agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2014, 12:48   #121
Yeni Üye

peyker's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak Mesajı Göster
Günaydın, ilkbahar ve sonbahar genelde bitkilerin ekim zamanıdır. Üzerinde çiçekler bulunduğuna göre siz sıcak iklimde olmalısınız, mayıs ayı henüz ilk bahar olduğundan şimdi denemekten bir zarar gelmez. Kışlarınız ılık ve yağışlı ise denemeyi sonbahar başlangıcında da tekrarlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Ana bitkiden uygun yerden dalı keserek ayırma zamanı gelecek ilkbahar olabilir. Benim bilgim sadece deneme kaynaklı uzmanlarımız daha doğru cevaplar vereceklerdir. Çiçeklenmeye başlamış yasemin zaten her gün çiçek açacaktır, dökmesini
beklemeye gerek olduğunu sanmıyorum. Şu anda çiçek açan yaseminiz olduğu için ne mutlu size.
Teşekkür ederim cevabınız için

Aslında yasemin; yazlıkta (Kocaeli-Darıca) aynı bahçeyi paylaştığımız, üst katımdaki komşuma ait. Oldukça yetişkin halde almıştı 2 sene evvel ve merdivenlerinin olduğu bölüme sardırmıştı. Biz de bu güzellikten nasipleniyorduk elbette ama bu sene bahçemi tekrardan ele elma tutkum depreşince, yaptırdığım çardağımın ayaklarına sardırmak üzere yasemin yetiştirmeye karar verdim. Hazır güçlü bir anaç varken de, biraz sabırla yeni yasemin fideleri yetiştirebilirim diye düşündüm para vermektense Bu hafta sonu gider gitmez deneyeceğim bu yöntemi...

Tekrar teşekkürler

peyker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 13:36   #122
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Iyi düşünmüşsünüz, para verip getirttiklerimiz ne yazık sağlıksız olabiliyor, ben geçen yaz
bir tane getirttim, bir yıldır yaprakları sürekli kavruluyor, şimdi balkonda biraz canlanıyor gibi görünüyor. Marmara bölgesinin iklimi yasemine uygun. Saksıda olanları kışın dondan korumak gerekiyor. kaloriferi de sevmiyor, çok soğukta merdiven boşluğunda yaşıyor. Şimdi yaseminden istediğiniz sayıda daldırma yapın. bakarsınız hepsi tutar. Rica ederim, bir şey değil, Yaseminin tuttuğu, büyümeye başladığı haberini almak dileğiyle kolay gelsin

peyker beğendi.
s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 13:14   #123
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Daldırma dışında çelikten de köklenebiliyor, sadece daha uzun zaman alıyor. 6 adet çelikten 5 tanesi köklenmiş.

Eklenen Resimler

polemos ve Peyzaj-cı beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 13:47   #124
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Sn. Lonicera, acaba ne kadar zamanda böyle kök yaptılar? ne zaman diktiniz çelikleri?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 15:35   #125
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Yanlış hatırlamıyorsam 2013 Aralık ayının ortalarıydı. İşlerimin yoğunluğu sebebiyle Aralık ayına rastladı. Aslında Şubat sonuna doğru alacaktım çelikleri. Evvelki sene Şubat sonu 3 çelik alıp perlitte 2,5-3 ay içinde köklendirmiştim.

hira ve polemos beğendi.
Eski 22-08-2014, 10:32   #126
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak Mesajı Göster
Iyi düşünmüşsünüz, para verip getirttiklerimiz ne yazık sağlıksız olabiliyor, ben geçen yaz
bir tane getirttim, bir yıldır yaprakları sürekli kavruluyor, şimdi balkonda biraz canlanıyor gibi görünüyor. Marmara bölgesinin iklimi yasemine uygun. Saksıda olanları kışın dondan korumak gerekiyor. kaloriferi de sevmiyor, çok soğukta merdiven boşluğunda yaşıyor. Şimdi yaseminden istediğiniz sayıda daldırma yapın. bakarsınız hepsi tutar. Rica ederim, bir şey değil, Yaseminin tuttuğu, büyümeye başladığı haberini almak dileğiyle kolay gelsin
Geçen yaz seradan geldiğinde sorunlu olan
yaseminim, henüz küçük bir fidan, sanıyorum, hastalığını biraz atlattı. her sabah bazen bir, bazen 3 çiçek açıyor.

s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 22:02   #127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-10-2014
Tohumdan yetiştiren var mı? Elimde 300 tane falan tohum var toz gibiler adeta, toprağa gömsem çıkamazlar diye korkuyorum klavuzda toprağın üstüne biraz kum döküm tohumları da kumun üzerine koyun, gömmeyin yazıyor ama gömmeden nasıl filizlenicek onu da anlamış değilim. Lütfen biri yardım etsin

YeniBON beğendi.
Hecate Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 20:21   #128
Ağaçsever

Ee arkadaşlar beklettiğim her saniye tohumların çimlenmesine zararı dokunucak diye korkuyorum, yardım edebilecek kimse yok mu ?

Eski 31-10-2014, 09:47   #129
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Sayın Hecate en azından bir kısmını deneyin derim.Olacaksa olur,olmazsa zarar etmezsiniz.Hatta köklenirse birkaç tane de bana yollarsınız.
Ben olsam iki üç değişik durumda ekmeyi yeğlerim.10-20 tohum birinci grupta,10-20 tohum ikinci grupta gibi.

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 17:34   #130
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hecate Mesajı Göster
Tohumdan yetiştiren var mı? Elimde 300 tane falan tohum var toz gibiler adeta, toprağa gömsem çıkamazlar diye korkuyorum klavuzda toprağın üstüne biraz kum döküm tohumları da kumun üzerine koyun, gömmeyin yazıyor ama gömmeden nasıl filizlenicek onu da anlamış değilim. Lütfen biri yardım etsin
Burayı okursanız anlamanıza yardımcı olacaktır, saygılar...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 18:57   #131
Ağaçsever

Teşekkürler, en iyisi deniyim bakalım

Eski 20-12-2014, 01:47   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Yanlış hatırlamıyorsam 2013 Aralık ayının ortalarıydı. İşlerimin yoğunluğu sebebiyle Aralık ayına rastladı. Aslında Şubat sonuna doğru alacaktım çelikleri. Evvelki sene Şubat sonu 3 çelik alıp perlitte 2,5-3 ay içinde köklendirmiştim.

Açık havada mı bıraktınız?

Sent from my iPhone using Tapatalk

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 07:12   #133
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Evet, hiç içeriye almamıştım.

polemos beğendi.
Eski 28-12-2014, 22:23   #134
Ağaçsever

Arkadaşlar ben de yasemin tohumu sipariş etmiştim, çoğu telef oldu ama kalanlar daha yenicene 3. Yapraklarını açtılar. Torf'un üstünde pamukumsu şeyler oluşmaya başladı, sizce ne yapmalıyım bu aşamada?

Name:  image.jpg
Views: 1392
Size:  55.9 KB

Eski 29-12-2014, 06:18   #135
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Dışarıda bol havalanması lazım. Soğuktan da korumak kaydıyla. Küflenme başlamış torf yüzeyinde. Keşke acele etmeyip zamanı gelince ekseniz tohumlarınızı.

Eski 29-12-2014, 19:32   #136
Ağaçsever

Keşke öyle yapsaydım, o pamukumsu şeyleri temizledim ama bazıları yapışmış bitki gövdelerine, tamamen olmasada baya temizledim. Pencereyi açıp havalandırdım. Yapabileceğim başka bir şey var mı?

Eski 29-12-2014, 19:46   #137
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Elinizde mantar, küf vb. önleyici fungusit ilaç varsa normal dozu seyreltip uygulayabilirsiniz. Ama saksı toprağının daha fazla havalanmasını sağlamalısınız. Saksıyı dışarı alıp birkaç saat güneşli ve havadar bir yerde bekletirseniz daha iyi olacaktır. Mümkün mertebe sulamayı da iyice azaltın.

Eski 30-12-2014, 17:26   #138
Ağaçsever

Teşekkür ederim, küçük bir kalemle aralarında delikler açsam toprağın güneşte de iyice bekletsem açık havada olur değil mi? Bir de söylediğiniz ilacı nerede temin edebilirim, gittigidiyor'da var mıdır?

Eski 30-12-2014, 17:50   #139
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Olur tabi. Havalanması çok önemli. Sulamayı bir süre unutun. Sadece bunun için ilaç almanıza gerek yok. Buradaki yazıları inceleyin isterseniz, ev yapımı ilaçlar işinize yarayabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ne kullanırsanız kullanın mutlaka normal dozu daha da seyrelterek uygulayın. Çünkü uygulayacağınız fidecikler henüz çok körpeler.

Hecate beğendi.
Eski 30-12-2014, 19:48   #140
Ağaçsever

Teşekkürler.

Eski 13-05-2016, 13:44   #141
Yeni Üye

Zehraylmz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2016
merhaba ben bahçemizde ki yaseminden küçük bir dal koparıp saksıya diktim direk ama tutar mı sizce. balkonda duruyor saksım. yoksa suda köklendirip öyle mi dikmelliydim?

Zehraylmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2016, 20:31   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2016

Yaseminimin 3.kattan intihar etmesi sonucu bu dalı koptu :/ Ben de çelik yapıp yaşatma niyetindeyim ama çelik almayla ilgili pek bilgim olmadığından, neresinden kesip nasıl yapacağımı bilemedim. şimdilik böylece suya koydum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

Elifk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2016, 19:35   #143
Ağaç Dostu

zelish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Galeri: 39
Yaseminimi gçen sene almıştım tam bu sene toparladı, kendini topladı derken aksam üstü çıkan sert rüzgar bahçe şemsiyemi yaseminimin üzerine devirdi ve sonuç aşağıda

yaklaşık biri 10 cm diğeri 14 cm. Şimdilik suya koymayı düşünüyorum. Toprağa ekip ekmemek hususunda konuyu okuduktan sonra karar vereceğim. Ya da sizin tavsiyeniz nedir ?

Eklenen Resimler

zelish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2017, 17:59   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2008
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdem271 Mesajı Göster
merhaba ,

ful cicegim 2 ayri dali da 1.5 metreyi geçti . Arap yaseminim 2 ayri dali da 4 metreyi geçti . beyaz hanimelim de 2-3 metre oldu hepsinin de 2.senesi doldu , hiç çiçek açmadi . gübresini suyunu veriyorum , cam balkonda batiya bakan cephede duruyor balkon cami acik hava aliyor , gunes de aliyor . sorun ne olabilir, yapraklari koyu yeşil hepsinin de ,ama hanimeli sik sik yaprak dokuyor
çiçek açmasi için hormon vs. kullanmalimiyim , yârdim rica ediyorum
Merhaba
Ful ile arap/madagascar yasemini için internette hep aynı çiçeği gösteriyorlar aralarında ne fark var?

nickelcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 17:06   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2020
Hakiki Yaseminim icin yardima ihtiyacim var

Merhabalar,
2 senedir bir hakiki Yaseminle yasiyorum. Salonda, kapali kaloriferli bir alandaydi. Unlu bit sorunumuz oldu, neemoil arapsabunu solusyonu hazirladim. Bertaraf ettik. Yorgun dustu sanirim ki ciceklenmedi hic. Bu baharda cicege duruyor, tam acicak diyorum beyaz tomurcuklar dalinda kuruyor.
Balkona aldim. 4 tarafi acik, denize bakan bir balkon. Esintisi oluyor. Lokasyon İstanbul/ Kadikoy
Topragini bu ay degistirdim. Lutfen yasasin Yasemin. Desteginizi, yonlendirmenizi rica ediyorum.

Bonetti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 15:14   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2020
Arkadaşlar merhaba,

Forumda yeniyim Yasemin almak istiyorum. Kokusu yoğun ve ve çiçeği bol olsun istiyorum. madagaskar yasemini ile ful yasemini arasında kaldım. İki farklı çiçekçiye sordum biri madagaskarın çiçekleri daha fazla oluyor dedi diğeri ful yasemin dedi. Yardımınıza ihtiyacım var.

melisb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2020, 13:52   #147
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
3 senedir bahar aylarında pervane çiçekli yasemin çeliklerinden dikim yaptım, suya koydum malesef bir türlü köklendiremedim. ne kadar inatçıymış. daha başka ne yapabilirim bilmiyorum. 1 ayı geçti renkli soda şişesine birkaç dal koymuştum. suyunu her gün tazeliyorum. sanki beyaz beyaz benekler görünmeye başladı. inşallah köktür.

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2020, 19:51   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
3 senedir bahar aylarında pervane çiçekli yasemin çeliklerinden dikim yaptım, suya koydum malesef bir türlü köklendiremedim. ne kadar inatçıymış. daha başka ne yapabilirim bilmiyorum. 1 ayı geçti renkli soda şişesine birkaç dal koymuştum. suyunu her gün tazeliyorum. sanki beyaz beyaz benekler görünmeye başladı. inşallah köktür.
Sonuç ne oldu acaba tüm sayfayı okudum . Olumlu sonuç alan yok. Sizde durum nedir? Ümit ışığı var mı? Yasemini çok seviyorum burda bir apartmanda var çelik almak istiyorum ancak en doğru yöntemi öğrenmek istiyorum.

Mehmet271 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2021, 13:09   #149
Yeni Üye

skayacik's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zehraylmz Mesajı Göster
merhaba ben bahçemizde ki yaseminden küçük bir dal koparıp saksıya diktim direk ama tutar mı sizce. balkonda duruyor saksım. yoksa suda köklendirip öyle mi dikmelliydim?
Konuya cevap yazılmayalı bayağı olmuş ama...Geçen sonbaharda 3-4 adet işyerimdeki yaseminden çelik kırıp begonvillerimin arasına dikmiştim.İlkbaharda 2 tanesi yapraklanır gibi oldu.Dallar hep yeşil.Birtanesi kurudu diğeride tam yapraklar kuruyup,dip kısmı çürümeye başlamışken,kök yapmadığını gördüğümde,an alt dalını dip kısmından hafif kazıyıp tekrar bu alan içine alacak kadar toprağa gömdüm oradan patlayarak kökler dışarı çıktı..Böylece ilk yaseminim tutmuş oldu.Konuyu inceledim ve anladığım yasemin çok hassas çelikten üretilmesi zor bir bitki..Daldırma ve tohum yöntemi daha zahmetsiz gibi..Begonvil üretiminde uzmanlaştım sayılır ancak yasemine yeni başlıyorum bakalım.Güllerde çok çelik dikmeme rağmen rahatsılık nedeni ile baımlarını yapamadığım için hiç başarılı olamadım.Bu yaz güller ve yasemine yoğunlaşacağım inşallah.

skayacik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024