agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni49Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-10-2015, 15:24   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yatutarsa Mesajı Göster
Merhabalar,
bulunduğum semtte orta yaşlı bir ıhlamur ağacı (tahminen büyük yapraklı ıhlamur ağacı zira kocaman yaprakları var var. bkz foto
Tohumlarını toplamak istedim ama ağaçta iki tür tohum tarzı meyveler var.

O yüzden size danışmak istedim. Bunlardan hangisi tohum? Büyük olanlar mı? Küçük olanlar mı? (Not: sadece küçük meyveli olan foto temsilidir.)

Bir de tohumlar bu haldeyken katlama yapmadan filizlendrmek mümkün mü? Önceki yorumlarda sanki buna değinilmiş ama katlama yapılmadan henüz yeşilken nasıl ekmem gerekir bunları?

Merhaba;

1, 2, 3 nolu resimdeki ağaç ıhlamur ağacı değildir.

Bilgilerinize.

detaylı açıklama burada mevcut

yatutarsa beğendi.
Han&Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 07:10   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2015
merhaba arkadaşlar,tüplü ihlamur fidanım var,şimdi ekmem de bir sakınca olur mu?sıcaklık bazen sıfırın iki-üç derece altına düşebiliyor.

çiçekaşığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 14:38   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Yani gövdesinde yaralamak veya boğmak gibi tohuma teşvik mi gerekli?
6 Mayıs' a kadar ağaçlar çiçeğe dönmüş olacaklardır. Dolayısıyla 6 Mayıs' a kadar üzerinde çiçek vereceğine dair alametler olmayan bir ağaç, darbeleseniz bile o yıl ıhlamur vermez. Çünkü 1 ay sonra çiçek açma dönemi geliyor. Belki bir dahaki sene. Arkadaşlarımız 7-8 yaşına gelene kadar beklemek zorundalar.

subliminer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 01:44   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Yeni çimlenmis ihlamur fidanlarini su siralar önceki yil açmis ve tohuma dönmüs agaçlarin dibinde bulabilirsiniz. Çimler biçilmeden birkaç tane söküp saksiya diktim

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 14:19   #125
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2014
Ihlamur ağacına göz aşısı yapılabilir mi

ngzs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2017, 23:03   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2014
Merhaba
önceki yaz topladığım 1000 kadar ıhlamur tohumundan hiç birisini çimlendiremedim. Belki daha zordur bilemiyorum ama bu sefer de çelikle çoğaltma yöntemini denemek istiyorum. Çalıştığım yerde yol kenarında çok güzel bir ıhlamur ağacı var ve her sene ağustos sonu gibi muhteşem çiçekler veriyor. Bu ağacın çiçek toplamadan sonraki dönemde budanan dallarının yan kısımlarından çıkan çelikleri kullanmak istiyorum. Aslında fotoğraflardan görebileceğiniz gibi dip sürgünleri de mevcut ve onlardan da alma imkanı var. Fakat ağacın aşılı olması ihtimalinden dolayı kök sürgünlerine pek sıcak bakmıyorum. Şimdi ocak ayı başı itibariyle yer İstanbul olduğu düşünülerek bana detaylı bir yol önermenizi rica ediyorum. Aslında forumda çelik alma ve çoğaltma ile ilgili diğer konuları ve başka kaynaklardan da konuları okudum ve maalesef bende tam bir kafa karışıklığı oluştu.
Şimdi;
- Çelikler için düşündüğüm 1 yıllık çelikler uygun mudur
- Bu çelikleri hangi ayda ve nasıl almalıyım
- Hormon vb. kullanmalı mıyım eğer evetse hangi hormon ve hangi oranda ne kadar nasıl uygulamalıyım
- Köklendirme için nasıl bir ortam uygun olur ve takribi ne kadar zamanda köklenme olur
- Köklenmeden sonraki dönemde neler yapmalıyım
Bu ve buna benzer sorulara anlayabileceğim şekilde cevap verirseniz memnun olurum.

kamil35 ve Muda beğendi.

Düzenleyen deniz_efe : 14-01-2017 saat 23:15 Neden: Fotoğraf boyutu küçültüldü.
deniz_efe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2017, 13:07   #127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Bu ihlamurun dibindeki sürgünler yabanimi oluyor celiklesek ilerde çiçek açar mı

deniz_efe beğendi.
faruk5525 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2017, 13:36   #128
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deniz_efe Mesajı Göster
Merhaba
önceki yaz topladığım 1000 kadar ıhlamur tohumundan hiç birisini çimlendiremedim. Belki daha zordur bilemiyorum ama bu sefer de çelikle çoğaltma yöntemini denemek istiyorum. Çalıştığım yerde yol kenarında çok güzel bir ıhlamur ağacı var ve her sene ağustos sonu gibi muhteşem çiçekler veriyor. Bu ağacın çiçek toplamadan sonraki dönemde budanan dallarının yan kısımlarından çıkan çelikleri kullanmak istiyorum. Aslında fotoğraflardan görebileceğiniz gibi dip sürgünleri de mevcut ve onlardan da alma imkanı var. Fakat ağacın aşılı olması ihtimalinden dolayı kök sürgünlerine pek sıcak bakmıyorum. Şimdi ocak ayı başı itibariyle yer İstanbul olduğu düşünülerek bana detaylı bir yol önermenizi rica ediyorum. Aslında forumda çelik alma ve çoğaltma ile ilgili diğer konuları ve başka kaynaklardan da konuları okudum ve maalesef bende tam bir kafa karışıklığı oluştu.
Şimdi;
- Çelikler için düşündüğüm 1 yıllık çelikler uygun mudur
- Bu çelikleri hangi ayda ve nasıl almalıyım
- Hormon vb. kullanmalı mıyım eğer evetse hangi hormon ve hangi oranda ne kadar nasıl uygulamalıyım
- Köklendirme için nasıl bir ortam uygun olur ve takribi ne kadar zamanda köklenme olur
- Köklenmeden sonraki dönemde neler yapmalıyım
Bu ve buna benzer sorulara anlayabileceğim şekilde cevap verirseniz memnun olurum.

Yapılabilecek en kolay yol dipteki sürgünlerden köklü olan çelikleri dikmek ve iyi bakmak gerekiyor. Ağaç dibinde bıraksalar kendisinden beslenerek daha büyük oluyorlar. Ancak çoğu kişi veya belediye dip sürgünlerini yoketmeye çalışıyor.

Tohumdan soğuk katlama vs. ile uğraşmaktansa bu şekilde yapmak daha güzel.

deniz_efe beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2017, 13:40   #129
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruk5525 Mesajı Göster
Bu ihlamurun dibindeki sürgünler yabanimi oluyor celiklesek ilerde çiçek açar mı

Dip sürgünleri olan ağacın kendisi de dip sürgünlerinden çoğaltılmıştır. Tohumdan çoğaltılırsa hiç bir zaman benim bildiğim dip sürgünü vermez.

Üzerine farklı bir aşı yapmamış iseler ağaç ile aynı olur. Ancak ıhlamurda gençlik kısırlığı varmış. Belirli büyüklüğe gelmeden çiçek açmıyormuş. Siz deneyin nasıl olsa kaybedecek bir şey yok. Fidan yetiştirmiş olursunuz. Nasıl olsa büyüyünce çiçek açar.

saleri beğendi.
Eski 04-02-2017, 17:54   #130
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Dip sürgünleri olan ağacın kendisi de dip sürgünlerinden çoğaltılmıştır. Tohumdan çoğaltılırsa hiç bir zaman benim bildiğim dip sürgünü vermez.

Üzerine farklı bir aşı yapmamış iseler ağaç ile aynı olur. Ancak ıhlamurda gençlik kısırlığı varmış. Belirli büyüklüğe gelmeden çiçek açmıyormuş. Siz deneyin nasıl olsa kaybedecek bir şey yok. Fidan yetiştirmiş olursunuz. Nasıl olsa büyüyünce çiçek açar.
Ihlamurlar dogustan meyilli buna, tohumdan cikanlar da dip surgunu veriyor.

Tohumdan cikan her bitki gibi ihlamur da vejetatif yolla uretilenlere gore daha gec cicek veriyor. Once cocukluk, sonra ergenlik donemi ve cinsel olgunlukla beraber ciceklenme, dollenme, tohum baglama, coluk cocuga , karisma...

Pek cok agac vejetatif yolla uretildiginde tohumdan cikan hemcinslerine gore daha narin oluyor, kok sistemi zayif kalabiliyor; bu turlerde tohumdan yetisen anaclara aşi yolu uygulaniyor cogunlukla ama ihlamur vejetatif uretimde de iyi bir kok sistemi gelistirebiliyor, o yuzden de bu yol tercih ediliyor cogunlukla.

Muda, deniz_efe ve CornusMas beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2017, 20:22   #131
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Yapılabilecek en kolay yol dipteki sürgünlerden köklü olan çelikleri dikmek ve iyi bakmak gerekiyor. Ağaç dibinde bıraksalar kendisinden beslenerek daha büyük oluyorlar. Ancak çoğu kişi veya belediye dip sürgünlerini yoketmeye çalışıyor.

Tohumdan soğuk katlama vs. ile uğraşmaktansa bu şekilde yapmak daha güzel.
Sevgili Muda
Evet dipteki köklü çelikleri alıp ayrı bir yere dikmek en kolay ve mantıklısı fakat ağacın aşılı olması durumunda anacın pek tercih edilmeyen bir tür çıkması ihtimali aklıma takıldı.
Ne dersiniz fotoğraflardan anlaşılabilir mi aşılı olup olmadığı ?

Eski 09-02-2017, 13:46   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Üretmek için Dalında köklendirmeyi deneyin. Aşılı ağaçlarda aşılı yerin üstündeki dallara uygulayın. 250 lik su pet şişesini dikine kesin. Daldan kabuk çıkarın. Pet şişeyi yerleştirip toprak doldurup nemlendirin üstüne naylon sarın. Köklenince kesin.

deniz_efe ve K4GE beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 20:23   #133
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem 01 Mesajı Göster
Üretmek için Dalında köklendirmeyi deneyin. Aşılı ağaçlarda aşılı yerin üstündeki dallara uygulayın. 250 lik su pet şişesini dikine kesin. Daldan kabuk çıkarın. Pet şişeyi yerleştirip toprak doldurup nemlendirin üstüne naylon sarın. Köklenince kesin.
Evet bu yöntemi denemeyi düşünüyorum.
%50 perlit-%50 torf karışımı uygun olur mu acaba ?
Uygun zaman hangi ay olmalı İstanbul söz konusu olunca ?
Bir de pet şişe içinde toprak kurur mu, arada su takviyesi gerekir mi acaba ?

Eski 16-08-2017, 15:12   #134
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Arkadaşlar hepinize merhaba..

Ben tüm deneyimli ve bu işi bilen arkadaşlardan şu ricada bulunmak istiyorum. Ihmalur tohumu nasıl bir şey ? Görsel eklenerek sorumu yanıtlayabilir misiniz? Bu tohum dediğimiz açan çiçekler mi? Ya da şuan ıhlamur ağaçlarında bulunan üzüme benzeyen ufak topçuklar mı?

Herkesten yardım bekliyorum.

Not admin arkadaşlar aktivasyon maili gelmiyor ve kaç defa mail attım sizlere aktivasyonum hala yapılmamış. Bu konuda bir şeyler yapamaz mısınız?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2017, 16:59   #135
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Arkadaşlar hepinize merhaba..

Ben tüm deneyimli ve bu işi bilen arkadaşlardan şu ricada bulunmak istiyorum. Ihmalur tohumu nasıl bir şey ? Görsel eklenerek sorumu yanıtlayabilir misiniz? Bu tohum dediğimiz açan çiçekler mi? Ya da şuan ıhlamur ağaçlarında bulunan üzüme benzeyen ufak topçuklar mı?

Herkesten yardım bekliyorum.

Not admin arkadaşlar aktivasyon maili gelmiyor ve kaç defa mail attım sizlere aktivasyonum hala yapılmamış. Bu konuda bir şeyler yapamaz mısınız?
Aramıza hoşgeldiniz. Ihlamur tohumu tarif ettiğiniz gibi sert minik yuvarlaklar.
Aşağıdaki linkin en alt kısmında resimleri bulunmakta.

https://mehmetyuksel1.blogspot.com.t...gurtlenin.html

Tohumların olgunlaşmasını bekledikten sonra sonbaharda toplayabilirsiniz.

Ihlamur üretimi

Üretimi ile ilgili bu linki okuyabilirsiniz. Tohumların soğuk katlamaya ihtiyaçları bulunmakta.

Üretmek için en iyi yol sonbaharda yapraklar döküldükten sonra dip sürgünlerinden alarak onları bahçenize dikebilirsiniz. Ihlamur sulanmayı sever.

Kolay gelsin.

Eski 17-08-2017, 07:50   #136
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Cevabınız için teşekkürler.

Evet benim topladığım tohumlar da bu şekilde sadece çember şeklinde çıkıntıları mevcut değil.

Ben Ankarada yaşıyorum ve tohumları şimdi toplasam çimlendiremez miyim ? Çünkü gecikildiğinde yıllanma olup soğuk katlama yapılması gerekir diye bir bilgi okumuştum.

Eski 18-08-2017, 05:30   #137
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Tohumdan cok zaman kaybiniz olur

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2017, 14:24   #138
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Aslında bir cihaza sahip olduğumda önce kullanma kılavuzunu okuyan; Seyahatten dönünce değil, seyahat öncesi araştırma yapan; önce bilgilenip sonra icraata geçen bir yapım vardır amma istisnaları da var tabii.

Şantiyenin bahçesinde hem formuna, hem bol çiçeklenmesine hem de kokusuna bayıldığım bir ıhlamur var. Bu ıhlamurdan üretme hevesine kapılıp birkaç dal kestim ve eve gittim. Çelikleyecektim bu dalları. Otoparktaki leylağın yanına parkettim arabamı. Ondan da birkaç dal kestim.

Evde oğluma çelikle üretimi anlatıp uygulama yaptırdım.

Name:  WP_20161205_20_23_30_Pro.jpg
Views: 1147
Size:  58.9 KB

Name:  WP_20161205_20_24_09_Pro.jpg
Views: 1165
Size:  66.1 KB

Name:  WP_20161205_20_24_42_Pro.jpg
Views: 1177
Size:  30.8 KB

Çelikleri Balkona bırakıp bilgisayarın başına geçtim. Bir de baktım ki: Mine hanım "Ihlamur çelikle üretilemez." diyor. Hemen leylağı araştırdım. Çocuğun hevesi kaçsın istemiyordum. Allahtan leylak beni mahcub etmedi. dört adet çeliğimiz gayet keyifli.

Name:  WP_20170820_11_07_43_Pro.jpg
Views: 1184
Size:  63.9 KB

Tabi ıhlamurdan da vazgeçmedim. Dip sürgünlerinden dört tane ayırıp fidan poşetlerine aldım. Biri zamanla kurudu. Birini Göynük'teki bahçem diktim. O da ya kurudu, ya da ot biçen köylülerin hışmına uğradı. Birini otoparkta bırakmıştım, birisi alıp gitmiş.(Umarım yaşatır.)

Name:  WP_20170820_11_07_03_Pro.jpg
Views: 1170
Size:  23.9 KB

Geriye bir tane kaldı. 2016 sonbaharında yerinden edilen bu arkadaş kışı yapraksız geçirdi. Diğerleri baharla beraber yapraklanmışlardı, bunun yaprakları oluşurken kurudu. Bahar geçti, yaz geçiyor. Hareket yok. Ama dallar yeşilliğini, canlılığını koruyor.

Acaba bir başka bahara canlanır mı?

Yapraklarıyla fotosentez yapan bir bitkinin bu tür yeşil dalları da fotosentez yapıp besin üretir mi?

kamil35 beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2017, 22:59   #139
Ağaçsever

kibrit's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Merhaba,Mahalledeki ıhlamurların dibinde yeni filizler var bunlardan kesip suda bekletip demi dikmemiz gerekiyor yoksa direk kestiğimiz gibi dikecekmiyiz?

kibrit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2017, 16:26   #140
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Bu konuda tecrübeli arkadaşları bekliyoruz. Tohumları aldık bunları nasıl soğuk katlama yapmamız lazım? Katlama yapmadan direkt olarak toprağa diksek ilkbahara çıkmazmı ?

Eski 25-09-2017, 16:46   #141
Ağaç Dostu

Dış mekana ekerseniz muhtemelen çıkarlar. Ankara'da evimin önündeki ıhlamur agacının dibi her baharda çimlenen filizlerle dolardı.

Alıntı:
Bu konuda tecrübeli arkadaşları bekliyoruz. Tohumları aldık bunları nasıl soğuk katlama yapmamız lazım? Katlama yapmadan direkt olarak toprağa diksek ilkbahara çıkmazmı ?

Eski 26-09-2017, 05:06   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2016
Alıntı:
Tarım bakanlığının bir broşüründe okumuştum ;"eğer tohumları ağıstos ayında toplayıp ekerseniz yirmi günde filizlenir" ve bu sene ağustos ayında tohumlar tam sertleşmeden fakat kahverengiyken topladım iki gün suda beklettikten sonra küçük bir pette toprağa gömdüm ve suladım . Sonuç : hepsi filizlendi
Yani tohumları erken toplarsanız herhangi bir işleme (katlama , aylarca bekleme)gerek kalmadan çimlendirebilirsiniz.

Zeyno waffle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2017, 12:09   #143
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeyno waffle Mesajı Göster
Tarım bakanlığının bir broşüründe okumuştum ;"eğer tohumları ağıstos ayında toplayıp ekerseniz yirmi günde filizlenir" ve bu sene ağustos ayında tohumlar tam sertleşmeden fakat kahverengiyken topladım iki gün suda beklettikten sonra küçük bir pette toprağa gömdüm ve suladım . Sonuç : hepsi filizlendi
Yani tohumları erken toplarsanız herhangi bir işleme (katlama , aylarca bekleme)gerek kalmadan çimlendirebilirsiniz.

Valla hocam denemediğim bir şekil kalmadı ama bir türlü çimlendiremedim. Bir yerlerde hata yapıyorum ama anlayamadım. Pet içerisinde derken tam açıklar mısınız? Pet içine tohum ve toprak koyup toprağa mı gömdünüz?

Eski 20-11-2017, 21:38   #144
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Elinizde hala ıhlamur tohumu varsa(zaten geç kalmış,normalde Eylül ayında ekilmeli) şimdi katlama yapmadan ekin ve üzerini çuvalla kapatın,mart sonuna doğru çıkmaz ise,bozmayın,yaz aylarında arasıra sulayın gelecek sene çıkarlar.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2017, 22:09   #145
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Name:  DSCN0244.jpg
Views: 1081
Size:  71.5 KBBu sene çıkan ıhlamur fidelerim,çıkmayanlarda seneye çıkarlar.

Muda beğendi.
Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2017, 21:50   #146
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Bunlar da benim ıhlamur fidelerim. Geçen ilkbahardan

delta4579 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2017, 08:23   #147
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Valla uğraştım uğraştım bir türlü çimlendiremedim. O kadar değişik ağaç çekirdeği çimlendirdim ve gördümki sanırım en zor çimlenen ıhlamur....

Bol miktarda tohum var halen. Fakat çimleneceğine ihtimal vermiyorum. Hatta geçen hafta yurtdışındaydım ve ıhlamur ağaçlarında bir sürü tohum vardı onları topladım buraya getirdim bir de onlarla deneyeceğim

Bu konuda pratik bir yöntem varmıdır ?

Eski 29-12-2017, 10:22   #148
Ağaç Dostu

Dışarıda göz önünde bir yere ekin ve ilkbahara kadar unutun. Ankara'da evimin önündeki ıhlamur agacının dibi her baharda yüzlerce yeni çimlenmiş fideyle dolardı. Doğaya bırakmak en iyisi

Alıntı:
Valla uğraştım uğraştım bir türlü çimlendiremedim. O kadar değişik ağaç çekirdeği çimlendirdim ve gördümki sanırım en zor çimlenen ıhlamur....

Bol miktarda tohum var halen. Fakat çimleneceğine ihtimal vermiyorum. Hatta geçen hafta yurtdışındaydım ve ıhlamur ağaçlarında bir sürü tohum vardı onları topladım buraya getirdim bir de onlarla deneyeceğim

Bu konuda pratik bir yöntem varmıdır ?

Düzenleyen verdoque : 29-12-2017 saat 11:37
Eski 28-03-2018, 17:58   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Merhaba,
Ihlamur yapısı gereği 5-6 yıllık bir süreçten sonra çiçek açıyor. Tohum ya da dip sürgünleriyle çoğaltılmış olması bu süreyi çok da değiştirmiyor. Acaba, diğer meyve ağaçlarında uygulandığı gibi, henüz çiçeklenme yaşına gelmemiş bir ıhlamura, gelişimini tamamlayıp çiçek veren bir ıhlamurdan alınan kalem ile veya göz aşısı ile aşılama yapılması durumunda erken çiçeklenme gerçekleşir mi? Bu konuda deneyimi olan forum üyelerinin cevaplarını bekliyorum. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

acolkesen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2018, 00:46   #150
Yeni Üye

Tohumlardan da ektim bu sene.
Bunlar da dip sürgünlerinden aldıklarım.
1 ayı geçti ve hiçbirinde kuruma belirtisi yok.
Umarım hepsi tutar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024