odasında, soktum içine..

1-2 ay sonra bir baktım bişiler çıkıyor, sonra biraz daha biraz daha büyüdü neredeyse 60-70 cm oldu ama yaprakları bazıları kurudu gibi oldu.. yeri direk güneş görmeye başladı bende bu hafta güzel bir dereye yakın, gölgelik nemli bir yere ektim.

Bakalım fırsat oldukça ziyaret edeceğim , bakımını yapacağım fotolar çekip bu konuya ekliyeceğim. Doğal ortamda büyetebilecek miyim.

Sırık koymamıştım, sırık ile destekleyim mi ?
İnek gübresi koymak gerekli mi ?
Çevresini temizlemiştim yine her 10-15 günde bir çevresini temizlemeye devam edeyim mi ?

Önerilerinizi bekliyorum.

fKalyoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2016, 20:11   #845
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpyilmaz Mesajı Göster
Herkese merhaba

Foruma avokado başlığı altında ilk kez yazıyorum. Bende bundan 2 ay önce kadar avokado çekirdeğini çimlendirmek için suya koydum fakat bu süre zarfında çekirdek çok yavaş gelişme göstererek sadece kökten gelişme gösterdi .Fotoğraflarda da görebilirsiniz. Yeni yeni üstten filizlenme başladı bu süreci hızlandırmak için ne yapmak lazım? Ayrıca sizin deneyimlerinize göre toprağa almalı ve köklere dikkat edersiniz uçlarda tüy gibi şeyler var onlar nedir acaba?
Sn. alpyilmaz avokadonuz çok güzel kökler oluşturmuş, artık toprağa dikebilirsiniz. Hiç suda bekletmeden dikildiğinde bile gelişebiliyorlar.

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2016, 22:14   #846
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2016
Avokadom 1 hafta önce yağan şiddetli yağmurlar neticesinde yaprakları komple sarkı. ve şimdide sararmaya başlıyor. Galiba avokadom geberiyor. Ne yapmam gerek? yaşı 2 yaşında ve balkonda saksıda yetiştiriyordum. gerçi bişey de yapmıyordum ona yetiştirmekte denmez hani. öyle saldım çayıra mevlam kayıra hesabı. şimdi balkonun yağmur almayan yeri ne koydum. ekstradan bir vitamin falan filan vermem gerekmi. lütfen acil cevap yazın.

korcekmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 15:24   #847
Yeni Üye

nursenkocer's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2016
avakodoyu
* birkaşık bal ve biraz muz ile ezip kariştırın çok güzel oluyor
veya
*sarmısaklı yoğurt ile kariştirin üztüne hafif zeytin yağı (olmasada olur)

harika hem şifa hem lezzet
genelde şifalı bir bitki olduğu için tüketiliyor farklı bir lezzet olduğundan değiil bende denedim sade tadı hiç güzel değil ama bu basit hazırlıkla deneyebilirsiniz

*şifasıda çocuk sahibi olmada sıkıntı yaşayan erkeklere faydası var .

bodipar beğendi.
nursenkocer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 15:30   #848
Yeni Üye

nursenkocer's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2016
bende çimlendirdim yaz başında da toprağa ektim bence iyi gidiyordu ama eşim gübre ile toğragı karıştırıp dibine döktü ondan sonra olan oldu boynu büküldü toprağı hafif eşeleyince kut mu solucan mı neyse o kaynıyordu hemen gübreli kısmı temisledim ama solucanlar hala var ne yapmalıyım
böyle solmasına çok üzülüyorum ne yapmalıyım acaba toprağı tamamen mı değiştirmeliyim yardımcı olursanız sevinirim

nursenkocer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2016, 18:17   #849
Yeni Üye

Elara's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2016
İşte benim avokado bebeklerim

Dört adet avokadom var, hepsini farklı zamanlarda çekirdekten çimlendirerek büyüttüm. A ve B tipi döllenme oluyormuş avokadolarda, umarım iki tip döllenme yapan avokado da vardır bunların içinde.

Eklenen Resimler

Elara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2016, 11:12   #850
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-04-2007
Balkonda baktığım aşılı avokadomun yaprakları üzerinde küçük beyaz noktalar oldu ve yapışkan haldeler, bu nedir? Nasıl önleyebilirim? Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Name:  IMG_4215.JPG
Views: 1693
Size:  52.8 KB

Gauke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2017, 11:32   #851
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2016
Merhaba, yarım saat karşılaştırmalı çimlendirme tecrübemi yazdım ,göndermek istedim meğer üye girişi yapmamışım

fusunmns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2017, 20:02   #852
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2015
1 sene sonra Avokadom

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
Sn. alpyilmaz avokadonuz çok güzel kökler oluşturmuş, artık toprağa dikebilirsiniz. Hiç suda bekletmeden dikildiğinde bile gelişebiliyorlar.
Tekrar merhabalar
1 Sene aradan sonra foruma yeniden giriş yapıyorum. Sayın Jakin cevabını için teşekkür ederim. 1 Sene aradan sonra tekrar avokadomun son halini fotoğraflarıyla gönderiyorum. Yorumlarsanız sevinirim gördüğünüz eksikleri vs. Yaprak uçlarındaki kahverengileşmeler neden kaynaklanabilir acaba. Budamam gerekir mi tavsiyeleriniz nelerdir?

Eklenen Resimler

alpyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2020, 11:14   #853
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2020
Ben e 1 yıl kadar önce çekirdekten yetiştirdim. Şu an 120 cm boya ulaştı ve 4 yana 30-60 cm aralığında yan dalları da çıktı. Budama konusunda pek bir şey göremedim şu aşamada budamak gerekir mi ya da nerelerden budama yapmak gerekir? Ayrıca aşı konusunda da doğru zaman nedir şu aşama uygun mu yoksa bir süre daha beklemeli mi?

Nastenka beğendi.
erleg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2020, 23:07   #854
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2020
Merhabalar yaklaşık 7 aydır avokado yetiştirmekteyim. Sizlere bir sorum olacak. Bir şeyleri yanlış yapıyorum sanırım. Avokadoumun yaprakları bu şekilde çıkmaya başladı. Ve gövdesine göre çok büyük yaprakları var.Ayrıca bugun mantar turedı toprakda sorun olur mu? Acaba sulamada mı sorun var ya da güneşlenmede mi çözemedim yardımcı olursanız sevinirim.

https://imagizer.imageshack.com/img924/306/uzLkfP.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/3559/8zkFdI.jpg

Thedarklethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2020, 05:57   #855
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2020
Merhaba!

Birkaç senedir avokado filizlendirip büyütmek için çabalıyorum,forumu da bu sayede üye olmadan epeydir takip ediyordum(ne yapmam nasıl ilerlemem gerektiği konusunda)

Hali hazırda 6 tane avokadom var 2 tanesi erişkin kalan 4 tanesi de büyüme aşamasında..Düzenli suluyorum hatta bazı zamanlar haşladığım yumurtaların suyunu seyreltip döküyorum.
Erişkin olan iki avokadomu balkona taşımıştım.Bir tanesinin yaprakları aşağı doğru sarkmaya başladı ve az önce fark ettim ki yeni çıkan yapraklarında ve üst taraflarındaki bir iki yaprakta böcekler var.Beyaz ve siyah minik böcekler. Bazı yaprakları da sararmaya kahverengileşmeye başladı.Diğerinin yaprağının birinde de delikler oluştu.
Ne yapmalıyım? Böceklerden nasıl kurtulabilirim?Nasıl bi ilaç kullanmalıyım? Konuyla alakalı bilgisi olan yardımcı olabilirse çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim..

https://imgyukle.com/i/SgE0pj
https://imgyukle.com/i/SgRV1f
https://imgyukle.com/i/SgREk1
https://imgyukle.com/i/SgRkeA
https://imgyukle.com/i/SgRRHI

Düzenleyen Nastenka : 21-07-2020 saat 06:21 Neden: Link eklemek düzenlemek için
Nastenka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2021, 09:28   #856
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2021
Arkadaşlar 1.5 ay önce kürdan ile bardağa koyduğum 5 avokado kök saldı. Bir tanesi 10 cm kadar uzadı harika oldu. digeri 4 cm ile arkadan devam ediyor.
Şimdi geriye kalan 3 tanesi sıkıntılı biraz, bunlardan biri 10 cm civarı kök saldı üst taraftan ufak bir filiz çiktı ama büyümesi durdu hiç bir hareket yok.
Ďıger Bir tanesi 5cm koķ saldı içinde filiz görünüyor ama onunda büyümesi durdu. Sonuncu ise sadece kök saldı bunların büyümesi neden durmuş olabilir.
Son olarak bazen köklerinde beyaz kireç gibi şeyler oluyor onları temizliyorum bu hastalık olabilir mi yoksa sudan kaynaklı mö ?

Yalan Dolan beğendi.
Acemibitkici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2021, 16:51   #857
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2021
Avokado ankarada yetişiyor diyenler var aslı var mı?

Yalan Dolan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2021, 12:02   #858
Ağaçsever

AdamShine's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2020
Avokadoyu çekirdekten yetiştirmek isteyen arkadaşlara önerim ZUTANO çeşidinin çekirdeğini kullanmaları olacak. Zutano'nun çekirdeği büyük ve soğuklara dayanıklı bir çeşit olduğundan bu çeşidin tercih edilmesi mantıklı. Ben de denedim, diğerlerine göre daha hızlı ve sağlıklı bir gelişim gözlemledim. Fuerte çeşidinin çekirdeğini ise önermem (Periyodisite gösteren çeşit). Aşılı fidanlarını üreten ve avokadoyla ilgilenen kişiler de hep bunu söyledi.

AdamShine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2021, 12:08   #859
Ağaçsever

AdamShine's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yalan Dolan Mesajı Göster
Avokado ankarada yetişiyor diyenler var aslı var mı?
Yalan Dolan olabilir :-) ama olmayabilir de. Bir yıl boyunca tükettiğim bütün avokadoları İstanbul'daki bahçeme dikmiştim, hepsi kar ve eksi dereceleri gördü ve öldü ama 2 tanesi hariç... Böyle böyle çekirdekten yetiştirme yapılarak soğuğa dayanıklı yeni çeşitler elde etmek, rastlamak mümkün olabiliyormuş.

AdamShine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2021, 17:49   #860
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AdamShine Mesajı Göster
Yalan Dolan olabilir :-) ama olmayabilir de. Bir yıl boyunca tükettiğim bütün avokadoları İstanbul'daki bahçeme dikmiştim, hepsi kar ve eksi dereceleri gördü ve öldü ama 2 tanesi hariç... Böyle böyle çekirdekten yetiştirme yapılarak soğuğa dayanıklı yeni çeşitler elde etmek, rastlamak mümkün olabiliyormuş.
Kıyamet alameti, kanıt isteyin, çünkü ankara rekor eksi 15 leri gören kent, karasal iklim türleri bile don olayından olumsuz etkileniyor. Ankarada avokado meyvesi alırsanız gines rekorlara girersiniz.

Rumuz & Nick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2021, 12:31   #861
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2021
Merhabalar,

yaklaşık bir yaşında olan avokadom geçtiğimiz aya kadar evimin kapalı balkonundaydı. Ankara'da yaşadığım için havalar soğuyunca içeri aldım. Yüksek bir yere koyarak 2 kedimden korumaya çalışmıştım fakat işe yaramadı. Kedilerim saksıyı devirdiler ve bütün yapraklarını ve uç kısmını yediler. Allah'tan köklerine bir zarar gelmemişti, tekrar saksısına koyup bu defa mutfakta cam önünde bulunan buzdolabının üzerine koydum. Bir süre sonra gövdesinden dal yermeye başladı. 4 tane yaprak verdi çıkan daldan. Düne kadar hiç bir şeyi yoktu, gayet sağlıklı görünüyordu yapraklar. Fakat bu sabah baktığımda yaprakların büzüşmüş ve şeffaflaşmış olduğunu farkettim. Bunun neden olabileceğini biliyor musunuz?

Name:  61e2f86c-ea44-4ecd-a090-f4063785b2d9.jpg
Views: 322
Size:  66.7 KB

dunya_karakas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2023, 08:26   #862
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2021

Amatörceanlatım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2023, 21:17   #863
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Değişik birşeyler denemek isteyenlerin farklı yöntemlerle (kürdanlar, bardaklar, su...vb) uğraşmasını anlıyorum ama tek amacı çimlendirme ve bir ağaç yetiştirmek olanlar için bildik klasik yöntemi öneririm. Bir saksıya torf koyun, çekirdeği sivri kısmı yukarı bakacak şekilde içine gömün. Torfu nemli tutun. 3-4 haftada sorunsuz çimleniyor. Bu şekilde çimlendirdiğim bir ağaççığım var. Başka hiçbir özel işlem uygulamaya gerek yok.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2023, 07:21   #864
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Başlığı görünce yazayım dedim. Fonksiyonel tıp kitabında bahsediyordu; "hamburger tehlikelidir, doymamış yağ, hazır gıda, gluten, kullanılan et ete benzemez vs. vs. ama yanında yarım avokado tüketirseniz tüm bu arızalar kaybolur".

TCM Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2023, 09:47   #865
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2023
Avokado yaprağından evde kullanmak için sivrisinek ilacı yapılabilir mi?

Akdeniz iklimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2023, 15:16   #866
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Merhaba
Avokadoyu çimlendirmek için zutano çeşitinin tohumlarını seçerseniz daha başarılı olursunuz.Zutano diğer çeşitlere göre parlak yeşil bir meyveye sahiptir genelde parlak diye bilinir meyveleri pürüzsüz pütürsüzdür.Tohum anaçlarında genelde bu çeşiti kullanırlar dünyada %3 gibi Türkiye'de bunu bilmek çok zor ama genelde bilinçli aşıcılık yapanlar zutano kullanır.Dünya geneline bakarsanız artık toprak yapısına göre istenilen çeşite göre kolon anaç kullanımı yaygındır.Çeşitler zaten hak getire 1960 yılından kalma verimsiz dünyada pazar değeri olmayan başka bir yerde geçmeyen anacı tohumu ne olduğu belli olmayan anaçlarla dağı taşı avokado ile dolduran bir ülke olarak her ne kadar çok daha uygun ve daha fazla toprağa sahip olsakta bu iştede sonlardayız.
Şu sıralar bakalım seralara ağırlık verildi İsrailden Beyruta ordanda Türkiye'ye çokta yasal olmayan yollarla getirilen aşı kalemleriyle aşılanmış bu işi çiftçilik olarak değilde yatırım olarak gören girişimciler lamphass çeşitini muzdan sıkılarak seraya soktular.Gördüğüm kadarıyla verim muazzam artıyor serada bende bu iş için kolları sıvadım ama çeşit ve anaç konusu çok büyük bir problemmiş ve bu sektörüde bildiğiniz eline aşı bıçağını alan sarı çizmeli mehmet ağa, 3 beş kuruş parası olup bu işten ciddi ticari gelir beklentisi olanlar koşturuyor.Sektörü Metin abim koşturuyor hesabı.Batem diye bir kuruluş var enstitü yani orda Süleyman Bayram hoca var bu iş için çok mücadele eden başkada Allah'a emanet.
Youtube'da bakıyorum çeşitlere Türkiye'ye yeni gelen lambhass çeşiti bile eski maluma hass ve Gem çeşitlerine bakıyorum bizde sera var çeşit ve anaç yok onlarda sera yok.Tabi ortada ekonomik bir hesaplama yok göz kararı serada avokado yetiştirmek ekonomik mi değil mi belli değil.Bu işede bodoslama girdik göç yolda düzelir.

yavuz10 beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2023, 18:37   #867
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017

Avokadoya uzun zaman vermiş Süleyman Bayram bey takip edebilirsiniz telegram'ada katılabilirsiniz.Belki birisinin işine yarar diye bu sayfada paylaşıyorum.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024