agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2007, 21:44   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Sakız Sardunyası

Merhaba,
Adım Crengiz ve İstanbul'da yaşıyorum.
Mimarım ve konut inşaa edip satıyorum.
Pendik'te Alibey Evleri Projesi yeni tamamladığım bir proje,geçen sene Alplere ve Pirenelere yaptığım bir gezide sakız sardunyasına ilgi duymaya başladım.
Çok etkileyici manzaralarla karşılaştım.Alibey Evleri'ni de Alplere benzer bir hale getirmek için amatör bir ruhla çaba sarf ediyorum...

Belki doğru belki yanlış ama ilk yaklaşımım direkt Alplerden tohumu getirip fide haline getirip saksilamak idi.
Ocak ayında İsviçre Graubünden'de bulunmam sebebiyle (sakız sardunyasının en yaygın olduğu yer) oradaki seracılarla görüşmem sonucu S&G firmasının tohumunu önerdiler.S&G ise Türkiye 'de temsilcilerinden de alabileceğimi söylediler.Sonuçta ise tohumları S&G-Türkiye istediğim rengi temin edemediği için tekrar Hollanda'dan getirtmek zorunda kaldım (pelargoniyum peltatum -cherry red).

900 adet 80'lik Balkon saksısı satın alarak işe başladım.Her bir saksıya 20 cm ara ile 4 adet sardunya ekmeyi planlıyorum.

Şu an 4000 adet sakız sardunyasını evimin bodrumunda çimlendirmek ve saksıya dikilebilir hale getirmek için uğraşıyorum.
Zaman saatine bağlı ve günde 16 saat çalışacak 4 Adet 400 W Osram Planetastar lambasının aydınlattığı ve oda sıcaklığı 22 derceyi ulaştığında faaliyete geçen bir fanın olduğu 20 derecenin altına düştüğünde ise faaliyete geçen bir ısıtıcının olduğu 24 m2'lik yapay sera mekanım var.Fan emişi dışarıdan temiz havadır.
Viyolelerin altına 15 cm yalıtım köpüğü koydum ısı yalıtımı için.Viyole ile lamba arası 150 cm.İthal torf alıp viyoleleri doldurdum.

Mekanın darlığı nedeni ile 45'lik viyole kullanmak zorunda kaldım.Çimleme ve saksıya alana kadar bunlarda yetiştirmek durumundayım.

Bu girişimim başarılı olursa kendi emeğimle bir mahallenin çiçeklendirilmesini sağlamış olmanın memnuniyetini yaşayacağım ,
başarısız olursamda sanırım mayıs'ta 4000 adet sakız sardunyası satın almak için yeni girişimlerim olacak...

Yarın tohumları viyolelere yerleştireceğim 1 cm gömmeyi düşünüyorum.

Çimleme konusunda geç kaldığımı düşünüyorum,bu sebeple lambayı 16 saat değilde 24 saat açık tutarsam bitkinin büyümeside birim günde artarmı.**** tam tersi bir etki yapıp problem mi yaşarım bu konuda ve
diğer izah etmeye çalıştığım ve yaptığım işlerde hatalı bir durumum varmı bilgi verirseniz çok memnun olurum.
Saygılarımla,
Cengiz

Cengiz YILMAZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 22:07   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Cengiz Bey, öncelikle kendinizi bize tanıttığınız için teşekkür ederiz. Size şimdiden çok sıkıntı yaşayacağınızı söyleyeyim.

Bunu yerine tohum paketlerinizi hala bir fide firmasına teslim etme şansınız var. S&G son derece güzel profesyonel tohumlar üretir. Üreticilik hayatım boyunca tohumlarını kullandım ve memnun kaldım.

Öncelikle ben olsam şu andan başlayarak hazırlık çalışmalarımı bırakır ve o güzelim tohumları hemen tecrübelibir fide firmasına devrederim. Fide firması sizin için optimum koşullarda tohumlarınızı viollere makine ile eker, onları ilaçlar, ve doğru koşullarda bakar ve size adetle şaşırtmaya hazır halde teslim eder. Şu anda bahsettiğiniz koşullarda çimlenmeyi yakalarsınız ama çimlenme için zaten sardunyanın ışığa ihtiyacı yok. Kotiledonlar çıktığı anda sorunlarınız da başladı demektir.
Önce Bitkiler için Yapay Işık başlığını iyice okuyunuz. Sakın bitkiyi 24 saat ışık altında bırakmayınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 22:57   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Mine hanım verdiğiniz bilgi ve öneriniz için teşekkür ederim.

Bu işi hafife almıyorum ama yinede tecrübe edinmek istiyorum ve elimden gelen çabayı sarf edeceğim...

Başarısız olursam sanırım hazır satın alamk durumunda kalacağım.
Aydınlatma zamanı konusunda uyarınızı dikkate alıyorum 16 saat-ışık / 8 saat-karanlık periyodu sanırım doğru olacak.

Saygılarımla,
Cengiz

Cengiz YILMAZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 23:18   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Fideleriniz çok zorlanmış koşullarda gelişecekler, ISR 2000 kullanmanızı öneririm. Bağışıklık mekanizmalarını harekete geçirip onları daha dayanıklı kılacak bir aktivatör bu. Çökerten hastalığına karşı havalandırmaya çok dikkat ediniz. Koruyucu ilaçlama mutlaka yapınız. Torfun nemini kontrol altında tutunuz. Nemini kaybederse yeniden aldırmanız güç. Bu da çimlenme devresinde ciddi sorunlar demektir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2007, 13:14   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2006
ISR 2000 kullanımı

İyi günler Mine Hanım,
Cengiz beye önerdiğiniz ISR 2000 aktivatörünü sadece sardunya üretiminde mi kullanabiliriz. Ben açıkta tohum yastıklarında tohumla üretim yapmak gibi bir hedef için bilgilenmeye çalışıyorum. ISR 2000 genel kullanım için uygun mudur. Yoksa her bitki için değişik aktivatörler mi gereklidir. Açıkta üretim için bağışıklık sistemini güçlendiren bu ve benzeri aktivatörleri önermezmisiniz. Bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

uyartem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024