agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni158Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2011, 20:17   #61
Yeni Üye

halihazirda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2010
Ne kadar sürede büyüyüp çiçek açarlar bilemiyorum ama onlarla beraber gelişiyorum diyebilirim bu gül konusunda. Güneşli günlerde karbondioksit takviyesiyle çok güzel gelişiyorlar. Haftada bir kere karbondioksit takviyesi veriyorum, bu konuda tecrübesi olan varsa yardımlarını bekliyorum

halihazirda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 20:02   #62
Yeni Üye

halihazirda's Avatar

Bugün yanyana olan fidecikleri ayırdım çünkü artık birbirlerinin güneş ışığını kapatıyorlardı. Çok cılız kökleri var yerlerinden söktükten sonra çok korktum ölecekler diye yeni yerlerine diktikten sonra biraz su verdim. İşlemi öğle arası yapmıştım evden çıkarken güneşli yerlerinde yaprakları solmuş gibi aşağıda duruyordu akşam eve geldiğimde durumları çok güzeldi sanki ölümcül bir ameliyattan çıkan bir sevdiğimin iyi olduğunu görmüş gibi mutlu oldum . Yeni resimlerini biraz daha geliştiklerinde atacağım.

Eski 28-05-2011, 18:02   #63
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Sonbaharda aldığım 2-3 aydır buzdolabında beklettiğimtohumları bugün ekiyorum inşallah çimlendiğini ve büyüdüğünü görürüz.Bahçedeki güllerden aldım tohumları anaçlar gözümün önünde ama hangi tohum hangisinden alındı hatırlamıyorum.

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 18:52   #64
Yeni Üye

halihazirda's Avatar

Eğer gülden yeni biten tohumlarsa soğuk katlama yapmaya gerek yok diye biliyorum. İnşallah sizin tohumlarda en kısa sürede yeşerir.

acemi25 beğendi.
Eski 27-06-2011, 15:06   #65
Yeni Üye

halihazirda's Avatar

Thumbs down acilll :(

Arkadaşlar uzun süredir konuyla ilgilenen yok ama kısa sürede İnşallah biri görür ve yardımcı olur bana. Tohumdan büyüttüğüm fidelerimin son hali aşağıdaki gibi ve bir tanesi tomurcuk çıkardı. Şimdi sorum şu: bu tomurcuğu bitkinin kuvvetlenmesi için kesmeli miyim yoksa gülü açmaya mı bırakmalıyım lütfen bu konuda bilgisi olan cevap yazsın ilk defa gül daha doğrusu herhangi bir bitki yetiştirdiğim için ilk deneyimim ne yapacağımı bilemedim. Şimdiden teşekkürler..

acemi25 beğendi.
Eski 27-06-2011, 15:20   #66
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Sayın Halihazırda maşallah çok güzel büyütmüşsünüz güllerinizi. Ancak gülleri kapalı ortamda yetiştirmek zor diye biliyorum. Balkona güneş alan yere çıkarsanız daha iyi olur sanırım. Artık direkt güneş alabilecek büyüklüğe erişmişler gibi. Ancak bir anda öğle güneşi değilde yavaş yavaş alıştırarak çıkartın ve takip edin. Gül budamaya gelen bir bitki. O daldaki çiçek şu haliyle cılız bitki için fazla gibi duruyor ama sanırım bir sakıncası olmayacaktır. Yalnız çiçek açtıktan sonra budamak gerekir.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 19:55   #67
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Bence deneyin bu açsın başka birini budayın karşılaştırma olur hem

Eski 28-06-2011, 07:15   #68
Yeni Üye

halihazirda's Avatar

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Maalesef balkon gibi bir şansım yok evim balkonsuz ve güneşi 2 3 saatliğine öğle güneşi alıyor bitkiye zararı olur mu acaba? İlk gül olduğu için ben de çok merak ediyorum o bakımdan içimden hiç kesmek gelmiyordu.

Eski 28-06-2011, 09:59   #69
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halihazirda Mesajı Göster
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Maalesef balkon gibi bir şansım yok evim balkonsuz ve güneşi 2 3 saatliğine öğle güneşi alıyor bitkiye zararı olur mu acaba? İlk gül olduğu için ben de çok merak ediyorum o bakımdan içimden hiç kesmek gelmiyordu.
Sayın Halihazırda, Eğer şimdiye kadar balkonun önünde kalmışsa yine aynı şekilde devam edin o zaman. Gül ışığı çok sever çünkü. Budamaya gelince, daha çok küçükler. Büyümeye devam ediyorlarsa dokunmayın. Çiçek açtıktan sonra da çiçek dalı büyümeyeceği için biraz bekleyip ilk gözün hemen üzerinden budanabilir. Budama ile ilgili forumda bu konuda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Çiçekli fotoğraflarını ve tohumunu aldığınız gülün fotoğraflarını da yüklerseniz görmek isterim. Selamlar.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 08:56   #70
Yeni Üye

halihazirda's Avatar

Sayın feyzon, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Goncası olan bitki dışındakilerde gelişim çok yavaşladı. Açacak gül de büyük ihtimalle beyaz olacak kenarından patlak verdi galiba 4 5 yapraklı bir gül açacak kendini gösterdiği zaman resimlerini severek paylaşacağım.

Eski 23-08-2011, 19:51   #71
Yeni Üye

halihazirda's Avatar

Smile

arkadaşlar gülleri yetiştirdim ilk gül 1 buçuk ay önce açtı ama sitede sorun olduğu için bi türlü resimleri atamadım ve bir süredirde siteye girmiyordum. Resimdeki güller ilk büyüyen güllerdir galiba bu yüzden çok yapraklı değiller, bazı arkadaşların bahsettiği gibi kuşburnu gibi de değiller. Yeni güller açtıkça resimlerini yükleyeceğim.

Eski 23-08-2011, 19:51   #72
Yeni Üye

halihazirda's Avatar

Smile

Eski 23-08-2011, 22:36   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın Halihazırda, tebrik ederim tohumdan gülünüze çiçek bile açtırmışsınız. Ben de tohumdan gül yetiştirdim bu yıl ilk defa ama benimkilerde çiçek henüz yok.. Merak ettiğim güllerinizin kokusu.. Tohumunu aldığınız güllerin kokusuyla tohumdan yetişen yeni gülünüzün kokusunu bir karşılaştırma ve değerlendirme yapabilir misiniz lutfen ? Ben hem çelik hem de tohumdan yetiştirdim bu yıl. Çelikten yetişen güllerim çiçek verdiler.Tohumdan yetiştirme sebebim hem uzun ömürlü olmaları hem de yabani gül elde edip daha yoğun gül kokusu veren çiçekler elde etmekti. Bu nedenle değerlendirmenizi istiyorum ..

justice ve acemi25 beğendi.
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 22:39   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Tebrikler, bence zor bir iş başarmışsınız. Ben de kuşburnu gibi olabileceğini tahmin ediyordum ama öyle olmamış. Bir de merak ettiğim; iki farklı renkte çiçek açmış. Aynı gülün tohumundan mı iki farklı renk çıktı?

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2011, 23:35   #75
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Sn. halihazırda ne kadar güzel açmışlar öyle hem de farklı farklı tohumlar karışık mıydı yoksa benim tohumlarda hala ses yok bekleme konumundayım

Eski 25-08-2011, 19:17   #76
Yeni Üye

halihazirda's Avatar

teşekkürler arkadaşlar, güllerin kokusu ilk gonca halinden son haline kadar yoğun bir kokusu var ve çok güzel kokuyorlar. Bitkiniz ne zaman yeşerdi Sn. yarenimez? Benimkiler topraktan çıktıktan 3 ay kadar sonra gül verdiler. Daha iyi büyümeleri için karbondioksit takviyesi yaptım.
Tohumlar konusunda bir bilgim yok çünkü 1 yıldan uzun bir süredir tohumdan gül yetiştirmeye çalışıyorum o gördüğünüz saksının dibinde nerden baksanız 15-20 farklı gül tohumu var ve farklı yerlerden gelen tohumlar o bakımdan ana gülle arasındaki farkı bilemiyorum. Farklı renkte olmalarının nedeni ilk açtıklarında kırmızı olmaları güneşi gördüklerinde rengi de açılıyor. Beyaz olan farklı bir tür galiba çünkü gül yaprakları biraz değişik açtı.

acemi25 beğendi.
Eski 26-08-2011, 12:11   #77
Ağaç Dostu

Alıntı:
teşekkürler arkadaşlar, güllerin kokusu ilk gonca halinden son haline kadar yoğun bir kokusu var ve çok güzel kokuyorlar. Bitkiniz ne zaman yeşerdi Sn. yarenimez? Benimkiler topraktan çıktıktan 3 ay kadar sonra gül verdiler. Daha iyi büyümeleri için karbondioksit takviyesi yaptım.
Tohumlar konusunda bir bilgim yok çünkü 1 yıldan uzun bir süredir tohumdan gül yetiştirmeye çalışıyorum o gördüğünüz saksının dibinde nerden baksanız 15-20 farklı gül tohumu var ve farklı yerlerden gelen tohumlar o bakımdan ana gülle arasındaki farkı bilemiyorum. Farklı renkte olmalarının nedeni ilk açtıklarında kırmızı olmaları güneşi gördüklerinde rengi de açılıyor. Beyaz olan farklı bir tür galiba çünkü gül yaprakları biraz değişik açtı.
Teşekkür ederim sayın Halihazırda.. Güllerin yoğun kokulu olması beklediğim cevaptı. Benim ektiğim tohumlar kendi evimin önündeki güllerden( sarı ve kırmızı renkli aşılı güller). Nisan ayı ortalarında falan çimlendiler, haziran ortalarında poşetlere aldım.Şimdi 30/40 cm boylarındalar. Benimkiler bahçede ve güneş altında olduğu için doğal halde gelişimlerini sürdürüyorlar, yakında da kalıcı yerlerine dikeceğim. Sarı ve kırmızıdan başka renkler de bekliyorum. Bu durumda çiçekleri seneye göreceğiz herhalde..

Eski 27-08-2011, 15:39   #78
Yeni Üye

halihazirda's Avatar

Sn. yarenimex eğer gül fidelerinin türünden dolayı değilse bol güneş ve su alıyorsa bu aralar açabilir çünkü yeterince boyları uzamış benimkilerle karşılaştırılınca. Sizden de açtığında güllerin haberlerini bekliyorum.

Eski 27-08-2011, 23:05   #79
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. yarenimex eğer gül fidelerinin türünden dolayı değilse bol güneş ve su alıyorsa bu aralar açabilir çünkü yeterince boyları uzamış benimkilerle karşılaştırılınca. Sizden de açtığında güllerin haberlerini bekliyorum.
Keşke bu yıl açsalardı sayın Halihazırda..Bu yıl veya gelecek yıl çiçeklendiklerinde mutlaka fofoğraflarını paylaşırım..

Eski 29-10-2011, 18:15   #80
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Alıntı:
Eğer gülden yeni biten tohumlarsa soğuk katlama yapmaya gerek yok diye biliyorum. İnşallah sizin tohumlarda en kısa sürede yeşerir.
Bu doğruymuş. Dalından kurumuş halde topladığım tohum zarflarından elde ettiğim tohumları hemen ektim(Dondurma kaplarına). 1 ay kadar evde pencere önünde tuttum ve fısfısla nemlendirdim her gün. Sonra havalar soğuyunca kabın kapağını kapatıp balkona koydum. geceleri 2-3 C'ye kadar düştü tabi belki onun da etkisi olmuştur. Şimdilik 1 tanesi çimlendi(yaklaşık 15 günde). Toplamda 1,5 ayda çimlenmiş oldu.Çimlenen tohumu altından biraz toprakla birlikte çay kaşığı yardımıyla plastik bardaktan yaptığım saksıya aldım ve içerde bakmaya başladım.Durumu iyi görünüyor kafayı kaldırdı Diğerleri hala balkonda. Bakalım onlar da çimlenecek mi.

Eklenen Resimler

eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2011, 13:30   #81
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Tohumdan gül yetiştirmeye çalışmış ancak becerememiştim geçen ay elimdeki bir kaç çeşit kaktüs ve succulenti karşı komşum için saksılara ayırdım toprak olarak da elimdeki çeşitli toprakları kumla karıştırıp kullandım geçen gün komşum birinin dibinden çıkan şey senin gül olmasın dedi aşağıdaki fotoğrafta görünen bitki yapraklarının şekli, dikenli gövdesi benziyor ama heveslenmeden önce birde burdan teyit almak istedim. Aylarcaüstüne titredikten sonra vazgeçmiş toprağını da açıktaki bir kutuya döküp havalandırmıştım artık ne olduysa bilmiyorum bir şekilde aktive olmuş (Bir büyük ayrıntı benim evim kuzey komşumunki güney cepheli aynı anda diktiğim iki bitki bende yavaş yavaş büyür onda coşar)

Eklenen Resimler

eyüp1968 ve acemi25 beğendi.

Düzenleyen alperfect : 24-12-2011 saat 13:32 Neden: fotoğraf ekledim
Eski 24-12-2011, 15:53   #82
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Evet bence gül, benim 20 günlük gül fideciğime benziyor. Aynı uçta üç yaprağı var.

Eklenen Resimler

eyüp1968 ve acemi25 beğendi.
Eski 27-01-2012, 13:02   #83
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

benim güller büyümeye devam ediyor, ama biraz yavaş büyüyorlar, doğru dürüst güneş göremediklerinden sanırım

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2012, 13:50   #84
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Gül fidelerine karbondioksit takviyesi nasıl oluyor arkadaşlar ben anlayamadım ..

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2012, 10:58   #85
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

hemşehrim
arada bir yapıyorum ben
co2 takviyesi için maya şeker su petşişe ve ince hortuma ihtiyacın var
şurda akvaryumlar için anlatılmış Akvaryum Portalı | Akvaryum PORTALI » Ev Yapımı CO2 Sistemi, (sen hortumu kısa tut, vana falan takmana gerek yok,bir de bu kadar büyük yapmana da gerek yok üç-beş bitki için fazla gelir, 0,5 litrelik şişeye çorba kaşığıyla falan ölçerek koyabilirsin maya ve şekeri)
hortumun ucunu bitkinin yapraklarına yakın biryere koy, tabi güneşli havalarda yaparsan daha çok verim alırsın

acemi25 beğendi.
Eski 29-01-2012, 17:08   #86
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eb_ru Mesajı Göster
hemşehrim
arada bir yapıyorum ben
co2 takviyesi için maya şeker su petşişe ve ince hortuma ihtiyacın var
şurda akvaryumlar için anlatılmış Akvaryum Portalı | Akvaryum PORTALI » Ev Yapımı CO2 Sistemi, (sen hortumu kısa tut, vana falan takmana gerek yok,bir de bu kadar büyük yapmana da gerek yok üç-beş bitki için fazla gelir, 0,5 litrelik şişeye çorba kaşığıyla falan ölçerek koyabilirsin maya ve şekeri)
hortumun ucunu bitkinin yapraklarına yakın biryere koy, tabi güneşli havalarda yaparsan daha çok verim alırsın
Çok teşekkür ederim hemşerim bende gül tohumu çimlendireceğim onuniçin sormuştum inşaALLAH başarılı olurum...

acemi25 beğendi.
Eski 30-01-2012, 17:07   #87
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Pamuğu ıslat, suyunu sık iyice ama, gül tohumlarını bir gece suda beklet, sonra tohumları pamuğa koy, pamuğu da kilitli poşete koyup buzdolabının kapısında bir yere koy, 2 aya kalmaz çimlenirler. Benim yavrular öyle çimlendi

acemi25 beğendi.
Eski 30-01-2012, 21:13   #88
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Bu işlemden sonra toprağa nasıl alacağım?

Eski 31-01-2012, 05:32   #89
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Çimlendikten sonrası kolay, nazikçe torağa attırıveriyorsun pamuktan
pamuğu ıslatıp sıktıktan sonra bir parça gazlıbez koy pamuğun arasına, tohumları onun üstüne koy istersen, çimlenen tohumum çıkan ilk kökcükleri pamuğun içine sokuluyor çünkü, gazlı bez koyarsan pamuğa ulaşamaz, alması daha kolay olur tohumu
dolaba koyduktan sonra zaten aklına geldikçe bakıyorsun, meraktan heyecandan
yani çimlendikleri gibi farkedip toprağa alıyorsun
buzdolabına koymazsan çimlenmesi 7-8 ay alabilir bu da aklında bulunsun

acemi25 beğendi.
Eski 04-02-2012, 22:42   #90
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eb_ru Mesajı Göster

Çimlendikten sonrası kolay, nazikçe torağa attırıveriyorsun pamuktan
pamuğu ıslatıp sıktıktan sonra bir parça gazlıbez koy pamuğun arasına, tohumları onun üstüne koy istersen, çimlenen tohumum çıkan ilk kökcükleri pamuğun içine sokuluyor çünkü, gazlı bez koyarsan pamuğa ulaşamaz, alması daha kolay olur tohumu
dolaba koyduktan sonra zaten aklına geldikçe bakıyorsun, meraktan heyecandan
yani çimlendikleri gibi farkedip toprağa alıyorsun
buzdolabına koymazsan çimlenmesi 7-8 ay alabilir bu da aklında bulunsun
Bilgiler için teşekkür ederim sevgili ebru en pratik şekli bu görünüyor hemen çimlendirme işlemine başlıyorum diğer türü tohumları kaybedebilirim ALLAH korusun ..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024