agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2007, 15:41   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Yumurta ambalajlarında ateş çiçeği çimlendirmek

iyi günler arkadaşlar. forumda çok yeniyim. herkese merhaba...

ateş çiçeği yetiştirmek istiyorum. öncelikle kendimi kısaca tanıtayım. öğrenciyim, ankarada oturuyorum. bahçeli bi evimiz var. Her tarafını çiçekle doldurmak istiyorum...

Gittim Ateş çiçeği tohumu aldım arkadaşlar (Salvia) Beğendikten. paketi 3 lira... Pakette ortalama 80 tohum diyor saydım 90 tane çıktı.

bunları nerde küçük küçük çimlendiririm dedim gittim bissürü yumurta kabı aldım (plastik). sabah akşam yumurta yiyorum bide heryerde satılan çiçek toprağı aldım... resimde yumurta kabı gözüküyor...

amacım genç fideler olunca bahçeme ekmek hepsini... önce toprağı koyucam her göze. sonra her göz için 3 tane tohum koyacağım. sonra üstünü yarın santim falan toprakla kapatıp sulayacağım ve 2 hafta içinde yeşil bi fide çıkmasını bekleyeceğim. umacağım

aklıma takılanlar ise... daha önce hiç çiçek tohumu ekmemiş ben 2 hafta sonra bir hiç ile karşılaşmak istemiyorum...

nem tutan torf içerisine yüzeye ekin. Polietilen torba içerisinde 24-48 saatliğine gölge bir yerde bırakın, daha sonra tohumu az miktarda torf ile örtün. Çimlenme süresi genellikle 21- 24˚C sıcaklık aralığında 10-14 gün arasında sürmektedir.

böyle bir yazı buldum. torf ne demek? polietilen torba ne demek? bunları bilmiyorum. sizlerden yardım istiyorum arkadaşlar... bide şunuda sormak istiyorum. bahçedeki normal toprakla karıştırayım mı elimdeki bitki toprağı diye aldığım siyah köklü toprağı, yoksa direkt gözlere bitki toprağınımı koyayım... ucuz zaten 6 LT sini 1 liraya aldım...

eğer sonuç alırda ilk çiçeklerimi büyütürsem. her tür tohumu deneyeceğim. internetten alacağım tohumları. her yetiştirmemide burada resimlerle paylaşacağım... umarım yardımlarınızla ilk denememden olumlu sonuç alırım.
son bi soru her göze 1 tohummu koysam acaba? yoksa 3 tohummu?

çok sabırsızım. torfsuz olacaksa bu iş. ben bikaç saat içerisinde ekecem falla

cevap yazacak herkese şimdiden teşekkürler...

badcat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 15:57   #2
Yeni Üye

sitemizdeki Mine Hanım'ın yazısından torf un ne demek olduğunu anladım...

Torf; nemli, yağışlı ve serin yörelerde göl ve benzeri su yatakları altındaki arazilerde yetişen bitkilerin ( yosun, saz vs.) kısmen çürümesi ve kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşan organik bir materyaldir.

şimdi sorum şuki bu torf nerde satılır... ne kadardır fiyatı...

Eski 16-04-2007, 16:17   #3
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Selamlar,
Aşağıdaki başlığı okumanızı öneririm.
Ben de ilk kez karanfil,saray patı ve yıldız tohhumları ektim.Hepsi çimlendiler. Ama çıkmayacaklarını düşündüğümden sanırım çok fazla ekmişim.Üst üste olmasınlar diye tekrar ayırdım. Size de kolay gelsin.
Tohumun Çimlenme Biyolojisi

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 16:36   #4
Yeni Üye

teşekkürler. zenfree arkadaşım... o zaman her göze bir tane tohum ekeyim.
36 tane küçük göz var. kalan tohumları saklayım... olumlu sonuç olursa daha sonra tekrar ekerim...

Eski 16-04-2007, 16:42   #5
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sevgili badcat çalışmanda başarılar dilerim. Benimde iki senedir baktığım bir ateş çiçeğim var gerçekten çok güzel bir çiçek. Bahçene çok yakışacağından eminim. Forumdaki değerli hocalarımız sana mutlaka yardımcı olucaklardır.

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 16:46   #6
Yeni Üye

bu arada aldığım çiçek toprağının üstünde kocaman köklü torf yazıyor... çok acemiyim çok.

Eski 16-04-2007, 17:38   #7
Yeni Üye

az önce ektim 36 tohumu tek tek gözlere. 2 hafta içinde çimlenirse yeniden fotoğraflarını koyacağım...

Eski 16-04-2007, 19:31   #8
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Hadi güle güle büyüt.

Eski 17-04-2007, 07:21   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Polietilen torba, mevsimlik çiçek aldığında gördüğün çapı 8-10 cm, siyah naylon tüpler. Sanırım yumurta kaplarında çok fazla gelişme şansı olmayacak, gelişmek için yeterli hacim bulamadıklarından erken şaşırtman gerekecek.
Ayrıca her gözün dibine delik aç, böylece fazla su dışarı çıkabilsin. Yoksa tohumlar suyun içinde kaldıkları için çürürler.

İnşallah çimlenirler, çimlenmezlersede şevkin kırılmasın. Benimde aldığım 5-10 çeşit tohumdan illa çimlenmeyen paketler çıkıyor. Başka zaman kolayca çimleniyor. Belki tohumlar bayat olduğundan, belki firmada iyi depolanmadığından. Bu durumda tekrar deneyeceksin.

Resimde poliüreten poşetleri görebilirsin.

Kolay gelsin.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2007, 22:49   #10
Yeni Üye

ben o siyah torbalardan çok aradım... ismini bilmiyodum polietilen diyince çok özel bi torba gibi gelmişti. ankarada tüm süpermarketlere baktım bulamadım. sanırım yetiştiricilerden, seralardan almam gerekecek. ankarada bu poşetlerden alabileceğim yer varmı... bide bu poşetlerden fazla su tahliyesi nasıl oluyor? alırsam onlarıda mı delmeliyim.

bide bildiğimiz plastik bardaklara diksem her bir tohumu. delikte delsem olmazmı? elimde daha tohum var... Todor arkadaşım ilgilendiğin ve bilgi verdiğin için teşekkür ederim...

Eski 18-04-2007, 00:17   #11
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Ben plastik bardaklara diktim. Altına dört yerden delik açtım. Çok güzel çimlendiler. Sularken fısfısla suladım.

Eski 04-05-2007, 15:59   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2007
Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badcat Mesajı Göster
sitemizdeki Mine Hanım'ın yazısından torf un ne demek olduğunu anladım...

Torf; nemli, yağışlı ve serin yörelerde göl ve benzeri su yatakları altındaki arazilerde yetişen bitkilerin ( yosun, saz vs.) kısmen çürümesi ve kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşan organik bir materyaldir.

şimdi sorum şuki bu torf nerde satılır... ne kadardır fiyatı...
torf ithal torf ve yerli torf olmak üzere sınıflandırılır ve yine kendi arasında gördüğü muameleye göre balanslı torf balanssız torf diyede ayrılır ithal olanlar büyük yapı marketlerde bulursun bunlar balanslı torflar sınıfındadır.ph'ı ayarlanmıştır yani ve EC yani tuzluluğu da ayarlanmış olan torflardır sen sanırım yerli torf almışsın üzerindeki o iri parcacıkların olmaması gerekliydi hele tohumdan yetiştiricilik yapacak ve yeni başlıyacak biri olman acısında bu daha önemli idi.amam önemli değil artık onda da cimlenmeyi yakalarsın sana bi önerim olacak sevgili kardeşim bulabillirsen dediğim gibi ithal torfta bul biraz ve elinde tohum kaldıysa bi kısmınıda ona ek ve aradaki gelişim farkını gör bu şekilde uygulama yaparsan hem daha fazla zevk alırsın hemde karşılaşacağın olaylar hakkında daha iyi mantık yürütebilirsin.. saygılarımla.

yaramaz_tekniker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 01:37   #13
Yeni Üye

explorer2000's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2007
benim önerim ise, şayet elinde tohum kaldı ise fotoğrafını gördüğümüz 6'lık yumurta viollerinin altını önce makas uçu ile del ve her bir göze 1-2 tohum koy,sonrada violün kapağını kapat.böylece kapalı olan kutu sera etkisi yapacağından tohumların daha erken filizlenecekdir. daha sonra köklerine zarar vermeden kalıcı yerlerine ekebilirsin.

explorer2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 02:13   #14
Yeni Üye

gözdebaysan's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2007
Galeri: 4
sanıyorum senın aldığın lifili yapı ve paketteki zaten torf.yumurta kabına torfu dolduruyosun ama biraz pay bırak sıfır silme doldurma.daha sonra tohumları tek tek at.ve üzerini ince bir şekilde torfla ört.ve ğzerini bastır ki torf ve tohum birbirini iyice kavrasın.daha sonra hergün sulamasını takip ediceksin.ama bu yumurta kaplarında bu iş biraz zor olacaktır.sen bi kasa al.ve bu kasayı torfla doldur yıne pay bırak sıfır doldurma.tohumları kasa üzerinde homojen bir şekilde serperek at.daha sonra yine tohumların üzerini ince bir torf tabakasıyla kapat ve sulamayı ihmal etme.
umarım yardımcı olabilmişimdir.

gözdebaysan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 02:53   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Evet arkadaşlar,
Yumurta violu bu iş için uygun görünüyor. Ancak fidelerin kökleri viyole dalıyor. şaşırtma sırasında kökler zarar görebiliyor. Ben strafor bardakları önereceğim. Hem ucuz bir malzeme hem de kolay ekim yapılabiliyor. Diplerine bulabilirseniz küçük taşlar koyun. Sonra üzerine torfla doldurun. Bastırın. Elbette diplerini bir kalem aracılığıyla delmek gerekecek. Sonra kalemin ucuyla çukur açın (1 cm) iki-üç tohum koyun. (yeşerdiklerinde içlerinden en güçlü olanı bırakacaksınız). Çukuru torfla kapatın. Sulama mutlaka spreyle yapılmalı (sisleme)..

Göreceksiniz fideler köklendiğinde toprağıyla birlikte bardaktan çıkarıp asıl yerine dikmek daha kolay olacak. . Polietilen torbaları hem bulmak zor, hem de bulsanız bile ebatları uygun değil... Çok fazla torf gidiyor... Dengede durmuyor vs..
Ben her tür fide yetiştirmek için strafor su bardaklarını kullandım... Bu deneyimimi size aktarmak istedim.. Umarım aklınızı karıştırmamışimdır.

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 20:06   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2007

şimdiden size kolay gelsin güzel bir uğraş insanın bieşeyler üretmesi onun büyüdüğünü germek aynı çocuk gibidir tüm bitkiler sevgi ister bakım ister bizde eşimle yeni başladık butür uğraşlara yurtdışından torf geliyor ankarada oturuyoruz ve satışa başlıyacağız kullanımı ve faydaları çok bizde yeni yeni öğreniyoruz tohumun üzerine seriyorsunuz tohum hem toprakta sıkışmıyor torfun önbüyük özelliği vitamin degeri fazla kendi haçminden iki kat su tutma özelliği var yeteri kadar ve ihtiyacıolduğu kadar su veriyor daha cabuk büyüyor hergün sulamak zorunda degilsiniz uğraştırmıyor sizi kullanmanızı tavsiye ederm temini içinde görüşebiliriz isterseniz

h-k-73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 01:43   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2007
badcat,
googledan bir arama yaptım ve senin konu başlığın çıktı karşıma, ilgimi çekti.
uzun zamandır duyduğum ağaçlar.net i ziyaret etmeme ve foruma üye olmama sebep olduğun için teşekkür ederim. ))
ilk yazdığın yazı ile benim yanıtım arasında epey bir süre var. ama mevsimlik çiçek için hiç bir şey geç değildir. salvia yazlık bir çiçek, kışın da kışlık çeşitlerden üretirsin.. )
bir dahaki tohum ekimini, yumurta kabı yerine, viol dediğimiz malzeme içinde yaparsan daha iyi olur.
ayrica yukarıda sormuş olduğun tüm malzemeleri, karşıyaka mezarlığı karşısındaki çiçek seralarından temin edebilirsin (buna viol de dahil)...
sana kolay gelsin...

pyracantha_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 00:23   #18
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 4
Ben de kışa , çiçek tohumu yetiştirmeyi planlıyorum. İstanbul'da Bauhaus da bu viyolleri veya siyah torbayı bulamadım. Bir tek Silivri yolunda bir çiçek yetiştiricisinden kullanılmış torbaları buldum ki, temizi kesinlikle tercih ederim. Badcat ne durumda fidelerin ? Toprağa diktin mi?

Hassoman, strafor kapları nerde buluyorsun ? Toprağa dikerken, torbalarda olduğu gibi kırıyor musun kabı, yoksa elini daldırırıp mı çıkarıyorsun. Derin olduğu için sorun olmuyor mu ?

DevrilgenKayik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 18:04   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badcat Mesajı Göster
ben o siyah torbalardan çok aradım... ismini bilmiyodum polietilen diyince çok özel bi torba gibi gelmişti. ankarada tüm süpermarketlere baktım bulamadım. sanırım yetiştiricilerden, seralardan almam gerekecek. ankarada bu poşetlerden alabileceğim yer varmı... bide bu poşetlerden fazla su tahliyesi nasıl oluyor? alırsam onlarıda mı delmeliyim.
Siyah torbalardan ulusta bulabilirsin. Halin orda çiçek tohumları, soğanları satan yerlere sordum onlar tarif ettiler. Yerinin tarifini tam hatırlamıyorum ama ayaküzeri kolay bi yerdeydi.

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 00:01   #20
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Ben bildiğiniz plastik bardakları (Hassoman'ın dediği strafor bardakları ile aynı şey galiba) kullandım.Diplerini de başka bir forumda belirttiğim gibi tealigt mum ile yakarak küçük bir delik açtım.Bence bu bardakları kullanmak oldukça kolay,pratik ve maliyeti az.Ama isterseniz Ankara'da yeni açılan Praktiker de tohum çimleme için gerekli olan ismini bilmediğim ??? çimlendirme tepsisi??? 14 ya da 17 YTL idi.Hemen tohumların bulunduğu yerin yanında ki en alt rafta satışa sunulmuşlar.Bu tepside alınıp kullanılabilir tabi kararı size kalmış benden söylemesi.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2007, 10:34   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2007
badcat senin ektiğin tohumlar çıkmadı mı?hiç bilgi vermemişsin merak ettim.

hanife1608 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2008, 16:25   #22
-

Giriş Tarihi: 07-01-2008
Galeri: 3
tohumları diktim

çiçek tohumlarımı diktim,
üzerlerinide kapattım,
ara ara açmam havalandırmam gerekiyor mu? hep kapalı mı kalacak çimleninceye kadar?
sulama yapacak mıyım? çünkü torf hep nemli duruyor.
biraz sık diktim galiba
şaşırtma yapıncaya kadar burası yeterli olurmu?

Eklenen Resimler

espri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 15:55   #23
Ağaç Dostu

kızılelma's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
arkadaşlar selam ben direk saksıya aldığım tohumları komple döktüm ve balkona koydum acaba hatamı yaptım diyorum.Lütfen yardım

kızılelma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 12:47   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2015
Arkadaşlar hem forumda hem de bitki yetiştiriciliğinde oldukça yeniyim.

Bu nedenle deneyimlerinizi öğrenmek için bu mesajı yazıyorum.

Geçtiğimiz günlerde ateş çiçeği tohumu aldım. üç farklı kap kullandım: yumurta kolisi, normal saksı ve kağıt bardak. yumurta kolisinde zaten çimlenme olmadı. tam olarak hatayı nerede yaptım bilemiyorum. Fakar kağıt bardak ve saksıda yetiştirmeye çalıştığım ateş çiçekleri çimlendikten sonra yaklaşık 1 cm uzunluğa gelince yapraklarının uçlarından yavaş yavaş kuruyup öldüler. Bunun sebebi ne olabilir?

Son olarak ise tohumu toprağa koyduktan sonra ne sıklıkla sulamam gerekiyor?

pelagos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024