agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)
Beğeni Düzeni21Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-10-2010, 10:48   #31
Ağaçsever
 
bragfor's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-05-2008
Şehir: Manisa
Mesajlar: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zehra_18 Mesajı Göster
karanfil nasıl ekilir tohumları direk toprağamı atıcam
24 saat ağzı açık bir kapta suda bekletin. daha sonra ekin. unutmayın çimlendirme de tohum kalınlığının en fazla 3 katı kadar kalınlıkta tohumların üzerini örtün aksi kalde çimlenme yüzdesi düşer. başarılar

bragfor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 16:14   #32
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 26-09-2011
Şehir: kocaeli
Mesajlar: 1
arkadaşlar merhaba bende yeni üyeyim ve ıhlamur yetiştirmek istiyorum ıhlamur tohumu nasıl ekilir bileniniz varsa lütfen yazsın

Acemi Seracı 41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2011, 13:56   #33
Ağaç Dostu
 
Enver's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-02-2011
Şehir: düzce
Mesajlar: 241
Herkese Selamlar
Arkadaşlar elimde Acer Palmatum (Japon Akçaağıacı ) tohumları var. Bu sene ağaçların üzerinden topladığım tohumlar. Bu tohumları nasıl kullanmalıyım. Yani şimdi mi ekmeliyim yoksa ilkbahardamı.
Ayrıca Manolya ağacından aldığım turuncu renkli fasülyeye benzeyen tohumlar var. Bunları nasıl ve ne şekilde dikmeliyim.

Enver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2011, 20:41   #34
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 01-10-2011
Şehir: Almanya
Mesajlar: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bragfor Mesajı Göster
24 saat ağzı açık bir kapta suda bekletin. daha sonra ekin. unutmayın çimlendirme de tohum kalınlığının en fazla 3 katı kadar kalınlıkta tohumların üzerini örtün aksi kalde çimlenme yüzdesi düşer. başarılar
Bende aksine, Karanfil tohumlarinin cimlenmesine aydinlik gerektigini okumustum, yani üzerini acik birakilmasi gerekiyormus. Vallahi sasirdim simdi...

Toprakhasreti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 22:51   #35
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 17-11-2010
Şehir: istanbul
Mesajlar: 27
Dumanla Çimlendirme

Her bitkinin tohumu toprağa eker ekmez çimlenmez. Bazı ön uygulamalardan geçmeden bu tohumlar çimlenmeden toprak içinde yıllarca bekleyebilirler. Çimlenme ancak kendi yerel iklimlerinde oluşan doğal olaylar meydana geldikten sonra gerçekleşecektir. Evde kendi imkanlarınızla bir benzerini yaratacağınız bu doğal olaylara ön uygulama diyoruz. Uygulamalardan sonra ki ekimlerde yetiştirici sabırlı olmalı çünkü sabırsız davranıp, ekim saksılarına tohumların çıkmadığını düşünerek yeni tohum ekenler genelde sezon sonunda 2 farklı bitkinin filizleri ile dolu saksılar elde etmekteler. Aşağıda özellikle Avustralya, Güney Afrika ve Akdeniz bölgesi kökenli bitkilerin çimlendirilmelerinde kullanılan ve geleneksel yöntemlerin dışında size yeni fikirlerde verecek olan değişik uygulama örneklerinin sadece nasıl yapıldığını değil neden yapıldığının da sebeplerini bulacaksınız. Umarız çimlendirme ve fideleme sürecinde Zengarden Ev ve Bahçenin derlediği bu bilgiler, siz bitki severlere faydalı olur.

Ön uygulama ne demek?

Bazı tohumlar doğaları gereği çimlenmelerini engelleyen kimyasal maddeleri içlerinde barındırırlar. Bu kimyasallar onların vaktinden önce çimlenmelerini engellemek içindir. Ne zaman bu kimyasallar etkinliğini yitirirse o zaman tohum çimlenir.

Örneğin yazın toprağa düşen bir tohum sıcak havada sulasanız dahi çimlenmeyebilir. Bunun nedeni, tohum takip eden ayların kış ayları olduğunu bildiğinden, filizlenirse donarak öleceğini de bilir. İşte bu kimyasallar onu yaz sıcağında çimlenmekten alı koyar. Oysa kışın soğukta bu kimyasallar, yağmur ve karlarla etkisini yitirirler. Bahar geldiğinde toprak ısınır ısınmaz tohum çimlenecektir. İşte bu tohumlara – Soğuk Katlama – ya da soğuk uygulama tabir edilen işlemleri uyguluyoruz.

Avustralya bitkilerinden bazıları ise , kışın gelmesini değil aksine bahar sonunda sıcaklar başladığında oluşan orman ve çalı yangınlarını beklerler. Yangın ertesinde hektarlarca alan boşalmış, kupkuru kalmıştır. İşte o zaman o bomboş arazide toprak altında bekleyen hatta yıllarca beklemiş olan tohumlar, hemen yangının ertesinde boş alanı doldurmak için çimlenip, gelişmeye başlarlar.

İşte bu tohumlar dumanla, yangın ertesi çimlenen tohumlardır. Kıyı Ege ve Akdeniz havzasında da pek çok tür yangın sonrası çimlenen bitkilerden oluşur. Zira Avustralya ve Akdeniz havzası birbirlerinden uzak olsalar da aynı iklim kuşağı içindedirler.

Yangın sonrası çimlenen bitkileri çimlendirme teknikleri:

Dumanla çimlendirme :

Güney Afrika, Avustralya ve Akdeniz havzası doğal makilik ve çiçekli bitkilerini çimlendirmek için kullanılan en etkin yöntemdir. Öyle ki, dumanla çimlendirilen tohumların çimlenme yüzdesi, normal ekimlerde yüzde 5 iken, bu yöntemle yüzde 94 e varmaktadır.

Duman, bu bölgelerde yaz aylarında görülen kuru ve taze makiliklerin yanması ile oluşan özel bir dumandır. Bu duman içinde bulunan kimyasal, tohumlara doğal ortamda bir yangın olup geçtiğini ve artık çimlenmeleri gerektiğini haber verir. Toprak altında, yağmurda yağsa, baharda gelse yıllarca hiç çimlenmeden bekleyen tohumlar, duman uygulamasından sonra derhal çimlenirler.

Dünya’da bu yöntem daha çok yeni keşfedilmiş olup, duman ile uygulama neredeyse zor ve düzensiz çimlenen tüm tohumlar üzerinde etkilidir. Pahalı kimyasallardan ve hormonlardan çok daha etkili bir yöntemdir. Dumanda bulunan bu kimyasalı bahçede aşağıda anlatılan yöntemleri uygulayarak elde edebilirsiniz. Ve bu kimyasalı güvenle yetiştirdiğiniz tüm tohumlar üzerinde kullanabilirsiniz. Zira araştırmalar göstermiştir ki, dumanlı su ile çimlenen tohumlar, normal çimlenen tohumlara göre daha güçlü ve sağlıklı fideler vermektedirler.

Uygulama için malzemeler:

1- Taze yaprak ve ince bitki dalları. Özellikle makiliklerden alınan taze yaprak ve dallar içinde duman için gereken kimyasallardan bolca barındırır.

2- Kuru yaprak ve ince kuru dallar.

3- Bu dal ve yaprakları içinde bir arada yakabileceğiniz mangal, bidon, büyük toprak saksı benzeri ateşten etkilenmeyecek büyükçe bir kap. Tencere ve benzeri yeterince büyük olmayabilir. Boş peynir tenekeleri ise kullanılabilecek büyüklüktedir.

4- Ateşi yakacağınız kabın üstünü kapatacak büyüklükte bir kapak.

İçinde taze makilik ve funda yaprakları, taze çalı dalları ve yine aynı şekilde kuru yaprak ve dalların karışımını aynı anda yakabileceğiniz toprak ya da metal bir kap bulun. Karışımı alta kurular gelecek şekilde aynı mangal yakar gibi tutuşturun. Gaz ya da gazete gibi yardımcı malzemeler kullanmayın. Sadece taze ve kuru organik maddeler olsun. Tutuşturduktan sonra ihtiyacınız olan şey, kaptan çıkan isli dumandan başka bir şey değil.

Dumanı elde etmek için :

1 – Kabın alt kısmına kuru yaprak ve çalıları yerleştirin. Otları tutuşturmadan önce tuğlalardan bir yükselti yapın ve üzerine içi su dulu metal, ağzı olabildiğince geniş bir kap koyun. Kuru yaprakları tutuşturun iyice yanmaya başladıklarında üzerlerini yaş dallar ve yapraklarla örtün. Bırakın için için yansınlar. Göreceksiniz kısa süre sonra koyu renkli kokulu bir duman çıkmaya başlayacak. Duman iyice yoğunlaşmaya başladığında, bu işlemleri yaptığınız büyük kabın üzerini kapakla kapatın ve hafifçe aralayın. Bu süreçte duman suya iyice işleyecektir. Duman tamamen kesilene dek arada bir suyun seviyesini de kontrol ederek devam edin. Unutmayın amacınız suyu kaynatmak değil aksine düşük ısıda bol bol duman üretmektir. Süreç sonunda suyun içine kül benzeri parçalar düşmüş olabilir. Onları süzün ve artık duman kimyasalları içine işlemiş suyunuz hazırdır.
Bu suyun içinde tohumlarınızı 6-12 saat bekletebilir ve öyle ekebilirsiniz. Bu su ile ekim toprağınızı, ekim öncesi ve sonrasında sulayabilirsiniz. Bu sayede kimyasallar toprağa daha iyi karışacak ve çimlenme gerçekleşecektir. Aynı şekilde bu su ile doldurduğunuz sprey yardımıyla ekim saksılarının toprak yüzeyini ıslatabilirsiniz.

2- İkinci yöntem : İçinden hava ve dumanın geçebileceği metal bir süzgeç edinin. Ya da boş metal 2-5 kiloluk bir peynir tenekesinin alt ve yan kısımlarını bir çivi yardımıyla delerek kendi süzgecinizi yapın. Bu süzgecin içine ıslatıp şişmesini sağladığınız 1-2 litre kadar vermikülit yerleştirin. Aynen ilk örnekte olduğu gibi kuru otların üzerine kuracağınız tuğladan yükseltinin üzerine bu kabı, içinde vermikülitlerle birlikte yerleştirin. Birinci örnekteki uygulamanın aynısını yapın. Bu kez amaç vermikülitin içinden geçecek olan dumanı çekmesini sağlamaktır. Dumanı iyice çeken vermiküliti buzdolabı poşetleri içinde uzun zaman hava almadan saklayabilirsiniz.

Bu vermiküliti, suda bekletilecek tohumların suyuna katabilir, duman içindeki kimyasalların vermikülitten tohumlara geçmesini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde ekim saksılarının yüzeyine sereceğiniz 2-3 mm kalınlığında duman tatbik edilmiş vermikülit, her sulamada kimyasalları toprağa taşıyacak, çimlenme gerçekleşecektir.

Zengarden Ev ve Bahçe’den aldığınız ve çimlenme oranını dumanla artıracağınız tohumlarda yukarıdaki uygulamaları yapınız. Dumanla çimlenen tohumları 6-12 saat arası dumanlı suda beklettikten sonra ekimini yapınız. Bu uygulama çimlenme oranlarınızı gözle görülür şekilde artıracaktır.

Ateşle çimlendirme:

Bu yöntem oldukça tecrübe isteyen ve hayli zor bir yöntemdir. Zira ısının ne kadarının tohuma ulaştığının kontrolünü yapmak çok zordur. Bunun için taze ve kuru yaprak, çalı ve ince taze dallardan bir öbek oluşturulur. Tohumlar toprak bir saksı içinde 1 cm derine gömülür. Kuru ve taze bitki parçalarından oluşan öbek saksı üzerine konur ve ateşe verilir. Ateş 2-3 dakika canlı tutulur ve sönmesi sağlanır. Söndürmek için su yerine saksı üzerini örtmek daha doğrudur. Ateş sönünce ardından sulama yapılır ve diğer bitkiler gibi çimlenme beklenir. Ancak bu yöntem en son uygulanacak zor ve tecrübe isteyen bir yöntemdir. Bunun yerine dumanla çimlendirme tercih edilir.

link:Dumanla çimlenen bitkiler - ZENGARDEN Ev ve Bahce

Ercan bey beğendi.
odyseey1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 00:45   #36
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 01-12-2013
Şehir: KARS
Mesajlar: 2
sarıçam tohumunu hangi mevsimde ekmeliyiz. teşekkürler

akın80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 22:11   #37
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 06-12-2013
Şehir: ankara
Mesajlar: 2
trabzon hurmasının çekirdeğini nasıl dikebilirim

uğur1867 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 01:01   #38
Yeni Üye
 
albayrakozge's Avatar
 
Giriş Tarihi: 11-01-2011
Şehir: Ankara
Mesajlar: 3
Merhaba,

Elimde Legumunaceae(Baklagiller) familyasına ait tohumlar var. Genel olarak bu tohumlar sert kabuklu olduğu için ne gibi bir ön işlemden geçirmeliyim.
Örneğin: Sophora japonica gibi..


Düzenleyen albayrakozge : 17-04-2014 saat 01:02 Neden: kelime hatası
albayrakozge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2014, 14:55   #39
Ağaçsever
 
Ramazan Çayıroğlu's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-11-2014
Şehir: Samsun
Mesajlar: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uğur1867 Mesajı Göster
trabzon hurmasının çekirdeğini nasıl dikebilirim
Bahsettiğiniz bitkinin tohumları zaten çok arsızdır (yani kolaylıkla çimlenir) ama yine de bu tohumları hayvan gübreli bir toprağa 0.5 - 1 cm arası derinliğe dikerseniz ve hafif nemli bir ortam sağlarsanız bu bitkinin tohumlarının çimlenmemesi için hiçbir neden yoktur. Not: Bizatihi bu bitkinin birçok tohumunu bu şekilde çimlendirdim.

Ramazan Çayıroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2015, 09:57   #40
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 11-09-2015
Şehir: istanbul
Mesajlar: 1
Bilgiler için teşekkürler

orhangokcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024