agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen bebeto016
  • 1 Gönderen omerr
  • 1 Gönderen bebeto016

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-09-2012, 21:46   #1
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Aynı yıl içerisinde şaşırtma ve aşılama yapılır mı?

ustalarımdan bir konu hakkında yardım isteyeceğim uygun görürlerse..

10 dönüme yakın çeşitli meyvelerden oluşan bir bahçemiz var

bahçemizde yabani olarak elma, ayva, vişne, ve badem bahçenin değişik yerlerinde hiçbir bakım vs yapılmadan çıkmış durumda..

şimdi sormak istediğim ustalarımdan: bu yabani çıkan 1-2 yıllık fidanları sonbaharda kışa girmeden yapraklarını dökerken, 5lt veya derin fidan kutularına yerlerini şaşırtıp, daha sonra şubat mart aylarında uygun yapılabilecek cins meyvelerle,mevsimine uygun aşı çeşitleri (kalem,yarma vs aşı) aşı kurallarının tüm şartlarını ve kurallarını uygulayarak aşılasam fidanın toprağa alışma ve aşının tutma olasılıgı nasıl olur.

yani kısacası aşı uygulaması degilde sonbaharda yapılan şaşırtma ve ilkbaharda yapılan aşılama olayının döngüsü aşılı fidanı hızlı bir şekilde zamandan kazanmak amacıyla bu şekilde yapılabilirmi.

yoksa aynı yıl içerisinde hem şaşırtma hemde aşılama uygulanması dogru olmaz mı.

cevaplarsanız sevinirim..

teşekkurler.

mrduran beğendi.
bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2012, 14:02   #2
Ağaçsever

omerr's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Merhaba
benim şahsi fikrim önce 2 yaşındaki fidanları durgun göz aşıla şubat mart ayında şaşırtma yaparsan daha mantıklı olur derim
mart ayında aşılı göz zaten hazır olacaktır .dikim yaptıktan sonra aşının üst kısmından kesersin
ilkbaharda zamanı gelince uyanacaklar

mrduran beğendi.
omerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2012, 14:45   #3
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

ömer abim mevisiminde (haziran-temmuz)yaptıgım göz aşıları mevcut dediginiz aylarda şaşırtmalarını yapmak için bekliyorum yine durgun(eylül) aşıları sizin tavsiyenizle tesbit ettiğim birkaç yeni fidanda deniycem. bunların yanında sizin önerinize karşılık uyguladığım kalem aşılarında göz aşılarına nazaran daha başarılı oldugumu gördüm . diyorum uygulamalarımda önceliği kalem aşılarına vereyim. f

sizin önerinizdede yaparsam, kısmen aynı soru asıl aklıma takılan kısım uygulamış olucam yani aynı yıl içinde (sonbaharda) durgun göz aşısı yapıp, ilkbaharda fidanı göz patlamadan yerinden çıkarıp daimi yerine şaşırtsam köklerinin alışma ve aşının tutma olasılığını düşürme açısından bir sıkıntı olmaz diyebiliriz sanırım.

ömer abim teşekkurler.. başka konu hakkında tecrübe edinen arkadaşlardan yorum bekliyorum..

mrduran beğendi.
Eski 06-09-2012, 08:58   #4
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

abilerim cevap verebilecek ustalarımız varmı..

Eski 06-09-2012, 12:45   #5
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
yani aynı yıl içinde (sonbaharda) durgun göz aşısı yapıp, ilkbaharda fidanı göz patlamadan yerinden çıkarıp daimi yerine şaşırtsam köklerinin alışma ve aşının tutma olasılığını düşürme açısından bir sıkıntı olmaz diyebiliriz sanırım.
Sonbaharda ekseniz daha iyi olur, ilk bahara kadar toprağı biraz daha iyi oturuşur tutma oranını arttırmış olursun.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 14:36   #6
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sonbaharda ekseniz daha iyi olur, ilk bahara kadar toprağı biraz daha iyi oturuşur tutma oranını arttırmış olursun.
teşekkurler abicim..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024