agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen İbrahim Yavuz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2015, 22:49   #1
Ağaçsever

İbrahim Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2013
Galeri: 1
Wink İncir (Ficus Carica) Tozlaşma

Merhaba,

Formda bu konu hakkında yapılan yorumları okudum fakat yine de aklımda berrak bir cevap oluşmadı.

Bahçemde yaklaşık yarım asırlık iki incir ağacım var. Elimden geldiğince çelik ile çoğaltıp çevremdekilere de hediye ediyorum. Bazen de insanların gelip geçtiği doğal su kaynaklarında, ormanlarda uygun yerlere dikip, meyvelerinden, gölgesinden yolu düşenlerin istifade etmesini sağlıyorum. Verimi güzel, iri ve oldukça lezzetli bir meyvesi var.

İlk sorum, incir ağaçlarında tozlaşma olayının gerçekleşme zinciri nasıl oluyor?
Aklımdaki asıl soru incir ağaçları erkek ve dişi olarak ayrılıyor mu; yoksa aynı ağaç üzerinde sırası ile önce erkek incir topu oluşuyor ve daha sonra bunları takiben dişi incir oluşup ilek sineği sayesinde birbirleri ile tozlaşmaları mı sağlanıyor?

Bu zamana kadar hiç merak edip araştırmak nasip olmadı. Çünkü ağaç kendi kendine her sene meyvesini oldukça verimli bir şekilde veriyordu. Yani benim ilekleme gibi bir müdahaleme lüzum kalmıyordu. Zaten ilekleme olayını bilmiyordum bile. Bu konuda tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

İkinci bir sorum da yıllardır meyvesini yediğim incir ağaçlarımızın türünü merak ediyorum. Mevsim nedeniyle haliyle meyvesinin orjinal bir fotoğrafını koyamıyorum ama internetten araştırıp bulduğum, benzer bir fotoğrafı sizinle paylaşabilirim. Aydın Sarı Lop inciri büyüklüğünde ve şeklinde fakat rengi farklı sizce türü nedir?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

hakanersoz beğendi.
İbrahim Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 15:40   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2019
İncir (ficus carica)

Malta eriği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024