agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2007, 18:54   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2007
Kayısı Üretimi

Merhaba,

Ben son 1,5 yıldır şeftali ve erik ile uğraşan biriyim. Tarımla bukadar kısa süre uğraşmış olmam, uzun zamandır tarımla iç içe olanlara yetişmemi ve bahçeme daha itinalı bakmamı gerektiriyor. Şükür ki başarıyorum.

şimdi asıl sizlerden (ileride fazlaca isteyeceğim) şimdilik öğrenmek istediğim şu; kayısı çekirdekleriden fidan elde edebilirmiyim ? Bunu nasıl daha verimli ve kolay halledebilirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Murat

MTuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 19:03   #2
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Sayın Murat Tuncel,

Meyve ağaçları heterezigot yapıda olduğu için tohumla çoğaltılamazlar. Meyve ağaçları kaliteli anaç üzerine, ona uygun kalemin-gözün aşılanmasıyla en iyi şekilde üretilir. Bu konuda fazla bilginiz yoksa ve bu alanda büyük bir yatırım yapacaksanız, toprak-iklim özelliklerini gözönünde bulundurarak bir çeşit seçimi yapmalı ve bu işe gözü kapalı girmemelisiniz. Konusunda uzman, sertifikalı fidanlıklardan alacağınız kayısı fidanları ilk etapta size kolaylık sağlayacaktır. Ben daha birinci sınıf öğrencisiyim. Bu konuda size söyleyebilecekleri olan çok daha uzman kişiler de var. Kolay gelsin. Kayısılar olunca bize de gönderirsiniz değil mi?

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 19:04   #3
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Yeni gelen arkadaşlar kısmında kendinizi tanıtıp, kan bankasına uğrarsanız seviniriz. Hoşgeldiniz.

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 19:16   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2007
aslında çekirdekler çok olunca kıyamadım ... teşekkür ederim bilgileri değerlendireceğim... Ayrıca kayısılardan inşallah herkese gönderirim

MTuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 17:09   #5
Ağaçsever

ceviz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2007
Kayısı çekirdeklerinden kayısı fidanları elde edebilirsiniz ancak bu fidanlar asla ektiğiniz kayısı kadar büyük meyveler vermeyecektir.

Ancak fidanlarınız yeterli büyüklüğe ulaştığı zaman aşılama yoluyla çok güzel kayısı veren ağaçlara sahip olabilirsiniz.

Unutmadan o kayısı çekirdeklerini kırıp yemeyi düşünüyorsanız çok fazla yememenizi öneririm.

Düzenleyen ceviz : 09-07-2007 saat 23:32
ceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 05:53   #6
Yeni Üye

Sevim's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Belki yetistiricilikle pek alakasi olmayacak ama sana bi onerim olacak. Bende kayisi cekirdeklerini atamadim bir turlu. Bunun yerine onlari boyadim ve bir vazonun zeminine yerlestirdim. Cok hos gorunuyorlar.

Sevim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 13:51   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
Kayısı çekirdeklerini hangi ay toprağa ekmemiz uygun ulur herhangibir ön işlem gerekirmi

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2008, 11:18   #9
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Dış kabuğu çok sert olduğu için çimlenmesi baya zor oluyor. Şahsen başaramadım ben umarım siz başarabilirsiniz...

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 22:16   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Kayısı çekirdeğini soğuklamasını aldırmadan çimlendirmede başarılı olma ihtimaliniz düşer.Ayrıca çekirdekleri içime su doldurduğunuz derin bir kabın içine koyun1-2 gün beklesin suyun altına çökenleri çimlendirmeyi tercih edin.Suyun yüzüne çıkanların içi boştur.Çimlenmez yani

hlcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 16:43   #11
Ağaçsever

Sibel11's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2008
Her yediğim meyvenin çekirdeğini saksılara ekince, mutlaka biri çıkıyor Geçen yaz ektiğim kayısı çekirdeği çimlendi ve başka saksıya aldım hızla büyüyor Üstüne düşmemek mi gerekiyor acaba, günlerdir başında beklediklerim çimlenmedi

Name:  kayısı 1.jpg
Views: 17316
Size:  21.8 KB
Name:  kayısı 2.jpg
Views: 16466
Size:  28.8 KB

Burada da çimlenen gül tohumları var (51.mesaj)
Tohumdan gül yetiştirme

Sibel11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 17:44   #12
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Bende merakla bekliyorum.Acaba ektiğim badem, kayısı, kiraz tohumları çimlenecek mi diye

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 21:13   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ceviz Mesajı Göster

Unutmadan o kayısı çekirdeklerini kırıp yemeyi düşünüyorsanız çok fazla yememenizi öneririm.

Ben bir başka yerde de okumuştum kaysı çekirdeği yemeyin diye,

Acaba sebebi nedir?

yenibahçeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 09:12   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2009
kayısı çekirdeği

özellikle acı olanlarda siyanür var diye biliyorum.
cok yenmemsi iyi olur.

metinata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2010, 14:15   #15
cuu
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Bende sizler gibi düşünüyorum yediğim meyvelerin tohumlarını atamıyorum hanımın çiçeklerin dibine gömüyorum onlarında bazısı çıkıyor bazısı çıkmıyor unutmadan bu çekirdekleri hangi aylarda ekersek daha iyi sonuç alabiliriz yani çimlenirler ben sonbahar ekim kasım ayları diye duymuştum doğrumudur acaba bilgisi olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

cuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 11:55   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2012
Bizim de bahçemizde bir kayısı ağacımız var ve gerçekten çook tatlı ve bol kayısı veriyor. Kayısı ağaçlarının ömrü pek uzun değilmiş galiba, ben öyle duydum. Lakin bizim kayısı bi 20 senelik var ve artık ölmesinden korkuyoruz. Çekirdeğini çimlendirmeyi düşünüyorduk ama aşılama daha mı iyi oluyor? Peki bunu nasıl yapıcaz ve hangi aylarda olması gerekir? Lütfen lütfen lütfen yardım edin. Ağacımız ölsün gitsin istemiyoruz...

hiaxi. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 11:49   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2012
Neden kimse yardımcı olmuyor?

hiaxi. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2012, 12:32   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Sayın hiaxi ;

Kayısı ağacınız ölecek diye birşey yok. 40-50 yaşında kayısı ağaçları biliyorum. Ama bu anlamda korkularınız varsa çekirdekden yetiştirip mevcut ağacın bir yıllık ve sağlıklı dallarından aşılama yapıp türünüzü muhafaza edebilirsiniz.

Çekirdekleri en olgun kayısılardan alın. Çekirdeklerden çıkan fidanlara çöğür deniliyor. Bu çöğürleri 2-3 yaşına geldiğinde aşılamanız ya da aşılatmanız gerekecek, zira bu çekirdekler aldığınız ağacın kayısıları gibi olmayabilir. Muhtemelen yabani zerdali denilen türdür. Özellikle yaşlı ağacınız aşılı bir türse. Aşılama da yine ağaçlar uyanmadan yapıldığını biliyorum. Şubat - mart aylarında..

Yaşlı ağacınıza gelince öleceğini düşünmeyin, bakımını, sulamasını, budamasını yapın yeter.

Aşılama konusunda araştırmalara devam edin.

Kolay gele..

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 11:47   #19
Ağaç Dostu

MazI's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
agacın omrunu uzatmak istiyorsanız dogru yontemlerle her sene budamasını yapmanız gerekiyor...birde korkmanıza gerek yok istemediginiz kadar kayısı agacını cogalta bilirsiniz...ister o agacın kayısı cekirdegini ister baska kayısı cekirdegini ekerek cimlendirin.Fidanlar 2 yasına geldiginde agacınızdan ozellikle yeni surgunlerden kalemler alarak ilkbahar başında(fidanlar uyanmadan)aşı yapın...bu sekilde istemediginiz kadar o meyvenin aynısından verebilecek agaclarınız olacaktır...

MazI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 16:19   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2013
kayısı çekirdeği zaten tatlı olup badem gibidir ve yenir.kaysının anaç kısmını oluşturan acı cinsi denen ve kaysısına benzeyen acı çekirdeklisi vardır bu normalde açı olduğu için yenmez yenmesi için kaynar suda 5 dakika haşlanması ve kabuğunun kavlaması gerekir o zaman rahatlıkla yenir b.12 vitamini fosfor yönünden zengin ve besleyicidir.Bu acı çekirdek kaysının yetiştirilmesinde ilk tohumdur doğrudan kaysı çekirdeğini toprağa dikersen kaysı olmaz yine acı çıkar.yetiştirilmiş kaysıdan dal alarak aşılamalısınız.

toytepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 21:46   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Bodur anaç üzerine aşılanmış açık kök kayısı fidanı dikmek en ekonomik olanıdır.
İkinci yıl meyve alır üçüncü yıl verime geçebilir.Diğer klasik aşılı fidanlar çekirdekten yetişen fidanlardan ise beş yıldan önce meyve alamazsınız.Meyve iriliği kalitesi bodur fidanlarda daha iyidir.

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 16:42   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hiaxi. Mesajı Göster
Bizim de bahçemizde bir kayısı ağacımız var ve gerçekten çook tatlı ve bol kayısı veriyor. Kayısı ağaçlarının ömrü pek uzun değilmiş galiba, ben öyle duydum. Lakin bizim kayısı bi 20 senelik var ve artık ölmesinden korkuyoruz. Çekirdeğini çimlendirmeyi düşünüyorduk ama aşılama daha mı iyi oluyor? Peki bunu nasıl yapıcaz ve hangi aylarda olması gerekir? Lütfen lütfen lütfen yardım edin. Ağacımız ölsün gitsin istemiyoruz...
arkadaşım bizim bağımızada 50 yıllık kayısılar var budamalarını sulamasını iyi yaparsan çok daha uzun yaşar çekrdekten çıkan fidan aşılanırsa harika bir ağaç olur korkmayın bilen biri tarafından budaması yapılırsa ağacınız ölmez selamlar

aksoy38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 06:21   #23
jts
Yeni Üye

jts's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2013
çöğür

herkese merhaba,

çok iyi platform.üye olmadan da burayı takip ediyordum. geçen kasım siteyi okuyup ben de yediğim meyve çekirdeklerini saksıya gömdüm. 3cm yeşil gövdeli, uca doğru sivri, toprağa sıkı tutunmuş bi çöğür elde edince hemen üye oldum. yaprak verince fotoğraf koyup ne olduğu hakkında bilgi alabilirsem çocuk gibi sevincem.fena meraktayım.

jts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 12:31   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2013
kaysı çekirdeginden fidan olur ama klasik fidan olur yarıbodur yapacaksanınız mc29 ve ya gf anaç almanız gerek

ceranfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 01:41   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MTuncel Mesajı Göster

şimdi asıl sizlerden (ileride fazlaca isteyeceğim) şimdilik öğrenmek istediğim şu; kayısı çekirdekleriden fidan elde edebilirmiyim ? Bunu nasıl daha verimli ve kolay halledebilirim.
Konu maalesef kaynamış ve bir cevap bulamamış. Murat bey hala devam ediyor musunuz Meyve işine doğrusu merak ettim. Zira ben de Manisa'da 4-5 dönüm yerimde Meyvecilik(muhtemel Kayısı) yapmayı düşünüyorum.

Ya hazır fidan alacağız ve delicesinin toprağa uymasını bekleyeceğiz. Ya da uygun anaçlı çeşit fidanı seçeceğiz, ya da

çevreye iyi uyum sağlamış olan uygun bir kayısı bulup çekirdeklerini dikip bilahare aşı yapacağız?

Var mı bu konuda tecrübesini paylaşmak isteyen?

Şimdiden teşekkürler

sallaso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 21:26   #26
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sallaso Mesajı Göster
Konu maalesef kaynamış ve bir cevap bulamamış. Murat bey hala devam ediyor musunuz Meyve işine doğrusu merak ettim. Zira ben de Manisa'da 4-5 dönüm yerimde Meyvecilik(muhtemel Kayısı) yapmayı düşünüyorum.

Ya hazır fidan alacağız ve delicesinin toprağa uymasını bekleyeceğiz. Ya da uygun anaçlı çeşit fidanı seçeceğiz, ya da

çevreye iyi uyum sağlamış olan uygun bir kayısı bulup çekirdeklerini dikip bilahare aşı yapacağız?

Şimdiden teşekkürler
25 sene önce bahçemde dedemin çekirdekten yetiştirdiği, yöreye uyum sağlayan kayısılardan (ufak meyveli, hafif ekşi tadıyla kurusundan hoşaf yapılan bir çeşit) 40 kök kadar çekirdekten yetiştirip üzerlerine güzel çeşitlerden 10 farklı tür aşılayarak, sağlıklı sonuçlar almıştım. Öyle ki hazır aldığım fidanların ömrü 7-10 yıl sürerken, çekirdekten yetişenler hala devam ediyor. Yine yöreye uyum sağlamış, çekirdekten yetiştirdiğim badem üzerine aşıladığım kayısı çeşitleri de 15 yıldır sağlıklı gelişip meyve verdiler.

Yine de ticari olarak büyük çapta düşünüyorsanız güvenilir, işinin ehli firmalardan yöreniz ve toprağınıza uygun anaç üzerine aşılanmış çeşitleri fidan olarak alabilirsiniz. Zira günümüzde her türlü toprak yapısının uyum sağlayabileceği farklı anaçlar mevcut... Konusunda uzman bir ziraat mühendisine danışarak, onun yönlendirmesiyle hareket etmek en mantıklısı...

sallaso beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 21:40   #27
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sallaso Mesajı Göster

Şimdiden teşekkürler
Benim yaptığım hataları yapmayın.
1-Toprak analizi yaptırın.
2-seçeceğiniz meyvenin bulunduğunuz yöreye uygun olup olmadığını araştırın.
3-Meyvelerin soğuklama ihtiyacını unutmayın.
4-illerin sıcaklık ortalamaları ve bitkilerin soğuklama ihtiyaçları için Meteoroloji Genel Müdürlüğü

sallaso beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 00:02   #28
Yeni Üye

Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Toprak analizi yaptırıyorum, bunda sıkıntı yok. Yöreye uygun anacı da önemsiyorum. Ama kurmayı planladığım meyve bahçesi için diğer taraftan da profesyonel trendlerin Yarı bodur ve bodur üzerine gittiğini de izliyorum. Arada kalıyorum.

Soğuklanmadan ziyade erkenci cins seçersem, don tehlikesi artar mı acaba? Sanki böyle bir durum var gibi.

Bodur'a gidince, daha yere yakın olacağından don daha da tehlikeli olur gibi??

sorular, sorular, sorular....

Bir de sezonunda bayağı bir çevre gezmem gerekecek gibi.

Eski 13-03-2016, 00:13   #29
Yeni Üye

Alıntı:
MYROBOLAN ANAÇLARI

Myrobolan B, Myrobolan GF 31 anaçlarının büyük hacimli taç oluşturmasından dolayı son yıllarda daha zayıf gelişen Myrobolan 29-C anaçları önem kazanmıştır.
Can grubu (P. Cerasifera) eriklerle aynı türe girer ve ağır topraklarda dahil olmak üzere farklı topraklarda kullanılabilen eriklerde en yaygın kullanılan anaçlardır.
Myrobolan 29-C anacı yarı bodur özelliğinde olup Mrobolon çöğür anacının % 70-80’i kadar büyüklüğünde ağaçlar oluşturur.
Kök ur nematoduna dayanıklı, bakteriyel kansere ve meşe kök mantarına hassastır.
Orta derinlikte kök sistemi geliştirir.
Myrobolan 29 C klon anacı üzerinde sıra üzeri 3- 3,5m, sıralar arası 4,5-5m aralık ve mesafe uygulanabilir.

MARİANA ANAÇLARI

Kaliforniya’da P Cerasifera x P. Munsoniana erik türlerinin melezlenmesi ile elde edilmiştir.
Mariana GF 8-1, Mariana 2624 anaçları en önemlileridir. Mariana GF 8-1 anacı yüzlek kök sistemi geliştirir.
Soğuklara dayanıklıdır.Ağır bünyeli topraklarda olmak üzere farklı topraklarda kullanılabilir.
Ptoptohora, meşe kök mantarı hastalıklarına tolerans, kök ur nematoduna dayanıklı, bakteriyel kanser ve Crown Gall hastalıklarına ise hassastır.
Tün erik çeşitleri ile uyuşması iyi olmakla birlikte bazı şeftali, nektarin ve baden çeşitleri uyuşmazlık görülmektedir.

ISHTARA, (Ferciana)

Son yıllarda geliştirilmiş erik, şeftali melezi yarı bodur anaçtır.
Erik türlerinin yanında şeftali, nektarin, kayısı ve bademlerde de kullanılan anaçlardır.
Üzerindeki çeşidi erken meyveye yatırır, meyve iriliği üzerinde olumlu etki eder ve 3-4 günlük erkencilik sağlar.
Meşe kök nematoduna dayanıklı, bakteriyel kansere ise hassastır.

SAİNT JULİEN ANAÇLARI

P. insitia erik türünden elde edilmiştir.
Bu anaçlar içerisinde en önemlileri Saint Julien A ve Saint Julien 655/2 anaçları olup yarı bodur .özelliğine sahiptir.
Ağır bünyeli toprakları sevmez.
Eriklerin yanında şeftali, nektarin ve kayısılarda da anaç olarak kullanılabilir.
Üzerindeki çeşidin verimi üzerine olumlu etki eder.
Aşırı soğuklara dayanıksız olup drenajı iyi olan toprakla önerilir.
Phytoptohora ve bakteriyel kanser hastalıklarına dayanıklıdır.
İngiltere ve İspanya’da kullanımı yaygındır.

JULİOR ANAÇLARI

Saint Julien ve P. domestica erik türlerinin melezlenmesi ile elde edilmiştir.
Erik şeftali ve kayısılarda kullanılan yarı bodur bir anaçtır.
Bunlardan Marianna ve Isthara Ferciana ilgilendiklerim. Marianna toprak yapıma daha uygun gelmekle beraber, acaba Isthara'yı seçsek mi şüphem var ve gördüğüm kadarı ile Isthara hakkında çok detay yok.

Bodur olan Isthara 4x1,5 dikilebiliyor.
Marianna 5x4 olacak gibi

Şurada daha fazla detay bulabilirsiniz

Eski 13-03-2016, 17:43   #30
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Dikeceğiniz meyvede don riski özellikle kayısı da çok var. Kendi bahçemden örnek vereyim. Şubat sıcak geçince, kayısılar erken uyandı. Çiçekler, meyveye dönmek üzere. Don riski her zamankinden fazla maalesef. Size verdiğim linkte zirai don riski tablosuna bakarsanız, çiçeklenme döneminde kritik sıcaklık -2 iken, meyve oluşum safhasında kritik sıcaklık 0 derece. Bölgenizin meteoroloji şubesinden ilk bahar donlarının geçmişe dönük listesini alıp, ona göre bir tür seçmenizi öneririm. Anaç seçimi tercihinize kalmış. Bodur türlerde bakım gübreleme ve sulama daha bir dikkatli yapılmak zorunda. Bahçemde bodur ve yarı bodur elmalarım var. Bodurlar çok nazlı, yarı bodurlar ise daha toleranslı oluyorlar. Sonradan üzülmektense iyi bir araştırma için zaman harcamak iyidir.

sallaso beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024