agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2007, 09:26   #1
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Çamgilleri (kozalaklıları) çimlendirme

Kozalaktan çıkan tohumlar bir türlü çimlenmiyor...Nasıl bir çimlenme engeli var anlayamadım.

Düzenleyen bonsade : 02-02-2007 saat 13:06
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2007, 09:38   #2
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Fıstık Çamı (Pinus pinea)

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 13:03   #3
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

sayın kursad fıstık çamı ile ilgili bölümde açık ve net bilgiye rastlayamadım.Konu fıustık çamı olarak acıldığı için her halde.Uzman görüşüne ihtiyaç var.

Düzenleyen bonsade : 03-02-2007 saat 09:49
Eski 03-02-2007, 11:42   #4
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Fıstık çamı çok kolay çimleniyor . Yeni dökülmüş tohumlardan toplayın. ben yan yatırıp ekiyorum üstüne 1 cm ince toprak, yalnız bir kere bile sulasanız kafi geliyor. çimlenme yüzdesi %80-90 . zımparalamak filan gerekmiyor. Belki olgunlaşmamış kozalakların içinden alınca muvaffak olamadınız. Bence yerde tek duran üstündeki mor-siyah tozu daha gitmemiş olanları toplayıp deneyin.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2007, 14:18   #5
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay Mesajı Göster
Fıstık çamı çok kolay çimleniyor . Yeni dökülmüş tohumlardan toplayın. ben yan yatırıp ekiyorum üstüne 1 cm ince toprak, yalnız bir kere bile sulasanız kafi geliyor. çimlenme yüzdesi %80-90 . zımparalamak filan gerekmiyor. Belki olgunlaşmamış kozalakların içinden alınca muvaffak olamadınız. Bence yerde tek duran üstündeki mor-siyah tozu daha gitmemiş olanları toplayıp deneyin.
Benim bahsettiğim fıstık çamı değil hafif pembe renkte çok düzgün bir kozalak. Herhalde aranje edilmiş kuru çiçek kümesinden düşmüş.Onu sokakta buldum Eve gelince kozalak açıld bende tohumlarını almıştım.İyi gelişmiş görünüyorlar.Neyaptıysam çimlenmedi.Şimdi buzdolabında soğullatmayı düşünüyorum.

Düzenleyen bonsade : 05-02-2007 saat 10:06
Eski 04-02-2007, 10:02   #6
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sgörünüş Mesajı Göster
Benim bahsettiğim fıstık çamı değil hafif pembe renkte çok düzgün bir kozalak. Herhalde aranje edilmiş kuru çiçek kümesinden düşmüş.Onu sokakta buldum Eve gelince kozalak açıld bende tohumlarını almıştım.İyi gelişmiş görünüyorler.Neyaptıysam çimlenmedi.Şimdi buzdolabında soğullatmayı düşünüyorum.
Çimlenme gerçekleşmiyorsa yetiştirmekte ısrar etmemeniz en doğrusu. Bazen kozalaklardaki tohumların içi boş olabiliyor veya hastalık veya iyi gelişmemesi gibi faktörler çimlenmeyi engelleyebiliyor. Buzdolabında soğutmayada gerek yok zira çam türlerinde genel olarak çimlenme engeli yoktur. Elinizdeki tohumları kırarak içinin dolu olup olmadığına bir bakın.

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 10:05   #7
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Sayın editör tohumları kırdım içleri dolu bu sefer çatlatarak diktim.Soğuk katlama istemediğine sevindim.Çok zaman alacaktı.Antalyada hava dışarda soğuk katlamaya elverişli diğil.Buzdolabında uzun müddetbeklemeye gerek kalmadı.

Eski 06-08-2007, 11:27   #8
Yeni Üye

fulane's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2007
Selamlar,

Elimde henüz yeşil 5-6 cm büyüklüğünde 4 adet çam kozalağı var ve ekmek istiyorum, ancak nasıl ekebileceğimi araştırdığım halde bulamadım ya da araştırmamı doğru yapamadım. Bazı arkadaşlar kozalağı ekmek tabirini kullanmışlar, direk kozalağı mı ekeceğim yoksa açılmasını bekleyip içinden çıkan tohumları mı çimlendireceğim...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, selamlar...

fulane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 16:48   #9
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Kozalağı ekmeyeceksiniz.
Kozalak eğer daha açılmamışsa sıcak bir yere koyun 1-2 güne kadar açılır.
Kozalaktan çıkan tohumları sivri tarafı alta gelecek şekilde toprağa yarı gömülü ekin ya da yatay olarak ekip çok az üsütne toprak koyun.Her gün ya fısfısla ya da su damlasıyla ıslatın.
Ben 2 yöntemlede çimlendirdim ama yaşatamadım

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2007, 10:11   #10
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
ben çam fıstıklarını çok rahat çimlendiriyorum ama 2-3 ay geçti kök kalınlığı hep aynı hiç kalınlaşma yok 7-8 cm civarında boy oldu ama inceccik duruyor kalınlaşması ve hızlı büyümesi için ne yapmalıylm

ahmet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2007, 10:16   #11
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Saksıda duruyorsa bence ekim ayı gibi bahçeniz varsa bahçenize dikin.

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 10:16   #12
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caploonba Mesajı Göster
Saksıda duruyorsa bence ekim ayı gibi bahçeniz varsa bahçenize dikin.
Evet saksıda duruyor , ben istiyorum ki şöyle kendini gösterene kadar saksıda kalsa ,şu an minicikler bahçeye eksem , kesin zayii olurlar basılır kedi falan yanından geçse kopar zaten acaba saksıda bir formul varmı acaba

ahmet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2008, 15:48   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Benim Kozalaktan Aldigim Tahumlar Biraz Büyüyor Daha Sonra Cürüyor Neyapmam Lazim???

Eklenen Resimler

ezgi73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2008, 19:45   #14
Ağaçsever

çınaraltı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
ezgi73;
Çamlarda çimlenme sonrası boğaz kök çürümesi sık rastlanır. Bunun için ilaç kullanman gerekir. Ben Tashigeren kullanıyorum. Etkili bir ilaç.

çınaraltı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2008, 20:55   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2008
çınaraltı;
Çam fidelerinde herhalde böceklenme olmuş toprağını değiştirdim.Tavsiyen için teşekkürler

ezgi73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2008, 06:26   #16
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezgi73 Mesajı Göster
Benim Kozalaktan Aldigim Tahumlar Biraz Büyüyor Daha Sonra Cürüyor Neyapmam Lazim???
Muhakkak dışarıda tutmak lazım. Bir de fazla sulanmaktan hoşlanmıyorlar. Topraktan olur diye düşünüyorsanız iki üç farklı toprağa ekerek deneyebilirsiniz. Nasıl olsa çam tohumu çok bol bulunur.

Eski 22-01-2008, 18:40   #17
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Fıstık çami çimlendirmesi hakkında

Acilen tavsiyelerinize ihtiyacım var !
1 ay kadar önce Zonguldak'tan gelen çamfıstıklarını cam kavanoza koymuştum, kabuğunun kendi kendine çatladığını farkettim.

Tadı da acılaşmıştı. Birini açtığım zaman çimlenmeye çalıştığını gördüm, bilinçsiz bir şey yapmadan önce fikirlerinizi almak istedim.

Daha önceki pek çok çimlendirme çabam , 5 cm. sonra boğaz kısmından çürümeyle sonuçlandı.

Şu halde toprağa ekmeli miyim?Bu mevsimde çimlenir,yaşamını sürdürebilir mi?
Yoksa biraz daha havaların ısınmasını mı bekleyeyim?Bu arada kabuğunda kalsa çürür mü?

Tek amacım onları yaşatmak, yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2008, 19:14   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Çam yetiştirme konusunda gerçekten bilgili birinin tavsiyelerine ihtiyacımız var. Ben yıllardır fıstık çamı yetiştirmeye uğraşıyorum. Tohumları çok kolay çimleniyor. Ama bütün sorun bundan sonra başlıyor. En uzun 8 ay yaşatabildim.
Profesyonel çam yetiştiricilerinden bu işin sırrını paylaşmalarını rica ediyorum.

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2008, 19:44   #19
Ağaçsever

çınaraltı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Profesyonel değilim ama bu işi öğrendim.
Gövdesi odunlaşıncaya kadar su ile derdi olan bir ağaç. Tohumu ektikten sonra sadece nemini kaybetmemesine dikkat edin. Toprağı çamurlaşmasın. 20 günde çimlenir. Daha sonra da sabah veya akşam sulaması yapın. Her gün değil tabii.
Saksının üst tarafındaki toprak kurumuş gibi gözüksede alt kısımlar nemlidir. Köklerin neme ihtiyacı var. Boğaz kısmının değil ki.
Şubat sonu tohum ekseniz daha iyi sonuç alırsınız bence.
Ben geçen sene mart ayında ektim bütün tohumlarımı.

çınaraltı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2008, 17:10   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Ben çok dikkat ettim. Fıstık çamı yetiştirmeye uğraşıyorum. Suyunu damla damla veriyordum. 8 ay sonunda malesef kaybettim. Profesyonel yetiştiricelerin ilaçlar kullandığını tahmin ediyorum. Mesela onların 1 yaşında diyere sattıkları fideler ile benim 8 aylık minik fidem arasında dağlar kadar fark var. Bu yüzden bu işin su dışında püf noktaları olduğunu düşünüyorum.

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2008, 20:30   #21
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Fıstıkçamı çimlendirme hakkında

Arkadaşlar ben zaten kabuğunda çimlenmiş fıstıkları çürütmeden, marta kadar nasıl bekleteceğim.

Bu konuda gerçekten faydalı bilgilerini, tecrübelerini bize aktarabilecek ehli biri yok mudur acaba?

Deneme yanılma yöntemiyle onları kaybetmekten korkuyorum,çünki daha önce başıma geldi.

Tohumlarımın sonu hüsrana ermeden acil yardım istiyorum,buzdolabında tutsam mesela çimlenmeyi durdurabilirmiyim?

Eski 29-01-2008, 20:13   #22
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Bu çürüme problemifazla sudan olabilir. Bence derin bir saksıya dikin ve yalnız toprağın derinleri nemli kalacak şekilde seyrek sulayın, ben hiç yoksa 50 tane çimlendirmişimdir.

Eski 05-03-2008, 19:02   #23
Yeni Üye

sayathan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
arkadaşlar merhaba benimde fıstık çamı tecrübem oldu.en güzel yöntem şişen teblet jiify ben onlarla bütün sorunları çözdüm.tavsiye ederim.<07 36mm ormancılık tableti 1 yıl içinde kalabiliyor.koli olarak satılıyor içinde 1000 adet oluyor.

sayathan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2008, 23:24   #24
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

fıstık çamı çimlendirme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Naci Erdem Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar,
Dün yolda giderken yerlerde bir şeyler dikkatimi çekti ve bir miktar topladım. fotoğrafta da görüldüğü üzere bunlar bir tohum ama hangi ağacın tohumlarıdır bilemedim, bulduğum yer Balıkesir şehir içinde yol kenarında, bölgede çam ağaçları dikili ama ben en azından daha önce topladığım için çam tohumunu biliyorum,
iyi günler diliyorum..

Tohum resmi Naci Bey'den, çimlendirme fotosu benden

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2008, 17:22   #25
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Şimdilik gelişimleri iyi, hergün kontrol ediyorum ve suyu nerdeyse damlalıkla veriyorum.

Umarım yeterince büyütebilirim.

Eski 29-03-2008, 08:52   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2008
karaçam üretme

Benim karaçamlarla ilgili bir kaç sorum olacaktı.

Karaçam yetiştirmeye çalışıyorum. Birkaç gündür karaçamlardan kozalak topluyorum. Bu kozalakların içinde siyah renkli olan ve sağlıklı olduğunu düşündüğüm tohumları ayırdım. Bu tohumları nasıl ekmem gerekli?
Herhangi bir ön işlem yapmam gerekiyor mu?

Ayrıca tohumları suyun için attığımız zaman suyun dibine çöken
tohumların sağlıklı tohum olduğunu duydum. Ben bu kozalaklardan
topladığım tohumları suya attım ama hepsi de suyun üzerinde kaldı. Bu
tohumların sağlıklı olup olmadığını nasıl bileceğiz?

Bir de daha önce fıstık çamı ekmiştim çok güzel büyüdüler ama sonra boyunlarını
büktüler ve öldüler. Sanırım kökte fazla su birikmesinden ötürü böyle olmuş. Bunu engellemek için ne yapmam gerekiyor?

YArdımcı olur musunuz?

bizimkiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 23:22   #27
meraklı

ilkbahar 1's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2006
merhaba arkadaşlar,

halit (togay) abinin bana bana verdiği ve şu an üç yaşına gelmiş fıstık çamının yanısıra son iki senedir topladığım çam fıstıklarından yedi sekiz tane filizlendirdim, fazla sulamamaya dikkat ettiğiniz takdirde bir sorun yaşamazsınız, geçen sonbaharda topladığım fıstıklardan ekim ayında ektiğim kasım gibi filizlenmişti ama soğuklara dayanamadı öldü, daha geç saksıya koyduğum (heralde aralık gibi) bir tanesi de istanbula bu kış yağan karda kafasını dışarı çıkarmadı şubat gibi filizlendi şu an iyi görünüyor, kışı oda sıcaklığında bir poşette geçiren iki tanesini de şubat gibi saksıya koydum, onlar da filizlendiler ve keyifleri yerinde gibi.
sonuç olarak fıstık çamları koşullar ve sıcaklık konusunda çok da seçici değiller, sonbaharda filizlendirebildiklerinizi kışı geçirebilecekleri kapalı balkon gibi bir yere alırsanız -ki bu gerekli- birdahaki ocak şubat aylarında isterseniz köklerini budayabilir, saksılarını büyütebilirsiniz, tecrübemle sabittir ki toleransları gayet yüksek.

ilkbahar 1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 00:02   #28
Ağaçsever

safiris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Galeri: 4
Büyükce bir naylon torba bulup saksiyi bu naylon torbanin icine koyun biraza sreyle sulayip islatin icini, nemlensin yani. Daha sonra torbayi balon gibi sisirip agzini kapatin. Bir kac hafta boyunca arada bir torbanin agzini acip havalandirin ve kapatip yine balon yapin ve cok hizli gelistiklerini göreceksiniz.

Not bu balonu yani mini serayi direk günesin altina koymayin dolayli isik alsin.

safiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 13:33   #29
Yeni Üye

ulusef's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2008
Kozalak

Arkadaşlar ben çam kozalaklarından tohum üreterek gönüllü olarak ağaçlandırma çalışmaları yapmak istiyorum. Yaşadığı köyde oldukça geniş ve ağaçsız alanlar mevcut. Kozalaktan tohum üretmek nasıl oluyor ne gibi yöntemleri kullanmam lazım bilgi alabileceğim bir yer varmı veya sizler bana yardımcı olabilirmisiniz. Selam ve saygılarımla

ulusef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 17:00   #30
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Bir süre evvel Kızılcahamam taraflarına yaptığımız bir gezi sırasında Orman Bakanlığı'na ait bir üretim tesisi vardı. Orada ki görevli ile yaptığımız görüşmede Türkiye'de bunun gibi pek çok tesis olduğunu söyledi. Asıl önemlisi ben kozalaktan çam ağacı üretebilir miyim düşüncesinde olduğum için konuyla ilgili bana şöyle bilgi verdi. Toplanan kozalaklar fırın denilen yerlerde belli bir sıcaklığa tabi tutularak kozalakların açılıp tohumlarının içinden dökülmesi sağlanıyormuş. Daha sonra eleklerden geçirdikten sonra bu tohumlar ekiliyormuş. Ben dağdan bulduğum tohumlu bir kozalağı sallayarak tohumlarını döktüm ve onları toprağa ektim bekliyorum. Bence bulunduğunuz yerde bu tarz bir yer mutlaka vardır oradan tohum temin edebilirsiniz belki?? Ve bahsettiğim yerde çektiğim bir fotoğrafı da ekliyorum.

Eklenen Resimler

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024