agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2019, 11:35   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2019
Serada Sebze Tohumu

İyi günler. İlk deneyimim olarak serada viyollerde sebze fidesi yetiştirmeye karar vermiştim. Ektiğim tohum çeşitleri domates , biber , karpuz , salatalık ve patlıcan. Canımı sıkan durum daha hiç biri çimlenmedi. 18 gün falan oldu ektiğim bunları. Yer Sakarya. Sulamasını bazen hortum ile az miktarda yağmurlama şeklinde bazende kapağına delik açtığım şişeler ile sulama yapıyorum. Gün olarak daha zamanı var mi ? Yoksa sulamayı mi yetersiz yapıyorum acaba.

BatuhanKurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 17:27   #2
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
18 gün oldu ve hiç biri çıkmadıysa yolunda gitmeyen birşeyler var demektir.

- ilk olarak tohumları gözden geçirin
Ev ortamında kağıt havlu arasına koyup ıslatın. Salatalıklar 2-3 gün içinde kök çıkartmaya başlar. Başlamazsa tohumlar bozuk olabilir.

- Sera ortamının ısısı çok düşük olabilir

- Tohumları çok derine ekmiş olabilirsiniz

- Toprağı yeteri kadar nemlendirememiş olabilirsiniz

- Toprağı çok sulayarak tohumları çürütmüş olabilirsiniz fakat düşük ihtimal.

Bence tohumlar bozuk veya ısı sorunu var.

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 18:52   #3
Yeni Üye

Çimlenme için yeterli ısının kaç derece olması lazım ? Bugün gözlemledigimde 400 adet ektiğim salatalık tohumlarından 1 tanesi yeni çimlenmiş. Sanırım yeterli ısıyı sağlayamadım. Diğer sebze türlerinde ve karpuzda hiç belirti yok.Birde sırf torfa ektim tohumları bundan dolayı bir sorun olabilir mi ?

Eski 28-03-2019, 23:24   #4
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Benim bildiğim kadarıyla çimlenmede ideal sıcaklık 18-30 derece arası. Tabi bu türlere göre değişiklik gösteriyor.

Domates, salatalıklardan hemen sonra veya beraber çıkması lazım. Karpuz 5-10 gün içinde çıkmalıydı.

Sadece torfa ekmenizde de bir sorun yok. Şartlar sağlandığında gayet başarılı sonuçlar almanız gerekirdi.

Siz sıcaklığı bir kontrol edin. Eğer ortam çok soğuksa viyolleri mümkünse bir süre evinizin içine taşıyın oda sıcaklığında harekete geçeceklerdir.

Eski 28-03-2019, 23:31   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Benim bildiğim kadarıyla çimlenmede ideal sıcaklık 18-30 derece arası. Tabi bu türlere göre değişiklik gösteriyor.

Domates, salatalıklardan hemen sonra veya beraber çıkması lazım. Karpuz 5-10 gün içinde çıkmalıydı.

Sadece torfa ekmenizde de bir sorun yok. Şartlar sağlandığında gayet başarılı sonuçlar almanız gerekirdi.

Siz sıcaklığı bir kontrol edin. Eğer ortam çok soğuksa viyolleri mümkünse bir süre evinizin içine taşıyın oda sıcaklığında harekete geçeceklerdir.
Sanırım sıcaklıktan dolayı , 2 hafta sonra iyice anlaşılır artık.Birde sulamayı iyi yapamadım sanırım. Eve taşıma imkansız. Karpuz , domates , patlıcan , biber ve salatalık , hepsinden en az 200 er tane ekmişimdir tohum.

Eski 28-03-2019, 23:48   #6
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Sakarya'da hava gündüzleri 10-11 civarı geceleri ise bugün 0 ila -1 derece arası olacakmış.

Söylediğiniz gibi sıcaklık çimlenmeyi geciktirmiş olabilir.

Hayırlısı olsun ne diyelim inşallah çıkarlar.

Eski 29-03-2019, 09:02   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dobipa Mesajı Göster
Sakarya'da hava gündüzleri 10-11 civarı geceleri ise bugün 0 ila -1 derece arası olacakmış.

Söylediğiniz gibi sıcaklık çimlenmeyi geciktirmiş olabilir.

Hayırlısı olsun ne diyelim inşallah çıkarlar.
İnsallah çıkar. Nisan ayında da domates tohumu ekebilme durumu var mı ?

Eski 29-03-2019, 17:25   #8
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Ekebilirsiniz tabi ki neden olmasın.
Hatta aynı türlerden her 15 günde biraz biraz fideleyip yaz boyu mahsul alabilirsiniz.

Eski 30-03-2019, 15:02   #9
Yeni Üye

Mitofarm'ın pembe domates tohumu var onlardan yapayım diyorum.Ekimi ben parmakla bastirarak yapmıştım yani öyle gömdüm. Şimdi ekeceklerimi bastırma islemi yapmadan ustune ince bir sekilde torf sererek deneyecegim bakalım.

Eski 30-03-2019, 15:55   #10
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BatuhanKurt Mesajı Göster
..Şimdi ekeceklerimi bastırma islemi yapmadan ustune ince bir sekilde torf sererek deneyecegim bakalım.
Daha mantıklı..

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2019, 17:40   #11
Yeni Üye

Sanirim yeterli sıcaklık olmamasi ve yetersiz sulamadan. 3-4 gundur güzel suluyorum. 3 Salatalik 1 karpuz ve 1 domates cikmis durumda.

Eski 01-04-2019, 19:11   #12
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BatuhanKurt Mesajı Göster
Sanirim yeterli sıcaklık olmamasi ve yetersiz sulamadan. 3-4 gundur güzel suluyorum. 3 Salatalik 1 karpuz ve 1 domates cikmis durumda.
Sistem teoride basit,
Çimlenme başlayana kadar bol sula, filizler görünmeye başladığında sadece yetecek kadar sula
Ama pratikte o kadar kolay olmuyor.

Bol sulama esnasında tohumlar daha derine inebiliyor veya yerinden oynayabiliyor.

Yetecek kadar az sulama işleminde de tamamen kurumayla karşılaşılabiliyor. Veya daha kötüsü boylanma ya da çürüme yaşanabiliyor..

Kış boyunca çimlendirme ve büyütme işleminde sulama aşamasında el ve göz yeteneği kazanabilmek için denemeler yaptım durdum. Deliksiz 1-2 cm lik kaplarda çürümeye yol açmadan tamamen kararında sulamayla büyütme işlemlerini denedim. Bazılarında başarılı bazılarında da başarısız oldum.

Fakat havalar ısındıktan sonra işler tamamen değişti. Benim denemelerden elde ettiğim sonuçlar tepe taklak oldu.

Örneğin 2 cm lik kapta serin havalarda yaptığım sulama miktarını şu anda uyguladığımda neredeyse hiç sulanmamış sayılıyor ve anında kuruyor.

Bu yüzden çalışmalara devam, denemelere yılmadan devam.. Daha çok pratik, el / göz becerisi ve tecrübeli arkadaşların deneyimlerini inceleyerek bir kaç şey öğrenebilmeye çalışmak..

Yapmamız gereken bu

Veya tamamen kontrol edilebilir ortamda çalışmak, sürekli takip edilen değerler (ec, ph, ısı, nem v.s.)

Ben ölçümsüz çalışmayı tercih ediyorum "şimdilik"

Toprağa baktığımda röntgenini çekebilmek, kokladığımda içerdiği mineral miktarını ölçebilmek
Elimle ufaladığımda sıcaklığını ve nemini değerlendirebilmek
5 dakikadan uzun süre ilgilendiğimdeyse, üstünde/içinde yaşamış canlıları tespit edebilmek..

İşte böylee..

Biz imkansızı isteyelim, ne kadar ilerlersek kardır

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024