agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2008, 18:12   #31
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
2007 kışında meyveden çıkardığım keçiboynuzu tohumlarını, hiç bir ön işleme tabi tutmadan torfa çimledim.

4-5 ayda çimlendi. Şu anda boyları 1 karış civarında.
Sayın Todor,

haşlamadan vede konsantre sülfirik asidin içinde 2 saat bekletmediniz demi böyle kolayca çimlendi?

Demek şanslısınız.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 12:32   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Keçi Boynuzu Tohumları çimlendi...

Arkadaşlar yaklaşık 4 hafta önce keçiboynuzu tohumlarını su dolu kaba koydum. 1 hafta kaldı. Tohumların bazıları şişerek tombullaştı.

Sonra resimlerde görülen saksılara diktim. Tombullaşanlar hemen çıktı. Resimdeki en büyük fidan yaklaşık 3 haftalık, küçüğü 2, en küçüğüde 1 hafta önce çıktı. Elimdeki resimdeki tohum ise tam 4 hafta sonra yeni kabuğunu kırdı.

Arkadaşlar bu tohumlar hakkında bilgisi olan lütfen yazsın. Resimde görülen fidanın kökü kahverengileşti sebebi nedir. Bunlar nekadar büyüyünce toprağa dikelim, nezaman dikelim. Birde bunlar ağaç olunca yenilebilir keçiboynuzumu verir. Cevap yazan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim, saygılar.

Eklenen Resimler

zulkufhacettepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 08:24   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2008
benim çimlendirme yöntemim iki adet ıslak pamuk arasında oda sıcaklığında bekletmek,çimlenen tohumlarım şu an oturduğum sitede koca ağaç oldular yaklaşık 5-6 metreye ulaştılar ama hala meyve vermiyorlar sebebini bilen varmı niçin meyve vermiyorlar

horsepower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2008, 07:49   #34
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Merhaba dostlar.
Fotoğraftaki keçiboynuzu fidesiEklenti 31018,çimlenme süresi de dahil dokuz aylık. Çabuk çimlendi ama yavaş büyüyor. Ben tohumlarını 8 - 10 gün kadar soğuk suda beklettim. Sonra toprağa diktim. Sadece bu filizlendiEklenti 31016. Bonsaiye bununla adım atmayı düşünüyorum.
Selametle..

Düzenleyen Süleyman Koçak : 06-09-2010 saat 11:47
Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 10:28   #35
Ağaç Dostu

Benimkiler 3 Aylık oldu.

Arkadaşlar,
Yıl başında bende kaynar suyun içinde boynuz tohumlarını 1,5 hafta beklettim. İyice şişenleri toprağa koydum. Onlarda yaklaşık 1 hfata sonra çıktılar. Şuanda 3.ayı geçtik. Aşağıdaki 2 li olan şuan hala saksıda, en büyüğünüde geçen hafta sonu toprağa diktim bakalım nolcak.

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2008, 10:15   #36
Ağaç Dostu

Saksıdakilerin son halleri

Büyüyorlar 4 aylık olmak üzereler. ama çok yavaşlar.

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2008, 16:27   #37
Ağaçsever

safiris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Galeri: 4
Selam Tekin, birsey dikkatimi cekti sicak su diyorsunuz acaba bu kac °C sicaklik . Ayrintili olarak yazarsaniz cok memnun olurum.

Tesekkürler

safiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 16:59   #38
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
İçtiğiniz çay suyundan koyun yeterli. Tohumlar çok taze olursa direk de ekince oluyor bu yıl denedim.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 20:32   #39
RoKa AşıĞı

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Keçi boynuzu meyvesini, yeşilken yemeyin tavsiye etmem

Mini bir tecrübem oldu bugün, 1 adet hem kurumuşundan hemde taze yeşilinden dalından kopardım sokaktaki ağaçtan, yeşili ellerime yapıştı ve tadı acıydı.Kurusunuda yedim ve içindeki çekirdekleride hemen kaynamış ılık suya az evvel bıraktım.

sercinyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 14:06   #40
Yeni Üye

hkn.'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Kanynar su şimdi soğumuştur suyu boşaltıp tekrar sıcak su koyun bir gün sonra nemli bir beze sarın sardığınız besi naylon poşete sarın sıcak bir odada beklemeye alın.
İki günde bir kontrol edin filizlenmeye başlamışmı diye filizlendiğini gördüğünüzde uygun büyüklikde bir kaba torf doldurun.
Filizlenmiş tohumlrınız torfun üstüne ekeleyin üzerini 1 cm torfla örtün sürekli nemli kalmasını sağlamak için kapın üzerini streçle **** naylon örtüyle örtün.
Bütün bunları yaparken oda sıcaklığında olsun.
Tofdan çıkmaya başlayınca üzerini açın odanın güneş gören bir yerine çekin baharda şaşırtma işlemini yapın yaza bir sürü keçiboynuzu fidanınız olacaktır.
Çabuk filizlenirler ama biraz geç büyürler. Kolay gelsin.
ben aynı işlemi alıç için yapacağım. umarım olumlu sonuç alabilirim.

hkn. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2008, 09:24   #41
Ağaç Dostu

negif's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Ben keçiboynuzunu çok severim bu sene tatilde kadiğımız otelin bahçesinden toplayıp toplayıp yedik. Çekirdeklerini de biriktirdim. Dikmeyi düşünüyordum bu bilgiler çok iyi oldu. Teşekkürler

negif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 17:47   #42
Ağaçsever

elnino's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2008
Galeri: 30
Keçiboynuzu

Bugün 11.11.2008 tarihinde keçiboynuzu tohumlarını sıcak suya attım.2 gün sonrada torfa ekeceğim umarım çimlenince (veya çimlenmeyince) fotoğraflarını paylaşırım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen elnino : 12-11-2008 saat 07:43 Neden: fotoğraf eklemek
elnino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 21:00   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Keçi boynuzunda da farklı cinsler var mı acaba?.Yani aşı yapılıyor mu?

hlcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 15:53   #44
Ağaçsever

elnino's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2008
Galeri: 30
Sonunda

Sonunda tohumlarmdan bir tanesi yeşerdi Umarım bunuda kaybetmem

Eklenen Resimler

elnino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 11:00   #45
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2009
Ya tutarsa deyip torfa ektiğim keçiboynuzu çekirdekleri şimdi bu durumdalar. Bu duruma gelmeleri 2,5 ay sürdü.Çok yavaş büyüyorlar.

Eklenen Resimler

Emel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 19:15   #46
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Keçibonuzu tohumu çimlendirmesi bana çok kolay geldi .
Tohumları yaklaşık 24 saat kadar suda beklettim,sonra torf ve toprak karışımına ektim.
Şubat başında ektim,bazıları çıktı bazılarıda yavaş yavaş çıkmaktalar.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 01:02   #47
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-07-2008
Ben de bugün suya attım 15 20 tane çekirdek. şişmeye başlayınca hemen torfa ekip gelişmelerini buradan paylaşacağım.

ozgur0ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 18:13   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2009
ben hiç işleme tutmadan direk saksıya 2 çekirdek ektim (hani ya tutarsa hesabı).1 tanesi tuttu ne kadar sürede çıktıklarını bilmiyorum ama şu anda 8 cm kadar

Düzenleyen Bahadir478 : 27-05-2009 saat 18:36 Neden: yeni resim
Bahadir478 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 15:04   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Selam. Bende işlem yapmadan direk toprağa dikmiştim ama yinede çıkmıştı. 2005 te felan diktim şuanda 4 yaşında 60 cm boyunda ancak çok yavaş büyüyor saksıda büyüttüğüm içindir belki ama kayseride bahçeye alma gibi bir olanağım yok aslında bu yıl bahçeye dikmeyi düşünüyordum ama vaz geçtim kabını 20 kg bir kap yaptım kışın alırım içeriye . biraz ağır ama olsun

aşağıda da resimleri maşallah demeyi unutmayın

MuFuKoRSaNi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2009, 01:51   #50
Yeni Üye

Duru_'s Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Maşallah diyelim o halde

Duru_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2009, 23:26   #51
Ağaç Dostu

hazan-z's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Ben de laf olsun diye saksıya attığım tohum çimlendiğinde önce ne olduğunu anlamamıştım.Gerçek yaprakları çıkınca keçiboynuzu olduğu anlaşıldı.Şu an bir karış kadar oldu.Daha sonra ektiğim 10 tohum çimlendi ama sıcaktan ancak 1 tanesi kaldı.
Sn MuFuKoRSaNİ,Maaşallah sizinkiler çok güzel gelişmişler.Umarım benim minikler de onlar gibi güzel gelişirler.

hazan-z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 09:43   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın MufuKoRSaNi,

Fidanınız pek güzel. Nazar değmesin inşaallah.

Bodrum Gölköy de Karianda diye bir çardak altı vardı ( şimdi beach kulüp tabii). Yerlidir sahibi. Çardağın önünde sağda duran keçi boynuzu ağacına 30 yıl öncede bugün baktığı gibi değer vermiştir ve o ulu ağaç yıllardır o yere büyük fayda sağlamıştır. En sıcak günde onun altında oturduğunuzda nefes alabildiğinizi görmüşsünüzdür.

Gene İzmirden Milasa gelirken Bafa gölünün ilk yola komşu olduğu noktada, hemen asfaltın kenarında genç ama bir ulu harnup keyf ile büyümeye devam etmektedir.

Harnup ağacı çok güzel bir ağaçtır. Sizinkinin boyu 2 metreyi bulsun seyretmeye doyamayacaksınız.

Ben de bu yıl Çeşme de sitemizin yanındaki boş arazide bulunan yabanilerinden 3 adet çelik diktirdim şubat ayında bekçiye. Geçende onları tenekeleri ile bahçeme götürdüm. Ancak bir tanesi kurudu ne yazıkki. Ama hata bende çünkü çok güneşe koymuştum güneş sever diye. Köyde sular kesilince susuz kalmışlar, bende 10 gün kadar gidememişdim. Dün gidince gördüm üzüldüm tabii. Tenekeleri serin bir yere kaldırdım. Onları kaybetmek istemiyorum. Çünkü, fidan olarak nereye sordu isem yok dediler.

Hoşçakalın.

Düzenleyen hosseda : 03-08-2009 saat 15:10 Neden: harnup dalgınlıkla hünnap olarak yazılmış, onu düzelttim.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 10:20   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Birgün boyunca sürekli mi kaynar suda duracak tohumlarımız? Yani su soğudukça tohumların suyunu değiştireceğiz değil mi?

ozgurbilgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 13:40   #54
Yeni Üye

kalimero's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2009
keçi boynuzu tohum çimlendirme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Tohum çimlenme engelini giderebilmek için 2 saat konsantre sülfirik asid muamelesi ve daha sonra iki gün soğuk suda bekletilerek ilk baharda veya doğrudan doğruya sonbaharda toprağa ekilir.
**** iki gün kaynar suda bekletilerek çimlendirmeye alınır kasalara ekilir.
merhaba,

Tekin bey ben bu 2 gün sıcak suda bekletme işlemini yaptığım 50 tohumumda da malesef sonuç alamadım.

2 defa sıcak su değişimi yapıp, kapaklı kapta toprağa aldığım tohumlarım 1 haftada çimlenerek sonuç verdi. Kapağını sürekli kapalı tutmamadım ki küflenme olabiliyor, daha önceki tecrübesizliklerimden öğrenmiştim.

Eklenen Resimler

kalimero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 01:10   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-10-2009
Bende yaklaşık 50 adet tohum vardı. Yarısını peçeteler arasına koyup deneyim dedim. 10 gündür hiçbir aktivite yok. Sıcak ve asitli soğuk su uygulamalarını yapacağım. Sonuçlardan sizi de haberdar ederim.

umutkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 18:38   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Selam arkadaşlar, bende keçi boynuzu yetiştirmek istiyorum lakin merakettiğim bir kaç husus var ; çekirdekten yetiştirilen keçi boynuzunun meyve vermesi için aşılamak gerekiyormu? Mevye vermesi 15 yıl sürüyormuş bu kanıtlanmış bir bilgimidir? , Keçi boynuzunu çelikle üretemezmiyiz? Deneyimli ve bilgili arkadaşlar lütfen bilgilerinizi esirgemeyin, şimdiden çok teşekkürederim arkadaşlar.

oktaysen508 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 19:18   #57
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Keçiboynuzu tohumlarınızı bir kaptaki (85-90 °C) sıcak suyun içine atıp, yine (zamanla sıcaklığını yitirmiş olan) aynı kabın içinde tohumları şişene kadar bekletilip ( 2-3 gün) sonra yerine ekiniz,çimleneceklerdir. Tohumdaki çimlenme engelini kırmak için en pratik yol olarak gözükmektedir.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 20:09   #58
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oktaysen508 Mesajı Göster
...çekirdekten yetiştirilen keçi boynuzunun meyve vermesi için aşılamak gerekiyormu?.
.....
İsviçreli ilaç firmaları daha çok ballı harnup türü talebinde bulunuyorlar. Fakat ülkemizde ballı harnup rekoltesi her yıl düşüyor. Yabancıların istediği rakamlara cevap vermemiz imkansız. Yabancı firmaların İsteğine cevap vermek için yoz keçiboynuzu ağaçlarına acilen aşılama yapılmalı. Paketleme sonrası ikinci el harnupları kaynatıp pekmez yapıyoruz.
.....

http://www.olay07.com/index.php?lng=...0800&nid=13041

Keçiboynuzu Aşılaması

Deniz kenarından başlayarak 10–15 km.lik kesime kadar yetişen bir ağaç türüdür. Son zamanların aranan ürünlerinden biri olan keçiboynuzu anaç bol olmasına rağmen yeterli düzeyde faydalanılmayan değerlerimizden biridir. Özellikle pekmezi üzüm pekmezine göre daha çok aranan bir üründür. İlaçtan kozmetik yapımına kadar geniş bir yelpazede kullanılır. Son yıllarda fidanlıklarda aşılı fidanları da üretilmekte olan keçiboynuzu hiçbir bakım masrafı olmadan üretilen bir bitkidir. Keçiboynuzuna kalın ve yaşlı ağaçlarda kalem aşısı genç ağaçlarda hem kalem aşısı hem de göz aşısı yapılabilir,
......
http://www.bozyazihaber.com/artikel.php?artikel_id=76

Alıntı:
... Mevye vermesi 15 yıl sürüyormuş bu kanıtlanmış bir bilgimidir?
İnternetteki bilgilere göre 15 yıl meyve vermiyor.
Keçiboynuzunun tanıtıldığı bir websitesine göre 20yıl.
Ayrıca keçi boynuzu tohumu çimlendirme ile bilgi de mevcut.

http://yenimakale.com/bitkiler/1719-keci-boynuzu.html

Alıntı:
... Keçi boynuzunu çelikle üretemezmiyiz?
En yüksek köklenme oranı (% 57.9) ile yarı-sert çelikler kullanılarak Mart ayında ve IBA (8000 ppm) uygulamasıyla olduğuna diar bir bilgi vardı yabancı sitelerin birinde.

Eski 20-10-2009, 23:51   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Teşekkürler

Çok teşekkürederim Sayın alicee,çekirdekten yetiştirmek yerine en yakın fidanlıktan hazır ballı harnup aşılı fidan almak en mantıklısı, 15 yıl bekliycez bari ballısını yiyelim dimi

oktaysen508 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 00:30   #60
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Çok şifalı bir olan keçiboynuzundan en kısa sürede nasiplenmek için fidancının yolunu tutmak mantıklı görünüyor Sn oktayşen. Ancak, fidancıdan alınca 4-5 yıl kazancımız olucak 10 yıl daha beklemek lazım isterseniz aktara, pazara uğrayalım.

Şaka bir yana, ben tohumdan yetiştirtirmekteyim bir miktar. Ömür su gibi akıp gidiyor, 15 yıl da geçer. 15 yıl sonra keçiboynuzlarımı toplarken hayal etmekte güzel. Bir kaç çeşit meyve ağacım var senel evvel yetiştirdiğim. Dalından meyvelerini koparıp yemenin hazzı bir başka. Çünkü, onları ben yetiştirdim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024