agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2014, 21:35   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2014
Merhabalar
Arkadaşlar çam yetiştirmeye merak sardım forumları okumaya çalışıyorum genelde ilk baharda kozalaktan tohum elde etmeli yazıyor İzmir'de yaşıyorum Yamanlar dağında gezerken elde ettiğim kozalaklardan çıkan tohumlar bu tohumlar hakkındaki yorumlarınızı alabilirmiyim çimlendirmek için Şubat ayınımı beklemeliyim? vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
marksman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 21:46   #62
Yeni Üye

Kendi kendime cevap gibi olacak ama demekki mevsimi değil kimse bakmıyor belki o yüzden cevap gelmedi.
Neyse 20 gün oldu bekliyorum evde bir kutunun üstünü naylonla kapatıp mini bir sera yaptım 2 - 3 günde damlama ile suluyorum henüz bir şey çıkmadı bakalım sabırla bekliyorum ben bu işi başaracam.
Geçen seneden kalma buz dolabında yaklaşık 2 avuç dolusu tohumum var birde henüz içini boşaltmadığım 5 adet kozalak bu tohumlar ve kozalakları Şubat Mart gibi eksem yetişebilirmi acaba bir gören olursa lütfen cevap verebilirmi ?

acemi25 beğendi.
Eski 28-11-2014, 12:54   #63
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Yapmanız gerekeni zaten kendiniz yazmışsınız. Hangi tohum olursa olsun tohumun genellikle çimlenme zamanı ilkbahar. Bir kısım tohumların soğuklanma ihtiyacı olmakta. O tohumlardan ise sonbaharda dikip ilkbaharda çimlenmesini beklemeniz gerekiyor. Buzdolabında olan tohumlarınızı havaların biraz iyi olduğu zamana kadar aynı şekilde bekletip direk toprağa ekerseniz çok daha iyi olur. Çam kozalakları genelde havalar ısınmaya başladığı zaman açılmakta ve toprağa düşmekteler. Kanatları ile biraz uzağa gitmekte uygun ortam oluşursa çimlenmekteler.

acemi25 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2015, 19:30   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2014
Wink

ya arkadaşlar ben de bu çimlendirme kabına 2 tane tohumu ters bir şekilde ektim üstüne yarım santim torf koydum.12 günün sonunda çıktı ama 3 filiz birden çıktı.birinin kökü çok küçük olduğu için hemen yan yattı güzelce yanına koydum.ama tohumdan bırak ikiz çıkmasını üçüz çıktı bi anormallik varmı arkadaşlar yardım edin lütfen. :/

Eklenen Resimler

Milla ve acemi25 beğendi.
Bonsaici34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 19:59   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2015
Merhaba,

Toprak seçimi hakkında da bilgi verebilir misiniz? Çimlendirme için tür toprak daha etkili olur?

Teşekkürler.

Düzenleyen Panter10 : 21-04-2015 saat 20:20 Neden: imla
Panter10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2015, 20:10   #66
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bonsaici34 Mesajı Göster
ya arkadaşlar ben de bu çimlendirme kabına 2 tane tohumu ters bir şekilde ektim üstüne yarım santim torf koydum.12 günün sonunda çıktı ama 3 filiz birden çıktı.birinin kökü çok küçük olduğu için hemen yan yattı güzelce yanına koydum.ama tohumdan bırak ikiz çıkmasını üçüz çıktı bi anormallik varmı arkadaşlar yardım edin lütfen. :/
Ne kadar şanslısınız bengeçen yıl neler yaptıysam başarılı olamadım

Eski 23-04-2015, 20:15   #67
Yeni Üye

Arkadaşlar bugün fıstık çamından 4 tane kozalak kopardım balkonda kurumaya (açılmaya) bıraktım umarım bu yıl başarılı olurum bu sefer direk torfa ekmeyi düşünüyorum geçen yıl dere kumu, bir inşaat harfiyatından kırmızı toprak ve çam ağaçlarının altından çürümüş toprak karışımına dikmiştim mayıs ayının sonunda dikmeyi düşünüyorum ne dersiniz?

Eski 27-04-2015, 23:24   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2015
Arkadaşlar çam fıstığım çimlendi. Fotoğrafını atıyorum nasıl görünüyor?

Eklenen Resimler

marksman ve acemi25 beğendi.
MEK@35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2015, 03:30   #69
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MEK@35 Mesajı Göster
Arkadaşlar çam fıstığım çimlendi. Fotoğrafını atıyorum nasıl görünüyor?
Harika gözünüz aydın

MEK@35 beğendi.
Eski 30-04-2015, 16:38   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2015
Arkadaşlar 3 çam fıstığım daha çimlenmiş. Fotoğrafı yüklüyorum. Nasıl görünüyorlar?

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
MEK@35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2015, 14:53   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2015
denizlide oturuyorum çamlık alanlarda çam tohumu toplamaya başladım ama hangisi hangi çam türünün fıstık çamı hariç ayırt edemiyorum
1-çam ağaçlarından ne zaman tohum toplanmalıdır
2-Türkiyede yetişen çam türlerinin tanınması için farklı yönleri
3-ne zaman toprağa dikerek evimde çimmlendirmeliyim bir tane fıstık çamı çimlendirmeyi başardım ama diğer türlerden daha deneme şansım olmadı.
4-evde tohumdan çimlenen çamlar ne zaman doğaya ekilmelidir.

lütfen sayın forum üyeleri yardımcı olurlarsa çok memnun olurum sizden aldığım bilgiler ile de bende çevremi bilgilendirmeyi amaçlıyorum

acemi25 beğendi.
gelecekk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 19:04   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2015
Mantar yapmasına karşı kullanılan doğal, kimyevi yöntemler nelerdir ? Birkaç cevap okudum fakat tam anlayamadım.

MavininDebisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 08:05   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MavininDebisi Mesajı Göster
Mantar yapmasına karşı kullanılan doğal, kimyevi yöntemler nelerdir ? Birkaç cevap okudum fakat tam anlayamadım.

1 çay bardağı su içine 1 tatlı kaşığı çamaşır suyu koyarak, tohumları %0.5’lik sodyum hipoklorit çözeltisinde 2 dakika bekletilerek
yüzeysel olarak dezenfekte ettikten sonra steril su (bulamazsan kaynatılmış soğutulmuş soğuk su ) ile üç defa yıkayarak tohumları Fusarium oxysporum zararlısından temizlemiş olursun.

Çam tohumlarının en ideal çimlenme ortamı ise
22±3°C sıcaklık, %60±5 nem ve 12 saat aydınlık, 12 saat karanlığa ayarlanmış
iklim odasıdır.

acemi25 beğendi.
mertron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2016, 00:23   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2015
10.000 adet sarı çam tohumu alıp köyümüzün yukarısındaki boş araziye ekmeyi düşünüyoruz.
Zaman olarak hangi ayda yapmalıyız?
Ekim tekniği ve toprak hazırlanması için önerisi olan var mı acaba?
Tavsiyelerinizi bekliyoruz, şimdiden teşekkürler...

acemi25 beğendi.
Komandante Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2017, 21:12   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Farklı çam kozalakları çimlendirmeye hazırlar 2017

acemi25 beğendi.
mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2019, 10:43   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2019
Benim camlarimda buyumeye basladi insallah olmezler

Eklenen Resimler

siflera12 ve acemi25 beğendi.
Pirdeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2019, 00:25   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2019
Thumbs up

Merhaba arkadaşlar. Bu alana yeni yeni ilgi duymaya başladım ve başlangıç olarak çamları seçtim. Henüz tohum toplama işini çözdüm diyebilirim Fakat önümüzdeki günlerde çimlendirme ve sonrasındaki gelişmeleri paylaşmak isterim. Başlangıçta açık kozalaklardan sonuç alamayınca kapalı ve gelişmiş olanları topladım. Bir saat suda sonra gün boyu direk güneşte bekletince açıldılar. 4-5 taneden yaklaşık 50 tohum çıktı ve 40a yakını suda battı. 1 gün suda bekletip bardaklara 2şer 3er diktik.

--------

Bardaklar 1 haftadır açık balkonda, günde belki 1-2 saat güneş alan yerde duruyorlar. Çimlenme öncesi sürekli nemli kalması için sulamayı fısfısla, az sayılabilecek miktarda ve sık sık yapıyoruz (günde 2-3 kez). Tohumlar her bardakta tekli mi olmalıydı yoksa 2-3 uygun mudur bilemedim. Biraz büyürlerse köklerinden dolayı ayırma ve saksıya geçme işi daha zorlu olabilir diye düşünüyorum.

--------

Tohumlar tam 2 hafta sonra teker teker çimlenmeye başladı. An itibariyle (17. günde) yarısı çıktı veya çıkmak üzere. Fotoğraflarını ekledim. Sulamayı çimlenmiş olanlarda biraz azalttık ama bunlarda ne sıklıkta - miktarda olmalı? Hiç bilgim yok, çok araştırdım ama bulamadım. Ayrıca çıkanlar direk güneş gören yerde mi durmalılar? Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.

Düzenleyen oommeerr89 : 23-07-2019 saat 12:42
oommeerr89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2019, 09:39   #78
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oommeerr89 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Bu alana yeni yeni ilgi duymaya başladım ve başlangıç olarak çamları seçtim. Henüz tohum toplama işini çözdüm diyebilirim Fakat önümüzdeki günlerde çimlendirme ve sonrasındaki gelişmeleri paylaşmak isterim. Başlangıçta açık kozalaklardan sonuç alamayınca kapalı ve gelişmiş olanları topladım. Bir saat suda sonra gün boyu direk güneşte bekletince açıldılar. 4-5 taneden yaklaşık 50 tohum çıktı ve 40a yakını suda battı. 1 gün suda bekletip bardaklara 2şer 3er diktik.

--------

Bardaklar 1 haftadır açık balkonda, günde belki 1-2 saat güneş alan yerde duruyorlar. Çimlenme öncesi sürekli nemli kalması için sulamayı fısfısla, az sayılabilecek miktarda ve sık sık yapıyoruz (günde 2-3 kez). Tohumlar her bardakta tekli mi olmalıydı yoksa 2-3 uygun mudur bilemedim. Biraz büyürlerse köklerinden dolayı ayırma ve saksıya geçme işi daha zorlu olabilir diye düşünüyorum.

--------

Tohumlar tam 2 hafta sonra teker teker çimlenmeye başladı. An itibariyle (17. günde) yarısı çıktı veya çıkmak üzere. Fotoğraflarını ekledim. Sulamayı çimlenmiş olanlarda biraz azalttık ama bunlarda ne sıklıkta - miktarda olmalı? Hiç bilgim yok, çok araştırdım ama bulamadım. Ayrıca çıkanlar direk güneş gören yerde mi durmalılar? Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Benim de ektiğim 10 tohumdan 7'si çimlendi. Ben de bu soruların cevabını merak ediyoum. Siz çimlendireli baya olmuş. Nasıl bir yol izledniz o zamandan bu zamana? Fidanlarınız ne alemde?

Benim çamlar çimlendikten sonra rahmetli oldular maalesef, yaşatmayı başaramadım.

Düzenleyen acemi25 : 04-10-2019 saat 14:38 Neden: Gelişmeleri ekledim
acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2019, 15:56   #79
Yeni Üye

Ekimden 2 ay sonrasında dahi, yani şu sıralarda bir iki çimlenen oldu. En son 17. gün güncellemesi yapmışım. Dediğim gibi çimlendikten sonra sulama sıklığını gittikçe azalttım. Genelde hava durumuna bağlı olarak 1 ile 2 gün arasında değişiyor. Yağmurlu, kapalı ve nemli havalarda (şu sıralar nadir de olsa) 2 güne çıkabiliyor. Toprağa bakınca ihtiyacını zaten belli ediyor. Miktarı da değişiyor tabi. Tam olarak bir hesap yapamasam da 13 tane bardak var ve her sulamada yarım litreye yakın gidiyor. Fakat bunlar yaklaşık ve değişken rakamlar.

Ayrıca günde bir kaç saat sabah güneşini direk görüyor. Fakat sağlıklılar mı bilmiyorum. Yani üstten iyi gözükse de gövde rengi bir garip geldi. Oldukça kırmızıya kaçkın ve sanki fazla uzun gibi duruyorlar. Normal midir veya bambaşka bir nedene mi bağlı bilemiyorum.

--------

28.10.19 Yaklaşık 3 buçuk ay oldu ve saksı değişimi yaptık. Yalnız kökleri beni çok şaşırttı. Gövde boyundan 3 katına kadar büyük ve bardağın dibinde boydan boya turlayıp dolanan kökleriyle sanki biraz geç kalmışız gibi geldi. Boyutlarını tam hatırlayamadım ama teker teker fidan poşetlerine aldık. En son da balkona bir mini sera yapmayı düşünüyorum. Son güncellemeyi de sanırım bununla yaparım.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz, Muda ve acemi25 beğendi.

Düzenleyen oommeerr89 : 28-10-2019 saat 12:37
Eski 14-06-2021, 00:27   #80
Yeni Üye

Aradan neredeyse 2 sene geçmiş. Kendi çam maceram için son bir güncelleme yapmak istedim. Bir önceki mesajlarımdan ilki çimlenme, diğeri de saksı değişimi aşamasıydı. Burada da faydası olabilir diye gelişimleri üzerine bir iki not daha düşmek istiyorum.

Öncelikle sulama ile ilgili çok kafaya takacak bir şey yokmuş. Hava durumuna veya konumlarına göre ihtiyaçları az çok belli oluyor. Gittikçe miktar biraz fazlalaşıp, sıklığı da hafiften azaltılıyor. İlk yaşına kadar 1-2, ikinciye kadar da 2-3 güne kadar uzayabiliyor. Ben ilk bir iki aylarında bile fısfısla uygulamaya devam ettim. Yani oldukça narin davranmaya çalıştım. Belki bu kadar olmasa da fazla da sert davranmamak gerek.

Son bahsettiğim mini sera projesini gerçekleştirememiştim ve ilk kışlarını içeride geçirdiler. Başta ortam sıcaklığı pek elverişli olmayan soğuk bir odadalardı ve kayıplar maalesef fazlalaştı. Sonradan peteklerden uzak, sıcaklığın ortalamaya yakın olduğu ve direk güneşi pek veremesem de -ki zaten fazlası zarar, başlarda 1-2 saatti, o sıra bu kadar bile veremesem de pencere dibi tamamen ışık alan bir yere aldım. Biraz da ilgiyle iyice kendine geldiler.

İlk kış sonrası çimlenen 20-25 çamdan 14 tane kalmıştı, ikinci kışta dışarıda kaldılar ama kayıplar neredeyse bitti ve 2 sene sonunda 13 çam var. İyice dallanmaya başlayıp gövdeleri de kalınlaştı. Boyları yaklaşık 20-30cm civarı oldu.

Yaklaşık 10 aylık ve diğeri de 2 seneye yakın olmak üzere fotoğraflarını da ekledim. Şimdilik hala fidan poşetlerinde duruyorlar ama bahçelik uygun bir yere ekmeyi düşünüyoruz.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 27-05-2022, 19:32   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2019
Merhaba,

Dun, UEDAS'a ait ariza arabasi, tellere degen cam agaclarini budadi. Dallardan bayagi bir kozalak dokuldu. Hepsi yesil ve kapali. Acaba dala baglandigi yerden koparip, saksiya koysam, zamanla uzerinden cimlenme baslar mi? Internette birkac yerde boyle yapilabildigini okumustum. Daha once deneyen ya da bu konuda bilgisi olan arkadaslar varsa, cevaplarini beklerim.

Simdiden tesekkurler...

redcoraldiver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2022, 22:37   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redcoraldiver Mesajı Göster
Merhaba,

Dun, UEDAS'a ait ariza arabasi, tellere degen cam agaclarini budadi. Dallardan bayagi bir kozalak dokuldu. Hepsi yesil ve kapali. Acaba dala baglandigi yerden koparip, saksiya koysam, zamanla uzerinden cimlenme baslar mi? Internette birkac yerde boyle yapilabildigini okumustum. Daha once deneyen ya da bu konuda bilgisi olan arkadaslar varsa, cevaplarini beklerim.

Simdiden tesekkurler...
Çam kozalağındaki tohumların olgunlaşıp çimlenebilir hale gelmeleri için 3,5 yıl bitkiden beslenmesi gerekiyor.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2022, 23:04   #83
Yeni Üye

Aman allahim. Gercekten mi? Hayal kirikligi yasiyorum au anda. �� Hizlandirma ihtimalimiz yok mu? ��������

Eski 27-05-2022, 23:24   #84
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redcoraldiver Mesajı Göster
Aman allahim. Gercekten mi? Hayal kirikligi yasiyorum au anda. �� Hizlandirma ihtimalimiz yok mu? ��������
Üzgünüm...

Eski 29-05-2022, 03:43   #85
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Üzgünüm...
Peki bu nasil olmus???

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2022, 14:19   #86
Ağaç Dostu

Güzel. Bonsai yapacaksanız tamam ama büyütüp araziye dikecekseniz, fideleri ayırmanız gerekir.

Eski 15-06-2022, 11:20   #87
Yeni Üye

Anti Kapitalist's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Güzel. Bonsai yapacaksanız tamam ama büyütüp araziye dikecekseniz, fideleri ayırmanız gerekir.
Ya hocam bu ibreli tohumları çimlendirip büyütmek çok zor **** bir taktiği var bu işin.

Suyu az veriyorum kuruma yapıyor,suyu fazla veriyorum bu seferde yatıran hastalığına yatırıyor. Ne yapmam lazım sizce ? Mantar ilacı kullanıp sorunsuz yetiştirmek mümkünmüdür ?

Anti Kapitalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2022, 00:21   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Anti Kapitalist Mesajı Göster
Ya hocam bu ibreli tohumları çimlendirip büyütmek çok zor **** bir taktiği var bu işin.

Suyu az veriyorum kuruma yapıyor,suyu fazla veriyorum bu seferde yatıran hastalığına yatırıyor. Ne yapmam lazım sizce ? Mantar ilacı kullanıp sorunsuz yetiştirmek mümkünmüdür ?
Sorun, sanırım tohumu torf gibi organik bir ortam içerisine ekmiş olmanızdan kaynaklanıyot. Genelde bahçe toprağı tab
r edilen, organik madda açısından fakir denebilecek toprak kullanın. Bu küflerin ve bakterilerin gelişmesini yavaşlatır bitki için gelişme imkanı doğar. Bir de aspirili su ile bitkiyi sulayabilirsiniz. Yaklaşık 4litre suya bir tablet aspirin karıştırıp bitkileri bu suyla sulayın. Aspirin, bikinin bağışıklık sistemini harekete geçirir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024