agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen Mine Pakkaner
  • 1 Gönderen cemboa
  • 1 Gönderen KAPTANzst

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2006, 01:14   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çelikten Açelya Üretimi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliveli1212
ben bi konuda danışmak istiyorum sizlere doğru yer burasıdır umarım.benim bir açelyam var ve bunu çoğaltmak istiyorum yani bölemi denir ne denir tam bilemiyorum pek bilgim olmadığı için bu işlerle en basit anlatabileceğim şekilde soruyorum. yanlış bilmiyorsam yeni çıkan dallarından 5-7 cm uzunluğunda kesip toprağa dikerek çoğaltabiliyorum ama nedense bir türlü beceremedim diktiklerim tutmadı bi türlü nasıl yapmam gerekiyor bi bilginiz varsa ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim
Açelyayı köklendirmek için 5-7 cm tepe çeliği alınız.Yalnız kolay köklenmez, köklendirme hormonu uygulayın. Haziran veya Temmuzda yarı odunlaşmış bir sürgünden çelik yapın.

Çelikleri hazırlarken eğer yapraklar çok büyükse onları da yarıdan kesin ki su kaybı azalsın.Kabuk dokusundan fazla yaralamadan tırnağınızla bir mink parça kaldırın.

Sonra köklendirme hormonu uygulayın. Torf pelit karışımına dikin. Şeffa bir örtü kullanarak üzerini kapayın (mini sera gibi) Ancak havalanmayı, nemi sürekli kontrol edin. Harç asla çok ıslak olmasın, nemli olsun. Açelyalar asit toprak(ph 5-5.5) sever unutmayın. Bu yüzden kireçli olan çeşme suyunu kullanmayın.

Bu arada bozulan kararan yapraklar olursa toplayın, üzerinde bırakmayın.Çürümeleri kontrol için Aspirinli su ve oksijenli sulu solüsyon da kullanın.

sinbas beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2006, 18:58   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2006
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.4 gün önce bu şekilde yaptım yanlız kabuğunu kaldırmamıştım bide yarı odunlaşmış demişsiniz yeşildi benim kullandığım çelik acaba tutarmı.kışın gelmişti bana bu açelya dedilerki yaza ölür ama benim açelyanın maşallahı var bu ikinci yazı bide sürekli açıyo bildiğim kadarıyla kış aylarında açması lazım gerçi iyi bakıldı hava sıcak olunca yapraklarına su püskürttüm sürekli geceleride püskürttüm bide dediğiniz gibi çeşme suyu kullanmadım kullanmak zorunda kaldığım zaman da kaynamış soğumuş su kullandım.bişey daha soracağım acaba gübre falan gibi bişeyler vermem gerekirmi **** saksı toprak değişimi.kusura bakmayın belki çok soru soruyorum ama bende öğrenmeye çalışıyorum ilgileriniz için şimdiden teşekkürler verdiğiniz bilgiler içinde resimli olması özellikle benim gibi az bilgiye sahip bir insan için çok faydalı oldu

aliveli1212 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2006, 12:12   #3
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
AÇELYA çelikten köklendirme

Ben açelye çoğaltıyorum ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.Aslında forum içersinde biyerlerde bunu anlatmıştım.
Açelya çeliğini torflu bir toprağa diktikten sonra güneş görmeyen ama bol aydınlık bir yere koyuyoruz ****** neyi unutmadan, üzerine uzunca bir bardak kapatmayı unutmadan.Yanlız köklenmiş olmakla yaşayacak anlamına gelmiyor.açelyanız tutmuş olsada bardağı kaldırmak için kasım ayını bekleyin.Kasım ayını neden bekliyoruz, hafif bir soğuk yesin diye.Aşağıdada sölediğim gibi don olayı olmadığı sürece dışarda kalsın.Aşırı soğuklarda içeri alırsınız.Tabi burdande neyi anlıyoruz, açelyamız köklenme sürecinde dışarda duruyor.
Açelya suyu çok sever ve enteresandırki içmekan bitkisi olarak geçsede benim açelyalarım kışında dışarda olduğundan güzel çiçek açıyor ****** burdada neyi unutmuyoruz, dondan korumayı!

casperia beğendi.

Düzenleyen cemboa : 20-06-2006 saat 13:47
cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 22:05   #4
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Açelya derken, bonsaiye tutuldum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemboa Mesajı Göster
Ben açelye çoğaltıyorum ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.Aslında forum içersinde biyerlerde bunu anlatmıştım.
Açelya çeliğini torflu bir toprağa diktikten sonra güneş görmeyen ama bol aydınlık bir yere koyuyoruz ****** neyi unutmadan, üzerine uzunca bir bardak kapatmayı unutmadan.Yanlız köklenmiş olmakla yaşayacak anlamına gelmiyor.açelyanız tutmuş olsada bardağı kaldırmak için kasım ayını bekleyin.Kasım ayını neden bekliyoruz, hafif bir soğuk yesin diye.Aşağıdada sölediğim gibi don olayı olmadığı sürece dışarda kalsın.Aşırı soğuklarda içeri alırsınız.Tabi burdande neyi anlıyoruz, açelyamız köklenme sürecinde dışarda duruyor.
Açelya suyu çok sever ve enteresandırki içmekan bitkisi olarak geçsede benim açelyalarım kışında dışarda olduğundan güzel çiçek açıyor ****** burdada neyi unutmuyoruz, dondan korumayı!
Selam cemboa. Sanırım 2 saattir yazdığınız mesajları inceliyorum. Bir yerde açelyanın nasıl tutturulacağını anlattığınızı okudum. Mesajlarınıza girdim. Ve açelyayı unutup bonsailere merak saldım. En kısa sürede bir bitki edinip bonsai denemesi yapacağım. Bu arada elimde açelya çelikleri var. Üzerlerinde tomurcuk olmamasına dikkat ederek almıştım. Bu mevsimde acaba bunları tutturabilirmiyim. Çürüyüp giderlerse gerçekten çok üzüleceğim. Şimdiden teşekkürler.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2008, 13:53   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-11-2008
susam kardeş sana cevap gelmemiş. Aynı sorunla karşı karşıyayız. Hatta üstelik şimdi kasımın sonlarındayız. Şimdi alacağımız çelik tutar mı? İllaki haziranımı beklemek zorundayız.

Âyine-i Esma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 14:03   #6
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Şu anda ev içerisinde olursa, çeliklerin sorun yaşayacağını sanmıyorum.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 15:14   #7
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
açelyamın yaprakları karararak döküldü. uçlarında kalanlardan çelik aldım ve suya koydum. canlılar ama kök vermiyorlar. toprağa dikmek için mevsim uygun mu acaba?

eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 12:43   #8
Yeni Üye

sibelmuge's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2011
Exclamation

Name:  IMG_0556.jpg
Views: 9667
Size:  57.3 KB
Merhaba;Kasım ayı sonlarında diktiğim açelya çeliğinin resmini eklemek istedim,üzerine şeffaf plastik bardak kapattım ve hergün bir saat havalandırıyorum.Şimdilerde yeni yaprak çıkartıyor sanırım köklendi.

sibelmuge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2011, 20:31   #9
/

Giriş Tarihi: 02-02-2011
bende açelta üretmek istiyorum ama benim çeliğim yok olan birisi bana yardımcı olursa *** ederim

emred Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 19:36   #10
Ağaçsever

gülcicek's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Açelyayı köklendirmek için 5-7 cm tepe çeliği alınız.Yalnız kolay köklenmez, köklendirme hormonu uygulayın. Haziran veya Temmuzda yarı odunlaşmış bir sürgünden çelik yapın.

Çelikleri hazırlarken eğer yapraklar çok büyükse onları da yarıdan kesin ki su kaybı azalsın.Kabuk dokusundan fazla yaralamadan tırnağınızla bir mink parça kaldırın.

Sonra köklendirme hormonu uygulayın. Torf pelit karışımına dikin. Şeffa bir örtü kullanarak üzerini kapayın (mini sera gibi) Ancak havalanmayı, nemi sürekli kontrol edin. Harç asla çok ıslak olmasın, nemli olsun. Açelyalar asit toprak(ph 5-5.5) sever unutmayın. Bu yüzden kireçli olan çeşme suyunu kullanmayın.

Bu arada bozulan kararan yapraklar olursa toplayın, üzerinde bırakmayın.Çürümeleri kontrol için Aspirinli su ve oksijenli sulu solüsyon da kullanın.
Mine hanım merhabalar ben yeni üye oldum bu siteye sizinde bu konularda bayagı bilgili oldugunuzu yazılarınızdan okuyorum. ben açelya veya kamelya yetişirmek istiyorum nevşehirde yaşıyorum açelya veya kamelya buranın ikliminde yetişirmi? burda kimsede göremedim açelya veya kamelya çelik alma imkanım yok bu yüzden tohumla yetiştirmem gerek sanırım. Tohumdan yetişirmi ?onuda bilmiyorum beni kısaca aydınlatırsanız minnettar kalırım teşekkür ederim.

gülcicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 17:42   #11
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Şimdi çelik zamanı demek !

casperia beğendi.
KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024