agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni158Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-06-2015, 01:23   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2015
2 yıl önce MagicPlant diye bi siteden, ücretsiz tohum aldım, sağolsun sahibi gereken ilgiyide gösterdi.

2 yıl o tohumlarla hiç ilgilenememiştim. Soğuk katlama yöntemi ile denemeden önce 7 tane farklı gül tohumundan 2 tane olacak şekilde plastik bardaklara koydum. suyu kurutmadan sürekli suladım.

15 mayısta toprağa koyduğum Açık Mavi Gül ve Dansçı Gül ün tek tohumları yaklaşık 10 -11 gün sonra çıktılar. ilk çıktıklarında bilemedim çeksemmi çekmesemmi diye, ilk fotoğrafı da

13 haziran'da çektim.

14 haziran

18 haziran

22 haziran

zamanla yeni fotoğraflar da ekleyeceğim.

Bu arada diğer tohumlardan hala bir hareket yok.

Düzenleyen Im Hafız : 22-06-2015 saat 01:25 Neden: Bilgi ekledim.
Im Hafız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 10:03   #152
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bunların bazıları gül degil haberiniz olsun. Mesela 2. Ve 4. fotograftakiler asla ve asla gül degil.

Bu arada; benim tohumdan güllerim maalesef ve maalesef kurudu.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 13:19   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Bunların bazıları gül degil haberiniz olsun. Mesela 2. Ve 4. fotograftakiler asla ve asla gül degil.

Bu arada; benim tohumdan güllerim maalesef ve maalesef kurudu.
Teşekkür ederim, dansçı gül nasıl olur daha önce bilmediğimden ben şuan gül diye büyütoyorum

Fakat ektiğim tohum diğer gül tohumlarının aynısıydı, yani gül tohumu ektim diye biliyorum. Bugün yarın çiçek açacak sanırım. Çiçekli halinide koyup tekrardan bilgi alışverişi yaparız.

Bu arada tohumdan gülleriniz hangi aşamada be kadarlıkken kurudular?

Im Hafız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 14:04   #154
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Im Hafız Mesajı Göster
Teşekkür ederim, dansçı gül nasıl olur daha önce bilmediğimden ben şuan gül diye büyütoyorum

Fakat ektiğim tohum diğer gül tohumlarının aynısıydı, yani gül tohumu ektim diye biliyorum. Bugün yarın çiçek açacak sanırım. Çiçekli halinide koyup tekrardan bilgi alışverişi yaparız.

Bu arada tohumdan gülleriniz hangi aşamada be kadarlıkken kurudular?
Daha okur okumaz danscı gülün şu iki renkli, alaca yapraklı olanları canlandı gözümde, öyle bir çeşit oldugunu düşündüm nedense

Bir önceki sayfaya bakarsanız ekledigim fotografı göreceksiniz 122. Mesaj

Çiçek bile açmıştı. Emin degilim ama 3. Senesiydi sanırım. Külleme oldu, bende de gereken ilaç yoktu, derin budama yaptım ve bitkiyi kaybettim..

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2015, 08:32   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2015
ocak ayında soguk katlama yaptım buz dolabında 3 ay beklettim sonra toprağa ektim umudu kessem de bekledim sonunda çıkmaya başladılar aylar sonra gül tohumlarında hareketlilik var bakalım bu sene ne kadar büyüyebilecekler

Eklenen Resimler

ksantip ve Laleci_03 beğendi.
odunq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2015, 16:02   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2010
Ve işte nihayet deneme amaçlı tohumu ektiğim güllerden biri çıktı Dikenleri filan belli oluyor
Name:  gulum.jpg
Views: 2055
Size:  59.0 KB

Son durum: Kanaryam yapraklarını yemiş Yeni yaprakların çıkmasını bekleyeceğim

Jakin ve acemi25 beğendi.

Düzenleyen princess242 : 10-07-2015 saat 13:38 Neden: Fotoğrafları foruma yükleyin...
princess242 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 11:40   #157
Yeni Üye

bizim güller -gül diye getirttim ama ne çıkar bakalım- büyümeye devam ediyor. bu sene bişeyler çıkar mı bilmem

Eklenen Resimler

Eski 10-10-2015, 08:07   #158
Yeni Üye

bizim güller büyüdü boyu gittikçe uzuyor ama onun dışında bişey yok güle benzeyen tek tarafı dikenleri. Bir ilginçlik var mı acaba ? veya türü farklı olabilir mi?

Eklenen Resimler

Eski 10-10-2015, 13:25   #159
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi odunq Mesajı Göster
bizim güller büyüdü boyu gittikçe uzuyor ama onun dışında bişey yok güle benzeyen tek tarafı dikenleri. Bir ilginçlik var mı acaba ? veya türü farklı olabilir mi?
Maşallah, tohumdan çok hızlı büyümüş. Gördüğüm kadarıyla bu bir sarmaşık şeklinde gelişen gül, o yüzden bir ilginçlik yok, muhtemelen böyle gelişmeye devam edecek(dalları kendini ayakta tutamayacak, sarmaşık gibi gelişecek) ve zamanı geldiğinde çiçek açacak

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2016, 19:31   #160
Yeni Üye

fuaterkul's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2016
Merhabalar ,

Resimdekiler gül tohumu demi arkadaşlar ?

Bu tohumlardan birazını perlitli kaba koyup dolabın alt gözüne koydum 3-5 ay beklemesi gerekiyormuş . İnşallah gül tohumudur da o güzel filizlerden benimde olur

Eklenen Resimler

fuaterkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2016, 14:11   #161
Yeni Üye

fuaterkul's Avatar

Birde şu iki tohumda gül tohumu mu ? Şu rengi koyu kahverengi ve siyaha çalan tohumlar mı daha çabuk açar bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan dönüş bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum ...

Eklenen Resimler

Eski 04-11-2016, 17:15   #162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fuaterkul Mesajı Göster
Birde şu iki tohumda gül tohumu mu ? Şu rengi koyu kahverengi ve siyaha çalan tohumlar mı daha çabuk açar bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan dönüş bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum ...
Yabani gül (kuşburnu) tohumu çimlendirme üzerine yüksek lisans tezi vermiş bir arkadaşım vardı. Çimlendirmek için 6 ay ıslak ve soğuk koşullarda bekletmişti tohumları. Çimlenip biraz büyüdükten sonra, bu bitkiyi başka bir bir gül bitkisi üzerine aşılarsanız daha hızlı çiçeklenir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2016, 17:07   #163
Yeni Üye

fuaterkul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Yabani gül (kuşburnu) tohumu çimlendirme üzerine yüksek lisans tezi vermiş bir arkadaşım vardı. Çimlendirmek için 6 ay ıslak ve soğuk koşullarda bekletmişti tohumları. Çimlenip biraz büyüdükten sonra, bu bitkiyi başka bir bir gül bitkisi üzerine aşılarsanız daha hızlı çiçeklenir.
Soğuk katlama yaptım . Ama şu rengi koyu kahverengi ve siyah çalan tohumlar taze tohum mu acaba ikisi arasında ki fark nedir o konuda bir bilginiz var mı peki ?

Eski 06-11-2016, 09:55   #164
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fuaterkul Mesajı Göster
Soğuk katlama yaptım . Ama şu rengi koyu kahverengi ve siyah çalan tohumlar taze tohum mu acaba ikisi arasında ki fark nedir o konuda bir bilginiz var mı peki ?
Tohumun kabuğunun rengiyle tazeliği arasında bir ilişki yok. Bu nedenle bir şey söylemek mümkün değil.

Eski 03-06-2017, 10:20   #165
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Banada satın aldığım başka tohumların yanında gökkuşağı ve mor beyaz gül tohumları geldi. Yani üzerinde öyle yazıyor. İnşallah çimlendirmeyi başarırım. Çok tecrübesizim bu konuda.

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2017, 23:51   #166
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Tohumlarım 10 gündür nemli pamuğun arasında saklama kabında dolapta duruyor. Deniz kenarından aldığım kalın kumum var soğuk katlama için perlit yerine onu kullanabilir miyim?

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2017, 00:42   #167
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergenia Mesajı Göster
Tohumlarım 10 gündür nemli pamuğun arasında saklama kabında dolapta duruyor. Deniz kenarından aldığım kalın kumum var soğuk katlama için perlit yerine onu kullanabilir miyim?
Pamukta kalsın.

bergenia ve acemi25 beğendi.
Eski 22-02-2019, 10:41   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2018
Perlitli soğuk katlama, kum dolu kavanozda aralıklarla birkaç gün çalkalayıp ekme dahil hepsini denedim. İş yerimde 48 gözlü iki viyol, evimde 48 gözlü bir viyol ektim. ekim üzerinden neredeyse 2 ay geçti , iş yerimde olanlardan sadece 1 gözde çimlenme oldu. Mücadele devam ediyor.

Bu sinir bozucu mücadele devam ederken, rastladığım güzel gül fidanlarını not ediyorum ve şubat veya mart aylarında çelik almaya çalışıyorum. Çelikte başarı oranı tohumla kıyaslanmayacak kadar çok yüksek.

SinanS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2019, 13:01   #169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
kahve bakımı hakkında bildiğiniz kitap e kitap varmı?

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 14:05   #170
Ağaçsever

ksantip's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Tohumdan Çimlendirme

Tohumdan çıktılar bakalım nasıl gelişecek.

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
ksantip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2019, 13:05   #171
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mstfylcn Mesajı Göster
Merhaba eyüp1968,
Kusura bakmayın geç cevap verdiğim için.

Ben tohumları gülden aldıktan sonra 1 hafta kadar güneşli bir yerde kuruması için beklettim. Sonra hemen toprağa ektim. Toprağın sürekli nemli, hatta ıslak olması için sık sık suladım. Başka herhangi bir işlem yapmadım.
Yaklaşık 1 ay sürede hepsi çimlendi.

Ben tohumları önce evde tutuyordum. Havalar düzelince dışarı aldım. Bu bölgede güneş çok etkili olduğundan çok sık sulamak gerekiyor çünkü 2 gün içinde toprağı kupkuru oluyor. İş nedeniyle bazen aksattığım oluyordu. Bu dönemlerde çoğunu kaybettim. Şu anda 3 tanesi hayatta ve eğer sularını aksatmazsam çok sağlıklı görünüyorlar..

İyi günler.
Merhaba;
Ben de geçen gün parktan aldığım gül tohumlarını ektim, yalnızca biri çimlendi. Aynı buna benziyor. Umarım güldür çimlenen

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2020, 18:01   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2020
Arkadaşlar tohumdan gül yetiştirmek istiyorum ama internette yaptığım araştırmalarda , tohumdan yetişen gül çiçek açmaz , çiçek açması için aşı gerekir diyenler var . Bu doğru mu ?

Tunga38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2020, 05:56   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2020
Ben de dun ektim gul tohumlarini.iki ay kadar önce komusunun gullerinden tohum almistim,kapsulunun icinde iyice kurudular oda sicakliginda ve dun ektim bakalim ne olacak.

OSMAN45 beğendi.
Ben Meral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2020, 17:33   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Maydon0z Mesajı Göster
Arkadaslar olmaz dedim oldu
3 cesit gul tohumlarini 1 ay buzdolabinda beklettim, gecen hafta disariya aldim ve sonuc bu:
11-01-2008
Eklenti 28292

14-01-2008
Eklenti 28293

Saksi degistirmek istiyorum ama kokleri kirilir diye oylece bekliyorum
Degistireyimmi?
Selamlar,
Benim de gül tohumlarım sizin fotoğraftakiler gibi olunca tek tek plastik şeffaf pet bardağa aldım. Baya bi uzadılar. Fakat hala çok ince durumdalar. Bi kaç gündür güneşte kaldılar ve bir iki tanesinde yanıklar meydana geldi ve çürüdüler. şimdilik gölgede tutuyorum. Ne zaman ve hangi şartlarda güçlenip yeşillenecekler bilemedim. Tohumları ekeli 2 ay gibi bir süre geçti.

Düzenleyen ozi744 : 10-04-2020 saat 17:34 Neden: harf hatası
ozi744 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2020, 16:11   #175
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Merhaba ben kurumuş gül tohumlarını ayıklayıp 17 gün önce organik madde oranının fazla olduğunu düsündüğüm bahçenin bir kısmından aldığım toprağa diktim. Üstüne 1-2 cm arası da toprak örttüm. Islak değil nemli tutuyorum.(toprak elimde hafiften dağılıyor ama kuru da değil nemi bu kadar mı olmalı?)Kurumasını önlemek ve belli bir nemde tutmak için saksıyı bir poşetin içine koydum.(Günde 4 saat gibi havalandırmak için açıyorum. Ama sonra fark ettim ki toprağın üzerinde beyaz hifler(fungal bir şey sanırım) çıkıyor. Çimlendirme toprağını fırınlamayı unuttum.Tohumlara etkisi olur mu? Olursa hektaşın
kayısılar için ürettiği fungisit ilacı var .(Miracle 25 WP) Bunu kullanmam uygun olur mu? Bir de ne kadar sürede çimlenir tam olarak?
Saygılar...

Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 18:24   #176
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Düşündüğümden daha çabuk çıktılar.32 günlük beklemenin ardımdan bugün ilk filizi gördüm.Beklemenin ardından meyveleri görmek insanı çok mutlu ediyor.

Düzenleyen Pumpking : 02-05-2020 saat 18:25 Neden: Yazım hataları
Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2023, 08:53   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2015
Tohum denemeleri

Bunlarda benim tohum denemelerim

Eklenen Resimler

enes0678 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2023, 23:03   #178
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Neden böyle bir çabanın içine giriyorsunuz
Tohumdan yetişen güller hiçbir zaman güzel olmazlar. Yabani gül denilen anaç bitki ortaya çıkar. Yalın kat bir gülünüz olur.
Aşı yapılmayan gül sizin istediğiniz gülle alakası olmayacaktır.
.

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2023, 09:56   #179
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Neden böyle bir çabanın içine giriyorsunuz
Tohumdan yetişen güller hiçbir zaman güzel olmazlar. Yabani gül denilen anaç bitki ortaya çıkar. Yalın kat bir gülünüz olur.
Aşı yapılmayan gül sizin istediğiniz gülle alakası olmayacaktır.
.
Dediğinize katılmıyorum. Tohumdan çıkan her zaman yabani gül olmaz. Mesela bende tohumdan pembe gül yetiştirdim. Tohumunu aldığım pembe gülün aynısı çıktı. Yalınkat da değildi.

Mesut Temiz beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2023, 16:31   #180
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Ben bu forumdaki öesajları görür görmez birkaç ay önce topladığım gülün tohumları aklıma geldi hemen sabah ta tam mevsimi diyip biraz taze tohum topladım. Elimdeki tohumları tam anlamıyla nasık ekmem gerektiğini söyleyebilir misiniz ? Ben tazr olanları direkt ekip balkon dışına koymayı planlıyorum. Kahramanmaraş ancak son birkaç gündür gerçek anlamda kışa girdi ve rahat 1-2 ay soğuk kalır. Katlamaya gerek kalır mı dersiniz doğa anaya güvenim katlamadan dışarı bırakacağım daha eski olan tohumlar ne durumda olur bilemem ancak yenilerden ümitliyim bağımda gül bahçesi oluşturmak hep isteğimdi zaten çimlensin de varsın yalınkat olsun. En kötü aşılarız da hiç sanmıyorum

Sayın mahmut tebir çimlendirmenixi nasıl yaptığınızı öğrenmeyi rica ediyorum mesajlarınızı bekliyorum. İyi günler dilerim

Mesut Temiz beğendi.
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024