agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2011, 18:29   #31
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
Galeri: 55
Ben hala bir umut bekliyorum tohumları siz ne kadar sürede çimlendirdiniz acaba ve ne kadar büyüdüler? Resim ekleme şansınız olursa sevinirim.

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 19:55   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2009
20 günde çimlendiler, tohumlar eski olursa çimlenmiyor. resimleri var eklerim. bugün bakım yaptım gübre verdim. ama hastalık var çaylarımda. araştırıp öğrendiğim kadarıyla kabaran yanıklık denen bir mantar. bahçede balkonda bakıyorum ama böcekler kediler rahat vermiyor hiç birşey yetiştiremiyoruz sonzamanlarda sümüklü böceklerin nüfusunda artma var.

Eklenen Resimler

çözbeniarapsaçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 20:34   #33
Ağaçsever

son fotoğraf bahçeye ekilen tohumlardan. durumları hiç parlak değil onlardada bir hastalık sorunu var çaydan anlayanlardan yardım bekliyorum.

Eski 05-04-2011, 20:43   #34
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Saksıdakiler iyi gözüküyor ben de şimdi heveslendim yakınlarda taze tohum bulabileceğimiz bir yer var mı acaba . Bahçedekiler pek iyi gözükmüyor buradan yardım alamayabilirsiniz bitki hastalıkları ve zararlıları gibi bir yerde sorun yardım alma şansınız artar.

Eski 05-04-2011, 20:49   #35
Ağaçsever

ben istanbulda bulamadım tohum, rizeden bir tanıdık vasıtasıyla getirttim geçen sene bu aylarda ekmiştim.rizeden tohum temin edebileceğiniz birileri ile irtibata geçmelisiniz. çay bitkisini bende çok hevesle ektim bide sağlıklı büyüselerde çiçeğinin müthiş kokusunu ve taze yeşil çayını demlesek

Eski 05-04-2011, 20:57   #36
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Ben hemen bir koşu Rize'ye gidiyorum tohum bulamazsam artık fidan kısmına başvururum...

Eski 10-04-2011, 21:08   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Çay gölgeleme tülünün altında, sisleme sulamayla sıcak illerimizde de yetişebilir.

bulut7655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2011, 23:36   #38
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
arkadaşlar bana dün rize pazardan bir laz köyünden çay fidanları geldi diktim inşallah tutacaklar

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2011, 04:23   #39
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Samsun'da birkaç yerde evinin ihtiyacını karşılayacağı kadar çay yetiştirildiğini duymuştum. Eğer bende tohum bulabilirsem bir miktar yetiştirmek istiyorum. Yetişme koşulları hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışırken şöyle bir çalışma buldum.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 20:10   #40
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Çay ekim zamanı geldi (Rize şartlarında).Tohumlar toprak altında bahara hazırlık yapacaklar çok gecikmeyin

Halil Önen beğendi.
çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 00:44   #41
Ağaç Dostu

Lazuti's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Üsküdar'da önceden tanıdığım çakal pazarcının biri kötü kötü çay tohumlarını 3 tanesi 2 Tlye satıyordu.Yahu adam bari zamanında sat insanlar faydalansın, sebze ilkbaharda ekiliyor diye çayda mı ekilmek zorunda?

Lazuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 15:45   #42
ATC
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2013
Çayı Rize ve çevresindeki yerlerde süs diye yetiştirirsiniz...Öyle büyüdükten sonra onları toplayıp normal markette satılan çay haline el yordamı ile getirmek kolay bir olay değil..Bundan 25-30 sene önce buradaki çiftçiler kendi topladıklarından kendileri kullanmak için böyle bir yöntem yaparlardı..Şuan böyle bi durum söz konusu değil zaten.Çünkü fabrikalar para vermektense üreticiye kuru çay verme yönünde baskı uyguluyor..Hani baskı olmasa bile zaten o yöne yönlendiriyor..
Çay başlı başına kolay bir olay değildir..Şuan sürgün mevsimi..Gelin çalışın görün sonra istemezsiniz :=)) Yetişmesi en sağlıklı bizim bölgemizde olur..Zaten Çaykur,Doğuş vb. işleyen kurum ve kuruluşların hepsi burada..Onun için dışarıda salamura etmeniz zordur...Çay toplanır,yanmaması için bir yere yığılmaz,toplanmış çay 1 günden fazla bekletilmez..yoksa at çöpe..çayı toplarsın,ince ince kesersin **** ufalarsın..sonrada bunu kurutursun.olur sana siyah çay...
Organik çay denilen olay çay bahçesinde çaylara gübre verilmemesidir..Organik olan bölge 4-5 sene hiç gübre vermeden toplanmaktadır..bu süreçten sonra organik çay üretimi gerçekleşmektedir..
Gübre olmadığı için çayda verim düşer.Çaya verilen gübre anca yeşillik sağlar..Yani armut ağacına aynı gübreyi versen ağaç anca yeşil yaprak olur.fakat meyve yapmaz..Ama marula verdinmi güzel büyük ürün olur..Dersinki farkı bir tarım yapayım bahçemde o zamanda sökmesi dert..çok zor bir sökümü var..En rahatı kepçe makina girip sökecek..o da her bahçede olmaz..çünkü arazi engebeli..makina girme olanağı olmayan yer daha fazla.onda bile tamamen temizleyince ertesi yıl bakıyorsunki alttan yeni yeni filizler büyüyor..söktükten sonra o toprakta bi şey olamz..çünkü yöremiz tabiriyle avrupa gübresi toprağı mahvetmiştir..o toprak uğraştırır adamı..
eskiler derlerki 1 kilo çayla ;1 kilo şeker,1 kilo peynir,1 kilo zeytin alırdır...şimdi ise çayın kilosuna 1,35..Özel fabrika oldu mu bu fiyat 1tl'nin altına kadar düşecektir..yani çayda eskiye nazaran fazla bi değer kalmadı..çünkü işçisi var güresi var nakliyesi var...düşünün eskiden çaylığını yarılığa verirdin..alınan parayı yarıyarı bölüşürdün..şimdi bu durum 2/3 toplayanın 1/3 mal sahibinin oldu...
yani devlet kısaca milli içki olan çayın marka değerini bitirdi...

ATC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 10:52   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2014
Çay tohumu hkk.

Merhabalar.
Bursadan yazıyorum. İş yerimin bahçesinde yetiştirmek için Rize'den çay tohumu siparişi verdim. Dün itibariylede elime ulaştı. Gelen tohum; fındık gibi kabuklu bir tohum. Kavanoz'un içerisinde ılık bir su da tohumlar yaklaşık 15 saattir bekliyor.

İnternet üzerinde çay tohumu,ekimi vb. gibi konularda döküman yok denecek kadar az. Bilgileriniz dahilinde; çimlendirme, ekimi konusunda bilgisi olan dostların detaylı olarak bilgisine ihtiyacım var.
saygılar...

cunuak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 16:04   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2007
çay tohumlarının çimlenmesi çok zaman alır. Nemli bir ortamda bırakırsanız 1-2 ayda çimlenirler.

24 saat suda bekletin, çatlayınca yayvan bir kaba alın, sürekli nemli kalacak şekilde sprey sulama yapın. (Bir peçetenin üzerinde yatırabilirsiniz). Sürmeye başlayan tohumları perlit içine gömün. tohum kalınlığının 2 katı kadar yaklaşık 2 cm. Yarı gölge bir ortamda süreceklerdir.

ingilizcem iyi değil siz aşağıdaki yazıdan tercüme edebilirsiniz.

How to Germinate Camellia Sinensis

Step 1

Soak the seeds in water for 24 hours.

Step 2

Place the seeds in a plastic nursery flat, in the sun, until they crack. Mist the seeds periodically during this time with water from a spray bottle.

Step 3

Pour moist vermiculite into planting pots and push the seeds 1 inch under the surface, with the eye pointing up. The eye is a lighter shaded spot on the top of the seed.

Step 4

Place the pots in a shady area and keep the vermiculite moist at all times. The camellia sinensis seeds should germinate within two months.

Step 5

Move the camellia sinensis seedlings into brighter light when they have their third set of leaves. Growers at the University of Hawaii suggest that you allow the seeds 40 percent shade.

adiyez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 10:44   #45
Yeni Üye

nikılıs's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2011
Arkadaşlar çay tohumu,çay fidanı,çay ağacı bizzat kendi çay bahçemizden temin edilerek Türkiyenin her yerine gönderilir.

Muda beğendi.

Düzenleyen nikılıs : 06-04-2015 saat 13:05 Neden: fikir değişikliği
nikılıs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2016, 14:39   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
bende türkiyede bulamadım yurtdışından sipariş verdim bekliyoruz bakalım

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 21:59   #47
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2016
Memleketten çay tohumu aldım. Bakalım 1 gün suda bekletip sonra da dikicem. Gelişmeleri buradan yazarım...

hamseey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2016, 16:18   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Ben geçen sene tohumunu rizeden getirtmiştim,tohumdan yetiştirmek isteyen arkadaşlara tavsiyem taze tohum kullansınlar ve tohumlar çatlayana kadar suda bekletsinler,bu bazen bir gün sürüyor bazen bikaç günü buluyor.ilk denememde tohumları sadece 1 gün suda beklettim ve ektim ama çoğu çıkmadı.2.denememde tohumları suda dış kabuğu çatlayana kadar bekletip ektim,hepsi tuttu.
Bu resimdekiler 9.ayında.bazıları hızlı boy atıyo,bazıları kısa kalıyo

Eklenen Resimler

huseyink005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2016, 16:19   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2016
tohum değişim etkinliğinde elimdeki çay tohumlarını isteyenlere yollayacaktım ama bugün kontrol ettim,kurtlanmışlar maalesef

huseyink005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2019, 19:26   #50
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
ısteyen varsa gönderebilirim sadece kargo ücreti dışında para da istemem. Elimde 60 kadar tohum var

Resulgur beğendi.
Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 14:12   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
ısteyen varsa gönderebilirim sadece kargo ücreti dışında para da istemem. Elimde 60 kadar tohum var
@Elif çiçek
Merhaba Elif Cicek. Hangi tur elinizdeki biliyor musunuz?

Ben alabilir miyim 10 kadar tohum mümkünse?

3virgul14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2020, 15:43   #52
hly
Yeni Üye

hly's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2007
Hobi amaçlı yetiştirmek için bir miktar
çay tohum arıyorum. Ankara Paylaşabilecek arkadaşlar

hly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2021, 13:32   #53
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2020
Bursa da elinde Tohum olan var mı?

umityesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2022, 13:37   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi algül Mesajı Göster
Rize, trabzon ve civarlarında yetiştiğini herkes bilir, merak ettiğim istanbulda bahçede yetiştiren varmı? istanbulda ev ortamında yetişirmi? yetişirse kendimize taze yeşil ya da siyah çay yapabiliriz.
BEN e fidancım comdan sipariş verdim bakalım çimlendirmeyi başarabilicekmiyim istanbul da..

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2022, 14:30   #55
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Ben bu şekilde çay fidesini alıp bahçeme diktim 5 ay önce kadar. 20 gün öncesinin fotoğrafını paylaşıyorum, filizlenmeye başlamış.
Bu formdaki çay fideleri 20 tl ye ( kargo hariç) veriyorlar siyah poşette. Arzu edenler olursa aracılık edebilirim.

Eklenen Resimler

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2022, 16:21   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çözbeniarapsaçı Mesajı Göster
ben istanbulda saksıda yetiştiriyorum geçen sene tohumdan büyüttüm.
ben tohumları ektim ama çıkmadı hiç bende bitki aldım bakalım büyütmeyi başarabilicekmiyim istanbul eyüpte. Meyva vermesin ama yeşilliğini görsekte olur. Yani.

Eski 22-08-2022, 16:25   #57
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilsisik Mesajı Göster
ben bu şekilde çay fidesini alıp bahçeme diktim 5 ay önce kadar. 20 gün öncesinin fotoğrafını paylaşıyorum, filizlenmeye başlamış.
Bu formdaki çay fideleri 20 tl ye ( kargo hariç) veriyorlar siyah poşette. Arzu edenler olursa aracılık edebilirim.
bende bitki aldım kargo dahil 50 tl verdim. Küçük bir bitki geldi. Bahçede dibini herzaman ıslak bırakıyorum. Belki faydası olur büyümeye.

Eski 22-08-2022, 17:08   #58
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
bende bitki aldım kargo dahil 50 tl verdim. Küçük bir bitki geldi. Bahçede dibini herzaman ıslak bırakıyorum. Belki faydası olur büyümeye.
Suyun zararı olmaz çay fidesine, zaten Karadeniz'de her gün yağmur var. Yaklaşık 20 cm civarı boyda, bir kaç kök olarak dikimleri yapılıyor ve yerinde büyüyor. Foto koysaydınız görmüş olurduk.

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2022, 17:28   #59
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Bana bu şubat gibi bir hocam çay fidesi getirecek inşallah bana tam anlamıyla bakımını anlatacak biri var mı acaba ? Kışın getirecek ben ev içinde saksıyla bakacağım. Yazın sıcaklar biraz sorun olacak anşadığım kadarıyla. Nem sağlarım illa ancak sıcaklar canını sıkabilir

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2022, 11:34   #60
Ağaç Dostu

hım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilsisik Mesajı Göster
Suyun zararı olmaz çay fidesine, zaten Karadeniz'de her gün yağmur var. Yaklaşık 20 cm civarı boyda, bir kaç kök olarak dikimleri yapılıyor ve yerinde büyüyor. Foto koysaydınız görmüş olurduk.
yanında sinameki bitkisi ekili diğer yanında çam ağacı 2 adım ön tarafında güll agaçları var gül fidanlarının dibinde mayısta toprağı yeni serdiğimiz zamandan ektiğin 5-6 tane fasülye var çıktılar ama daha meyva vermedi.
bu arada güllerin arkasında çıkan karpuz tohumu atmıştım o büyüdü ve meyvaya durdu. bakalım büyücekmi meraktayım.
evimize yeni taşındık ta insan merak ediyor haliyle olacak mı olmayacak mı?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024