agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2014, 18:07   #1
Yeni Üye

onurcom60's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2007
Galeri: 1
Wink Ekşi Karadut aşı sorunu

Merhaba,
3 yıl önce ekşi karadut dikmiştim. Büyüdükçe fark ettim ki aşının üstü, aşının altından çok daha kalın hale geliyor. Bu durum nasıl devam edecek? Ben pek ümitli değilim. Bu sorunu yaşayan, çözümünü bilen var mıdır?
Teşekkürler.

onurcom60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 08:58   #2
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onurcom60 Mesajı Göster
Merhaba,
3 yıl önce ekşi karadut dikmiştim. Büyüdükçe fark ettim ki aşının üstü, aşının altından çok daha kalın hale geliyor. Bu durum nasıl devam edecek? Ben pek ümitli değilim. Bu sorunu yaşayan, çözümünü bilen var mıdır?
Teşekkürler.
Bazı aşılarda aşılanan yabani veya anaç çok fazla gelişmemesine rağmen aşılı kısım daha iyi gelişebiliyor. Buna en güzel örnek olarak bizim burada bir kısım kiraz fidanlarının anacı olarak kullanılan idrisin tam olarak büyümemesi üstteki kiraz, genellikle napolyon kiraz olarak nitelenen ziraat 0900 kirazın çok aşırı büyümesi sonucu belirli bir büyüklükten sonra rüzgar vs. kırılarak ölmesi sonucunu meydana getiriyor. Tabi bu durum ağaç çok büyüdüğü zaman oluyor. Belki budama ile veya yanlarından destek verilerek bu durum engellenebiliyor. Bence ağacınız gelişiyor. Uygun bir yerinden havai köklendirme yaparak yeni bir veya birkaç fidan köklendirerek onları dikerek yeni ağaçlar yapabilirsiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 23:16   #3
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onurcom60 Mesajı Göster
Merhaba,
Teşekkürler.
Ekşi karadut un meyvelerindeki tohumundan ekerek yabani fidan yetiştirilip tekrardan aşılı ekşi duttan yaprak aşışı yöntemiyle o yetiştirilen yabani fidanı aşılamak. Biraz zahmetli iş olacak ama en azından ileride sağlıklı fidanın olur.

Taşlıbahçe ve Muda beğendi.
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 10:56   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Ekşi karadut un meyvelerindeki tohumundan ekerek yabani fidan yetiştirilip tekrardan aşılı ekşi duttan yaprak aşışı yöntemiyle o yetiştirilen yabani fidanı aşılamak. Biraz zahmetli iş olacak ama en azından ileride sağlıklı fidanın olur.
Sayın serdar1'in anlattığı gibi yapıldığı zaman uyum sorunu olmayacağı için ekşi karadutta meydana gelen aşının tutmama sorunu da ortadan kalkmakta. Nedense beyaz dut çok çabuk çıkmakta ve gelişmekte. O nedenle çok az kişi ekşi karadutun çekirdeklerini çimlendirmeyi tercih etmemekte.
Ekşi karadutta havai köklendirme yapıldığı zaman bu sorun tamamen ortadan kalkmakta.

Eski 25-01-2014, 19:40   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Merhaba sayın onurcom60, Muda, serdar1

Bu sorunu aşmak için, aşı çöğürüne yapılacak aşı mümkün olduğu kadar alt kısma yapılır. Tutan aşı ertesi yıl, aşı yeride toprak altına girecek şekilde, derin ekim yapılır.

Anaç ve aşı yerinden kök sistemi hızlıca gelişir. Kuvvetle toprağı sarar.

Fidan gelişimini sorunsuz bir şekilde devam ettirir.

Taşlıbahçe, vehbi ve Muda beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 22:16   #6
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın onurcom60, Muda, serdar1

Bu sorunu aşmak için, aşı çöğürüne yapılacak aşı mümkün olduğu kadar alt kısma yapılır. Tutan aşı ertesi yıl, aşı yeride toprak altına girecek şekilde, derin ekim yapılır.

Anaç ve aşı yerinden kök sistemi hızlıca gelişir. Kuvvetle toprağı sarar.

Fidan gelişimini sorunsuz bir şekilde devam ettirir.
Geçtiğimiz yıl aldığım yere biraz da mevsim geç kalmasına rağmen iki tane yediveren, bir tane tatlı kara, bir tane beyaz ve bir tane ekşi kara dut dikmiştim. Yediverenlerden biri birkaç defa yapraklanmasına rağmen kuruduğunu düşünüyorum. Diğerlerinde problem yok gibi. Bendeki ekşi karadutta da muhtemelen aynı sorun olacak gibi duruyor. Yazdığınızı okuyunca keşke biraz daha derine dikseydim diye düşünüyorum. Benim yapmayı tavsiye ettiğim şey de bunun değişik bir şekli.

Benim çocukluktan beri hatırladığınm aşı yeri mutlaka toprak üstünde kalması gerekiyor olarak öğrendim. Bu durum dut için geçerli değil mi. Yanlış mı bildiğim.

rozkan beğendi.
Eski 26-01-2014, 15:25   #7
Ağaçsever

estella's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2006
Galeri: 27
Sayın Muda tam şimdi Selahattin Hoca'nın gaga dut aşısı videosunu izledim. Toprağa çok yakındı ,hiç aşı macunu kullanmadan ve bağlamadan aşıyı toprakla örttü. Demek ki toprağa yakın olabiliyormuş.Ben de ilk defa gördüm.Özellikle dut böyle yapılırsa tutma oranı çok yüksek olurmuş.

Muda beğendi.
estella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 19:53   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Geçtiğimiz yıl aldığım yere biraz da mevsim geç kalmasına rağmen iki tane yediveren, bir tane tatlı kara, bir tane beyaz ve bir tane ekşi kara dut dikmiştim. Yediverenlerden biri birkaç defa yapraklanmasına rağmen kuruduğunu düşünüyorum. Diğerlerinde problem yok gibi. Bendeki ekşi karadutta da muhtemelen aynı sorun olacak gibi duruyor. Yazdığınızı okuyunca keşke biraz daha derine dikseydim diye düşünüyorum. Benim yapmayı tavsiye ettiğim şey de bunun değişik bir şekli.

Benim çocukluktan beri hatırladığınm aşı yeri mutlaka toprak üstünde kalması gerekiyor olarak öğrendim. Bu durum dut için geçerli değil mi. Yanlış mı bildiğim.
Dut ağacının kuvvetli kök sistemi vardır. Aşı gözü toprakla temas ettiği sürece nemli olan bölgede yeniden kallus oluşur ve bu alanda havai kök gelişimi olur. Dut bu kök sistemi geliştirmede çok başarılıdır.

rozkan ve Muda beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 15:06   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2014
sanırım yarma aşı yaptınız enguzel bunda yaprak aşısıdır.

blackwalnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 15:07   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2014
buayda kesin temmuz sonu cıkan surgunler asıyı yapın

blackwalnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 18:14   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2009
Öncelikle ekşi karadut fidanlarından karşılaşılan en büyük sorun yıllar ilerledikce alt üst uyumsuzluğu .Ben bu nedenle üretip sattığım fidanlarda satış anında aşı yerini muhakkak toprağa muhakkak gömmelerini tavsiye ederim .Size de tavsiyem ağacınızı yaa derinden tekrar gömün veya ağacınızı toprağa yatırarak aşı yerini toprağın içine bırakın o birkaç sene içerisinde kendi kök sistemini oluşturacaktır .
Bu arada dipnot : Karadut kolay kolay hastalığa böceğe maruz kalmayan ve yerini sevdiği an yüzyıllarca yaşabilecek ender ağaçlardandır .Şifasınıda bizzat görmekteyim ve tecrübede ettik

Muda beğendi.
kyalcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2015, 21:37   #12
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Karadut aşısının fazla geliştiği anacın ise daha zayıf kaldığı fidanım. İkinci aldığımı derin çukur kazarak aşı yeri toprak altında kalacak şekilde diktim. Buna da bu yıl toprak dolduracağım.

Name:  DSCF2171_renamed_24071.jpg
Views: 2589
Size:  65.9 KB

Name:  DSCF2175_renamed_6734.jpg
Views: 2691
Size:  58.8 KB

rozkan beğendi.
Eski 23-07-2015, 15:32   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2009
Bu ağacı sonbaharda aşı yeri toprak içinde olacak şekilde yatırın .Bir senede kök verir ve ondan sonra inşallah 100-200 yıl karadututndan yersiniz

kyalcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2016, 19:34   #14
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Karadut aşısının fazla geliştiği anacın ise daha zayıf kaldığı fidanım. İkinci aldığımı derin çukur kazarak aşı yeri toprak altında kalacak şekilde diktim. Buna da bu yıl toprak dolduracağım.

Eklenti 536348

Eklenti 536349
Sayın Muda, aşı yeri dahil derin diktiğiniz ekşi kara dut geçtiğimiz yazı nasıl geçirdi ve fotoğraftakinin durumu nedir merak ettim.

Arkadaşımın yeni getirdiği bir fidanda aynı uyuşmazlık sorunu var; gövdeyi açılı dikerek aşıyı geçecek kadar toprak altında bırakmayı düşünüyorum. Aksi halde fazlaca derine dikmiş olacağım ama siz dik olarak diktiyseniz ve bir sorun olmadıysa bu yolu da denemeyi düşünüyorum. Aşı alçakta olsa hiç problem olmazdı ama bir buçuk karış yukarıda...

Muda beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 20:14   #15
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Bir başka arkadaş İzmir civarından ekşi kara dut fidanı getirdi, sağolsun.

Fidanın farklı yanı kök aşı yapılmış olması. Söylediklerine göre makineyle anacın dip kısmına kalem aşılamışlar. Anladığım kadarıyla aynı çaptaki anaç ve kalem erkek-dişi kesimiyle kaynaştırılmış. Bu yöntemle en azından elimdeki fidanda bir uyuşmazlık yok.

Kökler anaç gövdesini beslemediğinden tüm güç aşıya gitmiş. Fidanı dört gün sonra diktiğimde biraz eşeleyip aşı yerinin fotoğrafını da eklerim.

Bu arada sn. Muda, bir önceki mesajda sorum var size, nerelerdesiniz

Muda beğendi.

Düzenleyen Taşlıbahçe : 20-03-2016 saat 14:14 Neden: ek
Eski 19-03-2016, 22:16   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Önceki hafta asma fidanı aşılattım komşuya. Yetişkin insan kolu kalınlığındaki verimsiz asmanın önce kökünden toprağı güzelce açtı, çukurdan bir karış yukarısından gövdeyi kesti karşılıklı iki razaki kalemi yerleştirdi bantladı sıkıca sonra komple toprakla örttü asmayı. Yerde topraktan bir tümsek oluştu, patlayınca gösterecek kendini dedi.

Bence siz fidanı dik olarak derinlemesine dikin. Aşı yerinin toprak altında kalmasından endişelenmeyin.

Taşlıbahçe ve rozkan beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 14:16   #17
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Aşı yerini ölçtüm, toprak seviyesinden 28 cm yukarıda, böyle olduğu için tereddüt ettim; oldukça yukarıda. Yine de derin gömmemi tavsiye edermisiniz?

Eski 20-03-2016, 15:19   #18
Ağaç Dostu

Ederim.
Bendeki dut aynı şekilde. Son durumunu gösterir fotoğraf olsa koyacaktım bulamadım. Ağaç geçen sene bol meyve verdi ama meyveler güdüklükten kurtulamadılar. Ağaç genç diye kendimi avuttuydum ama burayı okuduktan sonra anlıyorum ki problem anaç ile aşılı gövde arasında olan uyumsuzluk. Aşı yerini toprakla doldurma imkanım yok gibi ama çalışacağım onu yapmaya. Gerekirse taşla örüp anaç çevresini, içini toprak doldurmak suretiyle ince anacı toprak içine alacağım. Siz yolun başındasınız, derin dikmenin zararı olmamalı. Şöyle de yapabilirsiniz; tam aşı yerini zemine sıfır getirin o şekilde de ağaç kendini toplayacaktır hemde gerekirse açma veya örtme seçenekleri elinizde olur.

Düzenleyen hosseda : 20-03-2016 saat 16:01
Eski 27-03-2016, 14:00   #19
Ağaç Dostu

Bendeki dutun durumu bu. Fotoğrafı dün çektim. Kısa zaman içinde aşı bölgesini toprak içinde bırakmanın yolunu arayacağım.

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2016, 20:23   #20
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Sayın Muda, aşı yeri dahil derin diktiğiniz ekşi kara dut geçtiğimiz yazı nasıl geçirdi ve fotoğraftakinin durumu nedir merak ettim.

Arkadaşımın yeni getirdiği bir fidanda aynı uyuşmazlık sorunu var; gövdeyi açılı dikerek aşıyı geçecek kadar toprak altında bırakmayı düşünüyorum. Aksi halde fazlaca derine dikmiş olacağım ama siz dik olarak diktiyseniz ve bir sorun olmadıysa bu yolu da denemeyi düşünüyorum. Aşı alçakta olsa hiç problem olmazdı ama bir buçuk karış yukarıda...
Sayın Taşlıbahçe;

Yazınızı yeni gördüm. Ben resimdeki dut çevresine bir çeşit bilezik gibi yükselti yaptım. Bendeki karadut dikimden itibaren üçüncü ilkbaharındaydı. Tamamen köklenmişti. Fidanı çıkarıp dikmek konusunda tereddüt ettim. Başka işlerden ona sıra gelmeyince toprakla doldurma işini de bu son baharda yapabildim. Arkadaşımın önerisi ile bir miktar yanmış gübre de toprakla beraber koyduk. Yanmış gübre bir kısım fidanlarda kök oluşumunu artırıyormuş. Fidan da 4 yılına girdiği için bir sakınca görmedim.

O sıralarda ikinci bir karadut almıştım. Küçük olsa da onun aşı yerini oldukça derinde bırakarak diktim. Ben de gelişmelerini merakla bekliyorum.

Karadut oldukça geç gelişiyor. Ancak geliştikten sonra uzun yıllar meyve veriyor. Dedemin dikmiş olduğu ekşi karadut o zamanlar küçüktü. Şu anda oldukça büyümüş durumda. Eniştem oldukça fazla budama yapmış. Budanınca meyveleri irileşti.

Taşlıbahçe ve rozkan beğendi.
Eski 16-04-2016, 23:47   #21
Ağaç Dostu

Ekşi karadutun aşı yeri biraz zor da olsa toprak içine alındı.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2017, 14:23   #22
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:

Eklenti 536348

Eklenti 536349
Derin çukur kazarak aşı yeri oldukça fazla toprak altında olan ekşi karadut fidanı. Burada çok belli olmasa da bu yıl çok daha iyi oldu. Köklenen kısım olduğu ve biraz daha büyüdüğü zaman tek dala bırakıp diğer kısmını alacağım.

Name:  20170419_181805.jpg
Views: 1701
Size:  77.1 KB

Kazıp yeniden dikmeye cesaretim olmadığı için etrafını yükselterek toprak doldurduğum fidan.

Name:  20170419_181818.jpg
Views: 1674
Size:  76.2 KB

Name:  20170419_181828.jpg
Views: 1655
Size:  58.9 KB

Bu yıl her ikisinin durumu da bu güne kadarki en iyi haldeler. Yapraklandıkları zamanki fotoğraflarını da çekip ekleyeceğim.

Eski 04-05-2017, 14:29   #23
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Komşuda olan ekşi karadut. İki kolu aşılı. Aşı yeri yukarıda olduğu için doldurmak biraz zor. Duvar örülüp içerisine toprak doldurmak gerekiyor. Ancak gelişmesi iyi. Aşı yeri tam kaynamış vaziyette. Bir de su verebilse bundan çok daha büyük olurdu.

Name:  20170413_112046.jpg
Views: 1677
Size:  74.2 KB

Name:  20170413_112054.jpg
Views: 1845
Size:  77.4 KB

Name:  20170413_112138.jpg
Views: 1847
Size:  77.4 KB

Eski 04-05-2017, 16:08   #24
Ağaç Dostu

Ekşi karaduttan çelikler alarak diktim saksılara. İki tanesini aldım geldim balkonda bakıyorum. Yapraklanmaya başladılar ama bu defa aldanmayacağım yazın sıcaklarda kurulamalarına izin yok. Sonbaharı yakalarsam o zaman taliplilere buradan yazarım ( bir tanesinin yeri belli, onu söz verip yollayamadığım bir üyemize ayıracağım).

Her ağaç güzel ama ekşinin yeri çok ayrı.

Taşlıbahçe, oz26 ve Muda beğendi.
Eski 11-06-2017, 22:25   #25
Ağaç Dostu

Saksıya diktiğim çeliklerden bir tanesi kurudu. Sulamasında aksama olmadı ama yaşaması için gerekli şartları sağlayamadım demekki. Diğer çelik üzerindeki minik yaprakla yaşamaya devam ediyor.

Pazarda ekşi karadut başladı bu hafta. Bahçedeki küçük ağacımızda da olgunlaşan 5-6 adet meyveden yedik hafta sonu. Epey dut var üzerinde. Kuşlardan arta kalanları hafta sonu gidince toplarım artık.

Muda ve muratcolak beğendi.
Eski 29-06-2017, 19:06   #26
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Merhaba sevgili ağaç sever dostlar...
Size merak ettiğim bir konuyu danışmak istiyorum. Bugün, sipariş verdiğim ekşi karadut fidanım geldi. Yalnız aşı yeri fazla eğimli gibi... Böyle olması uzun vadede bir problem çıkarır mı? Kâti talimat üzerine aşı yeri 4 parmak toprak üstünde kalacak şekilde dikim yapacağım. Eğer ki sıkıntı yaratır ise, aşı yerinin üstünden havai köklendirme yapıp, köklenme tamamlanınca aşı yerinden kesip dikimini yapsam, tür veya meyve kalitesinde herhangi bir değişiklik olur mu? Yoksa tür ve meyve kalitesi aynı olup, sadece aşıdan kurtulmuş mu olurum?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler....

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 19:24   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemmalki Mesajı Göster
Merhaba sevgili ağaç sever dostlar...
Size merak ettiğim bir konuyu danışmak istiyorum. Bugün, sipariş verdiğim ekşi karadut fidanım geldi. Yalnız aşı yeri fazla eğimli gibi... Böyle olması uzun vadede bir problem çıkarır mı? Kâti talimat üzerine aşı yeri 4 parmak toprak üstünde kalacak şekilde dikim yapacağım. Eğer ki sıkıntı yaratır ise, aşı yerinin üstünden havai köklendirme yapıp, köklenme tamamlanınca aşı yerinden kesip dikimini yapsam, tür veya meyve kalitesinde herhangi bir değişiklik olur mu? Yoksa tür ve meyve kalitesi aynı olup, sadece aşıdan kurtulmuş mu olurum?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler....
Genellikle sadece aşıdan kurtulmuş olursunuz. Genellikle diyorum, çünkü, anacın da kalem üzerine olumlu etkileri olabiliyor. Mesela, üzüm asmasında floksera zararlısına dayanıklı amerikan asma anacı çeşitleri kullanılır. Bu sayede floksera ile bulaşmış alanlarda üzüm yetiştirilir. Ya da üç yapraklı turunçgil anacı, kışın yapraklarını döker. Bu özelliğini üzerine aşıladığınız kaleme de sınırlı olsa bile geçirir. Üç yapraklı üzerine aşılanan kalem, kışın yapraklarını dökmez ama sarartır, zorunlu olarak dinlenme dönemine girer, kışın soğukta hayatta kalır. Bu sayede karadeniz bölgesinde satsuma mandalini yetiştiriciliği yapılıyor.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 22:39   #28
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Malum dutun ekstrem istekleri olmadığı gibi, hemen hemen tüm iklimlerde yetiştiği için özel bir çöğür üzerine aşılandığını düşünmüyorum. Fidan 3-4 yaşlarında ve 1,5 metre civarı... Tam aşı yerinin 5 cm üstünden bahar ayı gibi havai köklenme yapsam sanırım fena olmayacak, hiç değilse o aşı uyumsuzluğu nedeni ile ileride yaşanacak problemin önünü kesmiş olurum diye düşünüyorum. Tabi en büyük endişem ekşi karadutun meyve kalitesi ve verimde farklılık olma ihtimali...
Kafam ciddi karışık, foto yükleyebilseydim, fidanın aşısı hakkında yorumlarınızı da almak isterdim... Sanırım teknoloji özürlüyüm

Eski 29-06-2017, 22:47   #29
Ağaç Dostu

Aşı yerini toprak içinde bırakarak fidanı dikin sorun yaşamazsınız ileride. Üstte 21 no.lu mesajda fotoğrafı olan fidanın aşı yerini geçen yıl toprak altına aldık bu sene çok güzel mahsul verdi. Meyvelerin lezzeti de mükemmel.

Eski 29-06-2017, 22:47   #30
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

[IMG][/IMG]

Muda beğendi.

Etiketler
aşı sorunu, ekşi kara dut

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024