agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-12-2006, 14:31   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Mine Pakkaner WESTRİNGİA ile ilgili bilgi varmı elinizde? İtalyan menşeli bir bitki. Aynı Acem İpeği(İzmir İpeği) dediğimiz bitkiye benziyor. Yaprakları daha koyu renkli ve uçları sivri. Yaz kış beyaz çiçekler açıyor. Bugün Müge Hanımın Osmanlı Bahçesi Fidanlığına uğradım. Oda İyalya dan getirmiş. Nasıl çoğaltılır,nelerden hoşlanır bilemiyorum. Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim )

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 23:09   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Westringa'lar yeni yeni son senelerde gelmeye başladı. Anavatanı Avustralya. Ancak Akdeniz'e çok uyum sağladı. Ben 3 senedir kullanıyorum. Yaprakları biberiye (Rosmarinus) gibi, ama onun gibi koyu yeşil değil, daha grimsi yeşilimsi.Sıcak ve kurağa dayanıklı. Sahilde kullandım. Tuzlu koşullara da uyum sağladı. Çit teşkiline olanak tanıyor, makasa geliyor.

İzmir koşullarında herdem yeşil kalıyor. Beyazımsı, eflatunumsu çiçek açıyor. Ancak geçen sene çok açıkta korunaksız bir bölgede olanlardan don zararı görenler oldu. Kaplı yetiştiriciliğe çok uygun. Geniş,derin toprak saksılarda hiç problem çıkarmadılar.

Tam güneşi seviyor, yarı gölgede çok sorun çıkarmıyor ama tam gölgeyi sevmiyor.Ortalama ve hatta az suya birşey demiyor ama bir tanesi bahçe musluğuna yakında kalan bozuldu.Söküp yerini değiştirdik düzeldi. Yani fazla su sevmiyor.

Hiç kendim üretmedim ama sizin için baktım çelikten ürüyormuş. Yarı odunsu çelik kullanın. (1:1:1) oranında torf-perlit-kum en iyi köklendirme harcıymış.Teknik olarak, %0.3 IBA kullanılarak sisleme altında ve tabandan 25 derece ısıtma ile %95 köklenme sağlanıyormuş.

Ancak kolay ürediğini biliyorum çünkü bu sene yerli üretimleri de satışa çıktı.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2006, 08:17   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Teşekkür ederim sevgili Mine Pakkaner

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2023, 07:51   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2015
Peki ben bunu salon içinde saksıda besleyemez miyim?

Seckindogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024