agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2007, 22:29   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2007
Tohumdan Çay üretimi (Camellia sinensis)

arkadaşlar çay yetiştiriciliği hakkında bilgi verebilecek varmı .çay fidan olarakmı dikiliyor yoksa tohum olarakmı

amasyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 16:33   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Çay’ın ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde doğuda Sarp sınır kapısından başlayarak, batıda Araklı Deresine kadar olan alan içinde Artvin, Rize, Trabzon illerini kapsayan 180 km uzunluğundaki kıyı şeridinde 10-35 km içerilere kadar uzanan kesimde, 1000 metre yüksekliklere değin ulaşan yamaçlarda ekonomik anlamda yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Türkiye, çay tarım alanlarının genişliği bakımından dünya üretici ülkeler arasında 6. sırada, kuru çay üretimi yönünden 5. sırada, yıllık kişi başına tüketim bakımından ise 4. sırada yer almaktadır.

Çayın kalitesini belirleyen ana unsur yetiştiricilik ve üretim şartlarıdır. Çay ürünü, kültüre alınan çay bitkisinin üzerindeki genç sürgünlerin ucundaki tepe tomurcuğu ile bu tomurcuğu izleyen taze ve körpe birinci ve ikinci yapraklardan oluşan, lif vermeyen ve tekniğine uygun olarak toplanan filizlerdir. Bu filizler ‘iki buçuk yaprak’ olarak tanımlanmaktadır.
ayrıca arkadaşım her iki tür de de yetişebiliyor diye biliyorum ben

deniz-kızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 09:00   #3
/

Giriş Tarihi: 28-05-2008
eğer gerçek çaydan bahsediyorsan

ya biz çayları söküyoruz sen nasıl dikilir diyorsun. nesine vuruldun bidaha sökülmez çay son baharda tohum verir tohumunu her çaylıkta bulursun. parada istemezler kurutursun mart ayında toprağı öbek öbek 40 santim arayla ekersin olur sana rizeli diyişiyle tami sonra nemi ister su su sus güneş rutübet nem ama boşver.

deniz gören yerde olur.

theend Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 11:53   #4
Ağaçsever

Cohn's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2008
Merhaba Sn theend,
ben su anda Izmitta oturuyorum ve karadenize gitmeye sansim yok.
Internetten arastirdim ve tabii yurt disindan tohum almak mumkun. Fakat turkiyeden almaya denedim. bir kac yer buldum internetten, cay sirket vs. ve onlari rica ettim nereden fidan **** tohum almak mumkun. Herkes, mumkun degil eger Rize filane gelmezsiniz.

Peki siz de bir kaynagi biliyormusunuz - simdi tohumu almak istiyorum ve baharda dikecegim. Datcada yerlesecegim yakinda ve iklim orada cay icin ideal degil tabii - fakat saksada bir kac bitki ekecegim - umarim birazcik yesil cay kedi ailem icin yapabiliriz.

bir sey hepinize sormak istiyorum lutfen - hangi cesit cay yetisiyor karadenizde? Ben cinli tur - yani camelia sinensis sinensis istiyorum - camelia sinensis assamica tecih etmiyorum (fakat karadenizde sadece o var sa memnuniyetle onu dikerim :-))

cok tessekuler

John

kamelyavadisi beğendi.
Cohn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2008, 15:39   #5
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2008
sn. john sanırım Türkiyede yetiştirilen tür camelia assamica bu türü

cagatayyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2008, 12:11   #6
Ağaçsever

Cohn's Avatar

cok tessekurler sn. cagatay
siz adana'da cay yetistirmeye basardiniz mi acaba?

Bildigim kardar ile camelia assamica'nin turunun buyuk yapraklari var. sandim ki kara denizin iklimi Cin cumhuriyetin ve japon iklime daha cok benziyor ve orada camelia sinensis sinensis yetisiyor. Ama o sadece bir yerdan okudugum bir sey.

tekrar bilginiz icin tessekurler

john

Eski 16-09-2008, 21:48   #7
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2008
gölgede bir miktar çay fidesi yetiştirebilirsiniz. karadenizde doğal olarak yağmur yağar, sizde sularsınız bitkilerinizi, benim çaylarım çok sağlıklılar.

kamelyavadisi beğendi.
cagatayyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 21:08   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2009
***...

Selam arkadaşlar.Eğer istanbulda oturuyorsanız çay tohumunu eminönünde bulabilirsiniz.(şahsen kendim aldım)kilosu 30 TL di galiba ama 2,5Tl lik **** daha fazla da alabiliyosunuz.... Not: Hangi tür çay olduğunu bilmiyorum.

kamelyavadisi beğendi.
Bedrettin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 04:35   #9
Ağaçsever

Cohn's Avatar

Merhaba Sn Bedrettin,
Cok tessekurler bilginiz icin. Sans olarak bir karadenizli arkadasim gecen sonbaharda bir miktar cay tohum verdi bana.
Tohumlari ektim 5 hafta once fakat hic biri su an kadar filizlenmidi. Siz filizlendirmeye basardiniz mi acaba?
tessekurler
john

Eski 14-10-2009, 00:33   #10
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Meraklıları için Çay Fidanı resimleri,

Eklenen Resimler

Resulgur beğendi.
Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 03:52   #11
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Benimde gayet sağlıklı bir fidanım var. Hatta Ankarada bu mevsimde tomurcuklu. Merak ettiğim yapraklarını koparsam demleyebilirmiyim?

**** nasıl yeşil çay yapabilirim?. Karadenizli arkadaşlara sorulur.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 03:28   #12
Ağaçsever

algül's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2010
çay(camellia sinensis)

Rize, trabzon ve civarlarında yetiştiğini herkes bilir, merak ettiğim istanbulda bahçede yetiştiren varmı? istanbulda ev ortamında yetişirmi? yetişirse kendimize taze yeşil ya da siyah çay yapabiliriz.

kamelyavadisi beğendi.
algül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 13:58   #13
Ağaçsever

algül's Avatar

selam agozce mesajını görmemiştim ankarada evdemi bahçedemi bakıyorsun?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Benimde gayet sağlıklı bir fidanım var. Hatta Ankarada bu mevsimde tomurcuklu. Merak ettiğim yapraklarını koparsam demleyebilirmiyim?

**** nasıl yeşil çay yapabilirim?. Karadenizli arkadaşlara sorulur.

Eski 19-03-2010, 15:30   #14
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Evet, ama yakında İstanbula taşınacağım. Orası daha nemli, gölgede denemek istiyorum.

Yeşil çay nasıl yapılır, bilen yokmu sayın, Rizeliler?

kamelyavadisi beğendi.
Eski 19-03-2010, 18:58   #15
Ağaçsever

algül's Avatar

istanbulda gölgede yetiştirmek başarı şansını artıracak o zaman, bana rizeden tohum geldi küçük saksılara ektim 15 tane. birkaçı çıksın bahçeye ekicem birkaçınıda evde saksıda. yeşil çay yapmaya gelince direk güneş altında değilde daha korunaklı bir yerde kurutabilirsin ben sevmem yeşil çayın tadını balık tadını anımsatıyor bana. ben siyah çay yapmayı deneyeceğim.

kamelyavadisi beğendi.
Eski 20-08-2010, 15:56   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Çay

Acaba evde büyük saksılarda çay üretme şansımız var mıdır

kamelyavadisi beğendi.
Dangerously34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2010, 18:23   #17
Ağaçsever

Yardım edebilecek olan kimse yok mu yahu

Eski 21-08-2010, 19:09   #18
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Çayın bolca yetiştiği Doğu Karadeniz Bölgesinin iklim özelliklerini incelerseniz Edirnenin çok soğuk geçen kışı ve ayazının ya da yazın aşırı sıcakların uygun olup olmadığına siz de karar verebilirsiniz. Ayrıca çay çok fazla yağış alan nem oranı çok yüksek bir bölgede yetişmektedir.

Tabi iklimlerdeki değişiklikleri de dikkate almak gerekiyor. En sıcak ve en nem oranı yüksek bir yaz geçiriyoruz. Bir arkadaşım yıllarca çay bitkisini yetiştirmek için uğraştığını, büyütmeyi başaramadığını ama nihayet büyütebildiğini söylemişti geçen yıl.

Tabi sorunuzu "yahu" demeden de sorabilirsiniz. Mutlaka daha ayrıntılı bir yanıt alabilirsiniz. Ayrıca forumda da çay üretimi ile ilgili bilgiler olduğunu hatırlıyorum, yanılmıyorum umarım.

Çay D.Karadeniz ormanlarına etkisi

kamelyavadisi beğendi.
sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 17:17   #19
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Çayın bolca yetiştiği Doğu Karadeniz Bölgesinin iklim özelliklerini incelerseniz Edirnenin çok soğuk geçen kışı ve ayazının ya da yazın aşırı sıcakların uygun olup olmadığına siz de karar verebilirsiniz. Ayrıca çay çok fazla yağış alan nem oranı çok yüksek bir bölgede yetişmektedir.

Tabi iklimlerdeki değişiklikleri de dikkate almak gerekiyor. En sıcak ve en nem oranı yüksek bir yaz geçiriyoruz. Bir arkadaşım yıllarca çay bitkisini yetiştirmek için uğraştığını, büyütmeyi başaramadığını ama nihayet büyütebildiğini söylemişti geçen yıl.

Tabi sorunuzu "yahu" demeden de sorabilirsiniz. Mutlaka daha ayrıntılı bir yanıt alabilirsiniz. Ayrıca forumda da çay üretimi ile ilgili bilgiler olduğunu hatırlıyorum, yanılmıyorum umarım.
Yahu dememin sebebi..
Ben çay diye bir başlık açmıştım varlığından haberdar değildim.
Hiç yorum gelmediği için yahu demiştim, bu başlığa özgü değil yani.

Eski 24-08-2010, 00:46   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Alıntı:
Yeşil çay nasıl yapılır, bilen yokmu sayın, Rizeliler?
Kara cay ile yesil cay ayni üründen elde edilir ama farkli muamelelerle yesil veya kara cay üretilir.

Ahmet MiM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2010, 16:36   #21
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Nedir bu mameleler? Biraz açıklar mısınız?

Eski 24-08-2010, 22:53   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Alıntı:
Nedir bu mameleler? Biraz açıklar mısınız?
Bu konuda uzman degilim. Bunu ilk önce belirteyim.
1. elden bilgileri asagida tercüme etmeden komple almanca olarak alintiliyorum ve bunun icerisinden sadece 2 cay arasindaki islem(muamele) farkliliklarini acacagim. Diger konularida yeri geldiginde acarim.

Yesil ve siyah cay arasindaki ortak ve farkli Özellikler

Privatdozent Dr. Ulrich Engelhardt, Institut für Lebensmittelkunde Universität Braunschweig, Braunschweig
Bereits in der Ausgabe 1/98 des W.I.T. wurden Informationen über die Polyphenole des Tees und deren Wirkungen zusammengestellt [1, 2]. Gegenwärtig findet man in den Medien eine Vielzahl von Berichten über Tee - überraschenderweise vor allem über den grünen. Diese Berichte befassen sich nicht mit dem Genusswert des Tees, sondern beinahe ausschließlich mit seinen gesundheitlichen Wirkungen. So erschien z.B. im Hamburger Abendblatt am 13.01.1999 ein Interview, in dem über die Wirkungen des grünen Tees berichtet wurde [3].
Genelde Kara Cay, oksitlenmis cay oldugundan dolayi, her alanda yesil caydan daha kötü oldugu iddia edilir.

Grüner und schwarzer Tee: Gemeinsamkeiten und Unterschiede
Kara ve Yesil cayin en önemli ortak özellikleri, her 2 cayinda ayni cins cay yapraklarindan elde edilmeleridir.

Kara ve Yesil cayin arasindaki en önemli fark ise, kara cayin fermentasyonlu, yesil cayin ise fermentasyonsuz elde(üretilme) edilmesidir.her

Name:  cay.jpg
Views: 21377
Size:  31.1 KB

Fermentasyon islemi icin yapraklarin kendindeki enzymler yeterlidir. Bu enzymlerle yapraktaki Catechine ler degisirler. Yani Mayaya ihtiyac yoktur.

Yesil cayin üretiminde, yapraklardaki Polyphenoloxidase denen enzymler, yapraklarin isitilmalari sayesinde tesirsizlestirilirler. Bu demektirki mayalanmaya imkan ve firsat verilmez.

Yesil Cay i Orta Asyadaki atalarimiz kuru sicaklikla (kavurma teknigi) elde ederlerdi. Bunuhn icin cukur saclara yesil cayi koyar, kavururlardi hizlica.
Japonlar ise bu mayalanmayi iptal islemini sicak su buhari ile yaparlar.

• Die Catechine werden z.T. verändert (oxidiert) - Theaflavine werden gebildet (aus 2 Catechineinheiten) - Thearubigine werden gebildet
• Andere Polyphenole sind in geringerem Ausmaß betroffen
• Aromastoffen entstehen - aus Fetten - durch Carotinoidabbau
• Chlorophyll wird abgebaut (grün 􀃆 schwarz)

Abb. 2: Wichtige Vorgänge bei der Fermentation von Tee

Tabelle 1 gibt eine Übersicht über die Gehalte an ausgewählten Polyphenolen in grünem und schwarzem Tee. Nicht mit aufgeführt sind u.a. die Thearubigine, eine Gruppe, die höhermolekulare Polyphenole umfasst und vor allem im schwarzen Tee eine Rolle spielt. Über deren physiologische Wirkungen gibt es praktisch keine Untersuchungen.

Name:  cay2.jpg
Views: 20144
Size:  39.8 KB

Catechine
Catechine sind die Bestandteile des Tees, bei denen antioxidative, anticariogene und anticancerogene Wirkungen diskutiert werden [1, 2, 6]. In vielen Berichten ist davon die Rede, dass im schwarzen Tee praktisch keine Catechine, insbesondere kein Epigallocatechingallat (EGCG), vorhanden seien. Dies ist nicht richtig. Richtig ist vielmehr, dass der Gehalt an Catechinen bei grünen Tees im Durchschnitt höher liegt als bei schwarzen. Aufgrund von eigenen Daten an einer Vielzahl von Teeproben kann man feststellen, dass der schwarze Tee im Durchschnitt etwa 35 % der Catechingehalte (5,2 % gegenüber 14,6 %) der grünen Tees aufweist [5].

In Tabelle 2 sind Daten aus zur Zeit bei uns durchgeführten Untersuchungen für ausgewählte grüne und schwarze Tees ausgewählt. Diese sollen veranschaulichen, dass allein aufgrund der Gehalte an Catechinen die beiden Gruppen nicht unterscheidbar sind. In den meisten Fällen liegen die Gehalte an Catechinen im grünen Tee höher, aber durchaus nicht immer. Wir haben dies bereits bei früheren Untersuchungen festgestellt [7].

Name:  cay1.jpg
Views: 20157
Size:  44.6 KB

Gesamtpolyphenole
Die Inhaltsstoffe, denen die positiven Wirkungen des Tee zugrunde liegen, sind die Polyphenole (vgl. [1, 2]). Übrigens sind auch die Wirkungen, die für Rotwein reklamiert werden, auf Polyphenole, aber auf andere als im Tee, zurückzuführen.
Die Gesamtgehalte an Polyphenolen sind in grünen und schwarzen Tees in einer vergleichbaren Größenordnung und liegen meist zwischen 10 und 20 %. Diese Angaben beruhen auf eigenen Untersuchungen, in denen je etwa 50 Grün- und Schwarzteeproben aus verschiedenen Anbaugebieten analysiert wurden [4, 5]. Der große Unterschied liegt darin, dass beim grünen Tee der Anteil der Catechine an den Gesamtpolyphenolen meist deutlich über 50 % liegt, während dieser bei Schwarzteeproben meist zwischen 20 und 40 % beträgt.
In einer kürzlich veröffentlichten Arbeit [8] wurden verschiedene Getränke (neben verschiedenen grünen und schwarzen Tees auch Rotwein und Traubensäfte u.a.m.) auf ihre antioxidative Kapazität, also die Stärke der antioxidativen Wirkung, und auf die Gehalte an „Gesamtpolyphenolen“ untersucht. Dabei wurde festgestellt, dass die untersuchten Aufgüsse von grünen und schwarzen Tees etwa die gleichen Gehalte an Gesamtpolyphenolen und auch eine vergleichbare antioxidative Wirkung aufwiesen. Nach dieser Veröffentlichung korreliert die antioxidative Aktivität von Tee und anderen Getränken deutlich mit dem Gesamtgehalt an Polyphenolen [8]. Dieser Gehalt ist, wie bereits erwähnt, bei grünen und schwarzen Tees vergleichbar (allerdings schwankt dieser in einem weiten Bereich - vgl. Tabelle 1). In anderen Studien wurde z.T. eine stärkere antioxidative Wirkung von grünem verglichen mit schwarzem Tee gefunden [9]. Meist wurden die Teeproben allerdings nicht analytisch charakterisiert.
Diese o.a. Ergebnisse [8] legen den Schluss nahe, dass auch die im schwarzen Tee vorhandenen höhermolekularen Polyphenole antioxidativ wirksam sind. Von den Theaflavinen ist dies bereits aus anderen Untersuchungen bekannt [8 - 10].
Über die antioxidative Wirkung der Thearubigine ist nur wenig bekannt, auch nicht über deren physiologische Wirkung [7]. Hier besteht also durchaus noch Forschungsbedarf.

Flavonolglykoside
Eine weitere Gruppe, die in Tee eine Rolle spielt, sind die Flavonolglykoside (Flavonolglykoside bestehen aus einem Flavonoid, welches an ein Kohlenhydrat gebunden ist). Bekannt aus dieser Gruppe von Verbindungen ist vor allem das Rutin, das auch in pharmazeutischen Präparaten vorhanden ist. Die Flavonolglykoside werden nach einer Reihe von Untersuchungen als Schutzfaktoren gegenüber Herzinfarkt und Schlaganfall angesehen [1, 10-12]. Im Tee sind verschiedene Glykoside der Flavonole Quercetin, Kämpferol und Myricetin vorhanden (mindestens 14 verschiedene). Diese werden durch die Fermentation wesentlich weniger stark beeinflusst als die o.a. Catechine, so dass man hier von sehr ähnlichen Gehalten ausgehen kann. Bei den von uns untersuchten Proben war der durchschnittliche Gehalt an Flavonolglykosiden im schwarzen Tee um etwa ein Drittel geringer als im grünen (0,9 % im schwarzen vs. 1,3 % im grünen [13]. Hierbei spielt vermutlich aber weniger die Fermentation als vielmehr die Herkunft der Probe eine Rolle.

Theaflavine
Neuerdings werden auch die Theaflavine, die nicht im grünen Tee vorkommen, als physiologisch interessant eingestuft [1, 8, 9]. Diese Theaflavine entstehen erst bei der Fermentation aus den Catechinen (s.o.). Den Theaflavinen werden deutliche antioxidative Wirkungen zugeordnet, die in einigen Testsystemen stärker sind als die der Catechine [9]. Theaflavine sind nur in fermentierten Proben vorhanden, also nicht in grünem Tee.

Coffein
Der Coffeingehalt ist im grünen und schwarzen Tee vergleichbar und liegt normalerweise zwischen 2 und 4 % in der Trockenmasse. Ein normaler Aufguss (mit 10 g Tee pro Liter Wasser) hat somit einen Gehalt von theoretisch 200 - 400 mg Coffein pro Liter. Wie bei allen anderen Inhaltsstoffen hängt der Gehalt von verschiedenen Faktoren ab. Hier spielt die Aufgusstemperatur, die Blattgröße und die Ziehzeit die wichtigste Rolle. Eigene Studien belegen, dass bei einigen vergleichsweise kleinblättrigen Schwarztees, die mit kochendem Wasser aufgegossen wurden, nach einer Ziehzeit von 2 Minuten etwa gut die Hälfte des vorhandenen Coffeins aus dem Blatt in den Aufguss übergeht [4,5]. Bei den Gesamtpolyphenolen wird in dieser Zeit ca. 40 % der extrahierbaren Menge herausgelöst [4, 5]. Bei grobblättrigen Tees dauert dies naturgemäß länger.

Vitaminler
Tee ist kein vitaminreiches Getränk - weder der grüne noch der schwarze. Es ist sicherlich so, dass grüner Tee z.B. etwas Ascorbinsäure (Vitamin C) enthält, aber in den konsumierten Mengen kaum zur Vitaminversorgung beiträgt [14]. In grünem Tee soll etwas mehr Folsäure vorhanden sein als im schwarzen [14].

Andere Bestandteile
Interessant sind die hohen Fluoridgehalte in Tee, die auch zu einer Kariesprophylaxe beitragen können. Die Gehalte in grünem und schwarzem Tee sind vergleichbar, allerdings von der Herkunft des Tees abhängig. Daneben enthält Tee relativ hohe Mengen an Kalium und Mangan.

Neticeler
Auf dem 2. Symposium „Tea and Human Health“ im September 1998 in Washington wurde zusammenfassend festgestellt, dass aufgrund neuerer Erkenntnisse die für grünen Tee festgestellten Wirkungen zu guten Teilen auch für den schwarzen Tee gelten. Man kann also feststellen, dass hinsichtlich bewiesener oder vermuteter positiver Wirkungen von Tee auf die menschliche Gesundheit grüner und schwarzer Tee einigermaßen gleichrangig nebeneinander stehen. Natürlich muss jeder Verbraucher aufgrund seiner persönlichen Präferenzen seine Wahl treffen.
Es sollte allerdings noch einmal ganz deutlich gemacht werden, dass Tee kein Arzneimittel ist und auch nicht in die Apotheke gehört; unabhängig davon, dass Tee aufgrund seiner Inhaltsstoffe positive Auswirkungen auf die Gesundheit haben kann.

Özet
Grüner und schwarzer Tee unterscheiden sich bei der technologischen Herstellung und bei den Gehalten an einigen Inhaltsstoffen deutlich. Allerdings sind die für viele Grünteekonsumenten wichtigen Catechine auch in schwarzen Tees vorhanden, die Gehalte an Flavonolglykosiden liegen in der gleichen Größenordnung und im schwarzen Tee sind Theaflavine vorhanden, die ebenfalls antioxidative Wirkungen haben. Neuere Studien belegen, dass die antioxidative Aktivität von Grün- und Schwarzteeaufgüssen vergleichbar ist. Nach gegenwärtigem Stand des Wissens ist die starke Differenzierung der Wirkungen von grünem und schwarzem Tee nicht gerechtfertigt.

Alinti: Deutsches Tee-Institut
Gotenstraße 21 ⋅ 20097 Hamburg ⋅ Tel.: 040 / 23 60 16-0 ⋅ Fax: 040 / 23 60 16-10 ⋅ E-Mail: tee@wga-hh.de
Wissenschaftlicher Informationsdienst Tee Deutsches Tee-Institut
Literatur
1. ENGELHARDT, U.H. (1998): Polyphenole in Tee. W.I.T. 1, S. 1-10
2. BERTRAM, B. (1998) Krebsvorbeugende und krebshemmende Wirkung von Tee. W.I.T. 1, S. 11 -15
3. Hamburger Abendblatt vom 13.1.99
4. LAPCZYNSKI S., WEGENT, A., NEUWÖHNER, C., ENGELHARDT, U.H. (1998) unveröffentlichte Untersuchungen
5. LAPCZYNSKI, S., LAKENBRINK, C., ENGELHARDT, U.H. (1998) Zwischenbericht zum AIF-FV 10805 N
6. SCHOLZ, E. und B. BERTRAM (1995): Camellia sinensis (L.) O. Kuntze. Der Teestrauch. Zeitschrift für Phytotherapie 17, S. 235-50.
7. KUHR, S. (1993) Flavanole, Flavon-C-glykoside und höhermolekulare Polyphenole im Tee. Dissertation TU Braunschweig
8. Henn, T., Stehle, P. (1998) Gesamtpolyphenolgehalt und antioxidative Kapazität handelsüblicher Getränke. Ernährungsumschau 45(9) S. 308-313
9. WISEMAN, S.; BALENTINE, D.A.; FREI, B. (1997) Antioxidants in tea. Crit. Rev. Food Sci. Nutr. 37 (8) S. 705 - 718
10.BALENTINE, D.A., WISEMAN, S.A., BOUWENS, L.C.M. (1997) The chemistry of tea flavonoids. Crit. Rev. Food Sci. Nutr. 37 (8) S. 693-704
11.ENGELHARDT, U.H., FINGER, A., HERZIG B., KUHR S. (1992): Determination of Flavonol Glycosides in Black Tea. Deutsche Lebensmittel-Rundschau 88, S. 69-73.
12.TIJBURG, L.B.M., MATTERN, T., FOLTS, J.D., WEISGERBER, U.M., KATAN, M.B. (1997): Tea flavonoids and cardiovascular diseases - A review. Crit. Rev. Food Sci. Nutr. 37(8) S. 771-785
13.ENGELHARDT, U.H, LAKENBRINK, S. (1998) unveröffentlicht
14.FELDHEIM, W. (1994): Tee und Teeprodukte. Blackwell Verlag, Berlin
Die Untersuchungen der Teeproben wurden aus Mitteln des Bundeswirtschafts-ministeriums über den Forschungskreis der Ernährungsindustrie (FEI)/Arbeitsgemein-schaft industrieller Forschungsvereinigungen (AIF) unterstützt (Projekt-Nr. 10805 N).

Düzenleyen Ahmet MiM : 24-08-2010 saat 23:41
Ahmet MiM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2010, 21:52   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2010
selam arkadaşlar çay fidesi tekirdağda yetişirmi nereden temin edebiliriz internetten satış yapan yer yok sanıyorsam

göksell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2010, 22:48   #24
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Ahmet bey, açıklama için teşekürler.

Eski 10-01-2011, 10:09   #25
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bu pazar KARTAL organik pazarından ÇAYKUR'un ''organik tarım havzası HEMŞİN'de üretilen'' 125 gramlık organik yeşil çayı ile 400 gramlık organik siyah çayını aldım..Kutuları bile çok şık..
Çok çok güzeller..Özellikle organik yeşil çay,aktar veya marketlerde satılanlardan çok farklı..Tane tane..yaprak yaprak..bayıldım..

Tebrikler ÇAYKUR'a..

İstense, inanın bir dünya markası olur bu ÇAYKUR..

kamelyavadisi beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 14:32   #26
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55

Çay konu başlığında konusu geçmiş ama ayrıntılı bilgi verebilecek yetiştiren birileri var mı acaba? Bir çay tiryakisi olarak balkonda çay ağacı hiç fena olmaz diye düşündüm... Tohum paketinde yılın herhangi bir zamanında ekilebilir yazıyor çimlenmeye 1-6 ay arası yazmışlar. Tohumları hemen ekeceğim yetiştirenler bilgi verebilirse sevinirim.

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2011, 17:19   #27
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Balkonda çay hayalim suya düştü galiba tohumların miyadı dolmuş gibi, uygun koşullarda muhafaza edilmesi gerekiyormuş bir de ben paketin altına bakmamışım nerdeyse bir senelik ellerinde kalmış herhalde hatta içine başka bir tohum daha tıkıştırmışlar ne olduğunu çözemedim belki o bir işe yarar... Neyse yine de deneyeceğim 10 ay bekleyen tohumlarını çimlendirdiğini yazmış birisi olur mu olur...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 19:12   #28
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
merhaba benim bildiğim çay 2500lere kadar yetişir ama burda 1000 metre diyor anlamadım

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 10:24   #29
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Hobi amacli yetistirmek icin bir miktar tohum ariyorum. Paylasabilecek arkadaslara Istanbul`da bir adres verebilirim.

kamelyavadisi beğendi.
ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 15:50   #30
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2009
ben istanbulda saksıda yetiştiriyorum geçen sene tohumdan büyüttüm.

çözbeniarapsaçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024