agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen Tamtutulma
  • 1 Gönderen eylems
  • 1 Gönderen Yücel Özlem
  • 1 Gönderen LavantaSE

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-08-2007, 16:54   #1
Ağaçsever

yucel ozbakis's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
İğde Fidanı Yetiştirilmesi

Iğde Fidani yetiştirmek ıstiyorum.çelik Veya çekirdekten yetiştirebilirmiyim bu konuda bana yardimci olacak arkadaşlara şimdiden Teşekkür Ederim.

yucel ozbakis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 20:44   #2
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
İğde çelikle çok kolay kökleniyor. Hatta hormon kullanmanıza da gerek yok...

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2007, 16:22   #3
Ağaçsever

yucel ozbakis's Avatar

çok teşekkür ederim.
,

bu mevsim çelik alsam tutarmı..**** ne zaman alayım.bu konuda bılgi verirsenız çok memnun olurum

yucel ozbakis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2007, 21:45   #4
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Çelikleri ilk baharda gözler uyanmadan almalısınız. Diğer arkadaşların da görüşleri olabilir. Benim deneyimim ilkbaharda alınan çeliklerden oluşuyor.

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2007, 13:17   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2006
İğde'de çelik alma zamanı

Mine Hanım
Bazı bitkilerde çelik alma zamanı Ekim sonu Kasım ayıdır. Alınan çelikler kumda katlama işlemine tabi tutulur. Yara dokusunun oluşumu için. Daha sonra bölgeye göre Mart-Nisan ayında kumdan çıkarılarak dikimi yapılır. Acaba bu işlemleri İğde çelikleri içinde uygulayabilirmiyiz. Kumda katlama ve erken ilkbaharda çelik alımı arasında köklenme oranları arasında fark varmıdır. Teşekkürler....

Düzenleyen uyartem : 06-09-2007 saat 13:20 Neden: Uzman kişinin dikkatine sunmak için isim belirtmek
uyartem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 15:53   #6
nil
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2007
İğde ağacı

Sevgili Uyartem,

İğde o kadar kolay tutan bir ağaçtır ki, dalından-sürgününden kırıp toprağa dikseniz tutar, işte o kadar dayanıklıdır memleketimizin alçakgönüllü ağacı iğde.

Annem 'Atatürk'ün sevdiği ağaç' diye apayrı bir yere koyar iğdeyi bunu duyan Danimarkalı eniştemiz bahçesine diktiği iğdenin adını soranlara Atatürk ağacı diyordu hatta (Avrupa'da gümüşyaprak derlermiş).

Neyse, uzatmayayım, şimdilerde iğdelerin meyveleri olgunlaşmak üzere (en azından Istanbul'da böyle). Bu demektir ki bir aya kadar yapabilirsiniz çelik alma işlemini. Kış başlamadan ekmenizde fayda var.

Biz iğdeyi çiçeklerinin kokusundan ötürü, bir de gümüş renkli yaprak sırtlarının rüzgarda oluşturduğu yanar-döner yeşil/gri renklerinden ötürü severiz ama bu ağacın meyve vermiş halini seyretmesi de güzelmiş, bunu da bu sene öğrendim. Istanbul Çamlıca eteklerinde, Acıbadem semtindeki bir iğde ağacının görüntülerini veriyorum burada. Bakın nasıl bol meyve veriyor iğde ağacı... Salkım salkım pür-nakıl iğdelerle dolu dalları seyretmesi çok hoş doğrusu...
(İlk foto yamaçta kayalık yerde büyüyen ve cılız meyve veren bizim ağaçtan, ikincisi ise düzlük yerde büyüyen ve bol meyve veren ağaçtan. Ağaçların ikisi de 10 yaşında)

Sevgiler,

Nilgün

Eklenen Resimler

nil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2007, 23:50   #7
Yeni Üye

Doganin...kizi's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2007
...

Arkadaslar, Igde'nin meyvesini biliyorum.

Igde; cicekleri,nasil kokar? hangi? cicek kokusuna yakin...bahs ettiginiz;celik? nedir, ortalama kac derecede yetisir? bilgilendirirseniz minnettar kalirim!
Simdiden tesekkürler.

Doganin...kizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2007, 23:57   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doganin...kizi Mesajı Göster
Arkadaslar, Igde'nin meyvesini biliyorum.

Igde; cicekleri,nasil kokar? hangi? cicek kokusuna yakin...bahs ettiginiz;celik? nedir, ortalama kac derecede yetisir? bilgilendirirseniz minnettar kalirim!
Simdiden tesekkürler.
Çelik genelikle her hangi bir ağcın son yıl sürgünlerinden 20-25 cm kadar kesilerek
toprak **** torf gibi malzemelere dikilien dal parçasıdır.
Çelikleri'her iki ucunu da 45 derecelik bir açıyla kesip toprağa gelecek kısma bir buçuk iki cm kadar iki üç çizik atarsanız tutma olasılığını artırmış olursunuz.
Başarılar.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 00:17   #9
Yeni Üye

Doganin...kizi's Avatar

...

Tesekkürler ederim Tekin bey, paylasiminiz icin
Avusturya;soguk bir Ülke,Igde agaci'ni buradada yetistire bilirmiyim?

Eski 05-12-2007, 00:19   #10
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Galeri: 22
orada ağcı varsa yetişiyor demektir çelikleri şubat mart gibi yapmalısınız ayrıca çok fazla sulamayın ama kurutmayında sürekli nemli kalacak şekilde tutun.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 00:59   #11
Yeni Üye

Doganin...kizi's Avatar

Anliyorum,cok cok tesekkürler Tekin bey,aciklamaniz aydinlatici ve ögretici...
var oldugunu bilmiyorum?arastiracagim.

Eski 19-07-2008, 10:06   #12
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
25-30 kadar tohumdan bazen sulanıp bazen sulanmadan hasbel kader çıkan iğde fideleri. Yaklaşık 10 kadarı çimlendi. Ancak daha iyi bir ortam sağlanırsa eminim daha fazla çimlenecektir. Bu arada tohumdan üretildiğinde meyve alınan ağaç ile aynı meyveyi vermeme ihtimali yüksek. Açılım gösterebilir muhtemelen.
Name:  HPIM1871.jpg
Views: 56574
Size:  62.3 KB

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2008, 11:43   #13
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Çelikle ya da tohumdan üretseniz dahi meyve vermeyecektir. Mutlaka aşılamanız gerekiyor. Bizim burada iğde bayağı çok. Benim çok sevdiğim bir ağaçtır. mayıs sonunda çiçekleri öyle bir kokar ki... Aşısız olanlarına burada çalı denir; dikenlidir ve meyve vermez, ama çiçek açarlar. Aşılı olanına iğde deniliyor ve dikenleri olmuyor.

Burası kışın -30 dereceyi görüyor, bundan hareketle Türkiye'nin her yerinde yetişebilir diyebilirim.

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2008, 12:16   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
Çelikle ya da tohumdan üretseniz dahi meyve vermeyecektir. Mutlaka aşılamanız gerekiyor. Bizim burada iğde bayağı çok. Benim çok sevdiğim bir ağaçtır. mayıs sonunda çiçekleri öyle bir kokar ki... Aşısız olanlarına burada çalı denir; dikenlidir ve meyve vermez, ama çiçek açarlar. Aşılı olanına iğde deniliyor ve dikenleri olmuyor.
Sn Tamtutulma siz aşısız olanlar meyve vermiyor demişsiniz ama bizim burada yol kenarında yaklaşık zeytin büyüklüğünde meyveleri olan iğde ağacı var hem de aşısız ...

meadowsons Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 18:03   #15
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meadowsons Mesajı Göster
Sn Tamtutulma siz aşısız olanlar meyve vermiyor demişsiniz ama bizim burada yol kenarında yaklaşık zeytin büyüklüğünde meyveleri olan iğde ağacı var hem de aşısız ...

Dün babama; bugünde iğdelerden anlayan bir öğretmenime sordum. "Kesinlikle aşısız iğde meyve vermez." dediler. Onların yalancısıyım. Konunun bir uzmanı belki bir açıklama getirebilir.

Eski 11-08-2008, 18:45   #16
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Sayın Tamtutulma, sizin bahsettiginiz "Yalancı İğde" olmasın. Bende iğde ağacının aşılanması gerektiğini bilmiyorum.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 19:17   #17
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Hayır yalancı iğde değil. Bildiğimiz iğdeden bahsediyorum.

Eski 11-08-2008, 19:47   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2006
Benim bahsettiğim iğdeler yol kenarında kendi kendine yetişmiş iğdeler, kesinlikle aşı yapılmadı ve iri meyveleri var
Hatta meyveleri olgunlaşınca bu meyvelerden alıp saksıya ekmeyi düşünüyorum..

meadowsons Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 19:51   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İğdeyi çelikle üretebilirsiniz. Sayın Cetecakal'ın belirttiği gibi kolay köklenir. Meyvede verir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 20:25   #20
nil
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Annemin 10 sene evvel ektiği iğde dalı şimdi koca bir ağaç oldu ve birkaç yıldır az da olsa meyve veriyor. Meyveler az sayıda ve küçük çünkü toprağı az ve kayalık zeminde. Ama tadları fena değil. Aşılama falan da yapmadık. Besbelli iğde aşı istemiyor.

nil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2008, 21:40   #21
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Benim oturduğum sitenin bahçesi iğde ağaçları ile dolu. Bundan 8 yıl evvelinde site sakini bir bey eli kolu dolu, iğde çeliklerini geşigüzel çimlere saplamıştı çoğunlu tuttu ve şimdi kocaman ağaç oldular. Aşı yapılmadı dalları meyveden yıkılıyor.

Mereke Aktaş beğendi.
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 17:06   #22
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Değerli arkadaşlar, belirtildiği gibi, iğde kolay köklenen bir ağaçtır. Bu özelleği nedeni ile çelikten üretilmesi tercih edilir.

Çelikten üretilen bitkiler, çeliğn alındığı anacın bütün özelliklerini gösterir. Üretilmek istenen ağaçtan çelik alınmış ise, aşlama gerekmeyecektir.

Ancak, üretilen bitkide, tür değişikliği yapılmak isteniyorsa, bu amaçla aşı yapılır.

Tohumdan üretilen birkilerde ise döllenmeye bağlı olarak az ya da çok açılma görülebilir.

Kayahann beğendi.
Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 23:27   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
iğde aşı istemez. Sadece çeliği aldığıniz agaca benzeyecektir o kadar.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 00:44   #24
Ağaçsever

LavantaSE's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2012
Selamlar,
iğde ile ilgili bir anımı aktarmak istiyorum kısaca.

Çocukluk yıllarımda bir gece kapımız çalındı.İki polis ve ilerice yaşlarda bir bayanı görünce şaşırdık. Polisler babamın adını verip görüşmek istediklerini söylediler. Babam kendisini tanıtıp nasıl yardım edebileceğini sorunca , hanımefendi atıldı ve
" Sizi tanımıyorum, sadece adınızı biliyorum. Bu şehirden geçiyordum, polisten rica ettim mümkünse adresinizi bulması için. İğdeli bir tarif vermişsiniz bir yakınıma. Ben de uyguladım. Hayata yeniden döndüm! Yıllardır ülser hastasıyım ve kaç ameliyata rağmen iyi olamamıştım. Şimdi önüme geleni yiyebiliyorum!" dedi..
Tabi bizde büyük bir şok Babam nereden nasıl öğrendiyse bu tarifi bir arkadaşına anlatmış. O arkadaşı da bu hanıma Misafir ettik, yolladık.

Gelelim yıllardır her midesinden şikayeti olana verdiğim basit tarife:
- 1 kg iğde
- 1/2 kg bal

İğdeleri bir tepsiye döküp 3-4 gün güneşte kurutuyoruz. Sonra kabuklarını soyup tozunu bir kaba ufalayarak çekirdeklerinden ayırıyoruz.
Üzerine balı da ekleyip karıştırıyoruz.

Bu karışımdan sabah akşam yemek öncesi 1 çorba kaşığı yiyoruz. Şikayetlerden kurtuluyoruz

Sadece basit bir yemiş olarak bildiğimiz iğdenin böylesine bir kerameti olduğuna yıllardır şahit olmuş biri olarak altına imza atabilirim.

Sağlıcakla...

hüsnüyusuf beğendi.
LavantaSE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2015, 15:16   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2013
Öğrencilerimden iğde ve akasya ağaçlarının da söğüt gibi dalından kesip ekildiğinde tuttuğunu öğrendim. İki hafta önce üç tane iğde ağacı ve 4-5 tane akasya diktik. İğdelerin yapraklandığını görünce 5 tane daha diktik. Akasyalar da hiç hareket yoktu. Bir öğrencim merak edip diktiğimiz fidelerden birini sökmüş. Altının çillendiğini gösterdi bana. Mutlu oldum. Bunu da siz ağaçseverlerle paylaşmak istedim arkadaşlar
Bir arkadaşım seven insanların üç gruptan ibaret olduğunu söyledi:
1-Kendini ve ailesini sevenler
2-Kendini, ailesini ve doğayı sevenler
3-Kendini ailesini, doğayı ve bunlardan dolayı Yaratıcıyı sevenler

dinise Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024