agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2007, 20:52   #1
Yeni Üye

dulce1's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2007
sonbaharda ekim

Selamlar,

Nisanda ektiğim yaklaşık 20 ağaç tohumundan sadece 4'ü filiz verdi (Celtic Sinensis). Fakat çok güzel oldular.
3'ü birbirine örülerek büyüdü, epey de boy attılar (45 cm), diğer bir tanesi tek büyüyor.

Bir de, başka bir saksıdan ne olduğunu bilemediğim bir ağaç filizlendi ki o da 45 cm oldu. Yaprakları kadife gibi, yumuşacık. Şahane ve dimdik bir ağaç oluyor. Fakat ne ağacı olduğunu bir türlü anlamadım. Açık renk ve kadife gibi yaprakları var, bildiğimiz damla şekilli yaprak formunda. Ne olabilir acaba? Kuvvetli, dik güneşi seviyor.

Şimdi soru: Yeni tohumlar aldım (İngiltere'den gönderdiler). Bunları şimdi ya da sonbaharda içeride eksem, yetiştirebilir miyim cam kenarında, ne dersiniz? Sonra mevsim şokuna girerler mi? Ziyan etmek istemiyorum, ama bir an evvel de filizlendiklerini görmek istiyorum, bahara kadar beklemek zor geliyor.

Peki, tohumların daha kolay filizlenmesi için bir gece ıslak bekletmek faydalı mı gerçekten? Ne gerek var, zaten toprağın içinde ıslak durmuyor mu? Yoksa pamukta (kağıtta) mı bekleterek filizlendirmeliyim? Ayçiçeklerinde işe yarıyor. Bir bilgisi olan var mı?

Sevgiler,

Pina

dulce1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 21:17   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Dulce1, çevirmen olduğunuzu öğrendikçe, bonsaici arkadaşlar size bolca metin bulmaya başlayacaklar kesinlikle.
Bu arada, sorunuzu üyeler tanışıyor başlığında açmışsınız,
Daha sonraki aramalarda bulmayı kolaylaştırmak için başlığın yerini değiştiririz.
Böylece cevap verebilecek arkadaşlar da kolay bulur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2007, 13:03   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Dış mekan bitkilerini iç mekanda yetiştirmek uygun olmuyor. Özellikle kaloriferli mekanlarda hava çok kuru olduğu için bitkileri kurutuyor. Ben baya denedim Çok azı yaşadı. Onlarında üstünü pet bardaklarla örtüp mini sera yaptım öyle yaşadılar. Diğerleri genelde kurudu.

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2007, 13:14   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Dulce1, her sorunuzu ilgili konu altında sormanız gerekir. Her başlıkta, birkaç konu birden yazılırsa, daha sonra gelenler, hangi konuda ne yazıyor bilemez ve bulamaz...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2007, 23:56   #5
Yeni Üye

dulce1's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Tek sorun kuru hava mı? İstanbul'un havası genellikle kışın kaloriferli ortamda dahi oldukça nemli oluyor... Yine de mini sera iyi fikir tabii ki. Peki ya ışık? Kış aylarının ışık ortamı (pencere kenarında olmak şartıyla) yeterli olur mu sizce?

Benim asıl merak ettiğim, ağaçları büyütürsem bu şekilde (yani kışın, içeride, cam kenarında), bahar geldiğinde ve yavaş yavaş dışarı çıkarıldıklarında, mevsim şoku gibi bir şey yaşarlar mı? Ama saçma gibi oldu soru değil mi? Yoksa "sera" diye bir şey olmazdı herhalde.

dulce1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024