agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni70Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2007, 10:32   #31
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
Merhaba Arkadaşlar Bizim Oralardaki çamlarin Kozalaklari şuan Yeşil Onlarin Içindeki Fistiklar Daha Olamamiş Yani Beyaz Gibi Onlari Eksem çikarmi Yoksa Bekleyim Kurulardanmi Ekeyim

ahmet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2007, 21:25   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2007
taze kozalaktan çıkan tohumlar iş görmez. izmir tarafında ilkbahara doğru kozalaklar dökükür. Bu olgun kozalaklardan alınan tohumları kulandım ben. şu sıralar yeşil kozalaklar var ağaçlarda onlarda ilkbahara doğru olgunlaşacak ancak ondan sonra kullanılabilir.
ihtiyaç varsa olgun tohum var elimde özele mesaj atarsanız postalıyayım. Bu mevsim ekim için uygunmu bilmem ancak gölgede çimlendirip büyütmek gerekiyor. Doğrudan güneş ışığı fideye zarar veriyor.

discover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2007, 17:29   #33
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
arkadaşlar bu fıstık çamlarını çimlendirmede sorun yaşamıyorum fakat fazla büyümüyorlar formulu nedir bunu şua saksıda ve boyu ilk çıktığu gibi

ahmet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2007, 14:33   #34
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
benim ilk fidem çıktı. anladığım kadarıyla suyu sevmiyorlar ve gölge seviyorlar....

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2007, 18:09   #35
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 2
Çam ağacı ne kadar sürede tohumundan patlar ?

İnşallah konuyu doğru yere açmışımdır yöneticim arkadaşlar ben geçen gün parktaki fıstık çamının altından 20 tane kadar düşen fıstıkları topladım ve sizlerden edindiğim bilgiler doğrultusunda saksılarıma toprağın altında yatay olarak 0,5-1 cm olacak şekilde yerleştirip ilk sulamasını yaptım.. dünde aynı şekilde su verdim ve bugün hiç vermedim..eğer fidanlarım patlarsa, saksılarda biraz gelişinceye kadar bir süre bekletip bahçeme dikmeyi planlıyorum.. sizlerden öğrenmek istediğim; fidanların yeşermesi için ne kadar beklemeliyim ve kaç günde bir ne kadar su vermeliyim..??? ve ne gibi ortamda muhafaza etmeliyim..??? çam fıstıklarını dikerken zımpara **** herhangi bişekilde çatlatma yapmadım.. ve bazıları kendisinden çatlaktı parkta ağaçtan yere düştükleri için.. ortalama 2 saksıya 10 ar tane diktim (bazılarının patlamama ihtimalini düşünerek..) fazladan çıkarsa ilerde farklı saksılara ayırmayı planlıyorum.. paylaştığınız bilgiler ve vereceğiniz emekler için şimdiden çok teşekkür ederim.. (unutmadan; tohumları dikmeden 12 saat kadar suda beklettim inşallah yararlı olur.. )

discovery35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2007, 18:23   #36
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

Fazladan topladığım tohumlarıda arkadaşımdan gelecek olan saksılara dikicem ilk denememe rağmen baya yüklü miktarda yapıyorum bi tutarsa köşeyi döndüm sayılır şaka biyana çok meraklanıyorum.. İnşallah emeklerim boşa gitmez Buarada sizlere resimlerini yolluyorum

Eklenen Resimler

Eski 06-09-2007, 19:20   #37
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Discovery35 aramıza hoşgeldiniz.
Lütfen kendinizi, Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... başlığında tanıtın.

Tohumlarınız 15-20 günde çimleneceklerdir. Sulama konusunda ise toprak kurudukça sulayın, fazla sulamayın tohumları veya kökleri çürütürsünüz. Tohumları suda beklettiğiniz için çatlatmaya gerek yok. Fıstık çamı en kolay köklenen çamdır, forumda okumuştum sanırım. Direk güneş almayan aydınlık bir yere koyun. Bahçeye şaşırtmak içinse 1 yıl kadar beklemeniz gerekiyor. Tabi ki ayrı saksılara ayırdıktan sonra.
Gelişmeleri paylaşın bizimle, kolay gelsin.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2007, 21:51   #38
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

kardeşim verdiğin bilgilere göre şimdiki yerleri ve sulama şeklim oldukça iyi o zaman yardımın için çok teşekkürler başka arkadaşların da bu konuda bilgileri varsa seve seve okurum.. herkese hoş paylaşımlar..

Düzenleyen discovery35 : 07-09-2007 saat 21:12
Eski 06-09-2007, 22:44   #39
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
İğne yapraklıları şaşırtırken köklerini topraklı şekilde muhafaza edin, meyve fidanı gibi çıplak kökle aktarırsanız ayvayı yer.
Bu konuda en güzel yöntem pizzacılarda derinliği normal pet bardaklardan derin olan pet bardaklar. Eğer sığ olursa kazık kökler içinde dolanıp kıvırcık bir hal alır.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2007, 23:23   #40
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Discovery35, rica ederim.
Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında başlığına da bir uğrayın isterseniz.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 11:15   #41
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Ben her gün fısfısla 3-4 kere su püskürttüm üstüne kestiğim pet şişeyi kapattım sera ortamı olsun diye. Ara sıra havalandırdım 3 haftada çimlendi.

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 11:26   #42
Ağaç Dostu

mcege's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Çimlenme dönemi bitip ayrı yerlere aldığınız zaman fidanları birbirine mümkün olduğu kadar yakın tutmaya çalışın. Birbirlerine ne kadar yakın olurlarsa büyümek için o kadar çabuk boylanırlarmış. Sulama konusunda "penelophe" haklı, çam ağacı suyu meyva ağaçları kadar sevmez. Şöyle düşünelim, bu ağaçlar doğal ortamlarında nasıl bir sulama ve bakım görüyorlarsa o kadar su ve bakım yeterli olacaktır.
Kolay gelsin.

mcege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 21:05   #43
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

öncelikle bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler "caploonba" arkadaşımızın dediği gibi sera ortamı hazırlarsam daha erken çimlenir diye düşünüyorum bende. Ayrıca "kürşad" kardeşin de söylediği gibi, herbir tohum için ayrı ayrı büyük pet bardakları kullanırsam hem ayırma derdiyle uğraşmam hemde daha ekonomik olur çok mantiklı fikirler.. sağolun

Eski 12-09-2007, 19:40   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Acil Yardim dünyamıza kazandırmak istediğim Fıstık Çamları ile ilgili!!!

Merhaba aranıza yeni katıldım kendimi tanıttım ve bu açtığım ilk konu umarım doğru yere açmışımdır iğne yapraklılar konusunda. Buarada bahçemde evimin çevresinde çok güzel fıstık çamları var ve amacım evimin yanına da ekmek ama bahçemin iç kısmına ki insanlıktan nasibini alamamış zavallı cahil insanlar bilinçsizce kesmesinler diye. Amacım fıstık çamı tohumlarından çam agacı elde etmek ama bir türlü başaramadım lütfen yardım. Fıstık çamı kozalağını ancak baltayla acabildim 1. ağaçtan siyah renkte tek tarafı pütürlü tohum 2. agactan ise beyaz yapıs yapıs tohumlar cıktı hepsini ektim ama hiç biri cıkmadı bile. NEden? Ne yapmam gerek kozalagı kırmaktansa çamın üzerinde açılmıs kozalakmı toplamalı ? Ama onlar da tohumsuz. NE yapmalıyım yardım lütfen arkadaslar.

goss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 20:20   #45
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Forumda çam fıstığı ile ilgili başlıklar var. Ben bir arayın derim. Sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Eski 12-09-2007, 21:25   #46
Ağaçsever

aradım sayfalarca yazılmıs cizilmiş ama çok uzun baktım bulamadım ondan konu açma gereğini duydum anlaşıldı deneme yanılma yöntemleriyle yetiştirirmeye çalışıcaz önümüzdeki yaza kadar fıstık çamı nasıl kozalaktan yetiştirir sorununu cevaplayacak yok heralde?

Eski 12-09-2007, 21:34   #47
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Aşağıdaki başlığa bakabilirsin. 10 no'lu mesajda anlatılmış.

Fıstık Çamı (Pinus pinea)

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 21:34   #48
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Ben 2 gün suda bekletip ektiğim tohumların üstüne yarısına pet şişesini kapattım. Sera ortamı olsun diye. Ara sıra havalandırdım. 3 haftada çimlemdi.

Eski 12-09-2007, 22:30   #49
Ağaçsever

Fıstık Çamı Tohumu nasıl ekilir?

Uzun bir süredir biçok kez denememe rağmen bir türlü ektiğim fıstıklardan çam çıkmadı, genelde kozalağı baltalayıp içindeki fıstıkları diktim, bana forumu aramam gerektiğini söylemeyin çünkü çok aradım ama sorumun cevabını alamadım tohumu zımparalayarak eken cimleyen cam elde eden arkadaslar var ama nasıl olucak kozalagı parcalamak gerekiyo mu yoksa bekliycekmiyiz acılmasını acılınca da fıstık kalmıyo işin kötüsü. Buarada fıstıklar siyah tek tarafı gri renk ve pütürlü mü olmamı topraga ekmek için fıstıkları Eylül ayı bulundugumuz zaman iyi mi erken mi nasıl çam elde ederim yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 12-09-2007, 22:38   #50
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili aykun82 , mesajına cevap yazmıştık. Yöneticlerimiz aşağıdaki başlığa taşımışlar. Lütfen oradan takip et.

Linki tıklarsan görebilirsin.

Fıstık çamı çimlendirme

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2007, 00:17   #51
Ağaçsever

ok saol zenfree.

Eski 13-09-2007, 00:20   #52
Ağaçsever

buarada bu mevsimde bizim burada yeşil kozalaklı çam da var kahverengi kozalaklı lar da var , sanırım kahverengi kozalaklılar işe yarayacak,açılmamış ama içi siyah fıstıklı kozalak kopradım buarada kozalağı parçalayıp fıstıkları çıkarsammı? daha önce çıkardım ama suda bekletmeden direkt ektim hiçbiri çıkmadı kozalağı açmadan ektim yine çıkmadı, ne denediysem olmadı malesef.

Eski 13-09-2007, 00:54   #53
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

arkadaşlar bende 10 tane daha tohum diktim geçenlerde.. 1 hafta bile olmadı. inşallah filizlenirler de sizlerle paylaşırım 2-3 gün sadece fısfıs ile suluyorum çok su vermeyim diye. ortalama 3-4 günde birde normal olarak suyunu vericem bakalım kararı tutturabilcemmi

Eski 13-09-2007, 10:00   #54
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykun82 Mesajı Göster
buarada bu mevsimde bizim burada yeşil kozalaklı çam da var kahverengi kozalaklı lar da var , sanırım kahverengi kozalaklılar işe yarayacak,açılmamış ama içi siyah fıstıklı kozalak kopradım buarada kozalağı parçalayıp fıstıkları çıkarsammı? daha önce çıkardım ama suda bekletmeden direkt ektim hiçbiri çıkmadı kozalağı açmadan ektim yine çıkmadı, ne denediysem olmadı malesef.
Bence kozalakları parçalama güneşe koy kendi kendine açılır o bir kaç güne.

Eski 13-09-2007, 10:09   #55
Ağaçsever

yalnız fotograflardan gördüğüm bu fıztıklar açılmış olan kozalaklardan, tamamen kapalı kozalagı parcalayınca ufacık siyah tohumlar cıkıyo onlar olmaz mı?

Eski 13-09-2007, 11:43   #56
Ağaçsever

içi boş, içi 2 tane top gibi çekirdekli, bir de sadece çekirdek çıktı resimdeki 2 kozalağı nazikçe parçalayınca lütfen yardım arkadaşlar bu sırayla gördüğünüz kozalaktan çıkan 4 farklı şeyden hangisini 1 gün suda bekletip ekersem çimlenir?

Eski 13-09-2007, 20:30   #57
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Sağdaki ikisi kabuk. Soldan 2.sinin altındaki kabuk ama üstündeki fıstık fakat olgunlaşmamış. Yani ekseniz çıkmaz.

Eski 13-09-2007, 21:06   #58
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caploonba Mesajı Göster
Sağdaki ikisi kabuk. Soldan 2.sinin altındaki kabuk ama üstündeki fıstık fakat olgunlaşmamış. Yani ekseniz çıkmaz.
peki fıstığı kabuğu ile ekmem gerekmiyormu ama suya atar atmaz fıstık la kabuk ayrıldı. Peki daha olgununu nasıl bulucam? Biri bana olgun çam tohumu yollayabilirmi?

Eski 13-09-2007, 21:09   #59
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Sadece fıstığı ekilir. Parklarda filan böyle olgun genç kozalak görürsen onları topla. Mutlaka içinde 20-30 tane fıstık olur.

Eski 13-09-2007, 21:45   #60
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caploonba Mesajı Göster
Sadece fıstığı ekilir. Parklarda filan böyle olgun genç kozalak görürsen onları topla. Mutlaka içinde 20-30 tane fıstık olur.

anlamıyorum genc mi yoksa olgun mu? 2 tip var bir resimlerdeki gibi şemsiye gibi sıcaktan açılmış bir de tamamen kapalı ince üçgen şeklinde heralde genç olan onlar ve çok dağlamlar baltayla bile zor kırılıyo. Buarada toplamam gereken kozalağın resmini koyarsanız sevinirim çünkü belki 10 tane farklı yetişkinlikte kozalak ziyan ettim tek bir çam çıkmadı **** burada bir çam tohumu yollayacak arkadas yok mu?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024