agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen dj_akacakkan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2012, 18:26   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2011
Tohum ekmek için hazırlamış olduğum harç

Merhabalar. Ben fide tohumlarını viyollere dikmek için bi harç hazırladım. Ama uygun olup olmadığını bi sormak istedim.
%30 yanmış gübre
%20 bahçe toprağı
%35 kül (bu yörede hayvan atığıyla yapılan yakacakların külü, sadece bu küle dikenler var. Toprak niyetine dahi kullanılıyo. Verimli olduğu söyleniyor.)
%10 dere kumu
Birazda Perlit attım.
Yorumlarınız için şimdiden teşekür ederim.

doğan17 beğendi.
dj_akacakkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 19:53   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dj_akacakkan Mesajı Göster
Merhabalar. Ben fide tohumlarını viyollere dikmek için bi harç hazırladım. Ama uygun olup olmadığını bi sormak istedim.
%30 yanmış gübre
%20 bahçe toprağı
%35 kül (bu yörede hayvan atığıyla yapılan yakacakların külü, sadece bu küle dikenler var. Toprak niyetine dahi kullanılıyo. Verimli olduğu söyleniyor.)
%10 dere kumu
Birazda Perlit attım.
Yorumlarınız için şimdiden teşekür ederim.
Viyolleriniz kaçlık,ne tohumu ve kaç adet ekmeyi düşünüyorsunuz?

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 08:35   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2011
Viyoller 32 lik. Bulabildiğim en geniş ve derin viyolü aldım. Ayrıca konuyu açarken yazmayı unutmuşum. Hepsini teker teker eledim. Domates, salatalık, karpuz ve kavun ekmeyi düşünüyorum.

Düzenleyen dj_akacakkan : 18-03-2012 saat 08:37 Neden: bilgi ekleme
dj_akacakkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 09:06   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2012
Size leonardit eklemenizi de tavsiye ederim böylece diğer gübrelerin emilimi daha rahat olmaktadır. Toprağın Ph ve organik madde ihtiyacını düzenleyecektir.

LEONARDIT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 21:44   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Merhaba

dj_akacakkan arkadaşım, sanırım sen tohumlarını ekmişsindir ama ben yinede sana bildiklerimi söylemek istiyorum.

Eskilerden gelen bir alışkanlık olsa gerek hala tohum çimlendirmek için toprak, gübre ve kum karışımları yapmaya devam ediyoruz. bende önceki senelerde bunları yapardım ama son iki senedir ithal hazır torf alarak derdime çare buldum. gayet güzel yanmış gübre diye alıyoruz lakin içinde hala tohumlar olabiliyor. Ne kadar dezenfekte etsekde toprak ve dere kumlarındada bazı bitki tohumları ve mantarla oluşabiliyor.

Benim önerim sana çimlendirme için 45 lik violler ile 75 litrelik ithal torf alıp bol miktarda ve garantili çimlendirme yapabilirsin.

Ben bir süredir serada sebze ve çiçek fidesi yetiştiriciliği yapmaktayım. Aldığım tohumlar ve torfun kalitesinden dolayı yüzde 95 oranında çimlenme sağladım. Deneme amaçlı toprak karışımı da yaptım lakin yabancı otlardan dolayı sinirlenip bozdum.

Kısacası ; 45 lik viol + ithal torf + kaliteli tohum = yüksek oranda çimlenme

Saygılar , kolay gelsin...

taytay213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 17:19   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2011
sen zaten gerekeni yapmışsın fide dikimindeki önemli faktör toprağın su geçirgenliğinin yüksek olmasıdır
bizim marmara bölgesinde kestane toprağı kum veya pırnal çalısının dibindeki toprak kum
birazda gübre koyarız.
ilgili kişiler gübreyi çimlenme olduktan sonrası için diyorlar.

doğan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2018, 12:02   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2018
ağaç tohumları içinde geçerlimidir.bu karışimlar

Cenkkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2022, 01:42   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2022
Marul ve kıvırcık tohumlarını viyolde çimlendirme denemesi yaptım ilk defa. Toprak olarak vermikülit, torf, yanmış keçi gübresi kullandım. Çimlenene kadar viyollerin üzerini strech ile kapattım. Kısa sürede çimlendiler. Daha sonra strech filmi çıkararak yarı gölge ortama aldım. Ancak kullandığım toprak karışımı çok hızlı kuruduğu için sık sık fısfıs yardımıyla sulamak zorunda kaldım. Ancak fideler hemen uzamaya başladılar. Fakat boyları uzamasına rağmen ince zayıf oldular ve kökleri gelişemedi. Sulamayı azaltınca da fideler pörsümeye başladı. Son çare olarak viyollerin üzerine killi bir toprak serperek hava ile temasını azaltma yoluna gittim ve bazı fideleri bu şekilde kurtarabildim. Edindiğim tecrübe şu oldu. Kullandığım toprak karışımı hatalı idi. O karışıma mutlaka normal toprak ta eklemem gerekiyor, en azından üst katmanına. Konu hakkında daha deneyimli olanlarında görüşlerine ihtiyacım var.

varagele46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2022, 08:12   #9
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi varagele46 Mesajı Göster
Marul ve kıvırcık tohumlarını viyolde çimlendirme denemesi yaptım ilk defa. Toprak olarak vermikülit, torf, yanmış keçi gübresi kullandım. Çimlenene kadar viyollerin üzerini strech ile kapattım. Kısa sürede çimlendiler. Daha sonra strech filmi çıkararak yarı gölge ortama aldım. Ancak kullandığım toprak karışımı çok hızlı kuruduğu için sık sık fısfıs yardımıyla sulamak zorunda kaldım. Ancak fideler hemen uzamaya başladılar. Fakat boyları uzamasına rağmen ince zayıf oldular ve kökleri gelişemedi. Sulamayı azaltınca da fideler pörsümeye başladı. Son çare olarak viyollerin üzerine killi bir toprak serperek hava ile temasını azaltma yoluna gittim ve bazı fideleri bu şekilde kurtarabildim. Edindiğim tecrübe şu oldu. Kullandığım toprak karışımı hatalı idi. O karışıma mutlaka normal toprak ta eklemem gerekiyor, en azından üst katmanına. Konu hakkında daha deneyimli olanlarında görüşlerine ihtiyacım var.
Genelde saksı ve viyolde toprak kullanılınca nematod problemi olabiliyor toprak steril değilse özellikle sebze fidelerinde.Genelde profesyonel fideliklerde torf,leonardit,perlit karışımı kullanılır kapak olarakta vermikülllit kullanılır.Vermiküllit çok iyi su tutar.Sizin karışımda perlit eksik bence çünkü perlit karışım içinde havadar bir ortam oluşturarak bitkilerin daha rahat kök atmasını sağlar.Sebze fideleri için toprağa gerek olmadığını düşünüyorum.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2022, 21:45   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2022
Kompost yapıp kendi toprağınızı oluşturmanız bence daha iyi Gübreler yakabiliyor.

beatles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024