agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2020, 20:28   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2020
Aldığım bonsai limon ve Mandalina neden çimlenmiyor?

Arkadaşlar merhaba, bu hobide yeniyim. İnternetten başlangıç olarak bodur limon ve mandalina aldım. Yanında hediye olarak erguvan ve akasya yolladılar. Onlaro da ektim ama sanırsam çok suladığım için tohumları çürüttüğümü düşünerek yeniden sipariş verip yeniden ektim. Bu sefer bodur elma da sipariş verdim ve dikkatli suladım. İlk ektiğim limon tohumlardan birini eşip baktığımda kabuğunu atmış gördüm ve çekirdeğin içinde ki çekirdek (sanırsam embriyo deniyor) dışarı çıkmıştı kabuğundan ama herhangi bir kök salmamıştı. Yaklaşık 3 hafta oluyor ekeli. Diğer tohumlarımı ise 1 gün suda bekletip kabuklarını soyarak ektim daha çabuk çimlensin diye. 2 gün oluyor. N'apmalıyım arkadaşlar?

bayrams Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2020, 07:45   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2020
>Tohumları nerden aldığını bilmiyorum amam inşallah kendini uyanık sanıp ali ekspressten tohumun t sinden bile anlamayan adamların tohumlarını alıp boşuna uğraşmıyosundur inşallah .

musti1004 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2020, 08:13   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musti1004 Mesajı Göster
>Tohumları nerden aldığını bilmiyorum amam inşallah kendini uyanık sanıp ali ekspressten tohumun t sinden bile anlamayan adamların tohumlarını alıp boşuna uğraşmıyosundur inşallah .
Yok kardeş Türkiye'den gittigidiyor'dan aldım.

Eski 17-02-2020, 10:23   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Bodur mandalina ve bodur limon diye bir tohum yoktur. Aynı şekilde bodur elma tohumu da yoktur. Bodur anaçlar vardır ve bunlar da genel olarak vejetatif yolla çoğaltılırlar. Muhtemelen aldığın çekirdeklerden narenciyenin atası olan turunç vs falan çıkacaktır.

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2020, 12:39   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huso93 Mesajı Göster
Bodur mandalina ve bodur limon diye bir tohum yoktur. Aynı şekilde bodur elma tohumu da yoktur. Bodur anaçlar vardır ve bunlar da genel olarak vejetatif yolla çoğaltılırlar. Muhtemelen aldığın çekirdeklerden narenciyenin atası olan turunç vs falan çıkacaktır.
Anladım. Teşekkür ederim

Eski 17-02-2020, 13:19   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Peki bir soru daha sormak istiyorum. Bu çıkacak tohumlardan limon mu yoksa mandalina mı olduğu anlaşılır mı? Ona göre aşı yapılıp mandalina **** limon meyvesi verir mi? Teşekkür ederim.

Eski 17-02-2020, 14:47   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
O tohumdan çıkan bitkiden meyve belki alırsın belki alamazsın yani ne çıkacağı belli olmaz o yüzden en garantisi 1 sene bakıp büyüttükten sonra aşılamak. Aşı gözü kaliteli olduktan sonra gayet verimli meyve alırsın.

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2020, 15:17   #8
Yeni Üye

Alıntı:
O tohumdan çıkan bitkiden meyve belki alırsın belki alamazsın yani ne çıkacağı belli olmaz o yüzden en garantisi 1 sene bakıp büyüttükten sonra aşılamak. Aşı gözü kaliteli olduktan sonra gayet verimli meyve alırsın.
Teşekkür ederim

Eski 17-02-2020, 15:27   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2016
İnternet üzerinden bonsai tohumu, bodur bilmem ne tohumu diye satış yapanlara lütfen itibar etmeyiniz hepsi dolandırıcı, çünkü öyle bir tohum yok olamaz da. Limonu evinizde kullandığınız limonun içindeki çekirdekten de yetiştirebilirsiniz en azından ne olduğunu bilirsiniz. Evde saksıda turunçgillerden yetiştiren çok gördüm yani olabiliyor ama elmayı evde saksıda yetiştirip elma alacağınızı düşünmüyorsunuzdur umarım. Sanırım fidanımsı yapıp daha sonra bahçeye alacaksınız

WindWild Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2020, 12:48   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WindWild Mesajı Göster
İnternet üzerinden bonsai tohumu, bodur bilmem ne tohumu diye satış yapanlara lütfen itibar etmeyiniz hepsi dolandırıcı, çünkü öyle bir tohum yok olamaz da. Limonu evinizde kullandığınız limonun içindeki çekirdekten de yetiştirebilirsiniz en azından ne olduğunu bilirsiniz. Evde saksıda turunçgillerden yetiştiren çok gördüm yani olabiliyor ama elmayı evde saksıda yetiştirip elma alacağınızı düşünmüyorsunuzdur umarım. Sanırım fidanımsı yapıp daha sonra bahçeye alacaksınız
Sormayın cahillik edip kandım onlara. Bir daha asla. Valla ne yalan söyleyeyim elmaya evde bakmayı düşünüyordum. Güney cephe tarafında bi odada bol güneş alıyor. Cahillik işte

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024