agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2013, 10:38   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2012
Damla sulama borularının parçalanması

Merhaba arkadaşlar. Ben amatör şekilde ceviz yetiştiriciliğine başladım. geçen yıl 60 civarında ceviz fidanı(şebin) diktim. bu yıl da 100 adet (50 şebin, 50 chandler). dediğim gibi tamamı ile amatörüm. bu siteden ve genel olarak netten faydalanmaya çalışıyorum.

sulama için yaklaşık 50 ton luk bir yağmur suyu depomuz var ondan faydalanıp, kendimce damla sulama sistemi kurdum. geçen yazı geçirdim ve bu yıl da yeni fidanlarım için yine aynısını uygulamak istiyorum. ancak borularıma (fotolardan görebilirsiniz) ciddi şekilde zarar veren bir canlı türü var. (zannımca köpekler ki aynı diş izlerini kapıda unuttuğum terliğe de yapmışlardı). şu anda eski borularım perişan bir halde. 20 nin üstünde yer de tamirat gerekli ve tamir etsem yeni sorunların geleceğine de eminim. bu yüzden yeni boru çekme hevesim de kırılıyor ki yaz boyunca devamlı bu sorunu yaşadım.

bu durumu nasıl önlerim, tecrübesi olanlardan bilgi rica ediyorum. çitlerim dikenli tel şeklinde, parmaklığa dönüştürmem altından kalkamayacağım maliyetlere neden olur. biraz uzun oldu ama destek olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

engin61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 10:43   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Su ihtiyacı için yapılmış olabilir etrafa su kapları koyabilirsiniz.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 10:52   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Boruları toprak altına gömelisiniz. Suyun akmasını istediğiniz noktalarda borunuzu toprak yüzeyi seviyesine çıkartarak debi ayarlı hat üstü damlatıcı takmalısınız. Böylece borularınız bu tip zararlardan korunacaktır. Kolay gelsin.

Perhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 11:08   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2012
su ihtiyacı için değil malesef sn.gtatas. sanırım oyun için yapıyorlar ki borular boşken oluyor bu olay çoğunlukla.

debi ayarlı damlatıcı takacağım tşkllr sn.perhan. ancak toprak altına gömmeyi düşündü isem de kaba hesapla 700mt mesafelik bir alan ediyor tüm borular. oooldukça yorucu olacaktır, başka alternatifim yok mudur?

engin61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 11:39   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Kazmanın uçu ile toprağı yarıp buruları içine koyacaksınız. Belki biraz yorulacaksınız ama buna değer. Gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor olmadığınıda göreceksiniz. Yukarıdan sprikler kullanabilirsiniz.
Benzersiz ayar mekanizması sprinklerin iç basınçları fark etmeksizin her ağaç başına eşit su dağılımı sağlar (basınç aralığı sınırları dahilinde).
Anti-karınca mekanizması, böceklerin sprink nozülüne girmesini engeller.
Ayarlı mikro sprinkler plastik materyalden yapılmış olup tüm zirai kimyasallara ve hava koşullarına dayanıklıdır.
Su pasaj alanı aynı debiye sahip diğer damlatıcılara oranla 30% daha geniştir.
Pazardaki en geniş su pasajları - tıkanmaya karşı etkildir.
Eşit su dağılımını gerektiren meyve ağaçları, bağlar, yaprağını döken ağaçlar ve diğer ağaç türlerinde kullanılır.
Dona karşı korumada ve/veya serinletme amaçlı damla sulama sistemlerinde kullanılabilir.
Uzun süreli güvenilir servis:
- Basit, modüler kısımlar.
- Tıkanmaya dayanıklı dizayn.

Perhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024