agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2007, 12:18   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Tam 62 gün geçmiş. Neredeyse 9 hafta...

Dün akşam merakıma daha fazla dayanamayıp bakır telle sıkıca sarılmış şeffaf streç filmli korumayı açtım ve kaldırdım.

Mavi kapak ve toprak karışımı ile engelsiz bir biçimde görüştük.

Fakat toprağın dışından görülebilir bir kök uzantısı vs göremedim.

Acaba o bölgedeki toprağı toplu iğne veya benzeri ince birşey ile itinalı bir biçimde kazıyıp kaldırsam mı?

Bununla birlikte ilginç bir durum gözlemledim:

Hani 7. mesajda silindirik bir biçimde kabuğu soyulmuş olan ve gövdeden daha ince halde kalan 1 santimlik bir bölüm vardı ya, işte o köklenmesini beklediğim bölgeden bir kısmı (yaklaşık 1 milim kadar bir kısım) toprak karışımının üzerinde (dışında) kalmış ve o kısmı o kadar kalınlaşmış ve şişmiş ki neredeyse mevcut gövdenin çapından da büyük bir genişliğe ulaşmış.

Yani görseniz; gövdeye o noktada kahverengimsi bir yüzük takılmış gibi.

Sanırım köklenme öncesi bir oluşum olsa gerek.

Bu akşam makro bir fotoğrafını çekip buraya ekleyeceğim.

Ancak halen daha o toprağı kurcalayıp kök oluşumu olup olmadığını kontrol edeyim mi bilemiyorum.

Uzmanlardan, ekleyeceğim fotoğraftaki görüntü sonrasında almayı ümit ettiğim tavsiye doğrultusunda hareket edeceğim.

NOT: Bu arada, bitkide denemeyi yaptığım noktanın üstünde kalan kısımda yeni sürgünler, yeni yeni tomurcuk oluşumları da oluşmaya başladı. Yaprak kaybı veya herhangi bir rahatsızlık belirtisi de yok. Bitki gayet sağlıklı görünüyor halen...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 15:44   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Sn Lerdemir,

Bir de strech filmin dışına, ışık almasını önlemek için siyah malzeme sarıyorlar.

Ben de mesela suda köklendirmeler de bir normal kavanoz bir de siyahla kaplanmış kavanoz kullandım, ışık alan 10 gün geç köklendi, artık hep siyah poşete sarıyorum.

Çoğu gitmiş azı kalmış, başarılar.

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 12:28   #33
Ağaç Dostu

Denememizdeki son durumu aşağıdaki gibi görüntüledim.

Özellikle kabuğunu çıkartıp, uygulamayaı yaptığımız kısımdaki gelişmeye dikkatinizi çekmek isterim.

Ayrıca takip eden mesajda da bitkinin genel halini vereceğim; ilk günden bugüne gelişimi hakkında bir fikir verecektir.

Eklenen Resimler

zafer37 beğendi.
Eski 13-11-2007, 12:32   #34
Ağaç Dostu

Bunlar da genel görünüm:

Eklenen Resimler

Eski 13-11-2007, 12:39   #35
Ağaç Dostu

Yaprakların üzerindeki lekeler bundan yaklaşık 1,5 ay kadar önce uygulamış olduğum yapraktan verilen 20-20-20 besininden sonra kaldı. Nemli bezle de kolayca çıkmıyorlar; biraz bastırarak silince ancak çıkıyor; ben de uğraşmadım sonrasında.

Evet? Bu noktada ne yapmalıyım? Bilen var mı?

Uygulamayı yaptığım noktanın üstü halen açıkta. Tekrar kapatıp beklemeye devam mı etmeli?

Yoksa; toprağı şöyle bir eşeleyip daha aşağıda neler var (kök) ona mı bakmalı?

Belki de aşağıda köklenme oluşmuştur; hemen keser, toprağa alırım. Ne yapmalı?

Eski 13-11-2007, 12:40   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sevgili Lerdemir,

Kabarmış görünen kısım mantarımsı mı görünüyor?

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 15:30   #37
Ağaç Dostu

Hayır Mucip Bey,

Sanki gövde dokusu şişmiş ve odunsulaşmış gibi.

Hani suda çelik bırakırız da ana gövdesinden kökçük çıkarmadan hemen önce o bölge biraz şişer patlar ya, onun gibi sanki... Ama mantarımsı bir oluşum değil. Odunumsu, gövdemsi...

Sanki gövdeye bir yüzük takılmış gibi; sanki keten veya kendirden bir iplik, bir hasır sarılmış gibi...

Bu akşam evde, kapaktaki toprak karışımını tamamen çıkarıp ne var ne yok diye bakmamak için kendimi zor tutuyorum.

Nereden anlayacağım, nasıl anlayacağım???

Eski 13-11-2007, 15:44   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sevgili Lerdemir, orasının üstünü doldur ve kapat keşke açmasaydın, köklenmek için şişirmiş hazırlamış kendini, buna biz mantarlaşma deriz bunu yaptıktan sonra kök salmaya başlar, kapat ve nemlendir inşallah bir sorun çıkmaz. Biraz daha beklemen gerekecek ama başarmışsın tebrikler. Selamlar.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 08:56   #39
Ağaç Dostu

Dün merakımı yenemedim. O toprağı önce ıslatıp yumuşattıktan sonra ucu yuvarlatılmış bir toka/firkete ile dikkatlice karıştırdım, kabarttım.

Topraklı kısmın en altına doğru çok incecik kökçükler vardı. Umarım kopmalarına neden olmamışımdır.

Sizin de dediğiniz gibi o kısmı ve hatta üstündeki iki yaprağı kopartıp onların gözlerini de içine alacak şekilde tekrardan ıslak torf ile sarıp sarmaladım; streç film ile de kaplayıp, alttan üstten paket lastiği ile de sımsıkı bağladım.

Yaklaşık 1 ay kadar daha beklemeyi düşünüyorum.

Bu kurcalamam eğer zarar vermedi ise, hem kökçüklerin gelişip büyümesi ve kalınlaşması için hem de olursa üstteki ikiyaprağın gözünden de köklenme başlaması için belki faydalı olur.

Maceranın en yeni bölümü bu şekildedir.

Son halinin fotoğraflarını eklemeye lüzum görmüyorum. Toprak ekledim, sarıp sarmaladım. Aynen yukarıdakiler gibi ama biraz daha tepeleme oldu bu sefer...

Eski 14-11-2007, 09:50   #40
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sevgili Lerdemir, torfu bir ara Captan'lı su ile nemlendirin. Mucip Bey'in dediği gibi çok iyi gidiyor içtenlikle kutlarım

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 14:29   #41
Ağaç Dostu

Mine Hn merhaba,

Çok teşekkür ederim. Umarım olumlu sonucu burada hep beraberce görebiliriz.

Captan'lı suyu ilk tavsiyeniz sonrasında, kapaktaki ilk torfa uygulamıştım. Şimdi onun üstüne dün ilave ettiğim bu yeni torfa da aynı şekilde Captan'lı su uygulayayım mı?

Eski 15-11-2007, 09:07   #42
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Evet, yeni eklenen torfu da Captan'lı suyla muamele etmek gerekir.

Bu çalışmayı ilgi ve merakla takip ediyorum, kolaylıklar dilerim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2007, 09:58   #43
Ağaç Dostu

Peki Mine Hn,

Bilgi için teşekkür ederim.

Captan'lı suyla muamele edeceğim haftasonu.

Gelişmeleri buradan paylaşmaya devam.

İlgi, merak ve takibiniz için ayrıca teşekkürlerimi sunarım...

Not: Sohbet içerikli mesajını sileceğini belirttiği için Sevilay'a ve eşine cevap yazmadım buradan

Eski 19-12-2007, 14:12   #44
Ağaç Dostu

Yukarıdaki son gelişmeden bu yana 5 hafta kadar bir süre geçti.

Artık zamanı gelmiş midir? Açalım mı artık?

Bakalım mı köklenme var mı diye?

Eski 26-12-2007, 21:02   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2007
Arkadaşlar gardanya oşekilde köklenmez havai daldırma yapacağınız yere çeltik atın arasına kiprit çöpü koyun kaynama yapmaması için sonra sadece yosunla hava almayacak şekilde sarın 20 güne kalmaz köklenir.ben tecrübemden söyülyom bahcivanım ama beni dinleyen yok 62 günde bir ağaç köklenmezmi uygulamanız yanlış

dadaş2506 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 10:42   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Sevgili dadaş 2506,şahsen ben izlediğim bazı çalışmaları sonuçları nasıldır diye beklerim.Lerdemir'in yaptığı çalışmanın sonucunuda merakla bekliyorum.Anlatmak istediğim gardenyanın çoğalıp çoğalmaması,köklenip köklenmemesi değil.

Sevgili Dadaş 2506,gardenya köklendirme şeklinizi fotoğraflarla anlatma imkanınız varmı.Sizin tarif ettiğiniz yöntemde havai köklendirmenin bir değişik şekli galiba.Bu yöntemi başka hangi çiçeklerde denediniz.Daha detaylı anlatırsanız bizde faydalanırız

Düzenleyen sapudeaure : 27-12-2007 saat 11:25
sapudeaure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 10:56   #47
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Aramıza yeni katılmış dadaş2506 arkadaşımızın, sevgili lerdemir in gardenya havai köklendirmesi denemesine karşı sergilediği "senin yaptığın yanlış, beni dinleyen yok" tarzındaki tutumunu beğenmedim. Üslup olarak beğenmedim. Nerede ne söylemiş te dinlememişiz?

Sayın lerdemir bu konuda amatör; bir çalışma başlatmış. Kendisi dahil gelişmeleri takip eden bizler merakla sonucu bekliyoruz. Sonuç hüsran da olsa, bizler kendisinin bu çalışmayı sergileme cesaretini kutlarız. Sonuç hüsran da olsa, şurada, burada yanlış yapmışsın uyarını onu kırmadan, gücendirmeden yaparız değil mi arkadaşlar?

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 12:56   #48
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Gardenyayı suda köklendireniniz varmı?
Ben suda köklendirilmiş gardenya gördüm ve hayrete düştüm o kadar çelikle ugraştım, bilseydim ugraşmazdım. Suda köklendiren kişi dalı ana gövdeden aşagı dogru sıyırarak almış ve suya koymuş.
Saygılar

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 13:01   #49
Ağaç Dostu

Merhaba dadaş2506,

Öncelikle aramıza hoşgeldin. Ayrıca bu başlığa gösterdiğin ilgi için de çok teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dadaş2506 Mesajı Göster
...bahcivanım ama beni dinleyen yok...
demişsin; ancak bu yazdığın, bu konu başlığındaki daha ilk mesajın. Daha önce herhangi bir yorumun olup da duymazdan geldiğimizi hatırlamıyorum. O yüzden bu fevri ifadenin başka sebeplerden kaynaklanıp bizlere istemeden yansıdığını düşünüyorum.

Söylediğinin aksine; burada verebileceğin her türlü uygulama ve teknik bilgisine son derece hürmet ederiz.

Yazdığına göre bir uygulayıcısın. Dolayısı ile uygulama deneyimlerin bizim için gerçekten önemli.

Şimdi... Denememize gelince.

Ben en başta da belirttiğim üzere, sadece ve sadece bir merakımın üzerine giderek, böyle bir "deneme" yaptım ve paylaştım. Adı üstünde, "deneme". Akabinde de teknik bilgileri olan üyelerimizden de görüş ve yardım rica ettim.

Bu uygulamayı bonzaici arkadaşların forumlarında çizim ve fotoğraflarla yaptıkları açıklamalardan özenerek yapmaya çalıştım. Eminim çokca amatör biri olarak haliyle hatalı uygulamalarım olmuştur. Onları da oturur beraberce analiz ederiz ki, bu konuyu okuyacak olan üyeler mümkün olan en doğruya bu sayede ulaşsın...

Uygulamamın bir diğer kaynağı da tarımsal konularda ihtisası olan Texas A&M Universitesinin şu sayfasında da çeşitli gövde yapılarına göre bitkilerin hangi havai köklendirme metodu ile köklendirilebileceğine dair çizimli anlatımlar idi.

Çizimleri aynen alıntılayarak açıklamaların Türkçesini de yazıyorum:

Köklendirilmesi Zor Bitkilerde Havai Köklendirme için gövdede iki usülde yara açarak işlem yapılır demiş:

Birinci çizim:
Name:  Havai Köklendirme_ Odunsu Gövdeli.jpg
Views: 2695
Size:  9.8 KB
"Manolya, gardenya, gül, incir ve benzeri 'Odunsu Gövdeliler' gövdedeki dış kabuk çember şeklinde soyuklarak (benim uyguladığım yöntem) uygulama yapılır" diye yazmış.

İkinci çizim:
Name:  Havai Köklendirme_ Yarı Odunsu Gövdeli.jpg
Views: 3758
Size:  9.3 KB
Yarı odunsu gövdeli bitkiler için de bu biçimde (senin tavsiye ettiğin yöntem) çentik açılılarak gövde ile açılan kabuk arasına ahşap malzeme (kürdan, kibrit çöpü, vb) sıkıştırılır" demiş.

Ben, üniversitenin bu yazısında gardenya için ilk metod belirtildiği için bu şekilde uygulamıştım.

Sanırım, sapudeaure için bu ikinci görüntü bir fikir verecektir.

Tüm bu açıklamalardan sonra, kabuğu açılan bölgeye sphagnum yosunu sarıp öyle kapatmayı öneriyordu; ama benim elimde o yosundan olmadığı için, bildiğimiz torf ile kapladım... Gecikme bundan da kaynaklanmış olabilir belki.

Bir de, benim buradaki denememdeki nem, ısı ve ışık koşulları ideal olamıyor haliyle...

Köklenme sonrasında, yeni köklü kısmı kesip toprağa aldıktan sonrasında da şöyle bir noktaya dikkat çekilmiş yazı da. Hepimizin aklında bulunması gereken bir detay sanırım. O da şu:

Sonuncu Çizim:
Name:  Havai Köklendirme_ Sonrasında.jpg
Views: 2731
Size:  16.8 KB

Köklü yeni kısmı kesip de saksıya aldığınızda 4-8 gün civarında şeffaf naylonla çevresini örterek muhafaza edin ki kök sistemi gelişene kadar aşırı nem kaybını engelleyelim. Ayrıca, yarı gölgede tutun saksıyı diyor.

dadaş2506, benim bu noktada senden özel ricam, eğer mümkünse, bu mesajların ardına, senin yapmış olduğun bir köklendirme uygulamasını baştan sonra fotoğraflayarak burada bizlere anlatman olacak.

Hem bir sonraki denememi de o yöntemle yaparım, senin de rehberliğinde, böylece ikisini de deneyerek öğrenmiş oluruz. Hem de bundan sonra burayı okuyacaklar da bilgilenmiş olurlar... Ne dersin?

Bu arada çok meraklandım ben de. Bu haftasonu açıp bakacağım; fotoğraflayacağım bakalım son durum ne

Sevgiler, selamlar...

Eski 27-12-2007, 13:12   #50
Ağaç Dostu

sinaninci1,

Ben gardenyayı suda köklendirdim...

Yukarılarda, bu sayfadaki fotoğraflı en son mesajımda, fotoğraflardan en alttakine bakıldığında, orada, mavi kapağın hemen sol arka tarafında gölgede kalan tek bir öbek var. O aslında benim daha önce BENBEN1967'nin bana gönderdiği iki adet unlu bitli gardenya çeliğinden suda köklendirmekte başarılı olduğum tekidir.

2 ay kadar sürede köklenmişti benimki suda. Sonra defalarca çelikleri toprağa alarak köklendirmeye çalıştığımda başarısız olunca; bir de havai köklendirme deneyeyim dedim.

Şimdi de bu noktadayız işte

Eski 27-12-2007, 13:17   #51
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sevgili Lerdemir

Yaptığınız işlemi ilk okuduğum günden bu yana heyecanlanıp, ben de bu işlemi hangi bitkimde deneyebilirim diye düşünüyordum. Köklendirme sonucunuzu heyecanla bekliyorum. Olmamışsa da deneme yanılma yöntemiyle öğrenmiş olacağız hep birlikte.

Paylaşımınız için bir bitkisever olarak size teşekkür ederim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 17:36   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Arkadaşlar,ben gardenyamı çelikten, poşet geçirme yöntemi ile ürettim.Hem direk toprağa (kestane toprağı)hem de suda olmak üzere iki deneyimimde de başarılı oldum.Toprağa diktiğimde;üstten yeni yaprak vermeye başladığında poşeti çıkardım ve tutmuştu.

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2007, 07:39   #53
Ağaç Dostu

cücenar merhaba,

Tüm detayları ile uygulamanızı anlatabilir misiniz?

Mesela poşet geçirme yönteminde:

- Poşeti havalandırdınız mı? Hangi aralıklarda?

- Suyu hiç yenilediniz mi? Kaç günde?

- Ne suyu kullandınız? Yağmur, çeşme, içme? Suya ilave birşey kattınız mı?(Oksijenli su, besin, vb)

- Güneş görmeyen bir yere mi koydunuz? Işık koşulları nasıldı?

- Su kabınız nasıl bir kaptı? Koyu renk miyi? Etrafını birşeyle kapladınız mı?

- Nemlendirme uyguladınız mı? Fısfıs? Hangi aralıklarla?

- Isı koşullarınız nelerdi?

Bu ve aklınıza gelebilecek olası tüm detayları yazabilme imkanı bulabilirseniz, hepimiz için aydınlatıcı ve yol gösterici olacaktır... Zira, sadece"poşet yöntemi" deyince, tam ve doğru uygulayamama ihtimalimiz var bizlerin...

Eski 29-12-2007, 00:39   #54
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
sinaninci1,
2 ay kadar sürede köklenmişti benimki suda. Sonra defalarca çelikleri toprağa alarak köklendirmeye çalıştığımda başarısız olunca; bir de havai köklendirme deneyeyim dedim.
Şimdi de bu noktadayız işte
Çok güzel bir çalışma, bunu çoktandır bilirim babam zıratçıydı, hatırlıyorum o yapardı, tenekeden huni yaptırmıştı, bir tarafı açık huni onu dala takar toprakla doldururdu köklenince keser ekerdi, aşagıda resimdeki gibi bir aparattı Başaracagınızdan eminim.
iyi çalışmalar
Saygılar.

Tabi o zaman pet şişeler yoktu.

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2007, 14:33   #55
Ağaç Dostu

İlginiz için teşekkür ederim...

Geçmiş zamanki yöntemlere güzel bir örnek oldu... Ne zormuş

Eski 30-12-2007, 23:05   #56
Ağaç Dostu

Sürprizzzzz

Gözümüz aydın dostlar!!!

Eklenen Resimler

Eski 30-12-2007, 23:27   #57
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
İşte bu kadar sevgili Lerdemir zaman ve emekleriniz boşa gitmedi, tabii bizim de ilgiyle takibimiz Kutluyorum. Umarım Dadaş2506 arkadaşımız görür bunu

Düzenleyen İklimsiz : 31-12-2007 saat 00:06
İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2007, 23:58   #58
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Lerdemir örnek bir çalışma oldu başarılarının devamını dilerim.
İnsan azmettimi elinden birşey kurtulmazmış derler.

Eski 31-12-2007, 07:57   #59
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler arkadaşlar...

Şimdi ise sorunumuz şu:

Soru 1- Hemen bu aşamada köklenen yerden kesip; toprağa aktarmalı mı üst kısmı, yoksa o köklendirilmiş kısımdaki toprağın her tarafının tamamen kökle kaplanmasını mı beklemeli? Zira, şimdi bitkinin altındaki ana köklerden de besleniyor yavrucak; yeni saldığı kökler tam gelişmeden toprağa aktarırsak beslenme problemi ile karşılaşır mıyız? Ona karar vermeye çalışıyorum.

Soru 2- Yeni köklere zarar vermemek için; mevcut altlığı ile, yani o mavi kapak ile birlikte toprağa gömerek saksılasam bir sorun yaratır mı acaba bitki için? Uzmanlarımız ne der?

Hepimize geçmiş olsun

E, bundan sonrasında yeni maceralar bekliyor bizi.

Şimdi hem yukarıdaki yöntem ile hem de Dadaş2506'ın tavsiye ettiği yöntemle aynı anda havai köklendirme denemesi yapacağım.

Üstelik, bizim bu köklenmemizde de köklenen noktanın ilk uygulama noktamız mı, yoksa, arada toprağı eşeleyip ne olmuş diye bakıp fotoğrafladığımız dönemde, hemen üstteki iki yaprağı koparttıktan sonra o gözleri de için alacak şekilde toprak ilave etmemden dolayı o gözlerden mi olduğunu tam anlayabilmiş değilim. O yüzden yeni yapacağım denemede gözleri içine alarak bir havai köklendirme yapacağım.

Onu da burada sergileriz. Bakalım süreyiı kısaltabilecek miyiz bu yeni denemede Dadaş2506'ın söylediğine yakın bir şekilde.

Hep beraber göreceğiz.

Gelecek bölümlerde...

Eski 31-12-2007, 08:51   #60
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Tebrikler Lerdemir. Bir taşla iki kuş gibi birşey bu da . Bir saksıdan 2 saksı gardenyaya.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024