agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2007, 18:04   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Wink meyve ağacına aşı yapma

merhaba arkadaşlar,ben meyve ağaaçlarında aşı yapma ile ilgili bir sorum olacak.

mesela ayvanın üzerine armut aşılarsan tutarmı? Hangi anacın üzerine hangi meyve kalemini veya gözü aşılarsam aşıda başarılı olurum?

ibrahimdursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 19:17   #2
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Ayva anaca, armut aşılarsan tutar.
Nerden biliyorsun denirse, bektaşi gibi ben yaptım oldu.

Fakat konudaki yazıların asıl maksadı sanırım, önce forumda bir araştırma yaptırmak.
Bunların hepsi aşılama teknikleri başlığı altında yazılmış.

Anaçlarla kalemlerin çekirdekleri uygunsa aşı tutar demişler.

Ayva ile armut çekirdekleri birbirine benziyor mu?

Cevap: Benziyor.

Öyleyse aşı tutuyor.

Kolay gelsin.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2007, 01:51   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Merhaba,
Ben sitemizin çok iyi bir okuyucusu,katılımcısı ancak yazı yazmıyanıyım.Şimdi okuduğum aşı konusunda çalışmalarım var .Bahçemdeki italyan eriğine ,iki papaz erik,iki can erik,iki formoza erik aşıladım.Diğer ayva ağacıma,iki ayrı cins ayva,bir elma birde deveci armudu aşıladım.Diğer elma ağacıma da bir ayva bir elma bir de armut aşıladım.Diğer şekerpare kayısıma da başka cins ama ayni zamanda çiçek açan kayısıdan döllenme yapsın diye iki dal aşıladım.Takipteyim
iki üç hafta içinde tutup tutmadıkları belli olur. Elmadaki ayva aşısı tutmuş gibi.
Şimdi,esas enteresan taraf ,herkes aşı yapar da tutar **** tutmaz ama yol aynidir.Benim yaptığım aşı,acer palmatuma gövdenin alt kısmına dal aşılamayı
izlediğim görüntülerden esinlenerek yaptığım aşı.Matkapla gövdeyi deldim,delikten kestiğim aşılık dalı geçirdim yalnız,tomurcukları sıyırmamak için dalın kalın kısmını geriye iterek delikten geçirdim.Yapımını sizden öğrendiğim
reçineden yapılan aşı macununu da deliklerin kenar boşluklarını kapamak için iki delik etrafına bolca sürdüm.Bu kadar.Birde beyaz dutuma beyaz üzüm aşıladım .Şimdi çapraz aşılamalar düşünüyorum.Yani beyaz duta kara dut,bayaz üzüm,kara üzüm ,böğürtlen gibi.Bu sebeple bir böğürtlen bile aldım .Aşıyı daha sonra yapıcam.Hepinize tutmuş aşılı ağaçlar,iyi çalışmalar dilerim.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 22:48   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orcanöbekçi Mesajı Göster
Merhaba,
Ben sitemizin çok iyi bir okuyucusu,katılımcısı ancak yazı yazmıyanıyım.Şimdi okuduğum aşı konusunda çalışmalarım var .Bahçemdeki italyan eriğine ,iki papaz erik,iki can erik,iki formoza erik aşıladım.Diğer ayva ağacıma,iki ayrı cins ayva,bir elma birde deveci armudu aşıladım.Diğer elma ağacıma da bir ayva bir elma bir de armut aşıladım.Diğer şekerpare kayısıma da başka cins ama ayni zamanda çiçek açan kayısıdan döllenme yapsın diye iki dal aşıladım.Takipteyim
iki üç hafta içinde tutup tutmadıkları belli olur. Elmadaki ayva aşısı tutmuş gibi.
Şimdi,esas enteresan taraf ,herkes aşı yapar da tutar **** tutmaz ama yol aynidir.Benim yaptığım aşı,acer palmatuma gövdenin alt kısmına dal aşılamayı
izlediğim görüntülerden esinlenerek yaptığım aşı.Matkapla gövdeyi deldim,delikten kestiğim aşılık dalı geçirdim yalnız,tomurcukları sıyırmamak için dalın kalın kısmını geriye iterek delikten geçirdim.Yapımını sizden öğrendiğim
reçineden yapılan aşı macununu da deliklerin kenar boşluklarını kapamak için iki delik etrafına bolca sürdüm.Bu kadar.Birde beyaz dutuma beyaz üzüm aşıladım .Şimdi çapraz aşılamalar düşünüyorum.Yani beyaz duta kara dut,bayaz üzüm,kara üzüm ,böğürtlen gibi.Bu sebeple bir böğürtlen bile aldım .Aşıyı daha sonra yapıcam.Hepinize tutmuş aşılı ağaçlar,iyi çalışmalar dilerim.
Bu aşılarının sonuçlarını merakla bekliyorum.Enteresan ağaçlar olacaklar...

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024