agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2007, 17:20   #1
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
Laz Hurması, kara hurma (diospyros lotus) Yetiştirme

İzmit Suadiye köyü civarında , yabani Trabzon hurması olduğunu sandığım bir ağaçtan (meyvelerin tadı ve görünümü T. hurmasına benziyor ama boyutları kirazdan birazcık daha iri) toplayıp yediğim meyvaların çekirdeklerini sakladım. Çimlenme bölümünde T.hurmasıyla ilgili bir bilgi göremedim(eğer sehven atlamadıysam tabii ki).Herhangi bir işlemden geçirmem gerekiyor mu? Çekirdekleri kırıp içinden çıkanı eksem yeterli olur mu?

KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 17:44   #2
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Bu diaspyros lotus olmalı. İstanbul'da pazar günleri Kasımpaşa İnebolu pazarında satılıyor ,şimdilerde tazesi kışın kurusu bulunuyor. Ben de bu sene aldım daha ekmedim.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 18:49   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-01-2007
Tohum Katlamasinda Ben De Bilgi Ariyom Bir Iki Püf Nokta

Polen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2007, 19:05   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi POLEN Mesajı Göster
Tohum Katlamasinda Ben De Bilgi Ariyom Bir Iki Püf Nokta
İlgili bölüme bakmalısınız...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2007, 13:38   #5
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Küçük meyveli Trabzon Hurması (diospyros lotus) ile ilgili http://permaculture.info sitesinde yazdığına göre , tohumlar için soğuk katlama gerekiyor. Genellikle 15 derecede 1-6 ay arasında filizleniyor. Fideler yeterli büyüklüğe ulaşınca , erken yaz döneminde kalıcı yerlerine ekilmeli. Dışardaki ilk kışlarında soğuk rüzgarlardan korumak gerekiyormuş.

Eski 29-01-2007, 17:59   #6
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Bir fotografını koyayım. Derken 3 oldu.

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2007, 18:00   #7
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Bir de diaspyros kaki.

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2007, 23:55   #8
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Tabii bu resimler diospyros lotus'un çok olmuş hali. Henüz tam olgunlaşmamışken rengi d. kaki ile aynı. Her iki halinde de dalından koparıp yemiştim. D. lotus üzerine d. kaki aşılanıyormuş.

Eski 30-01-2007, 00:29   #9
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
****** arkadaşlar yukarııda görmüş olduğum meyveli ağaç karadeniz bölgesinde bolca bulunan latincesi sevgili kumru nun da dediğigibi diospyros lotus türkcede laz hurması kara hurma küçük meyveli trabzon hurması diyede geçer meyveleri tam olgunlaşmamış hali biraz buruk iyice olgunlaşıp kuruyunca gğzel bir tadı vardır
yalnız yendiğinde insanda keskin kötü kokulu gaz çıkarmasına da neden olur çimlenmeye gelince karadeniz bölgesinde kuşların yere düşürdükleri ruzgardan vs seneye kendiliğinden filizlenip büyümektedir büyünce biz oralarda onları (diospyros kaki türkcesi trabzon hurması olan bitkiye anac olarak kullanılmaktadır yaprakları yeşil avakado yapraklarını andırmaktadır anavatanı kuzeyanadolu kafkasya iran afganistan çin japonya da doğal olark yetişmektedir yurdumuzun değişik yörelerinde yetişdirilmektedir üretimi tohumlar sonbaharda toplanır toplanmaz metrekare 30 gr hemen ekilir **** katlamaya alınıp ilk baharda ekilir yarı olgun odun çelikler le yazın veya ilkbaharda daldırma ile üretilir hızlı büyür maksimum 10 15 metre boy yapar uzun ve kazık kök sistemi gelişir nemli taze derin balçıklı topraklar üzerinde iyi gelişir tzlu topraklar ve sahil arazide yetişdirmeye uygundur çok asidik ıslak ve fakir dranajlı topraklardan hoşlanmaz pH=6.0-7.5 optimaldir

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2007, 21:56   #10
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

1.5 ay evvel ektiğim laz hurması tohumları çimlendi. Hepsini birlikte ıslak kağıt mendile koymuştum bir kısmı hafif küflenmiş (sanırım etli kısmını tam ayıramamışım) geri kalanlar da sanki soya fasülyesi filizi gibi olmuş. Bugün bir kısmını ayırdım ve ufak saksılara yerleştirdim. Bakalım tutacak mı?

Eski 12-02-2007, 22:31   #11
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay Mesajı Göster
1.5 ay evvel ektiğim laz hurması tohumları çimlendi. Hepsini birlikte ıslak kağıt mendile koymuştum bir kısmı hafif küflenmiş (sanırım etli kısmını tam ayıramamışım) geri kalanlar da sanki soya fasülyesi filizi gibi olmuş. Bugün bir kısmını ayırdım ve ufak saksılara yerleştirdim. Bakalım tutacak mı?
Ben tembellik ettim , normal kağıt mendile koymuştum , öylece kaldı. Acaba şimdi denesem umut var mıdır?

Eski 12-02-2007, 22:38   #12
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Ben bu hurmaların hepsini çok severim.
Hatta hamile hanımlar gibi aşeririm, desem yeridir.
Yediğim her şeyin çekirdeğini de mutlaka toprakta bir yerlere sokuştururum.
Onlar da bir gün minik bir fidan olarak karşıma çıkarlar.
Tekirdağ Barbaros'taki bahçemde, bir saksıda 3-5 fidan olacak.
Gidersem, isteyene getirebilirim.
Gidersem.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 00:03   #13
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Selamlar arkadaşlar benim meak etdiğim laz hurması çekirdekden büyütülünce hurma veriyormu bizim oralarda bunlardan çok vardır. Yalnız herkez üzerine mutlaka aşı yapar birde en çok küçük tanecikli hurmalarda aşı yaparız.sadece çekirdekden büyütüp meyve alan varmı merak ediyorum doğrusu

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 01:24   #14
Ağaçsever

calcium's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2007
diaspyros kaki. olan türü nasıl üretebilirim.
bahçemizde var senelerdir hiçbir bakım yapılmadığı halde çok cömert bir şekilde meyve yapmaya devam ediyor.
çelikleme olurmu acaba ağacı çok yumuşak

calcium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 22:31   #15
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi calcium Mesajı Göster
diaspyros kaki. olan türü nasıl üretebilirim.
bahçemizde var senelerdir hiçbir bakım yapılmadığı halde çok cömert bir şekilde meyve yapmaya devam ediyor.
çelikleme olurmu acaba ağacı çok yumuşak
Tam mevsimi sizin oralarda pazarlarda artık fidanları satılmaya başlamıştır. Hiç çelikleme ile uğraşmayın 2 metre boyunda yetişmişlerden alın.

Eski 11-08-2007, 16:57   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Merhabalar arkadaşlar böyle sitelerde bilgilerimizi birbirimiz ile paylaşmamız beni mutlu ediyor çok güzel birşey benmim adım Murat bende (diospyros lotus) yani trabzon hurması ekmek istiyorum ancak buruk olmayanından ve ekonomik değeri buruk olanından daha yüksek olanından ve turuncu renkte olanından ekmek istiyorum bu cinsin tozlayıcısı veye kendinden tozlanmaya gerek duymayanından olanlarından ekmek istiyorum bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

kakosi_54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2007, 23:55   #17
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Arkadaşlar öncelikler sizleri selamlıyorum.
Bu gün bursadan 2 tane laz hurması fidesi aldım ve bahçeme dikmek istiyorum. Ancak yetişebilmesi için bura (Kütahya) nın iklim şartlarına uygun olup olmadığını bilmiyorum. Acaba diksem yetiştirebilirmiytim. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2014, 14:56   #18
Ağaçsever

mclog's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2014
Uzun zaman olmuş yazılmayalı fakat şöyle bir yoklayayım.
Uzun süredir bu meyveden arıyorum. Marketlerde ve pazarda çekirdeksiz Trabzon hurması bulmak çok kolay fakat Kara hurmayı şimdiye kadar hiç görmedim. İstanbul'da bulmak mümkün müdür? Ya da tohum nereden elde edebilirim?

mclog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2014, 16:54   #19
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Kara hurmanın varlığından bile haberim yoktu az öncesne kadar şu domatese benzeyeni ise hiçç sevmem. Sadece çekirdeği için iki tane aldım geçen gün. Mutlaka birşeylere faydası vardır diyede zorla yedim hurmaları Ekecegim tohumunu.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2014, 23:22   #20
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
Buralarda kendiliğinden yetişir. Ağacı düzgün gövdeli, oldukça hoş görünümlüdür. Biz aşılama falan yapmayız. Her yıl bol miktarda meyvesi olur. Bu aylarda meyveler silkelenir -küçük olduğundan tek tek toplanma şansı yoktur- ve kurutulur. Tadı güzeldir. Ancak gaz çıkarma etkisi vardır. Hatta "hurma, ye de o... ma" diye bir deyim var.

kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024