agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni47Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2008, 14:54   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2008
merhaba arkadaslar forma uzun zamandan bu yana yazı gelmemıs aslında paylasmak istediğiim bilgilere cevap gelecekmi bilemiyorum *** gelir.bende evde saksıda hurma agacı yetiştiriyorum profesyonelce değil tabiiki.görüntüsü beni büyülüyor.orta yerindeki filizle beraber 8 tane dalı var.ılk cıkan dalından 1-2 tanesi kotu oldugundan kemıstım.saksı sanırım en buyuk boyutta onu kısıtlıyormusum gıbı gelıyor.bahcemız var aslında oraya dıkmeyı dusundum fakat ben karadenızdemım-ordu.nemlı ve bol yagıslı kısın don falan oluyor.yasayabılecegı ıklımde degıl dıye dusunuyorum.saksıda bu kadar gelsıtıkten sonra da bu sekılde kalması acıcası uzuyor benı.sadece su verıyorum.gubreleme ve sulama yolu nasıl olmalı.yaprakların uc kısmı sararmıstı bende kestım bu yanlıs mı?bırde sımdıkı fılızden once cıkmıs olan dalın rengı bıraz sarı gıbı ne yapmalıyım.resımlerınıde yukluyorum saksısınıda cektım boyutunu rahatlıkla gorebılmenız ıcın.resim ekleyemedim basarınca gondermıs olurum

nicolas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2008, 17:29   #32
Yeni Üye

resımlerımı ekleyebıldım sonunda

http://biyo-log.tr.gg/botanik.htm

birtanesini yukleymedım o yuzden yukarıdakı sıteden gorebılırısnız rahatlıkla

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicolas Mesajı Göster
merhaba arkadaslar forma uzun zamandan bu yana yazı gelmemıs aslında paylasmak istediğiim bilgilere cevap gelecekmi bilemiyorum *** gelir.bende evde saksıda hurma agacı yetiştiriyorum profesyonelce değil tabiiki.görüntüsü beni büyülüyor.orta yerindeki filizle beraber 8 tane dalı var.ılk cıkan dalından 1-2 tanesi kotu oldugundan kemıstım.saksı sanırım en buyuk boyutta onu kısıtlıyormusum gıbı gelıyor.bahcemız var aslında oraya dıkmeyı dusundum fakat ben karadenızdemım-ordu.nemlı ve bol yagıslı kısın don falan oluyor.yasayabılecegı ıklımde degıl dıye dusunuyorum.saksıda bu kadar gelsıtıkten sonra da bu sekılde kalması acıcası uzuyor benı.sadece su verıyorum.gubreleme ve sulama yolu nasıl olmalı.yaprakların uc kısmı sararmıstı bende kestım bu yanlıs mı?bırde sımdıkı fılızden once cıkmıs olan dalın rengı bıraz sarı gıbı ne yapmalıyım.resımlerınıde yukluyorum saksısınıda cektım boyutunu rahatlıkla gorebılmenız ıcın.resim ekleyemedim basarınca gondermıs olurum

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2008, 17:59   #33
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Sizin hurma çekirdeği bayağı büyümüş . Bendeki hala tek yaprak umarım sizinki kadar olur .
Bu arada noktalı harfleri ve noktadan sonra büyük harfle başlamayı unutmayalım . Kısacası türkçemizi düzgün kullanalım .

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 01:31   #34
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967 Mesajı Göster
Sizin hurma çekirdeği bayağı büyümüş . Bendeki hala tek yaprak umarım sizinki kadar olur .
Bu arada noktalı harfleri ve noktadan sonra büyük harfle başlamayı unutmayalım . Kısacası türkçemizi düzgün kullanalım .
Tamam bundan sonra türkçe.Genelde internette yazarken "ğ-ş-ç-.." gibi harfler gönderildikten sonra değişikliğe uğradığından bende ne olur ne olmaz diye türkçe karakter kullanmamıştım.Zoraki öğretiler işe yarıyor fakat bizim açımızdan değil.Türkçeyi özgürce kullanabilmek açısından çok sevindim ve bu siteye olan hayranlığım daha da arttı.Tahminen 3 yıllık kabe hurmam tam zamanını hatırlayamıyorum.Büyürken bir hayranlıkla izliyordum bakımı nasıl olur bilmiyordum ki hala da öyle.Yeni filizinin rengi sarımtrak ve bu beni korkutuyor.hani diyorlar ya çiçeklerle konuşsanız anlarlar diye aslına bakarsan inanmam fakat arada onunla konuştuğum bile olur,delice ama yapmam dediğim şeyi yapmış bulundum botanik sevdası aşkına.Acaba daha gür ve daha canlı görünmesini nasıl sağlayabilirim.resimde saksı boyu ve bitkiyi net görmüşssündür sanırım tekrar saksı değiştirmeye gerek yok diye düşünüyorum da kökleri fazladır nasıl yapmalıyım.Bu bitkide de kök budaması yapılabilir mi?

Eski 20-08-2008, 02:15   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Geçen yıl ektiğim hurma iki dal verdi. Ağır ağır büyüyor. Şu an küçük bir saksıda. Acaba saksı değişimi için hangi ay uygundur?

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 12:54   #36
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Şimdi birşey yapmayın, kışı o saksıda geçirsin. Baharda daha büyük saksıya alırsınız.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 12:21   #37
/

Giriş Tarihi: 15-08-2008
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2&d=1154030065 deki gibi nasıl şekil veririz.Sonunda salon bitkisi değilde nasıl gerçek bonsai olur.Bilen var mı?

Düzenleyen keçi boynuzu : 13-09-2008 saat 12:05
keçi boynuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 15:56   #38
Yeni Üye

i. fuat yenen's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Galeri: 17
Selam! Geçen sene ramazanda yediğimiz hurmalardan bir kaçının çekirdeğini evde yetiştirdiğim limon ağacının dibine, toprağa dik olarak ekmiştim. 2-3 hafta içinde 3-4 mm eninde, 10-15cm boyunda tek yaprak halinde çıktılar. Gelişmesinin çok yavaş olduğunu öğrendikten sonra çıkarttım...

i. fuat yenen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 17:16   #39
/

Giriş Tarihi: 15-08-2008
Sn Fuat bey yukarıdaki resimdeki gibi olabiliyorlarsa eminim çıkattığınıza üzüldünüz.Değmiş emeklerine hani yaprak küçültme yapılsa minyatür bir palmiye harika olurdu.

Düzenleyen keçi boynuzu : 13-09-2008 saat 12:02
keçi boynuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 17:25   #40
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi i. fuat yenen Mesajı Göster
Selam! Geçen sene ramazanda yediğimiz hurmalardan bir kaçının çekirdeğini evde yetiştirdiğim limon ağacının dibine, toprağa dik olarak ekmiştim. 2-3 hafta içinde 3-4 mm eninde, 10-15cm boyunda tek yaprak halinde çıktılar. Gelişmesinin çok yavaş olduğunu öğrendikten sonra çıkarttım...
Eğer yeniden hurma tohumu ekmek isterseniz, toprağa atın, hatta üzerini toprakla örtmenize bile gerek yok (ama yalova izmirden daha soğuk olduğu için belki gerekebilir), sulamanıza bile gerek yok kendiliğinden çıkar o.Benimkiler öyle çıktı.Sanırım hurmalar kadar kolay çimlenen başka bir ağaç yoktur

highalltime Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 00:29   #41
Yeni Üye

i. fuat yenen's Avatar

Galeri: 17
Evet. Hurma kadar kolay çimlenen, hurma kadar zor büyüyen ağaç yok!

i. fuat yenen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 13:19   #42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Ben dört beş tane zayi ettim boyları 10cm civarındayken.Şu anda elimdekini geen ramazanda dikmiştim hemen çimleniyor ama bir müddet sonra duraklıyordu.sebebini bulmak topragından çıkarıp köküne baktığımda çok uzayıp kıvrım oldugunu gördüm.biraz daha büyük saksıya aldım tekrar hızlandı. yazın biraz ihmal etmiştim. geçen hafta tekrar saksını değiştireyim diye baktıgım da gördüm ki yine kök uzamış. ben de pet şişeye koydum en azından kök dibe geldiğinde görebileyim diye. Bu arada 2-3 cins hurma çeşiti denedim. birazdan resimlerini koyarım

KozanDağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 13:37   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2007
resimler.tohumu hurması ve bitkisi

Eklenen Resimler

KozanDağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 23:34   #44
Yeni Üye

selam arkadaşlar epey bir müddet uğrayamadım buraya dersler staj yazın meşguliyeti derken. Sizlerde en son 27 eylül gibi girmişsiniz *** çok faal bir konu olur. Ben hurmamı en büyük saksıya aldım. Kökü çok uzuyor evet mecburen kıvrım yaptım ve aynen gömdüm geçende aynı saksıya. Hatta toprağını yumuşatmadan önce ana kökü gördüm şok oldum, epey zaman toprağını havalandırmamaıştım ve ne göreyim kök saksı deliğinden çıksın alttlıkta çürüsün. Ve yaprak uçlarında sararma vardı hala da var ama kendisi gayet sağlıklı görünüyor en azından yeşil ve capcanlı. Hurmanın bonsaisini gördüm, benimki nasıl olur öyle bilemiyorum çünkü çok uzun Bir arkadaşımız yaprak küçükltme demiş -rumuzuna geri dönüp bakamayacağım arkadaşım, k.bakma- bu nasıl oluyor? Daha önceleri hiçbir bonsai denemem olmadı, dikkatimi çeken konu olmasına rağmen. Birgün yapıp başarabilmeyi çok arzularım. Birazcık uzun oldu yazım ama ne yapayım özlemişim gerçekten burayı ve forma katılım olduğunu görünce de heyecanıma heyecan katıldı. Çünkü bitkiler benim için ayrı birşey özellikle çok küçükken **** çekirdekten yetiştirip onca yıl büyüdüğünü görürsem.

Eski 04-11-2008, 23:42   #45
Yeni Üye

bonsai hurma & saksıda sebze yetiştirmek

http://biyo-log.tr.gg/botanik.htm
Yukarıda hurmamın fotosu var ama yeniden vereceğim. Keçi boynuzu arkadaşımız da benim gibi yardım istiyor, ben o eski -dediğim 7 aylık- fotoları veriyorum. O ağaçtan bonsai mümkün mü artık, bence değildir fakat yinede faydalanmak isterim bilgilerinizden.
bir önceki yazımda bitkilere karşı olan ilgimden bahsetmişken şunu söylemek istiyorum. Bahçede sebze yetiştirme imkanım var fakat baz sebzelerim çok geç fideleşmeye başladığından ve kışa doğru gittiğimizden küçük kaldılar -ki bunlar yaz sebzesi- ben de
1'er 'şer kök olmak suretiyle saksılara diktim. Dolmalık patlıcan, salçalık biber, domates var. Biliyorum saksı toprağındaki besinler bu gibi çok gelişen bitkilere yetersiz gelir, bu arada toprak hayvan gübreli. Yine de topraktaki besinlerin yetersiz geleceğini bildiğimden ne yapmamı önerirsiniz. Bazılarını bugün diktiğimden hemen suladım bol bol, balkonda serin havada bıraktım sıcakta kötü olmasınlar diye. Belki yarın belki de birkaç gün içerinde evin içerisine taşırım soğukta kötü olmasınlar diye.

Düzenleyen nicolas : 04-11-2008 saat 23:45 Neden: hurma resimlerini unuttum arkadaşlar
Eski 17-12-2008, 15:06   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Odanın köşesinde duran saksıdaki benjaminin dibine diktiğim tohum çıktı. Çok güzelmiş

thev3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 15:51   #47
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Arkadaşlar bu hurmanın ikisi 3 yaşında 4 taneside iki yaşında saksı değişimi ne zaman yapılır ayırmak istiyorum o zaman daha iyi gelişeceklerini düşünüyorum ...

Eklenen Resimler

Düzenleyen pembegül : 21-02-2009 saat 22:22
pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 11:50   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-03-2008
çok zor görünüyor allah yardım etsin

gumeysa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 14:05   #49
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gumeysa Mesajı Göster
çok zor görünüyor allah yardım etsin

Benim içinse teşekkür ederim ALLAH c.c hepimize yardım etsin .

Eski 29-04-2009, 13:06   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Arkadaşlar merhaba, ben aranıza yeni katıldım ve hurma konusunda sizlere önemli bir husus aktarmak isterim. Malum çok yavaş büyüyen bir bitki ben birçok kez çimlendirdim ve büyüttüm fakat meyvesini vermesi çok uzun sürüyor zaten daha önceki paylaşımlarda arkadaşlar anlatmış ancak torunlrınız görür diye kolayca meyve alabilmeniz için meyve verebilecek çağda dişi bir ağaçtan (hurma ağaçları da tek cinsiyetlidir) yani meyvesini gördüğünüz bir hurma ağacından (sıcak bölgelerimizde bulunur) çelikleme yapabilirsiniz.
Fakat hurma ağacında çelik daldan değil kökten olur. Uygun bir ağaçtan kesilen kök parçası (5-10 cm) toprağa dikilir ve böylece hem istenilen cinste ve meyve verme olgunluğuna gelmiş bir ağaç elde edilir. Tabiidir ki bu ağacın meyve vermesi de uzun sürer fakat çekirdekten yetiştirmeye nazaran daha hızlıdır.

dermo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 00:07   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2008
Konuyu basından itibaren okudum ve gördügüme göre gec büyüme sorunu var. Size bu konuda genel kültürümden yardımcı olmaya calısmak istiyorum.

1- hurma hayvan ve bitki arası bir forma sahipmis ve hafıza özelligine sahip bir agacmıs
2- agac 3 birim kök 1 birim toprak üstü seklinde olur diye bilirim

sonuc: hafıza özelligine sahip bir agacı saksıya ekince 3 karıs kök salarsa sadece 1 karıs büyüme yapar ve 10 yıl o saksıda kalsada daha fazla büyüme yapmaz. cünkü kökü saksının sonuna dayanınca bunu hafızaya alma olasılıgı yüksektir ve büyüme jilet gibi durur.

bu sebeple hurmayı saksıya dikmenin **** kökünün bir bariyere deyecek sekilde herhangi bir yere dikilmesinin yanlıs olacagı kanısındayım.. benim tavsiyem hurmayı tohumdan itibaren normal topraga dikmek daha faydalı olacaktır.

bunlar sadece benim düsüncelerim belki yardımı olur diye yazdım. kolay gelsin.

meco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 08:46   #52
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meco Mesajı Göster
1- hurma hayvan ve bitki arası bir forma sahipmis ve hafıza özelligine sahip bir agacmıs
Bu kısmın bir bilimsel dayanağı yok. O zaman böcekcil bitkiler daha hayvana yakın bir yerde olmazmı sizce ?

Kök kısmı bir engele rastladığında bitkiye bir "DUR" sinyali veriyor olabilir ama olmayadabilir. Zaten kök sıkışıp kalınca büyüyemezken gövdeyi nasıl büyütsün?

Benim hurma ile tecrübelerimde çok çabuk çimlenmesi, yaprak vermesinin yanında çok kısa zamanda da çürümesi var. Nerede hata yapıyor olabilirim?

Saygılar,

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 16:10   #53
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Geçen sene ramazanda ektıgım hurma 2 çekirdek 40 cm cıvarına geldı küçük saksıda olan daha uzun bir tanesi anlamadıgım nedenden kurudu diğerininde uzun olan yaprağı kırıldı bilgim kadarıyla hurma agacının tepesini kestinmi ölürmüş . Pek netice alamadım anlayacağınız ve bu fideler çok nazik oluyor acaba ağaç haline gelirmi?

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 18:39   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2009
**** arkadaşlar. bende hurma çekirdeğini dikenlerdenm. yaklaşık bir sene önce ve işte size resmi. 4 tane aynı saksıda. epey iyi ler maşallah. En uzununun boyu yaklaşık 60 cm. ancak gelişimleri sanki durdu gibi.yavaşladı. Acaba bu aşamadan sonra ne olcak ne yapmam lazım.

herkese teşk ederim...

Düzenleyen samiko : 21-06-2009 saat 18:45 Neden: görünüş
samiko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 19:42   #55
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Benim hurmam da çimlendi ve ilk yaprağı göründü. Benim sorum sizlere büyüyen agaçları göreniz var ise büyüyen dalları koparmak gerekiyor. Şekil itibari ile peki biz bu işlemi hızlandırırsak bitkimizin dal vermesi de hızlanır mı acaba?
Bu resimde görüldüğü gibi bunu erkenden yapsak gelişiminde sorun olur mu?

Name:  11_12_2008_23_44_46_hurma_agaci.jpg
Views: 43732
Size:  73.8 KB

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 20:36   #56
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Ben forumu okudum bir arkadaş kök 5 giderse yapark 1 gider yazmışlar. Uzunca bir saksıy a eksem acaba yetişmesi hızlanır mı.

Eski 25-07-2009, 04:32   #57
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Hurmanı çok fazla kökü olmaz.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2009, 10:04   #58
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Kökü dümdüz uzuyor ama aşağı doğru. Kazık kök galiba. Yetişkin hurmanın kökü kaç metre olur bilemicem valla

Eski 09-08-2009, 18:39   #59
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi isolet Mesajı Göster
Kökü dümdüz uzuyor ama aşağı doğru. Kazık kök galiba. Yetişkin hurmanın kökü kaç metre olur bilemicem valla
O halde bahçeye dikmek en mantıklı yol bence ancak bahçem yok .

Eski 15-08-2009, 14:05   #60
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Hurma büyürken güneşli ortamda mı yoksa aydınlık ama gölge yerde mi iyi büyür?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024