agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-08-2013, 14:44   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2013
Wink Mısırların gelişmeme sebebi nedir?

Merhaba arkadaşlar küçük bir bahçem var ve zamanı geldiğinde azda olsa 10-15 kadar mısır dikerim ve hasadını yaparım

Bu yaz dönemi içerisinde yine aynı miktarda mısır diktim fakat bir türlü büyümediler meyvesini veriyor taneleride büyük ama mısırın kendisi büyümüyor bu neden kaynaklanmış olabilir nerede hata yapmış olabilirim acaba yardım edermisiniz.

Birde fotoğrafta görüldüğü gibi bazı yerlerinde hiç tanesi yok.

Eklenen Resimler

Düzenleyen smyth : 14-08-2013 saat 14:46 Neden: eksik cümle.
smyth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2013, 22:18   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
selamlar smyth, tesadüfen konuyu gördüm umarım geç kalmadık. bilgim dahilinde yazayım affınıza sığınarak.

eğer toprağa gübre vs. uygulamalar yapmıyorsanız büyük ihtimalle (her yıl düzenli ekerim sözünüz da toprağın yorulmuş olabileceğine dikkat çekiyor) toprak faydalı kimyasal maddeleri (NPK ve diğer iz element denen mikro ölçekte bulunması gereken elementlerden) sürekli aldığınız-topladığınız bitkilere vermekten boşalmış, bitkin düşmüş. organik maddelerle zenginleştirebilirsiniz. hatta doğal ev yapımı maddeler de var bunun için forumda ayrıntılı yazılar mevcut. aslında o tip uygulamalar orta ve uzun vadede uygulanırsa çok iyi sonuçlar verir.

mesela toprağa organik çürüntülerden karıştırmak vermek benzeri pek çok değişik uygulama var forumda. biraz daha hızlı çözüm yanmış hayvan gübresi. hızlı çözüm ise toprağa karıştırılan kimyevi gübreler. toprağın eksiğini hızlıca takviye ediyorlar.

daha da hızlı-ultra hızlı çözüm de sıvı NPK veya daha ayrıntılı bir sıvı gübre ile spreyleme ile yapraktan bitkiyi takviye etme. bunlar bildiğim kadarıyla çözümler, ve anlayabildiğim kadarıyla sorun bunlar olmalı gibi geliyor. zaten tanelerin boş olması da topraktan beslenememesiyle ilgili gibi geldi. fakat bu çok sayıdaki seçeneğin uzun olanları toprağa en faydalı, insana en yararlı. hızlı olanları ise gelip geçici ve ticari çözümler. anlık kurtuluş gibi. (hobici olduğunuza göre yanlış tercihe yöneltmek istemem o yüzden bu açıklamayı da ekledim. yani bunlar seçeneklerin tümü. siz gözden geçirip en iyisini zaten bulacaksınız iyi günler dilerim. umarım faydalı olur.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024