agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2010, 11:35   #1
Ağaç Dostu

Seyfi Dağdeviren's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2009
Tohumdan çıkan fidan "deli" olur, aşılamak gerekir

Sayın Pakkaner; Bir Gökçeada gezimde urum dutu denilen meyve dikkatimi çekti ve tohumundan bir adet fidan yetiştirdim.Öğrenmek istediğim,Tohumdan yetişen bu fidan anaçın aynı özelliğini taşırmı? Yoksa anaçtan çelik alarak aşılamak mı gerekir?Saygılarımla.

Seyfi Dağdeviren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 13:51   #2
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Tohumdan üretimde şaşmalar olabilir, çelik en garantili yoldur, anacın tüm özelliklerini taşır diye biliyorum.

Baktınız şaşma oldu, aşılama yaparsınız.

Yine de Mine Hanım teknik bir açıklama yapar.

Benimki biraz halk dili ile ifade oldu

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 01:01   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seyfi Dağdeviren Mesajı Göster
Sayın Pakkaner; Bir Gökçeada gezimde urum dutu denilen meyve dikkatimi çekti ve tohumundan bir adet fidan yetiştirdim.Öğrenmek istediğim,Tohumdan yetişen bu fidan anaçın aynı özelliğini taşırmı? Yoksa anaçtan çelik alarak aşılamak mı gerekir?Saygılarımla.
Seyfi Bey, yüksek ihtimal açılım gösterecektir. Bu yüzden adaya yeniden yolunuz düşerse çelik alınız.
Saygılar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 02:42   #4
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Tohumdan çıkan fidan "deli" olur

tohumdan çıkanlar deli olur. hep böyle derler. aslında deli dedikleri tür nedir?
aynı ağacın meyvesinin tohumundan filizlenen fidan mıdır? Bana bu deli meselesinde bir yardım etseniz.

benim teorim halk arasında bu deli erik, deli ağaç meyvesi ekşi olur falan filan durum aslında o ağacın atalarının bi özelliği ya resesif genlerde ya da baskın genlerde olan bi durumun tekrar etmesidir. dogrumudur acaba? bir de bu agaç tohumdan cıkarsa garati deli olur diyorlar? mesela ben kayısı fidanı için tohumdan filizlendirdim adam bana onlar delidir (adama bedava veriyom) almam ben o fidanı diyordu

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 09:56   #5
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Tohumdan çıkan meyve ağaçlarının mutlaka aşılanması gerektiğini biliyorum.
Çünkü, tohumunu ektiğimiz meyve ile aynı özellikte meyve vermiyor.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 10:27   #6
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Sayın SDurul tohumdan çıkan her meyve ağacı için aşı gerekli mi?bazı tropik meyvelerin tohumdan üretilebildiğini okumuştum.(yanılıyorda olabilirim)

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 11:54   #7
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Bu konuda geniş bilgim yok. Sadece ceviz ve bademler ile ilgili kesin konuşabilirim.

Eski 16-12-2010, 12:24   #8
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Bu konuda ihtimaller vardır. Tohum alınan bitkinin aynısı da olabilir daha iyiside kötüsü de onun için kesin bişey söylemek zor ancak aşılanması ile istenilen bitki elde edilir. Mendel çaprazlamalarından hatırlarsanız...

ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 18:02   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
acaba goji tohumları aşılanmadan meyve verir mi?
tohumdan elde edilen bitkiden meyve alma meselesi derin galiba biraz

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 18:50   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Tohumdan üretimde sıkıntı olmayabilirde aşılama meyve erkenciliği sağlamak için yapılır. Meyveden fidan 10 yıl sürüyorsa aşılama ile bir iki yıla indirilebiliyor. Aşılı meyve tohumları bile aynı kalite verim vermiyor bu tozlamadan dolayı mevyanın cinsi kırıldığı için deli diyor olabilirler.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 19:44   #11
Ağaç Dostu

sizin yorumunuza göre anladığım kadarıyla tohumdan üretim daha verimli oluyor. Doğru mu anlamışım acaba

Eski 16-12-2010, 19:48   #12
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mirsat Mesajı Göster
Tohumdan üretimde sıkıntı olmayabilirde aşılama meyve erkenciliği sağlamak için yapılır. Meyveden fidan 10 yıl sürüyorsa aşılama ile bir iki yıla indirilebiliyor. Aşılı meyve tohumları bile aynı kalite verim vermiyor bu tozlamadan dolayı mevyanın cinsi kırıldığı için deli diyor olabilirler.
fakültede bize son sınıf olarak ogm fidanlığını gezerken aşı yapan görevli mesela 40 yaşında bi çamdan alınan orted (aşı kalemi) aşılana fidanın yaşı olur demişti. işte bu fidanın yaşıda 40 dan başlayarak 80 yıllık ömrü (işletim süresi) varsa 40 yıl iyi verim verir. ( kozalak, polen)

teknik olarak hatırlayamadım şimdi bende ne kadar doğruydu

junior beğendi.
Eski 16-12-2010, 19:48   #13
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Klavuzu incelemenizi öneririm. )

http://agaclar.net/?id=showthread&t=13957

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 20:02   #14
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Bu konuda sadece görsel bilgim var. Arka bahçeye attığımız meyve çekirdeklerinden çıkma Erik 4 ağaç ,Elma 2 ağaç ,armut 2 ağaç ,Malta Eriği ,Ceviz 2 ağaç , Fındık 5 tane , Nar ,4 tane Kiraz, Şeftali ağaçları var .

Biz arkaya geçemiyoruz ama apt görevlisi her sene topluyor .4 Erik ağacı var hepsinin rengi tadı farklı Şeftali inanılmaz büyük yarma şeftali kirazlar Napolyon .Çünkü attığımız çekirdekler Napolyondu .Belki başkası söylese inanmazdım ama bu yaşadığım birşey .

junior beğendi.
Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 20:27   #15
Ağaç Dostu

o zaman balkonu meyve çekirdeklerinedn çıkma fidanlarla donatarak bahçeye ekim zamanı geldiğinde ekilmek üzere girişime başlayabilirim

Eski 16-12-2010, 20:32   #16
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Bunun biyolojik açıklamasını okumuştum bir aralar. Açıklama aynen şöyleydi; "meyve ağaçları ve bazı bitkiler tohum üretirken genetik(kalıtsal) bilgilerini tohuma tam işleyemezler bundan dolayı çimlenecek olan bitki genelde yabani(çöğür) olmaktadır". Demek ki bu her zaman için geçerli değil bir üyemizde daha duymuştum çekirdekten yetiştirdiği erik fidanının aynı cins meyveyi verdiğini, yani istisnai durumlar olabiliyor galiba. )

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 21:34   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Bu konuda geniş bilgim yok. Sadece ceviz ve bademler ile ilgili kesin konuşabilirim.
Sayın SDurul
Annemin tohumdan yetiştirdiği ceviz fidanı bu yaz 2 tane ceviz vermişti aşı yapılmadı annemin gözbebeği hala

Eski 16-12-2010, 22:13   #18
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
Galeri: 55
Ben de bu konuyu bir türlü anlayamadım biyolojim biraz zayıf tohumdan yetiştirmeyi seviyorum ve aşılamaktan başka çare yok diye düşünüyordum ama Hatice hanımın dediği gibi olursa şansımız var o zaman gerçi bizim bahçede de nar ve erik var meyveleri çok güzel aşı yeri göremediğim için tohumdan çıkmışlardır diye düşünüyorum. Üyelerden biri trabzon hurmasının aşısız meyve verdiğini yazmıştı . Ben de 3 tane var üçü de deli birini kendi haline bırakırım artık. Örneğin portakal tohumlarından çıkanlar kesin turunç oldu ama ne tür bir anaç onu bilemiyorum? Biraz kafa karıştırıcı bir konu yabani meyvelerden çıkanlara çöğür kültür çeşitlerinden çıkanlara yoz dendiğini okudum ve hiçbiride asıl meyveye benzemiyor. Şimdi tohumdan çıkan goji berrylerim ne olacak çok merak ediyorum...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 23:07   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artemisia10 Mesajı Göster
Ben de bu konuyu bir türlü anlayamadım biyolojim biraz zayıf tohumdan yetiştirmeyi seviyorum ve aşılamaktan başka çare yok diye düşünüyordum ama Hatice hanımın dediği gibi olursa şansımız var o zaman gerçi bizim bahçede de nar ve erik var meyveleri çok güzel aşı yeri göremediğim için tohumdan çıkmışlardır diye düşünüyorum. Üyelerden biri trabzon hurmasının aşısız meyve verdiğini yazmıştı . Ben de 3 tane var üçü de deli birini kendi haline bırakırım artık. Örneğin portakal tohumlarından çıkanlar kesin turunç oldu ama ne tür bir anaç onu bilemiyorum? Biraz kafa karıştırıcı bir konu yabani meyvelerden çıkanlara çöğür kültür çeşitlerinden çıkanlara yoz dendiğini okudum ve hiçbiride asıl meyveye benzemiyor. Şimdi tohumdan çıkan goji berrylerim ne olacak çok merak ediyorum...
Sayın Artemisia10
Goji berryleriniz meyve verecek sanırım
Çünkü tohumunu almadan önce de aldıktan sonra da araştırmalarım hep bu yöndeydi. Şimdi filizini gösteren mini mini gojiciklerim sizinkiler gibi büyüyüp bana meyve verseler diye can atıyorlar

Eski 16-12-2010, 23:15   #20
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
Sayın SDurul
Annemin tohumdan yetiştirdiği ceviz fidanı bu yaz 2 tane ceviz vermişti aşı yapılmadı annemin gözbebeği hala
Biz bahçemizdeki tohumdan çıkan cevizlerin yaşlı olanlarını bile aşıladık. İyi verim alma açısından. El bademi tohumundan yetişen fidan, adi badem verdi. Aşı gerekiyor diye biliyorum. Eşimin yalancısıyım.

Konunun uzmanlarından yardım bekleyelim, en iyisi.

Eski 16-12-2010, 23:34   #21
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Tohumdan büyütülen bir fidan. Aslı na çeker.
Diyelim cevize daha önce badem aşılanmış olsun çok verimli badem aldınız. Bu çok güzel verim yapan bademin tohumlarından çimlendirirseniz aslına döner yani ceviz olur.
Bu durumda tohumdan üretilen anacın atası da aynı tür ve verimli ise aynı verimli tür olur.
eğer iyi ürün veren bir aşılı ağcınız iyi verim vermeyen fidana aşılanmış ise tohumundan yetiştirdiğiniz fidan yine aslına dönecek az ürün veren cins olacaktır.
Aslını bilmediğimiz tohumlardan aldığımız fidanları aşılamada fayda var.
Hem garantiye almış olacaksınız hem aşı yaıldığında senesinde ürün alacaksınız. Aksi halde ürün verme yaşını beklemek zorunda da kalabilirsiniz.
Aşı yapıldığında yaşlı dallardan alındığından hatda meyve gözlü kalemlerden alınırsa aşı yapıldığı yıl size azda olsa tadımlık ürün verebilir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 23:59   #22
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
Galeri: 55
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
Sayın Artemisia10
Goji berryleriniz meyve verecek sanırım
Çünkü tohumunu almadan önce de aldıktan sonra da araştırmalarım hep bu yöndeydi. Şimdi filizini gösteren mini mini gojiciklerim sizinkiler gibi büyüyüp bana meyve verseler diye can atıyorlar
Yok ben gojilerin goji olacağını biliyorum da çeşidi ne olacak diye düşünüyorum malum o da karışık bir konu ben yine okuyup anlamaya çalışıyorum ama bir bilen anlatınca daha güzel anlaşılıyor Umarım siz de goji berry lerinizi sağlıkla büyütürsünüz...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2010, 00:02   #23
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Tohumdan büyütülen bir fidan. Aslı na çeker.
Diyelim cevize daha önce badem aşılanmış olsun çok verimli badem aldınız. Bu çok güzel verim yapan bademin tohumlarından çimlendirirseniz aslına döner yani ceviz olur.
Bu durumda tohumdan üretilen anacın atası da aynı tür ve verimli ise aynı verimli tür olur.
eğer iyi ürün veren bir aşılı ağcınız iyi verim vermeyen fidana aşılanmış ise tohumundan yetiştirdiğiniz fidan yine aslına dönecek az ürün veren cins olacaktır.
Aslını bilmediğimiz tohumlardan aldığımız fidanları aşılamada fayda var.
Hem garantiye almış olacaksınız hem aşı yaıldığında senesinde ürün alacaksınız. Aksi halde ürün verme yaşını beklemek zorunda da kalabilirsiniz.
Aşı yapıldığında yaşlı dallardan alındığından hatda meyve gözlü kalemlerden alınırsa aşı yapıldığı yıl size azda olsa tadımlık üyürün verebilir.
cevize badem aşıladık tuttu aşımız. bademleri topladık birazını yedik, üç beşinide toprağa gömdük sonra çeviz fidanı mı çıktı üstadım?

Eski 17-12-2010, 12:32   #24
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Yüzde yüz ceviz olmasa da Aşıladığınız badem olmayacağı kesin.
Bu başlığıa bir göz atarsanız sanırım sizin için aydınlatıcı olabilir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2010, 17:01   #25
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Yüzde yüz ceviz olmasa da Aşıladığınız badem olmayacağı kesin.
Bu başlığıa bir göz atarsanız sanırım sizin için aydınlatıcı olabilir.
Teşekkürler üstadım benim sorduğumun aynısı nerdeyse. sorumun cevabını ögrendim.

Eski 17-12-2010, 17:13   #26
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
Bu konuda sadece görsel bilgim var. Arka bahçeye attığımız meyve çekirdeklerinden çıkma Erik 4 ağaç ,Elma 2 ağaç ,armut 2 ağaç ,Malta Eriği ,Ceviz 2 ağaç , Fındık 5 tane , Nar ,4 tane Kiraz, Şeftali ağaçları var .

Biz arkaya geçemiyoruz ama apt görevlisi her sene topluyor .4 Erik ağacı var hepsinin rengi tadı farklı Şeftali inanılmaz büyük yarma şeftali kirazlar Napolyon .Çünkü attığımız çekirdekler Napolyondu .Belki başkası söylese inanmazdım ama bu yaşadığım birşey .
Bende şeftali çekirdeği diktim gayet iri şeftaliler oluyor beklemiyordum doğrusu

vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 14:35   #27
Yeni Üye

alpix's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
peki bunasıl oluyor?yani bazı çekirdeklerden yetişen bitkiler aşılanması gerekirken diğerleri istemiyor .iklim veya coğrafya ile alakalımı acaba?

alpix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 22:15   #28
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Mendel’in 1. yasası:
Allellerin ayrışım prensibi = Bağımsız ayrışım prensibi
P: SS (anne) X ss (baba) kromozom sayısı:2n
Bu karakterler çaprazlanır
Muhtemel aleller:
G: S (anneden) ve s (babadan) kromozom sayısı: n
F1: Ss
Çaprazlama sonucu oluşan karakter sarı renk tohumdur.

Birbirlerinden belli bir karakterin farklı iki çeşidiyle ayırt edilen (iki allel) iki saf soyun aralarında çaprazlanması sonucu F1 dölünde, ana ve babadan yalnız birine benzeyen homojen bireyler ortaya çıkar.

Mendel bu bulgulara göre şu açıklamaları yapmıştır:

1.Belli bir karakteri belirleyen kalıtsal belirleyiciler vardır (günümüzde gen adı verilen birimler).
2.Her ergin bireyin hücrelerinde bir karaktere ait 2 belirleyici (2 allel) bulunmaktadır. F1 de bunlardan biri dominant diğeri resesiftir.
3.Kalıtsal belirleyiciler gamet hücreleri aracılığı ile dölden döle nakledilir. Eşey hücreleri oluşumu sırasında, ayrılan allellerin taksimi tamamen bağımsız ve eşit şekilde gerçekleşir. Örneğin Ss allel çifti taşıyan bir annenin allelleri S ve s ‘dir. Oluşacak eşey hücresine, bu karakter belirliyicisinin S alleli iletilir, diğer hücreye de s alleli iletir. Her eşey hücresi her bir karaktere ait sadece bir allel taşıyabilir. İşte bu Mendel’in birinci yasasının temelidir.
Mendel’in 2. yasası:
Bireylerin ilk hücresini (zigotu) oluşturmak üzere eşey hücrelerinin birleşmesi tamamen rastlantıya bağlıdır. F1 döllerin kendi aralarında çaprazlanmasıyla elde edilen döl F2 dölüdür. Belli bir karakterin her iki çeşidini gösteren bireyler her zaman belirli ve sabit oranda çıkarlar.

P: Ss X Ss
F1 döller kendi aralarında çaprazlanır .
G: S s S s
Eşey hücrelerine taksim edilen muhtemel alleler.
F2: G S s
S SS Ss
s Ss ss
%25 SS
%50 Ss
%25 ss
Oranları hiçbir zaman değişmez --> 3:1
Sarı renkli tohumların yeşil renklilere oranıdır.

Dolayısı ile, döllenme dış şartlara açık olduğundan ve resesif genlerin(Baskın olmayan genlerin) karşılıklı olarak birbirini tamamlayacağı düşünülürse, tohumdan yetiştirmede hiç bir zaman anaç ağacın meyvelerini aynı şekilde elde etme imkanımız olmaz. Geriye açılım olabilir. Bu da ticari değildir.Bazen aksi de olabilir. Dominant azmanlığı deiğimiz ve iki dominant genin birbirini tamamlaması ile, anaçdan daha verimli, daha güzel, daha alımlı meyve veren ağaca da sahip olabilirsiniz.
Şansınız, bahtınıza

defender77 beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 22:32   #29
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
her aşılanmış ağaç f1[hibrit] sayılabilir mi

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 23:02   #30
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Bir ağaca aşı yaptıysanız, o ağaç, ya da herhangibir dalına yaptıysanız o dal yapılan (Kalem aşısı, göz aşısı, yaprak aşısı v.s) ağacın özelliklerini taşır. Fakat o ağaçtan yetişen meyvenin tohumu dışardan döllenme olduğu için F1 sayılır. Yani birinci melez. Bu tohumu ekerseniz çıkacak olan fidanın meyvelerinde ve kendisinde açılmalar görülür.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024