agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 5 Gönderen birnefestoprak

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2014, 20:37   #1
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Bir domatesi kurtarmak-1

Yaptigim isin stresi az degil Asagidaki resimde gordugunuz fide, burda bir uyemizin daha once tohumunu gonderdigi Bartin'a ait bir domates fidesi. Yanlis hatirlamiyorsam elimde uc ya da dort tane tohum vardi. Bunlardan cimlenen tek fide ilk once bir zararli tarafindan toprak seviyesinden kesilmisti. Sonra o fideyi fide topragina gomerek kurtardim. Daha sonra gelisen fide bu sefer de toprak seviyesinden curumeye baslayinca bu sefer daha ciddi bir koklendirme yapmak gerekti cunku eger fide irilesmisse, topraga gomulerek koklendirmesi daha zor oluyor.

Eklenti 530745

Koklendirme islemi icin koklendirme hormonu degil Azospirillum brasilense icerigine sahip ozel bir urun kullandim. Bu mikroorganizma, vegetatif buyumeyi ve dogal yollardan kok gelisimini tesvik ediyor.

Once, urunu suda (icme suyu kullandim) cozduruyorum (renk, inert maddeden kaynaklaniyor).

Eklenti 530742

Cimlendirme/fide malzemesini cozeltiye atip iyice emmesini sagladim.

Eklenti 530743
Eklenti 530744

Eklenen Resimler

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 20:49   #2
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Bir domatesi kurtarmak-2

Steril bir makasla, fideyi saglikli bir noktasindan kestim

Eklenti 530747

ve soz konusu cozeltiye daldirdim (fide, kesik yerinden iyice yedirilmis olacak).

Eklenti 530748

Son olarak, cimlendirme malzemesinin icine gomdum. Bundan sonra, malzeme kurudukca sulayacagim. Onun disinda hicbir solusyon/sivi gubre eklemeyecegim. Bir de fideyi dogrudan gunes almayan golge bir yerde tutacagim.

Eklenti 530749

Fide, yeniden koklenme asamasinda girdigi soku atlatmaya calisirken, yapraklari porsumus durumda kalacak. Arada bir koklenip koklenmedigini anlamak icin fideyi hafifce yokluyorum. Koklendigini anlamanin bir yolu da yapraklara geri gelen canlilik ve irilik, fidenin boy atmasi ve yesil tonlarindaki canlilik. 7-10 gun sonra sonuc su:

Eklenti 530750

Bundan sonra fideyi, icinde besin de olan saksi topragina aldim. Burda iyice serpildikten sonra da topraga. Topraga alma konusunda karar vermekte zorlandigimi soylemeliyim cunku Ocak ayindan itibaren hava iyice soguyacak ve donla karsilasmamiz mumkun. Bu yuzden toprakta biraz boy atip dallandiktan sonra, yan kollari koklendirerek bitkiyi sonraki ekim mevsimine tasiyacagim. Bu durumda, yerdeki fide olse de izole bir ortamda cesidi muhafaza etmis olacagim.

Eklenti 530751

Eklenen Resimler

Muda, esgül73, TCM ve 2 kişi beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024