agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni49Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2007, 22:14   #31
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Ihlamurun bir dalını kesip dikerseniz tutmaz. Ancak kök kısmından çıkan sürgünlerden alınan çelikleri şimdiden yetiştirme ortamına alırsanız çoğaltma şansınız olur.

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 16:44   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Tekrar merhaba ben daha öncede yazmıştım gelen cevaplar için teşekkürederim. Ama ben biraz daha detaylı bilgi istiyorum.benim sorum ıhlamur ağacından çelik alıp yetiştirmek.Kök çeliği almam yazıldı acaba bu çelik ne zaman alınmalı, nasıl dikim yapılmalı,çelik uzunluğu ve çapı ne kadar olmalı, ne kadar derine dikilmeli, kök sürgününe bir uygulama yapılmalımı, sonraki bakım şartları nasıl olmalı? Sadece kök çeliğiylemi üretilir ?Başka yollada üretilir mi? Toprak istekler nelerdir?Sorularım biraz fazla ama yeni heves Lütfen acil cevap yazın? Şimdiden teşekkürederim. ( Yeni arkadaşlarla tanışma bölümü neresi )

zehra- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 18:24   #33
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
- Bir ıhlamur ağacı bulunur.
- Kök etrafı iyice izlenir, eğer gövdeye yakın kök etrafında diplerde 15-45 cm uzunlukta sürgünler varsa bunlar kök etrafı açılarak köklü olarak güzelce kesilir.
- Dikeceğiniz yere götürülür ve dikilir bolca sulanır.
- Yok eğer bulduğunuz ıhlamur ağacının dibinde sürgün yoksa buluncaya kadar başka başka ıhlamur ağaçları gezilir.
- Eğer 15-20 yaşından büyük ıhlamur ağaçları gezilirse kök sürgünü bulma şansı artar.
- Bulunduğunda tüm bahsettiğimiz işlemler yapılırsa foruma gelinir ve sonuçtan haber verilir.

Kolay gelsin.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 22:29   #34
Yeni Üye

Merhaba verilen bilgiler için teşekkürler. Ben ve arkadaşlarım bir alana mavi çam dikeceğiz. Biz mavi çam çeşitleri hakkında bilgi istiyoruz. Çünkü rengi yeşil gibi olan mavi çamlar da var. Biz tam mavi istiyoruz.Tüplü mavi çam dikimi ( dikim aralığı, toprak istekleri, ne kadar büyüye bileceği...) ve çeşitleri hakkında bilgi verirmisiniz. Teşekkürler

Eski 24-03-2007, 23:21   #35
Ağaç Dostu

Forumda Mavi Ladin diye arayınız bulacaksınız...

Eski 25-03-2007, 14:35   #36
Yeni Üye

Merhaba yabancı otlar hakkında bilgisi olan var mı? Ben kıskava otu denen (sanırım adı bu ) denen sarmaşık şeklindeki otla nasıl mücadele edilebileceğini öğrenmek istiyorum. Yanlız bu mücadele sırasında diğer kültür bitkileri ve ağaçlar zarar görmesin. Çünkü bu yabancı ot ağaçlara ve bitkilere çok yakın veya onlara dolanmış biçimde.Teşekkürederim

Eski 25-03-2007, 16:51   #37
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zehra- Mesajı Göster
Merhaba verilen bilgiler için teşekkürler. Ben ve arkadaşlarım bir alana mavi çam dikeceğiz. Biz mavi çam çeşitleri hakkında bilgi istiyoruz. Çünkü rengi yeşil gibi olan mavi çamlar da var. Biz tam mavi istiyoruz.Tüplü mavi çam dikimi ( dikim aralığı, toprak istekleri, ne kadar büyüye bileceği...) ve çeşitleri hakkında bilgi verirmisiniz. Teşekkürler
Mavi çam; sedir olur, ladin olur.

Aşı ile üretilirse mavi, tohumla üretilmişse mavimsi yeşil oluyor, sonradan yeşile dönüyor.

Bunlar pahalı ağaçlar.
Ağaçların isteklerinden önce kese durumuna bakmak gerekir derim.

Kıskava otunun da bir resmi olsa ustalarımız kesin cevap verirler.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2007, 17:32   #38
Yeni Üye

Merhaba bağcılık hakkında soru sormak istiyorum. Kuru ve sulu bağ tarımında dekara ne kadar hangi gübre kullanılmalı? Gübrenin ticari ismi ve etkili madde ismi ve oranı belirtilirse memnun olurum. Teşekkür ederim.

Eski 04-04-2007, 08:49   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
Ihlamur tohumu çimlendirme

En sonunda ıhlamur fideleri çıkmaya başladı.

Tohumlar Ekim 7-15 arası toplandı. Sıcak su uygulaması yapıldı (Dört defa) ve hazırlanan yastığa ekildi.

Eklenen Resimler

ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 22:00   #40
Yeni Üye

ali boztepe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2006
Thumbs down Yazık oldu Ihlamur tohumlarıma.

Evet yazık oldu Ihlamur tohumlarıma.
Sayın arkadaşlar,
Geçen yıl,yani Ekim ayı sonu itibariyle yaklaşık olarak üç binin üzerinde Ihlamur tohumunu çimlenmesi yani fidan olması için toprağa vermiştim.Çünkü bazı bilen arkadaşlardan öyle bilgi almıştım!...
Ancak üzülerek söylemeliyimki,geçen süre içersinde,yani bu ay itibariyle hala tohumlarım çimlenmedi ve ben ümidimi kesmiş durumdayım.
Burada bulunan arkadaşlardan veya yetkili arkadaşlarımızdan Ihlamur tohumlarını nasıl çimlendirebilirim? onları tazecik fidanlar olarak nasıl yetiştirebilirim? veya ana kök yanında çıkanlardan alsam çiçek açarlarmı? veya Ihlamur tohumlarından çıkan fideler büyüdüklerinde mutlaka çiçek açarmı? eğer açarsa hangisinin çiçekli açma oranı yüksektir.
Bu ve benzeri konularda yardımlarınızı bekliyor saygılar sunuyorum efendim.
Lütfen....

ali boztepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 22:21   #41
Yeni Üye

ali boztepe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2006
Yazık oldu Ihlamur tohumlarıma.

Sayın arkadaşlar,
Ihlamur tohumundan fide yetiştirme konusunda bilgi verecek arkadaşlarımdan ricam; Lütfen açık ve anlayabileceğim şekilde cevap verilirse memnun olacağım,çünkü katlama ve yatak nedir inanın bilmiyorum.
Son olarak, Bursa için tohum toplama mevsimi tam olarak hangi aydır?
Saygı ve hürmettlerimle.

ali boztepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 08:39   #42
Ağaç Dostu

Sayın Ali Boztepe gerçekten ıhlamurlar için üzüldüm,

Fakat şu gerçek ki herhalde tohumdan en zor fidan elde edilen bitki ıhlamur,
Bursa için mevsim şartlarını bilemiyorum fakat bulunduğum bölgede ıhlamur tohumlarını toplama zamanı ekim 5-15 arası , bu toplanan ıhlamur tohumlarını 80 derece sıcak suda 3 veya dört defa bekletip hazırlanan yastığa ( yastık bildiğimiz humus ve toprak karışımı) gömdüm.üzerini kalın karton ve kömür çuvalları ile kapattım.bundan sonrası bekleme safhası.Yanlız bulunduğum bölgedede fidan elde edemeyen çok kişi var.Bendeki sonuç şu an için gayet olumlu aşağıda linkte 1 ay önce çekilen fotoları görebilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2289

Eski 14-05-2007, 17:01   #43
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Galeri: 2
kardeş ben bonsai ağacı yapmaya çalışıyorum ıhlamurdan. 46 tane fide var elimde su an.

ıhlamurların 20 küsür çeşidi var herseyden önce. bunlardan bazıları bol çiçek açıyor, bazıları az. bazıları bildiğimiz mis gibi ıhlamur kokarken bazılarında nerdeyse hiç denebilcek kadar az koku var. bazı türleri ilaç sanayinde kullanılırken bazı türleri hiç bi halta yaramıyor.

öncelikle bilmen gereken hangi ıhlamur türüne sahipsin. wikipedia gibi bir siteye girerek oradaki resimli ıhlamur ağaçlarıyla karsılaştır elindeki yaprağın formunu boyutlarını, veya başka bir siteye girerek latince adını öğrenmeni öğrendiğin bu latince adı google/resimler/grafikler gibi sitelerde araştırak elindeki yetişkin yaprak resmini kıyaslaman daha makbul olur.

ben gittiğim okulun arka bahçesinde buldum ıhlamur fidelerini. kışın yere 2 çuval kum dökmüsler. bildiğimiz inşaat kumu. bütün kış, kum dışarıda kalmış. fideleri gördüğümde mayıs ayıydı. 2 3 metre ötedeki yetişkin ağaçtan düsen bütün tohumlar ( kumun üstüne düsenlerin ) nerdeyse hepsi tutmuş. çok araştırdım soruşturdum. bir allahın kulu biz onları kumun içine yerleştirmedik dediler. yani doğal olarak kumun üstüne düsenlerin hepsi tutmuş anlayacağın. mayıs 10 itabireyle topladığım bütün fideler 5-8 cm boylarında ve 4 yapraklıydı. 1 çift 2 yaprak. ve bir cm üstünde onlardan daha küçük 1 çift yaprak şeklinde idiler.

araştırdığım yazılarda, çok toprak seçmediği biraz nemli, yarı gölgeli yarı günesli yerleri sevdiği yazılı. genel olarak tabi. 20 küsür çesidi ayrı incelemedim açıkcası.

kazık kök atma eğiliminde, suyu seviyor. olabildiğince yerin altına doğru ilerliyor su arayısı için. kökde gücü olduğu gibi kazığa veriyor. onu bu dertten kurtarırsan ayrı .

yukarıda nemi seviyor yazmıştım. genel olarak. benim eve götürdüğüm fideleri koyduğum odada 1 hafta sonra hepsinde ( kimisinde az-kimisinde çok ) külleme denen ( bir tür mantar ) rahatsızlık peydah oldu. biraz fazla gölgede kaldıkları, odada hava sirkülasyonu az olduğu, ve yaprakları ıslatarak suladığım için. ev yapımı mantar ilacı kullanıyorum. inşallah atlatırım bu problemi. yapraklarda taze yaprak olduğu için mantara kolay yeniliyor. hemen büzüsmeye ve sonra kurumaya baslıyorlar.

ilk bonsai deneyimlerim ıhlamurlar üstünde olacağı için acayip gözlemliyorum.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 22:10   #44
Yeni Üye

muratdnr's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2007
Galeri: 1
Çiçek açamsını istememin sebebi; arıcılıkla uğraşıyorum , doğaya katkıda bulunmak istiyorum. Otuz kadar dip sürgünlü olan ıhlamur ağacını takibe aldım ,inşallah onlardan fidan yetiştirmeye çalışacağım. Çiçek açmayan ıhlamur ağacından aldığım sürügnlerin hepsi tuttu ,bir kaçında dilcikli bindirme aşısı denemiştim ama tutmadı.

gulcingiller beğendi.
muratdnr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 10:49   #45
Ağaçsever

calcium's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2007
Ihlamur ağacından aldığım 20 kadar parmak kalınlığındaki çelikleri kasım ayında toprağa batırmıştım.Hepsi tuttu ve yaprak vermeye başladılar.
Sanırım önemli olan suyu eksik etmemek ve gölgede çelikleri bulundurmak.
Çünkü başka hiçbir işlem uygulamadım.Şansımda bu sefer beni yalnız bırakmadı

gulcingiller beğendi.

Düzenleyen calcium : 16-05-2007 saat 10:51 Neden: imla hatalarını düzeltme
calcium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 20:54   #46
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

" yukarıda nemi seviyor yazmıştım. genel olarak. benim eve götürdüğüm fideleri koyduğum odada 1 hafta sonra hepsinde ( kimisinde az-kimisinde çok ) külleme denen ( bir tür mantar ) rahatsızlık peydah oldu. biraz fazla gölgede kaldıkları, odada hava sirkülasyonu az olduğu, ve yaprakları ıslatarak suladığım için."

az bisey günes görüyordurlar inşallah. kapalı alanda degilseler benim yaşadığım problemleri yaşamazsın herhalde. bide inşallah bu sayfada yazısmaya devam ederiz. baskalarının gözlemleri, yaşadıkları problemlere nasıl çözüm buldukları gerçekten benim için önemli. 46 da 2 ıhlamur fidemi kaybettim şimdiden külleme ( mantar hastalığına ) yüzünden.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 19:14   #47
Yeni Üye

Merhabalar ben bağ hakkındas oru soracağım. Lütfen cevapsız bırakmayın. Bağ yapraklarının (üzüm yaprakları) uçları dışa kıvrlmış Yaprak uçları kurumuş .Küçük yapraklar kurumuş.Ayrıca yeni çıkan uçtaki küçük yapraklar sarımsı renkte. Ayrıca yaprak üzerinde ortası açık kahverengi, kenarları daha koyu kahverengi noktarı var. Bazı noktalar delinmiş. Zararlı böcek yok. Acaba bağdaki hastalık nedir? Teşekkürederim

Eski 09-06-2007, 22:15   #48
Ağaçsever

çınaraltı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Hayırlı olsun ozanutku;
Bundan sonra ne yapmayı planlıyorsun?
Bu sonbaharda tüpe alacakmısın yoksa bir sonraki seneye mi bırakıyosun?
Tohum yataklarını seranın içerisine mi yaptın?
Tohumdan nasıl üretirim diye araştırırken Salihli Kılıç Yaylas'ındaki Orman Bakanlığı'nın fidanlığında görevli olan orman mühendisi Nurten Altındağ da bana bahsettiğin yönteme yakın tarif etmişti.
3 defa 80 derece sıcak suda soğuyuncaya kadar bekletip ekmemi tavsiye etti.
Tekrar gözünaydın....

çınaraltı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 08:40   #49
Ağaç Dostu

Sayın Çınaraltı ıhlamurları sonbaharda torbalara alacağız.Bu arada Salihli Fidanlık mühendisliğindeki Nurten Altındağ eşim olur.İnşallah yakın zamanda Kılıç Yaylası fidanlığına yapacağımız gezide daha detaylı bilgilere sahip olursunuz.

Eski 10-09-2007, 21:14   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2007
ya ben bişey sorucam bizim bahçede ıhlamur ağacı var üzeri yeşil etli bir yapıya sahip olan tohumlarından dolu şimdi ben bunları alsam kabuğunu soymam gereklimi ekmem için mesela kabuğunu soysam ve evin içinde saksıda yetiştirsem olurmu bi zahmet yardım edin arkadaşlar şimdiden teşekkürler

bemiral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 21:19   #51
Ağaç Dostu

Kabuğunu soyarak ekebilirsiniz ancak ıhlamur tohumu bu başlığı okuduğunuzda anlayabileceğiniz gibi zor çimlenen bir tohum...

Eski 11-09-2007, 13:23   #52
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Geçen sene eylül ayı sonunda topladığım ıhlamur tohumlarının, bir kısmını sülfürik asitte 15dk bekletip iyice yıkadıktan sonra 15dk sıcak suda bekletim ve buzdolabında katlamaya aldım. Şubat ayında dere miline ektim. Yaklaşık %60'lık çimlenme oluştu.
Diğer kısmını ise babam kabuklarını soyup yine buzdolabında katlamaya aldı. Şubatta ektiğimiz bu tohumlarda yaklaşık %25'lik çimlenme oluştu.
Kabuklarını soyduklarımızda çimlenme az olunca çıkarıp kontrol ettiğimde, bir kımı çürümüş, diğer kısmı öylece duruyordu.

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2007, 07:31   #53
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
1- Tohumları çimlendirmek için giberalik asit veya viyolde torf uygulayan oldu mu acaba?
2- Tüpe alırken köklerin etrafındaki toprağın da alınması gerekiyor mu çıplak kökle de alınabilir mi?
3- İlk alınan tüp poşetinin ebadı ne kadar olmalı?

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 10:16   #54
Ağaç Dostu

Arkadaşlar çevresinde veya bildiği bir yerde yetişkin ıhlamur ağaçları olan yerleri bilen varmı.Tohum almak için lazım..

Eski 27-09-2007, 20:54   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Sn.ozanutku,
Geçen süre zarfında çimlendirdiğiniz ıhlamurların son durumu nasıl? Bir de bu fidanların yaklaşık 10-12 cm gövde çapına ulaşmaları ne kadar zaman alıyor, bir bilginiz varmı?
Saygılar

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 22:51   #56
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanutku Mesajı Göster
Arkadaşlar çevresinde veya bildiği bir yerde yetişkin ıhlamur ağaçları olan yerleri bilen varmı.Tohum almak için lazım..
Ödemiş Bozdağ'da bol miktarda var, ancak yanılmıyorsam orman işletme şefliği topluyor. Siz yine de bir araştırın. Yol boyu ağaç dolu. Bir de eğer uzak gelmezse Kırklareli diyeceğim. Nereye baksanız ıhlamur ağacı. Mevsiminde başınız dönüyor kokudan.

sinbas beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 13:47   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-08-2007
Ozan bey;
tohum konusunda yardımcı olabilirim..selamlar.

poinciana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 14:45   #58
Ağaç Dostu

Arkadaşlar geçen yıl Ihlamur tohumundan elde ettiğim fidanlardan sonra bu sene bu işi yapacak arkadaşlara yol göstermesi açısından yaptığımız işlemleri anlatayım.

1-Tohum toplama dönemi konusunda bölgesel farklılıklar olmakla beraber genel kanı
tohum alacağınız ağaçtan bir tane tohum alın tohumu kırın içi dolu ise onu da açın en iç kısmı hafif kremsi-kahvemsi bir renk alması lazım, beyaz olmayacak.

2- Topladığınız tohumları bir kovaya boşaltın üzerine 3-4 defa sıcak su uygulaması yapın sıcaklık 80-90 derece (Yalnız sıcak su uygulamasında dikkat edilecek husus tohum miktarına göre çok fazla su olmayacak, 3-4 gün aynı işlemi tekrarlayın)
3- Tohumları buzdolabına koymaya gerek yok direk hazırlayacağınız yastıklara ekebilirsiniz. (Tercihe göre değişir kimi buzdolabında bekletip Mart-Nisan gibi ekiyor)
Tohum yastıklarını hazırlayın ; 1,20 eninde olmalı daha sonra yabani otları yolmak için
Tohum yastığında kullanılan toprak kullanılmış toprak olmayacak dağdan –ormandan getireceğiniz toprak olsun
Tohum yastığını hazırlayınca 1-1,5 cm kalınlığında bir tahta yardımıyla yastıkların üzerine bastırın oluşacak çukurluklara tohumları birbirine değmeyecek şekilde yan yana yerleştirin

Tohumları yerleştirdikten sonra üzerini toprakla fazla kalın olmayacak şekilde kapatın

Keten çuvalla yastıkların üzerini örtün,onun üzerini eğrelti otu diye tabir edilen otla kapatın nemli kalması için (Eğrelti otu bulamazsanız herhangi bir ot yığını)

Mart ayında yastığın üzerindeki otlar ve keten kaldırılacak,(Metrekareden ortalama 40-60 tane fidan çıkar)
İnşallah herkesin sonucu aşağıdaki gibi olur,

Eklenen Resimler

Kayahann, gülso ve kiyoshi beğendi.
Eski 01-10-2007, 09:11   #59
Ağaç Dostu

Geçen seneki ıhlamur tohumlarından elde edilen fidanların son hali

Eklenen Resimler

sinbas, Asoo ve gülso beğendi.
Eski 24-10-2007, 07:38   #60
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-08-2007
Arkadaşlar
Başta zor çimlenen Ihlamur olmak üzere diğer ağaç türlerinin tohumlarının 1000 dane ağırlıklarını nasıl öğrenebilirim.Zira bazı tohumların hem çimlenme güçlüğü var ayrıca çimlenme oranının düşük olduğunu düşünürsek elde edilicek fideyi merak ediyorum.Yardımcı olana teşekkür ederim.

poinciana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024