agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-10-2006, 21:57   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Hurma fidanları

Bir kaç tane hurma çekirdeğinden büyütme fidan var fakat bunlarda kalınlaşma ve boylanma olmuyor. Ağaçları barındırdığım yer çatı altı. TAbi çatının bir kısmı şeffaf örtü , fidanlarda nasıl bir gelişme sağlarım. Geçen sene toprak ve saksılarında değişiklik yaptım biraz küstüler galiba bu sene öyle bir yaprak ve canlılık görmedim. Neler tavsiye edersiniz. Selamlar.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 21:34   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Ne kadar ışık aldığına ve sıcaklığa bağlı... eğer çok az veya çok fazla ışık alıyorsa gelişmesi yavaşlayabilir.

thev3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 10:02   #3
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Hurma saten geç büyüyen bir ağaç belki 10 sene de anca gövde oluşturur. Bende de var 4-5 tane bol güneş gören bir yere koyun kışında içeri alın. hurma sicak memleketlerde olur arabistan gibi. Kışın soğuk vurmaması lazım. Bahçede olanlar kışın ölüyor kuytu biyerde ise bikaç sene dayanıyor.Bir ağacı yetiştirirken ana vatanının şartlarını düşünerek hareket edebilirsiniz.

Toprak değişiminide kışın sonlarında yapın.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 21:49   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Merhablar

Malum, Ramazan ayı içersinde olduğumuz için elimde birçok hurma çekirdeği mevcut. Bu çekirdekleri direkt olarak eksek çimlenir mi ? Çimlenirse ekim yöntemleri nedir ve son olarak çekirdekler ne kadar zamanda çimlenir ? Cevaplarınınz için şimdiden teşekkür ederim.

canerkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 01:27   #5
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Hımmm çekirdeklerinizin etli kısımlardan iyice ayıklayın. Bir sure suda bekletin. Sonra bir saksıya dikin. üzerini laylonla sıkıca kapatın. Toprak gereksinimleri için diğer tohumların çimlenme bölümüne bakin. Hurmalarınız tam bimiyorum ama biraz geç çimlenecek 3-4 hafta falan. Hurma çekirdeğinin kabuğu yoktur ve tek parçadan oluşur. Kökcük çekirdeğin sırtındaki gizli delikten çıkar. bu deliği iğneyle arayıp bulabilirsiniz. Tek parça sert çekirdeğın tek zayıf noktasıdır. Sonra bu kökcuk üzerinde bir göz belirir ve ilk yaprak cıkar. Sanırım fiziksel görünümü değişmeden çimlenen tek çekirdek bu olsa gerek. Su da çimlendiremezsin çünkü kökcük çıkar cıkmaz çürür. kolay gelsin sıradışı ve eğlencelidir hurma çimlendirmek. ama geç gelişiyorlar işte.

Eski 02-10-2007, 12:06   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Her ne kadar hurma yetiştirmek için uygun bir bir coğrafya olmasada, elimde bulunan her tohumu ekmek ve onun yeşerdiğini görmek gibi bir hastalık oluştu bende. Bu yüzden inatla bulduğum her tohumu toprakla buluşturuyorum.Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

canerkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2007, 00:42   #7
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Bu mücizeyi hatırlattığınız için bende size teşekkür ederim. Umarım çimlenme safhalarını fotoğraflaya bilirsiniz.

Eski 22-01-2009, 17:59   #8
Ağaçsever

yahya07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
toprağa dikilen ağaç tohumları tüplere dikilenlere nazaran daha hızlı büyür her zaman.

yahya07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2009, 21:49   #9
Ağaç Dostu

turkuaz61's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2008
Trabzon hurması da çekirdekten yetiştirilebilirmi? Aşı yapmak gerekir mi?

turkuaz61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 21:40   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 1

Merhaba arkadaşlar, bunlarda benim ısrarla diktiğim hurmalar, küçücük saksıda 36 tane yetişti. Ama arkadaşlar çekirdekten yetişen ağaçların erkek olduğunu, meyve vermeyeceğini söylüyorlar, kışın sera şeklinde çatı odama şaşırtıp alacağım. Sizce meyve verirler mi? şansımı deneyeyim mi acep?

forumfrom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 21:49   #11
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
sevgili forumfrom.. hicaz hurması meyva verdiğini sadece iskenderunda büyük bir fidanlıkta gördüm.aşırı sıcağı seven bir ağaç türü.fidanların arasında yanılmıyorsam trabzon hurmasıda yetişmiş.çatı ortamında meyva alacağınızı sanmıyorum.bayağı büyük tür ağaç türlerinden.belki trabzon hurmasından aşılama yöntemiye alabilirsiniz.saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 11:12   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Merhaba hurmacılar. Yaklaşık altı ay önce aldığım Afrika Menekşesinin içinden bir hafta önce uzun,yeşil bir şey çıktığı dikkatimi çekti. Saksı değiştirmediğim için kendisini bile zor besleyen menekşemin bir asalağa ihtiyacı yok diyerek çıkarmaya çalıştım. Epey bir güç harcadım bu iş için, çok zor çıktı o küçücük saksıdan. Sonra elimdekinin bir yaprak, ucunda bir çekirdek, çekirdekten sonra upuzun bir kök olduğunu görünce "ne yaptım? "diye dehşete kapıldım. Hiç zaman geçirmeden, Ficus saksısına ekiverdim. Bir haftadır canlılığı sürüyor.

Balkon düzenlemesi yaparken succulentlerimden birinde aynı bitkiyle karşılaşınca şaşırdım. Çünkü succulentimi ben yetiştirdim. Toprağında ne var ne yok biliyorum. Senaryo yazarıyım, "bundan iyi bir korku filmi senaryosu yazılır" diye düşündüm.

Bugün forumu gözden geçirirken sayfalardan birinde bir soru ve tespit gördüm. Bu bitki "hurma"ymış. Bu kez Hurma konusunu araştırdım ve sizi buldum. 10 numaralı mesajdaki resimle aynı bendekiler. Biraz düşününce hurmaların benim saksılara nasıl girdiğini çözmek zor olmadı: Menekşe için kullanılan toprakta çekirdek varmış, uygun ortamı bulunca çimlenmiş.

Yediğim meyvelerin çekirdeklerini kuru-taze fark etmez yakınımda saksı varsa oraya atarım. Zeytin çekirdeğini bile. Taze olanlar şans eseri çimlenirse fena olmaz. Kurular da hem çürüyüp gübre olur hem de toprağı gevşetmeye yarar. Yalnız evimize hem Antakya hurması, hem sarı hurma, hem de Bağdat hurması girer, bu hangisi bilmiyorum.

Uzun sözün kısası "şimdi ne yapmalıyım" ayrı saksılarda misafir iki hurmam var. Meyve verip vermemesi umurumda değil, ev ortamında yaşatabilecek miyim?

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2009, 23:02   #13
Ağaç Dostu

hazan-z's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Merhaba Tiya,hurma ev otamında da yetişir ama Adana'da balkonda daha iyi olur.Tarifinize göre türü Hicaz Hurması olmalı.Benim bir tane var ve 3 yaşında.Kuzey balkonumda ve çok mutlu.Yaprakları normal formuna girince çok daha guzel olacak.Umarım sizin fidenizde sağlıklı bir şekilde gelişir.Sevgiler.

hazan-z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 22:58   #14
Ağaç Dostu

lilyum's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Galeri: 17
Sayın Tiye, Antakya hurması içi siyah olan ve elma gibi yenilebilen değil mi? Çekirdekten yetiştirebildiniz mi? Meyve şu anda ben de var. Ben de çekirdekleri ekmeyi düşünüyorum ama yapısı itibari ile yetişmez görünüyor. Bilgilendirirseniz sevinirim. Meyveyi her zaman bulamıyorum

lilyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 08:58   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2009
Unhappy 4 aylık hurma fidanları

[QUOTE=forumfrom;454756]

Merhaba arkadaşlar, bunlarda benim diktiğim hurmalar ağustos 2010 da ramazan ayında diktim ve aralık 2010 durumları bunlar.

Eklenen Resimler

prefirst beğendi.
fistikfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2011, 20:10   #16
Yeni Üye

ashiyan's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2011
merhaba arkadaşlar ağaçlar.net'e yeni üye oldum. 2002 yılında 2 saksıya diktiğim farklı 2 hurma çekirdeği yeşerdi ve hala yaşıyorlar. 10 yıl geçmesine rağmen doğadaki hallerinde değiller. yaklaşık 60 cm kadarlar. onları bunca yıldan sonra bonzai çalışmasına dönüştürebilir miyim. olursa nasıl? yol gösterirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler...

ashiyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2011, 01:00   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Sayın Ashiyan hurmalarınız tamamen dilimli yapraklarına geçtimi ve gövde oluşmuş durumda mı eğer bunlar oluşmuşsa bence bir sorun yok eğer zayıf gövdeli ve dar yapraklı olup gövdesine göre fazla uzun boyluysa yetersiz güneş ışığı alıyor demektir bunun için sıcak ve bol gün ışığına çıkarılmalıdır çünkü hurma için söylenmiş söze göre hurmanın başı cehennemde kökü cennette olmalı yani sulaması yeterli olmalı benim 5 yaşında hurmalarım var çok yavaş büyüyorlar çok sabır gerektiren bir uğraşı gerçekten

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2011, 04:27   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
merhaba, arkadaşlardan biri, çekirdek olarak ekilen hurmaların erkek olacağını, meyve vermeyeceğini söylemiş size.

bu %50 olasılıktır. %50 erkek çıkabilir, %50 dişi çıkabilir. erkek meyve vermez, ortamda erkek yoksa, dişi de meyve vermez. sizin 36 tane fideniz varsa, aralarında kesin erkek de mevcuttur, dişi de. bence dert etmeyin. yetiştirdiğiniz bazı fidanlardan meyve alacaksınız. tabi, 10 sene sonra.

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2011, 09:08   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
eğer erkek/dişi ağaçlarda böyle bir sonuç elde ediliyorsa, -ki olabilir- 10 adet civarı ekimlerde %10 olasılık tutsa bile en azından 1 erkek ve 1 dişi ağaca ulaşılabilir. sanırım büyük bir başarı.
10 sene mi, çok çabuk geçer hiç meraklanmayın, ben 10 yaşımı dolduralı kaç yıl oldu bilmiyorum ki

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2011, 23:11   #20
dyg
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2011
*** arkadaslar az once uye oldum son zamanlarda bende bu cekırdek ekmeye sardım 1 ay kadar once hurma cekırdegını saksının dıbıne ekmıstım su anda 7-8 cm ulastı we gayet hızlı buyuyo ewın ıcınde cok gunes aldıını solıemem *** asıl ogrenmek ıstedıım su anda ayıramıorum topraktn kokunu ıncıtmekten korkuorum ne kadar daa orda kalabılır ozel bı topraa ıhtıyacı war mı bıde lımonum war yıne cekırdektn onuda su anda ayıramıorum fıkrı olan warsa sewınırm topragı ne olmalı we suyu nasıl werılmelı sımdıden tesekkurler...

dyg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2011, 23:58   #21
Ağaç Dostu

sevgili dyg, saksıya dikilen ağaçların toprak değişimi için en azından bir sene beklemeni tavsiye ederim. en azından, sağlam bir duruşları olsun, gövdesinden tuttuğun zaman, saksıyı kaldırabilsin derim. ağaçların yer değişimi için en uygun zaman ya sonbahar, ya da kıştan hemen sonraki, soğuk olmayan yağışlı mevsim olan ilkbaharın başı. yani, en azından bir sene bekleyeceksin. ama, istanbul'dasın, toprağa dikeceksen, kışın donlarından mutlaka koruman lazım. hava durumunu iyi gözlemlemeli, (aslında 0 derece ama) 4 derecenin altına düştüğü sürece itinayla koruman gerekir. şimdiki filizlerin çok dayanıksız. en azından sağlam bir ağaç gövdesi olsun ki don vurmasın.

Eski 12-09-2011, 00:02   #22
Ağaç Dostu

tüm hurma yetiştirenlere, arkadaşlar, Türkiye'desiniz. İzmir ve güneyi haricinde, lütfen hurma yetiştirmeyin. nedeni ise, o ağaçlara o kadar can veriyorsunuz, yaşatıyorsunuz, sonra, taşıyamıyorsunuz. don vuruyor, ölüyor. benim hurmalarım var. onlar çocuklarım gibi benim ve nasıl öz çocuklarımın ölmesini istemezsem onların da ölmesini kesinlikle istemem. inanın, bir çekirdek kök salmaya başlamışken kurumuş, insanın canı yanıyor. lütfen ağaç yetiştirirken dayanabileceği iklime önem verin.

Eski 07-05-2012, 18:59   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2012
Arkadaşlar bende hurma yetiştirmeye başladım..onlara nasıl kıymet veriyorum bilseniz evet emek harcanıyor ama oluyor.Evde kalorifer dibinde filizlendirdim onları elimden geldiği kadar büyütücem.Hem hacı hurması hemde trabzon hurması.Bazı arkadaşlar için resimde ekleyebilirsem eklerim.Ocak ayından beri ancak göze görünür oldular.İnşAllah daha da büyürler hatta meyve verirler..

Düzenleyen 41nisa : 07-05-2012 saat 19:01 Neden: Resimleri nasıl eklemeliyim bilemedim.
41nisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 12:06   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2012
benim de hurma ağaçlarım var.2 saksıda 4 tane.İlk çıkan çok güzel büyüyodu.sonra ne olduysa yapraklarını eydi ama hala kurumadı.sizce buneden olabilir.Diğer saksıdakiler daha küçük.onlarında büyüyünce aynı şey olmasından korkuyorum.vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler....

hurmacı62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 12:53   #25
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Maliyeci-38 Mesajı Göster
Sayın Ashiyan hurmalarınız tamamen dilimli yapraklarına geçtimi ve gövde oluşmuş durumda mı eğer bunlar oluşmuşsa bence bir sorun yok eğer zayıf gövdeli ve dar yapraklı olup gövdesine göre fazla uzun boyluysa yetersiz güneş ışığı alıyor demektir bunun için sıcak ve bol gün ışığına çıkarılmalıdır
4 sene önce saksıya ektiğim tohumlar sn. Maliyeci-38'in dediği gibi dar yapraklı ve gövdesine göre fazla uzunlar çünkü apartman merdivenlerinde yeterli ışık almıyorlar. Geçen sene 1 gün güneşte bıraktım ( haziran ayı ) yandı yaprakların bir kısmı . Şimdi onları bahçeye nasıl adapte ederim diye yol arıyorum.
3 sene önce bahçeye diktiğim çekirdeklerden neredeyse yarısı filizlendi ama yakın diktiklerim gelişmedi, taşıdığım fide ise yaşamadı . Bir tanesi çok güzel gelişti şu an 80-90 cm boyunda ve ağaç görünümüne girdi .

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2012, 22:56   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Hurmalarım tam 5 senedir bizimle. Güneşin doğuşundan saat 11-12 ye kadar doğrudan güneş görüyor ve ortam sıcaklığı bu süre zarfında çok ısınıyor. Sıcağı çok seviyorlar. Anneannemin hacdan getirdiği hurmaların çekirdeğinden dikmiştim

Name:  11072012033.jpg
Views: 16452
Size:  48.0 KB
Name:  11072012035.jpg
Views: 16704
Size:  31.2 KB
Name:  11072012036.jpg
Views: 22674
Size:  28.7 KB
Name:  11072012037.jpg
Views: 27532
Size:  49.0 KB

prefirst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 21:28   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Merhaba benim adım Ece.Ben de ramazan bayramında yediğim hurmalanın çekirdeğini saksıya atmıştım.1 ay sonra bana yapraklarını açınca mutluluktan evde çığlıklar atmaya başladım.2,5-3 ayda yaklaşık 30 cm boyunda 2 yapraklı hurmalarım var.Ve onların büyüdüğünü görmek çok güzel bir duygu.(fotoğrafını kısa sürede atabilirim.)

Ece_Yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 16:26   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2013
selam arkadaşlar. bende bu siteye yeni katıldım. bitkilere ve özellikle ağaçlara merakım buzdolabının sebzeliğinden bozma bir kutudan yapığım saksı sayılabilecek bir şeyde filizlenen ( hurma zannediyorum ) bir bitkiden sonra başladı. resimlerini eklediğim bu bitkinin tam olarak ne olduğunu bana söyleyebilecek bir arkadaş var mı acaba ve sizden hercai menekşeler konusundada bilgi yardımı isteyecektim. şimdiden teşekkür eder paylaşımlarınızın devamını dilerim. selametle kalın. bu arada ilk filizlendiği zamandan sonraki ilk kış tam olarak ne yapacağımı bilemediğim bir zamanda bu siteden öğrendiğim bilgiler imdadıma yetişti. eğer o kış balkonda bırakıp içeri alınması gerektiğini burdan öğrenmeseydim belkide çoktan kurumuştu. bu arada bitkim henüz 2 yıllık sayılır.

Hamza85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 20:32   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2013
Yardımcı olabilecek kimse yok mu arkadaşlar ?

Hamza85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2013, 10:09   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2013
hurma

sizin bitkiniz hurma fidanı. arabistan hurması çekirdeğinden kendiliğinden kolaylıkla çıkarlar. aslında soğuğa dayanıklılık gösterirler ama tercihen sıcak yerde olmalı. bol aydınlık güneş severler. susuzluğa dayanıklılık göstermekle birlikte uzun süre susuz kalırlarsa kururlar. toprağın nemli kalması yeterli olur. büyümesi çok yavaş şekilde olur. uzun süre salon bitkisi görünümünü yitirmez.

aydindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024