agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen kamelyavadisi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2010, 21:59   #1
Ağaçsever

nimehnu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2010
kamelya çelikleri...

Merhabalar...

Elimde bulunan bu kamelya çeliklerini nasıl dikeceğim konusunda yardımcı olur musunuz? İsmini bilmiyordum, forumdan tek tek araştırdım, kamelya olduğunu gördüm. Eğer yanlışsa kusura bakmayın lütfen. Bitkiler konusunda acemiyim. Suda köklendirmem mi gerekiyor yoksa direkt toprağa mı dikeyim? Bir de çeliklerin üzerinde tomurcuklar var, bu olumsuzluk yaratır mı?

Eklenen Resimler

nimehnu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2010, 22:29   #2
Yeni Üye

natu-doğa-rel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2009
sevgili nimehnu
kamelyanın çelik ile üretimi konusunda pek bilgim yok fakat size çelik alma alınan çeliğin dikim esnasında neler yapmanız konusunda yardımcı olmaya çalışıcağım.
Öncelikle aldığınız çeliğin en alt sürgününden yani en alttaki yaprağın hemen altından kesmeniz gerekiyor çünkü sürgünün bariz aşağısından alınan çelik köklenmez bunda.
Daha sonra en tepede iki **** üç yaprak kalıcak şekilde bütün yaprak ve sürgünleri budayın
eğer çeliğinizi toprağın içine yapraklar ve sürgünlerle beraber batırırsanız çelikte hem çürüme olur hemde kök bölgesine gidecek enerji yapraklara gitmiş olur buda çeliği strese sokar ve köklenme güçleşir.
En son olarak çeliğinizi birgün suda bekletmenizde fayda var çeliğiniz hem nemini koruyacaktır hemde su köklenme için uyarıcı işlemde bulunacaktır.
Ve dikim tepede kalan yaprakların hemen altına kadar çeliğinizi toprağa batırıp can suyunu verin.
Bol şanslar

natu-doğa-rel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2010, 00:43   #3
Ağaçsever

nimehnu's Avatar

Teşekkür ederim efendim. Dediklerinizi aynen uygulayacağım. İnşallah güzel kamelyalarım olur. Tutarsa diktiğim çelik, buradan paylaşacağım fotoğrafını

Eski 21-08-2010, 11:26   #4
Yeni Üye

natu-doğa-rel's Avatar

rica ederim tekrar bol şanslar dilerim..

Eski 22-08-2010, 04:35   #5
Ağaçsever

nimehnu's Avatar

Hocam dediğiniz üzere çelikleri ayırdım ve budadım. İlk Fotoğraftakiler ayrılmış ve budanmış halleridir. İkinci fotoğraf ise diktiğim halleri, umarım tutarlar. Forumda yaptığım araştırma sonucu kamelyanın 100-120 gün arasında köklendiğini okudum. Benim sabrım buna yeter mi bilmem

Çok soru sorduğumu biliyorum fakat bir sorum daha olacak Diktiğim çeliklerin üzerinde tomurcuklar var. Onları koparmam gerekiyor mu?

Eklenen Resimler

Düzenleyen nimehnu : 22-08-2010 saat 04:38 Neden: Fotoğraf eklememişim :)
Eski 23-08-2010, 00:01   #6
Yeni Üye

natu-doğa-rel's Avatar

sevgili nimehnu;
ağaçlar.net in bir gayesi olan bu söz çok hoşuma gidiyor:
Bilgi paylaşıldıkça değerleşir ve güzelleşir.Tabikide soru sormanızın hiç bi mahsuru yok
sorunuza gelince tomurcukların bir zararı olacağını zannetmiyorum.fakat resimde ikinci gördüğüm üzere çeliklerinizi çok fazla batırmışsınız toprağa,tabiri caizse gömülmüş gibi duruyor.Çelikleri üstteki yapraklara oranla arasında biraz daha mesafe kalacak şekilde yukarı kaldırırsanız çok daha iyi olacak.
size başarılar ve bekleyeceğiniz 120 gün için bol sabır diliyorum...

Eski 23-08-2010, 00:15   #7
Ağaçsever

nimehnu's Avatar

Teşekkürler efendim Çok incesiniz. Ben de sizin yorum yazmanızı bekliyordum. Hemen biraz kaldırıyorum kamelyaları. Gün gelir de çiçeklerini görebilirsem, sizin kulaklarınızı çınlatacağım

Eski 23-08-2010, 09:32   #8
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Kesılen çeliklere bakınca dikim normal. Zaten boyları kısa biraz yukarı çekince, toprak yuzeyi tez kuruyunca zarar görürler.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 15:17   #9
Ağaç Dostu

kamelyavadisi's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2010
kamelya çeliği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nimehnu Mesajı Göster
Teşekkürler efendim Çok incesiniz. Ben de sizin yorum yazmanızı bekliyordum. Hemen biraz kaldırıyorum kamelyaları. Gün gelir de çiçeklerini görebilirsem, sizin kulaklarınızı çınlatacağım
Merhaba;
Kamelya üretimini çelikle yapıyorum.

Alıntı:
Kamelyanın üretimi tohum, çelik aşı ve daldırma ile yapılabilir. Ben, çelikle üretim yöntemini kullanmaktayım. Alacağım çeliklerin bulunduğu anaç kamelyaları Mart-Nisan-Mayıs aylarında yaprak gübresi vererek güçlendiriyorum.

Çelikler Ağustos ayında yarı olgunlaşmış duruma geldiğinde keserek çelikleme işlemlerine başlıyorum. Çelikleri sera ortamında ve önceden yaptığım yastıklarda 5 cm aralıklarla dikiyorum. 100-120 gün sonra köklenmeye başlayan çelikler Mart-Nisan aylarında seradan alınarak saksılara veya tarlaya direk dikimi yapılmaktadır.
Bununla ilgili Kamelya Vadisi sitesinde ayrıntılı bilgi verdim.

Çalışmalarımı görsel olarak sundum. Ziyaret ederseniz size yardımcı olacağını düşünüyorum. Sağlıcakla kalınız.

çiftçi5234 beğendi.
kamelyavadisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024