agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni49Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2018, 09:38   #151
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Dışarıda göz önünde bir yere ekin ve ilkbahara kadar unutun. Ankara'da evimin önündeki ıhlamur agacının dibi her baharda yüzlerce yeni çimlenmiş fideyle dolardı. Doğaya bırakmak en iyisi
Hocam seninle irtibata geçip bana ufak ıhlamur fidesi temin edebilir misin? Senden alsam. Ben bir türlü yetiştiremedim.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2018, 13:51   #152
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Tüm uzman arkadaşlara bir kaç sorum olacak;

Şimdi (temmuz ayında) Ankarada ıhlamur ağaçları üzerindeki yeşil olan tohumları toplayıp toprağa eksem ne zaman çimlenme olur ya da çimlenme olurmu?

Diğer sorum ise bu tohumdan çimlendirdiğim ıhlamur ağaçları, anaç ağacın tüm özelliklerini taşırmı yani aşı vs yapılması gerekirmi?

Teşekkürler

Düzenleyen AkisSoftware : 07-07-2018 saat 13:50
Eski 06-07-2018, 22:48   #153
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Tüm uzman arkadaşlara bir kaç sorum olacak;

Şimdi (temmuz ayında) Ankarada ıhlamur ağaçları üzerindeki yeşik olan tohumları toplayıp toprağa eksem ne zaman çimlenme olur ya da çimlenme olurmu?

Diğer sorum ise bu tohumdan çimlendirdiğim ıhlamur ağaçları, anaç ağacın tüm özelliklerini taşırmı yani aşı vs yapılması gerekirmi?

Teşekkürler
Sn. AkisSoftware;

Tohumlar olgunlaşmadan çimlenir mi? 2 yaşındaki çocuğun çocuğu olur mu? Önceki yazılanları ve tohumların olgunlaşmaların tam olarak tam olarak takip etmediniz sanırım.

Bende hangi meyve veya sebzeyi tohumluk olarak bıraksam ondan ürün almam tohumların tam olgunlaşmalarına kadar sürüyor. Nerede ise o kökenden yeni ürün alamıyorum. Tohumlar yeni bitki yapacak kadar olgunlaşınca ancak yeniden ürün verebiliyor. Beyaz haldeki karpuz çekirdeğinden yeni bitki olması mümkün değil. Çekirdeklerin tamamen siyahlaması gerekiyor.

Fikir jimnastiği yapmak yerine her şeyi olması gereken zamana göre ayarlasanız daha uygun olmaz mı? Ben çam ağacı kozalaklarının ilkbaharda açıldığını, tohumun bulunduğu çekirdek ve onu rüzgarda taşıyarak uzaklara götüren kanatlarının bulunduğunu gözlemleyerek görmüştüm. Kozalak içinde kışı geçiren tohumlar ilkbaharla birlikte 'sıcak ile sanırım kozalak açılıyor) düşerken kanatları ile çimlenmek için yolculuğa çıkmaktalar. Ihlamurda aynı şekilde olgunlaştığı zaman nerede ise tümü dökülecektir. Kışı toprakta geçirip çimlenme engelini aştıktan sonra ilkbaharda yeni bir bitki oluşturacaktır.

Mine hanımın daha önce bahsettiği şekilde belirli bir yaşa olgunluğa gelmeden çiçek vermeyecektir. Aşı yaparsanız bu süreyi daha kısa zamanda atlatırsınız. Aynı şekilde İyi ve verimli olan ıhlamuru aşı ile çoğaltırsınız.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2018, 13:53   #154
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Cevabınız için teşekkürler. Bende biliyorum tohumların olgunlaşmadan olmayacağını. Fakat bu konunun önceki sayfalarında bir arkadaş; ağustos ayında toplanan ıhlamur tohumlarının hemen dikildiğinde katlama derdi olmadan 1-2 ay içerisinde imlendiğini söylemiş. O yüzden bu soruyu sordum...

Eski 07-07-2018, 13:55   #155
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeyno waffle Mesajı Göster
Tarım bakanlığının bir broşüründe okumuştum ;"eğer tohumları ağıstos ayında toplayıp ekerseniz yirmi günde filizlenir" ve bu sene ağustos ayında tohumlar tam sertleşmeden fakat kahverengiyken topladım iki gün suda beklettikten sonra küçük bir pette toprağa gömdüm ve suladım . Sonuç : hepsi filizlendi
Yani tohumları erken toplarsanız herhangi bir işleme (katlama , aylarca bekleme)gerek kalmadan çimlendirebilirsiniz.
Ek olarak bu konuyuda ileteyim...

Eski 07-07-2018, 14:15   #156
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

O zaman bir miktar tohum ile hemen deneme yapın. En iyi tecrübe kendi yaptıklarınız. Unutmaz isem ben de deneme yapacağım. Bu bilgiyi çok çabuk unutmuşum. Hatırlattığınız için teşekkür ederim.

AkisSoftware beğendi.
Eski 07-07-2018, 16:37   #157
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

İnşallah deneme yapınca güzel sonuçlar alırız. Bu ağacın benim için farklı bir önemi var.

Ayrıca diğer sorumu tekrar sormak isterim;

Eski 09-07-2018, 18:34   #158
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Tohumdan çimlendirince çıkanların tamamı anaç ağacın tüm özelliklerini taşımayacaktır. Aşı ile çoğaltırsanız olur. Onda bile tam olarak aynı özellikleri taşımayabilir. Dün komşumda gördüğüm yoz vişne üzerine aşılanmış sarı kirazın üzeri komple meyve ile dolu idi. Komşumun söylediğine göre aşılık olarak aldığı aynı şekilde yoz vişne üzerine aşılanmış kiraz çok fazla olmadığı gibi ondan çok önce olgunlaşmış ve üzerinde hiç meyve kalmamış. Anaç aynı, az meyve veren ağaçtan alıp aşıdan çıkan sonradan olgunlaşıyor ve bol meyve veriyor. Diğeri az ve daha önce olgunlaşan meyveler veriyor.Benim aklıma gelen ilk aşılanan kiraz daha çok obur daldan ya da fidandan elde edilen aşıdan büyümüş durumda. Meyve gözlerini yapmış olan ağaçtan alınan aşı ile aşılanan ikinci ağaç bol meyve vermiş durumda.

Belediye tarafından yol kenarına dikilenler dışında ben de ıhlamur diktim. Dikilen ağaçların büyük bir çoğunluğu yeterli büyüklükte olmalarına rağmen çok azında çiçek bulunmakta. Onlar da farklı farklı. Biraz daha aşı yapmayı ilerletip bahçemdeki aşı yapacak ağaç kalmayınca onları da sıra ile aşılamayı düşünüyorum.

Aşılamış olduğumuz ahlat ağaçlarından çok değişik armutlar şu anda oldukça büyümüş durumdalar. Ancak çoğu halen istenilen verimlilikte değiller. Hatta hiç meyvesi olmayanlar mevcut.

Anaç, bulunduğu yer, aldığı su, güneş, kuzeyde, güneyde olma, baskın genler gibi faktörler çiçek, meyve özelliklerini değiştirebilmekteler.

hakanersoz beğendi.
Eski 13-08-2018, 10:32   #159
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

İlk deneme olarak dün itibarıyla bir ağaçtan tohumları topladım. Bahçede bir yere dikimlerini yapıp üzerini toprakla kapattım ve suladım. Bakalım gelişme olursa buradan tekrar yazarım. Eğer aşılama olmadan iyi bir verim alamazsam sağlam aşılı bir tür üzerinden çelikle çoğaltma yoluna gideceğim.

Bugün yarın aşılı bir ıhlamur fidanı alıp ilave olarak çelikten çoğaltma yapacağım...

Düzenleyen AkisSoftware : 13-08-2018 saat 16:19
Eski 22-09-2018, 07:54   #160
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Arkadaşlar ağaçtan topladığım tohumlar ya tam olgunlaşmadığı için ya da bozuk olduğu (canlı olmadığı) için çimlenmedi. Canlı olduğunu bildiğiniz ıhlamur tohumunuz varmıdır? Bana bir avuç kadar karşı ödemeli kargo ile gönderebilecek birisi varmıdır?

Eski 29-09-2018, 18:04   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Ağustos ayında bahçeye ektiğiniz tohumları diyorsanız çimlenmedi demek için erken, ilkbaharda ektiğiniz yeri kontrol edin. Daha önce de yazdığım gibi her sene dökülen tohumlar baharda kendiliğinden fışkırıyor, zaten şimdi çimlenseler kışı çıkaramazlardı.

Alıntı:
Arkadaşlar ağaçtan topladığım tohumlar ya tam olgunlaşmadığı için ya da bozuk olduğu (canlı olmadığı) için çimlenmedi. Canlı olduğunu bildiğiniz ıhlamur tohumunuz varmıdır? Bana bir avuç kadar karşı ödemeli kargo ile gönderebilecek birisi varmıdır?

AkisSoftware beğendi.
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2019, 22:48   #162
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
İnşallah deneme yapınca güzel sonuçlar alırız. Bu ağacın benim için farklı bir önemi var.

Ayrıca diğer sorumu tekrar sormak isterim;
Uzerinden 1 yil gectikten sonra tohumlar agaca donustu

Eski 03-12-2019, 06:22   #163
Yeni Üye

Melissae's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanutku Mesajı Göster
Sayın Ali Boztepe gerçekten ıhlamurlar için üzüldüm,

Fakat şu gerçek ki herhalde tohumdan en zor fidan elde edilen bitki ıhlamur,
Bursa için mevsim şartlarını bilemiyorum fakat bulunduğum bölgede ıhlamur tohumlarını toplama zamanı ekim 5-15 arası , bu toplanan ıhlamur tohumlarını 80 derece sıcak suda 3 veya dört defa bekletip hazırlanan yastığa ( yastık bildiğimiz humus ve toprak karışımı) gömdüm.üzerini kalın karton ve kömür çuvalları ile kapattım.bundan sonrası bekleme safhası.Yanlız bulunduğum bölgedede fidan elde edemeyen çok kişi var.Bendeki sonuç şu an için gayet olumlu aşağıda linkte 1 ay önce çekilen fotoları görebilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2289
Sayın ozanutku,
Öncelikle emeğinize sağlık. Gerçekten de sağlıklı görünen fidanlarınız var. Aklıma şu takıldı; 80 derecelik su tohumun yapısında herhangi bir bozulmaya sebep olmuyor mu? Yetiştirdiklerinize bakılırsa olmuyor fakat bende böyle bir bilgi mevcut. Acaba sert kabuklu tohumlarda mı sıkıntı olmuyor? Paylaşımlarınız için teşekkürler...

Melissae Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2019, 08:05   #164
Yeni Üye

Melissae's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi Mesajı Göster
Ihlamur tohumlarında kabuktan ve embriyodan kaynaklanan çimlenme engeli vardır. Tohumları Ağustos sonu Eylül ortasında yeşilken toplanmalı. Aksi taktirde tohumlar geç alınırsa bir sonraki yılda çimlenilir. Biz buna yıllanma diyoruz.

Bundan sonra tohumların nasıl katlamaya alınacağından bahsedeciğim.

Katlama nedir?

Tohumlardaki çimlenme engelini ortadan kaldırmak amacıyla + 4 derecede kumlu toprakta belli bir süre bekletilmesidir.
  • Bir kutu veya saksı içerisine en altta kum+tohum+kum+tohum+kum şeklinde sıralanır ve buzdolabında 2-3 ay kadar bekletilir.
  • Bu süre zarfında toprak orta derecede nemli tutulmalıdır. Aşırı sulama yapılmamalıdır. Aynı şekilde susuz da bırakılmamalıdır.
  • İlkbaharda tohumlar katlamadan alınarak ekimi yapılır.
  • Tohumları katlamaya alırken meyve kabuğunu kırmak gerekir.
Ihlamuru kök sürgünüyle de üretebiliyoruz. Kök sürgünü ağacın dip kısmından çıkan sürgünlerdir. Kış aylarında bu sürgünler dipten kesilerek yetiştirme ortamına alınır. İlkbaharda havanın ısınmasıyla köklenme meydana gelir. Çok sayıda yetişmiş fidanlar elde edilir.
Sayın ormanbotaniği, öncelikle paylaşımınız için teşekkürler. Kök sürgünleri (ağacın hemen dibinden çıkan sürgünlerden mi bahsediyoruz yoksa ayrıca ağaçtan biraz daha mesafeli kökten çıkanlar oluyor bazı ağaçlarda onlardan mı bahsediyoruz?) alırken etrafını derin kazıp köklü olarak almamız gerekiyor mu yoksa daldan çelik alır gibi dipten kesip almamız yeterli mi? Şimdiden teşekkürler...

Eski 03-12-2019, 08:14   #165
Yeni Üye

Melissae's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi Mesajı Göster
Ihlamur tohumlarında kabuktan ve embriyodan kaynaklanan çimlenme engeli vardır. Tohumları Ağustos sonu Eylül ortasında yeşilken toplanmalı. Aksi taktirde tohumlar geç alınırsa bir sonraki yılda çimlenilir. Biz buna yıllanma diyoruz.

Bundan sonra tohumların nasıl katlamaya alınacağından bahsedeciğim.

Katlama nedir?

Tohumlardaki çimlenme engelini ortadan kaldırmak amacıyla + 4 derecede kumlu toprakta belli bir süre bekletilmesidir.
  • Bir kutu veya saksı içerisine en altta kum+tohum+kum+tohum+kum şeklinde sıralanır ve buzdolabında 2-3 ay kadar bekletilir.
  • Bu süre zarfında toprak orta derecede nemli tutulmalıdır. Aşırı sulama yapılmamalıdır. Aynı şekilde susuz da bırakılmamalıdır.
  • İlkbaharda tohumlar katlamadan alınarak ekimi yapılır.
  • Tohumları katlamaya alırken meyve kabuğunu kırmak gerekir.
Ihlamuru kök sürgünüyle de üretebiliyoruz. Kök sürgünü ağacın dip kısmından çıkan sürgünlerdir. Kış aylarında bu sürgünler dipten kesilerek yetiştirme ortamına alınır. İlkbaharda havanın ısınmasıyla köklenme meydana gelir. Çok sayıda yetişmiş fidanlar elde edilir.
Aslında ağacın dip kısmından diye belirtmişsiniz yinelenen bir soru gibi olmuş ama kök sürgünü deyince aklım karıştı biraz. Sonuçta o sürgünü köklü olarak almaya gayret etmemiz gerekiyor mu? Bölgelere göre değişiklik gösterebilir ama yaklaşık ne zaman almalı bu kök sürgünden? Teşekkürler...

Eski 03-12-2019, 12:28   #166
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melissae Mesajı Göster
Sayın ormanbotaniği, öncelikle paylaşımınız için teşekkürler. Kök sürgünleri (ağacın hemen dibinden çıkan sürgünlerden mi bahsediyoruz yoksa ayrıca ağaçtan biraz daha mesafeli kökten çıkanlar oluyor bazı ağaçlarda onlardan mı bahsediyoruz?) alırken etrafını derin kazıp köklü olarak almamız gerekiyor mu yoksa daldan çelik alır gibi dipten kesip almamız yeterli mi? Şimdiden teşekkürler...
bahcede ıhlamur almıştım ama yerini değiştirdiğim 2 yıl oldu hiç ıhlamur meyvası alamadık.bakalım seneye kısmet.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2020, 21:39   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Merhabalar geçenlerde ıhlamurdan kök sürgünü aldım biraz geç kaldım biliyorum ama bekli tutar dedim.

Aldığım sürgünleri saksılara diktim, bu fidelerin tutma ihtimali varmı? Birde direk güneş alan bir balkona mı koymalıyım yoksa kök yapısı gelişene kadar yarı gölge bir yere mi?

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

keskin1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2020, 00:24   #168
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keskin1 Mesajı Göster
Merhabalar geçenlerde ıhlamurdan kök sürgünü aldım biraz geç kaldım biliyorum ama bekli tutar dedim.

Aldığım sürgünleri saksılara diktim, bu fidelerin tutma ihtimali varmı? Birde direk güneş alan bir balkona mı koymalıyım yoksa kök yapısı gelişene kadar yarı gölge bir yere mi?

Bence geç kalındığı için tutmayacak ama denemenizde yarar var

Eski 11-07-2020, 06:49   #169
Yeni Üye

Alıntı:
Bence geç kalındığı için tutmayacak ama denemenizde yarar var
Evet bir ihtimal fakat fideleri direk güneş alan bir yere mi bırakmalıyım yoksa yarı gölge serin bir yeremi

Eski 11-07-2020, 08:35   #170
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Evet bir ihtimal fakat fideleri direk güneş alan bir yere mi bırakmalıyım yoksa yarı gölge serin bir yeremi

Bu tür durumlar güneş gören fakat golgelendirilmis ortam iyi olacaktır. Fidelerin üzerine güneş ışınlarını tam gecirmeyecek tül tarzı bir şey gerilebilir üstlerine

Eski 11-07-2020, 21:09   #171
Yeni Üye

Alıntı:
Bu tür durumlar güneş gören fakat golgelendirilmis ortam iyi olacaktır. Fidelerin üzerine güneş ışınlarını tam gecirmeyecek tül tarzı bir şey gerilebilir üstlerine
Şuan benzer bir mekandalar kök salmaları için her hangi bir işlem yapmama gerek varmı yoksa sulamak yeterli olurmu

Eski 12-07-2020, 13:08   #172
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Şuan benzer bir mekandalar kök salmaları için her hangi bir işlem yapmama gerek varmı yoksa sulamak yeterli olurmu

Bildiğim kadarıyla sulamak yeterli fakat tecrübeli arkadaşlar varsa fikir verirse iyi olur

Eski 14-11-2020, 09:16   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2020
günaydın.
bahçemdeki 5 yıllık ıhlamur ağacımı bahçıvan yanlışlıkla kesti.
kök sürgünlerinden birine sahip çıktım ve 2 m lik tek dal olarak büyüdü.
dallanması için nasıl bir budama vb. yapmalıyım?

EROL57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2020, 11:13   #174
Ağaçsever

lime&mint's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2019
Bir komşumuzun agacının altında çıkan kçük br fideyi aldım.Yerden yüklekligi 5 cm anca artık agacın dibine düşen tohumdan mı yoksa kök sürgünümü bilemedim ama yapragı önceki sayfalarda bahsi geçen çınar gibi.
Ana agacıda tam bilmiyorum çiçek açıyormu diye ama agaç bayagı büyüktü 8 metre rahat vardır.

Yazın diktim kökü ve topragıyla kurusa şimdiye kururdu heralde.

Bakalım zamanla görecegiz çiçek açacak mı.

lime&mint Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2021, 11:25   #175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EROL57 Mesajı Göster
günaydın.
bahçemdeki 5 yıllık ıhlamur ağacımı bahçıvan yanlışlıkla kesti.
kök sürgünlerinden birine sahip çıktım ve 2 m lik tek dal olarak büyüdü.
dallanması için nasıl bir budama vb. yapmalıyım?
Don tehlikesi geçtikten sonra(Mart ayı civarı bitki uyanmadan) 1,5 metre civarından tepe budaması yaparsanız, dallanma hızlanacaktır.

K4GE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2021, 20:19   #176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2021
Ev içindeki iki yaşındaki ıhlamur fidanım mart ayında tomurcuklandı.Nisan ayı sonlarında bahçeye diktim.Ama tomurcuklar hala uyanmadı yani yaprağa dönüşmedi.Sizce bunun sebebi ne olabilir? Hala uyanma şansı varmı?

anka pi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024