agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2020, 13:45   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2020
Akçaağaç Çelikle üretim

Herkese iyi günler,
Merak ettiğim araştırıp bulamadığım bir sorum var sizlere. Bundan yaklaşık 11 gün önce bahçemde bulunan Acer Rubrum cinsi ağacımdan çelik almak maksadıyla bu senenin yeni çıkan dallarından biraz kestim.
2 boğum kalacak şekilde parçalara ayırdım. Diplerine velev şekilde kesik attım. Üstlerindeki yaprakları her çeliğe 1 adet kalacak şekilde azalttım.2 adet Saksıya diktim. Birini poşetin içine koydum diğerinin de üstünü streç film ile kapattım.
2. Günün sonunda bir tanesi kuruyarak adaya veda etti diğerleri ise canlılıklarını korumaktaydı. Günden güne çoğunun yaprakları kurudu.-sonradan deneme amaçlı kapak şekilli kestiğim şişeye koyduğum küflendi, poşettekilerin ise bazıları çürüdü- tek bir tane canlı kalmıştı.(streçte olan) O da bu gün merakımdan yaprağına dokunduğımda çıt diye gövdeden ayrıldı.
Biraz sinir, biraz hayal kırıklığı, biraz da meraktan çelik materyallerini topraktan söktüğümde ise kılcal köklerin oluştuğunu farkettim.
Şimdi sizlere sorularım şunlar, çelikleme işlemimde önce yaprakların dökülüp sonradan çıkması normal midir yok değil ise nerede hata yaptım ?

Tavsanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2020, 14:21   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Tam bir yillik degil iki yillik dallarla, ust noktasini nemini koruyacak sekilde macunlayin diyecekken ilgili basliklari arastirdiginizi gorunce benim yazabildiklerimden daha fazla sini o basliklarda goreceginizi dusunerek detaya
girmekten vazgectim.

Kolayliklar dilerim.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2020, 15:02   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Tam bir yillik degil iki yillik dallarla, ust noktasini nemini koruyacak sekilde macunlayin diyecekken ilgili basliklari arastirdiginizi gorunce benim yazabildiklerimden daha fazla sini o basliklarda goreceginizi dusunerek detaya
girmekten vazgectim.

Kolayliklar dilerim.
İlginiz ve Yardımınız için çok teşekkür ederim Osman Bey. Hatam yeni filizler oldu muhtemelen, bu akşam bir de eskilerden deneyeyim. İyi günler dilerim.

Tavsanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024