agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2008, 08:03   #31
Yeni Üye

ulusef's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2008
Sayın M.Sema çok teşekkür ediyorum size. Verdiğiniz bilgiyi az çok biliyordum ama cevap verme nezaketini gösterdiginiz için çok teşekkür ediyorum. Birkaç tane kozalak buldum onları ılık suyun içine koydum belki yumuşar diye ama çok sert bir şekilde duruyor hala. Tohum bunun neresinde gerçekten anlamadım. Bir tanesinin için açtım tek tek sert kabuklarını söküp baktım ama nafile tohum falan yok çok üzüldüm bsulamadığım için.

ulusef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2008, 19:59   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Merhaba , kozalak yani çamın tohumunu kozalakta oldugunu bu siteden ogrendim uzun süredir bu sitede yazışmaları takip ediyorum ve sonunda üye olmaya karar verdim , yaklaşık 4 yıl önce topladıgım bir poşet kazalagı eve gidince hemen poşeti ters cevirerek incelemeya başladığım ve aradıgım tohumları buldum cok sevindim ama aradan 4 yıl geçmişti neyazıkki ,çalıştıgım yerde selvi ağaçları vardı etrafında dönelip durdum ve aradıgım şeyi bulmuştum ) kozalakları , toplayıp 24 saat bir su bardagında beklettim daha sonra bir saksıya ektim aradan 20- 25 gün geçti ortada hiç bir şey yoktu halya ,üzüldum ,umudum kesildi, amma bu sabah bahçede dolaşırken saksıya bi göz atayım dedim iyiki bakmışım 3 tanesi çimlenmiş çoook sevindim )) tam 1 sm boyunda 3 tane mini minnacık selvi ) amma bundan sonraki aşama ? nedir nelere dikkat etmem lyazım bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekür ederim saygılarımla ..

pascal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 23:57   #33
Yeni Üye

heroman1881's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2008
Galeri: 38
kışın parklardan topladığım kara çam kozalaklarından çıkan tohumlarda koyurenkli olanlarda çimlenme yüzdesi hayli yüksek.

heroman1881 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 23:59   #34
Yeni Üye

heroman1881's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2008
Galeri: 38
çam tohumlarımı ekmeden önce su testi yaptım ve suda batan tohumlar genelde çimlendi.

heroman1881 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 20:17   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 4
Merhaba,mavi ladin kozalakları nasıl çimlendirilecek arkadaşlar bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler

f-sunflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 20:18   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Merhaba Lidergermany,

Çam yetiştirmeyle ilgili bir deneyimimi aktarmak istiyorum, izninizle...
İSTANBUL'da oturuyorum. 4 ay önce çamlık bir alandan geçerken bir kişinin çam fıstıkları topladığını farkettim. Kısa bir sohbetten sonra 10 adet çam fıstığı da ben topladım. Evde 10 cm.lik saksılara diktim. Bir ay geçmeden istisnasız hepsi yeşerdi. 7 tanesini zaman içinde meraklılarına verdim. Halen 3 adeti duruyor. 20 cm boyunda.

Ayrıca fidanlıklarda çeşitli boylarda fideler temin edilebilir.
Yeşilli, çiçekli, meyveli ve sağlıklı günler dilerim.

aygunber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 20:35   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2011
çam ağacı yetiştirmek istiyorum acaba

bunun için anlatım var mı acaba
birde kozaklarlar ne zaman çıkar her mevsimde olur mu ?
o kozalakların içinden tohumu nasıl alıcam felan

kozalaklar her mevsimde çıkar mı ?

Düzenleyen d4rkw0r1d : 13-09-2011 saat 14:02
d4rkw0r1d Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 21:34   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2010
sayın d4rkw0r1d, bildiğim kadarıyla size bilgi vemek isterim
1. Kozalaklar her mevsim olmaz örneğin karaçam sarıçam gibi türlerin kozalaklarını ilkbahardan önce toplamanız gerekir.
2. Kozalaktan tohum çıkarmak çok basittir kapalı olan bir kozalağı sıcak bir ortamda bekletirseniz (ortam sıcaklığına göre açılma süresi değişir) kozalak kendi kendine açılır ve tohumlar açığa çıkar mesela yarın bir kozalak kopartın ve sıcak bir ortamda bekletin açılınca içindeki tohumları görürsünüz

~Burak~ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2011, 12:43   #39
Ağaçsever

hanbiyçe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2010
forumda yazılanlara göz attım ancak yine de sormadan geçemeyeceğim.Elimde kozalak tohumları var sanırım karaçamın kozalakları yolda topladım kozalakları ancak diğer tohumlarda olduğu gibi suda şişirmenin,sıcak ya da soğuk katlama yapmanın çimlenmeyi hızlandırıcı etkisi var mıdır.Başka sitelerde çimlendirme sürecinde tohumu aşıladıklarını duydum ancak benim böyle bir imkanım yok.Lütfen bana çimlendirmem için gerekli ortamı nasıl hazırlayacağımı adım adım anlatır mısınız.Şimdiden teşekkürler...

hanbiyçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 14:20   #40
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanbiyçe Mesajı Göster
forumda yazılanlara göz attım ancak yine de sormadan geçemeyeceğim.Elimde kozalak tohumları var sanırım karaçamın kozalakları yolda topladım kozalakları ancak diğer tohumlarda olduğu gibi suda şişirmenin,sıcak ya da soğuk katlama yapmanın çimlenmeyi hızlandırıcı etkisi var mıdır.Başka sitelerde çimlendirme sürecinde tohumu aşıladıklarını duydum ancak benim böyle bir imkanım yok.Lütfen bana çimlendirmem için gerekli ortamı nasıl hazırlayacağımı adım adım anlatır mısınız.Şimdiden teşekkürler...
Merhaba
Çam tohumları kolay çimlenir, herhangi bir şeye gerek yok ancak bazı çam türlerinde tohum kabuğunda mantarlar bulunuyor, tohumu toprağa ektiğinizde bu mantarlar çoğalıyor ve çimlenmiş fideciğin kök boğazı çürüğüne yakalanıp ölmesine neden oluyor. Bunun için tohumu fungusitle muamele etmelisiniz ya da hidrojen peroksit gibi bir dezenfektan ile mantarlardan kurtulmalısınız yoksa fidecikler ölüyor.

Düzenleyen eb_ru : 16-12-2011 saat 17:48
eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 15:43   #41
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Baharda ekin havalar ısındığında güneşli havadar bir yerde dursunlar hemen çimlenirler direk rüzgar almasınlar toprak geçirgen olsun ve birde derin saksılar kullanın bunlar sağlandığında hastalığa yakalanma oranları bayağı düşer

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 16:16   #42
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Humuslu toprak geçirgen oluyor değil mi?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 16:46   #43
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Humus oranına bağlı geçirgen olması çok olursa suyu tutar. Humus 1 toprak 1 dere kumu gibi geçirgen madde 2 olabilir. Humus toprağın kuruğunda sertleşmemesi için.

Eski 17-12-2011, 10:56   #44
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Kuzu Mesajı Göster
Baharda ekin havalar ısındığında güneşli havadar bir yerde dursunlar hemen çimlenirler direk rüzgar almasınlar toprak geçirgen olsun ve birde derin saksılar kullanın bunlar sağlandığında hastalığa yakalanma oranları bayağı düşer
Evet saksı derinliği de önemli, bir bilimsel yayında görmüştüm, saksı derinliği 25 cm olan fidecikler kök boğazı cürüğü olmazken 25 cm kücük olanlar hastalanmış.
Bitki dünyası gizemlerle dolu

eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2011, 12:18   #45
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Saksı derinliği genelde ibreli türlerin kazık kök yapmasından dolayıdır. Yürek kök sistemi yapsalar derin saksı olmayabilir.

Eski 02-01-2012, 20:12   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2010
kök çürümesine karşı kullanılan ilacın adı nedir ve nereden bulabilirim

~Burak~ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2013, 14:41   #47
Ağaç Dostu

kana06's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Selamlar, ağaçlardan çelik alarak köklendirme hormonu ile köklendirip çoğaltmak hem daha kolay hem de zaman kazandırıcı değil mi ? Ben çeliklerden köklendirilerek çoğaltılıyor diye biliyorum ....

kana06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 11:30   #48
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
yaklaşık 3 hafta önce apartman bahçesindeki karaçam kozalağından tohumlar aldım, bunları suya attım ancak hepsi de yüzdü, ama koyu renkli olanları 1-2 gün sonra elimle ittiğimde battılar 5 gün kadar su içinde bekleyince tohum kabukları kendiliğinden açılmaya başladılar ben de saksıya ektim onları şimdilik 1 tanesi çıktı 2 tanesi de başını çıkarmak üzere..

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 11:37   #49
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
karaçam çimlendi çekirdek başında hala

Name:  DSCF6914.jpg
Views: 4102
Size:  43.7 KB
bu kadar çabuk çimleneceğini tahmin etmiyordum.

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 17:26   #50
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Resimdeki fıstık çamı salondaki saksının dibine koyduğum kırık kozalak parçasından çimlenip hepimizi neşeye boğdu. Ama anladığım kadarıyla saksı değiştirmede kayıp oranı çok yüksek oluyor, kara kara düşünmeye başladım. Önerileriniz ve tavsiyelerinizi beklerim.

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 17:48   #51
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Bence iyice büyüyünce sonbaharda, hava serinken saksıdaki bitkiyi dikkatlice çıkarın başka bir saksıya dikin. Çamı da yerine alırsınız (ama saksıyı kırmanız gerekebilir tabii)

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 09:08   #52
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Resimdeki fıstık çamı salondaki saksının dibine koyduğum kırık kozalak parçasından çimlenip hepimizi neşeye boğdu. Ama anladığım kadarıyla saksı değiştirmede kayıp oranı çok yüksek oluyor, kara kara düşünmeye başladım. Önerileriniz ve tavsiyelerinizi beklerim.
Bizim fıstık çamı mavimsi bir renk aldı. Galiba fıstık değil farklı bir tür sürekli beğendiğim kozalakları topladığımdan aralarında karışmışlar büyük ihtimalle. Acaba mavi çam olabilir mi?

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2013, 22:24   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2006
Merhaba, sarı çam birkaç aylık fide resmi lazım, sarı çam tohumdan çimlendiren varsa paylaşabilirmi?

tamer06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2013, 17:31   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2013
fıstık çamı

Merhaba geçen gün yolda bu kozalağı buldum. Fıstık çamı olsa gerek. Fıstık çamı yetiştirmeyi çok istiyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum. yardımcı olur musunuz?
Name:  2013-11-14 17.59.10.jpg
Views: 3182
Size:  26.2 KB

sarı kasımpatı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2013, 23:37   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fulane Mesajı Göster
Selamlar,

Elimde henüz yeşil 5-6 cm büyüklüğünde 4 adet çam kozalağı var ve ekmek istiyorum, ancak nasıl ekebileceğimi araştırdığım halde bulamadım ya da araştırmamı doğru yapamadım. Bazı arkadaşlar kozalağı ekmek tabirini kullanmışlar, direk kozalağı mı ekeceğim yoksa açılmasını bekleyip içinden çıkan tohumları mı çimlendireceğim...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, selamlar...
kozalak ekmeyin içindeki tohumları suya atın eğer batmıyorsa içi boş demektir batarsa dolu.çimlenmesini bekleyin ...

akın80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2014, 10:33   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2014
KIZILÇAM için, kozalaktaki her yaprağımsı kabartının altında ikişer adet tohum mevcut, çok kolay bir bıçağın yardımıyla dibinden bulabilirsiniz, Bu çıkardığınız tohumları bir bardak suya koyun, 1 gün bu suda beklesin ( mantar ilacı olarak kolay bulunabilmesi açısından nibulen kulak damlası kullandım kızılçamda doğru mu bilmiyorum? Ama 4-5 damla döktüm ) genel bir kural olarak bu suyun dibine batan tohumlar işe yarayan tohumlar oluyor, yüzenlerin içine baktım, yüzenler boş arkadaşlar, ardından bir saksı toprağına diktim dün akşam saksı derinliği 15-20 cm., dikmeden önce tohumların dış kabuğunu tek tek çatlattım çekirdek yer gibi Ama bu işi çok nazikçe yaptım çünkü içindeki fıstık çok küçük , dik ekmeye çalıştım hatta bir tanesini çıplak ektim (kabuksuz) , hava sıcaklığı Marmaris'te oldukça yüksek şu aralar , dışarıda arka balkonumda gölgede duruyor tohumlar, bir gelişme olursa buradan fotoğraflarla paylaşırım...

onur özdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2014, 10:50   #57
Yeni Üye

Fotoğrafı yüklemeyi becerebildiysem sanırım ayrıntılı cevap kozalak konusunda bu fotoğraf olacaktır, buradan herkes bilgilenir ve birsürü ağaç diker inşallah...

Eklenen Resimler

Düzenleyen onur özdoğan : 12-08-2014 saat 16:53
Eski 12-08-2014, 11:44   #58
Yeni Üye

Bu duruma göre, toplama zamanlarından doğan çimlenme kapasiteleri arasındaki farklılığın en büyük kısmı 5/Mayıs ve daha evvel toplanan tohumlarla 20/Mayıs v~ daha sonra toplanan tohumlar arasın* da bulunmaktadır. Diğer bir deyişle, 5 Mayıs ve daha önce toplaı:iıan to- humların çimlenme kapasiteleri, 20/Mayıs ve daha sonra toplanan to- humların çimlenme kapasitelerinden çok önemli derecede farklı olmuştur. Bu fark, Cetvel 4 de verilen toplama zamanları çimlenme kapasitesi orta- lamaları incelendiğinde görüleceği gibi 20/Mayıs ve daha sonraki tarih- lerde toplanlan tohumlar lehine tezahür etmiş bulunmaktadır.

Eski 12-08-2014, 11:46   #59
Yeni Üye

5/Mayıs ve daha önceki tarihlerde toplanan tohumlarm çimlenme ka- pasiteleri de kendi içlerinde çok önemli derecede farklılık göstermiştir. Cetvel 4 ün incelenmesi ibu farklılığın Mart ve Nisan aylarında toplanan tohumlarm çimlenme kapasitelerindeki dikkati çeken düşüklükten ileri geldiği kanısını vermektedir. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında toplanan tohumların birbirine yakın ve oldukça yüksek C% 70- 80) çimlenme ka- pasitesi göstermelerine karşıt, olgunluğun ilerlemiş olması gereken Mart ve Nisan aylarındaki çimlenme kapasitesi düşüklüğünün izahını yapmak
oldukça güçtür ve kesin bir ifadede bulunabilmek için bu hususun yeni denemelerle daha etraflı olarak incelenmesi gerekecektir.
20/Mayıs ve daha sonraki tarihlerde toplanan tohumların çimlenme kapasiteleri kendi içlerinde istatistiki b/akımdan önemli addedilebilecek b i r farklılık göstermemiştir
5/Mayıs ve daha önce tıoplanan tohumlar içinde de çimlenme değeri . gene çok önemli derecede farklılıklar göstermiştir. Toplama zamanlarına göre çimlenme değerleri ortalamalarını veren Cetvel 7 den bu farklılığın aynı şehilde Mart ve Nisan aylarında toplanan tohumların düşük çimlen- m e değeri v e r m e l e r i n d e n i l e r i geldiği anlaşılmaktadır. Aralık v e O c a k aylarında toplanan tohumlar, Mart ve Nisan aylarında toplanan tohum-
lara nazaran daha yüksek çimlenme değeri vermişlerdir.
20/Ma- yıs ve daha sonraki tarihlerde toplanan tohumlar gerek tümüyle ve ge- rekse teker, teker daha evvel toplanan tohumlardan daima daha yüksek çimlenme değerleri vermişlerdir.
Birbirini teyid eden bütün bu :sonuçlara dayanılarak Bük Araştırma Ormanında kızılçam tohumlarının olgunlaşmalarını Mayıs ayının o r t a l a - rında tamamladıklarını ifade etmek mümkündür.
Bük Araştırma ormamnda ve onunla benzer yetişme muhiti şartlarına sahip diğer Akdeniz Bölgesi ormanlarında kızılçam kozalak- larının toplanmasına Mayıs ayının ikinci yarısında başlanmalıdır. Bu sı* rada kozala:k özgül ağırlıkları en düşük değerleri bulmuş, yani kozalaklar nemlerini büyük ölçüde kaybetmiş oldukları için, toplanan kozalakların kurotulmaları daha kolay olacak, kurutma daha kısa sürecektir.

Eski 12-08-2014, 11:47   #60
Yeni Üye

Bilimsel makaleden alıntılar, zamanlama için ihtiyaç olur diye düşündüm , bu arada bu değerlendirmeler ANTALYA yöresi içindir arkadaşlar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024