agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-12-2006, 02:20   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2006
Kiraz fidanı üretimi

Selamlar arkadaşlar.. ben Kalem ile 0900 kiraz, köklendirilmesi ve üretimi hakkında bilgi edinmek istiyorum. bunun için uygulamam gereken yöntemleri ve malzemeleri sırasıyla anlatabilirmisiniz?

şimdiden teşekkür ederim. selam ve saygılarımla...

daraban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2006, 14:12   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Merhaba daraban, aleyküm selam bu arada.

0900 Ziraat Kirazını ve hatta tüm kiraz çeşitlerini yetiştirmenin senin için tek yolu var. O da aşılama yoluyla. Bunun için kuş kirazı çöğürü veya bodur Gisella5, Gisella6 veya MaxMa bodur anaç bulup şubat martta dikip ağustos eylülde aşılamak suretiyle ertesi yıl fidanını elde etmek yoluyla elde edebilirsin. Bunun için şimdiden meyve fidanı yetiştirme tekniği konusunda araştırmalar yapmalısn.

Karşılaşacağın en büyük sorun çöğür bulmak olacaktır. Çöğür bulmak istediğinde bana buradan mesaja atman yeterli olacaktır (Ocak ayında çöğürler gelir şubat sonunda biter ona göre). Tanıdık yurt dışından çöğür getiren fidancılar var oradan temin edebiliriz, sadece kuş kirazını veya yabani kiraz çöğürünü İnegöl ilçesinin Cerrah köyünde bulmak mümkün...

Diğer yöntemler (Çelikle veya vegetatif) kirazda uygulanmamaktadır.

Not:

Çöğür: Aşının yapıldığı ve toprak altında bitkinin kök aksamını oluşturan anaç.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2006, 18:31   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2006
yardımların için teşekkürler arkdaşım. gerçekten çok yararlı oldu..

daraban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2006, 21:17   #4
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
gisela 5 üstüne ziraat 900 yapılmış bir ağacın durumunu göstermek istiyorum.
resmi kendim çektim.

gisela 5 bodur bir anaçtır ziraat 900 ise değildir. bizde de 50 fidan var aşılanmış aldık 5-6 senede sökeceğiz bu gidişle veya yanına birer tane telefon direği dikip ağacı sabitleyeceğiz çünkü ağacı anaç taşımıyor.
gisela 5 anacı yerine ziraat 900 e gisela 6 aşılanmış örnekleri varsa ona bakınız.
Türkiyede gisela 5 in isim hakkı bildiğim kadarıyla bir firmada.
ağır topraklar için cab6 kullandık ve anacı gisela 5 den 1 yıl sonra dikilmesine rağmen onun kalınlığına ulaştı 1 yılda.
14 ayda 4-5 cm kalınlığa ulaşan anaçlar var.
onun dışında maksima 14 var biraz daha hafif topraklara gliba.
eğer ki tüplü alacaksanız 1 euronun altında bir fiyattan alabilirsiniz.
altta bizim cab6 ların geldiği hali ve yeni dikilmiş hali var.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2007, 10:59   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2006
Kuş kirazı tohumu nereden bulabilirim?

swordfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 09:23   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
Sayın darahan;

Ülkemizde genellikle sertifikalı olarak satılan fidanlara rağbet ver fakat oda aldığın yerin güvenilir olması ile ilgili yoksa ziraat 0900 diye adlandırılan fidanı alıp 3-4 sene sonra başka bir cins ile karşılaşman mümkün,Özellikle sertifikalı fidanlara verilen destekden (dekara 250 YTL) dolayı insanlar bu yöne eğilmektedir.

Bana kalırsa bulunduğunuz yerde sulama sorunu varsa İdris( Sarı İdris) kimi yerde mahlep diye adlandırılan anaçlara aşılayacağınız ziraat 0900 kalemleri ile üstün özellik bir ağaç elde etmeniz mümkün.genelde bu üretimler ihraçata yönelik yapılmaktadır.

Bu anaçları Eskişehirde bulunan Orman Bakanlığının fidanlığından elde etmeniz mümkündür.Hatta bulunduğunuz yer köy ise Muhtarlıktan alacağınız bir dilekçe ile bedelsiz olarak temin etmeniz bile mümkün.

Bu arada Ziraat 0900 diye adlandırılan cinsin asıl adı Salihli Allahdiyen kirazıdır. ve Salihli Kirazı diye Patenti alınmıştır.Özelliği uzun saplı ve iri taneli ,çaplı olmasıdır.

ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2008, 16:23   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2006
Arkadaşlar Herkeze Merhaba. Bir Konuda Bilgilerinize Ihtiyacim Var. Bir Meslektaşimla Sohbetimizde Kiraz Konusunda Fikir Ayriliğina Düştük. Konu şu Ziraat900 Kiraz çeşidi Napolyon Diye Adlandirilan çeşit Ayni Mi Değil Mi? Benim Bildiğim Ayni şey. Kaynaklardan Ayni Olduğu Fikrine Ulaşiyorum Ama Arkadaşimin Fikrinide Boşveremem. Cevaplarinizi Bekliyorum. şimdiden Teşekkür Ederim...

ErsinAVCI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 21:25   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
0900 ziraat kalemi ve altındakı anacların cogurlerını veya tohumlarını nerden edınebılırım saygılar...

enico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 21:57   #9
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Çöğür beklentisi olan arkadaşlar www.dkl.com.tr ile irtibata geçiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 15:24   #10
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Kiraz tohumu geçen sene Ektim su an 50cm civarında arsama ektim ve hala yasıyor.

Düzenleyen HAKAN_O : 15-06-2009 saat 15:37 Neden: YANLIS KELIME
HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 01:03   #11
/

Giriş Tarihi: 28-10-2009
Sayın Kürşad bey 2006 yılında yazdığınız mesajınızda değişik bodurlaştırıcı anaç çeşitleri ile ilgili tecrübelerinizi,hangi fiyata temin edebileceğimizi yazmışsınız.Biz Isparta ili Uluborlu ilçesinde kiraz yetiştiriciliği yapmaktayız.Bahçemizdeki boş yerlerde yarı bodur kiraz çeşitlerini denemek istiyoruz.İnternetten Maxma anaçlı aşılı fidanlar buldum.Fakat siz sadece anacı 1 euro gibi fiyata temin edebileceğimizi yazmışken aşılı fidan çeşitlerini 15-20 tl arası satıyorlar.Elbette bizde sizin gibi değişik anaçları dikip toprağımızda en iyi gelişme gösteren çeşide kendimiz aşı yapmak istiyoruz.Ben sizden bu konudaki tecrübelerinizi paylaşmanızı istiyorum.Eğer anaç satışı yapıyorsanız sizden anaçta temin etmek isterim.Gerekirse size toprak yapımızı ve tahlilini de gönderebilirim.Teşekkürler.

propolis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 12:51   #12
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HAKAN_O Mesajı Göster
Kiraz tohumu geçen sene Ektim su an 50cm civarında arsama ektim ve hala yasıyor.
Kirazların çekirdeğini ekersek çıkan bitkiye ne ad vereceğiz?

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 07:25   #13
Ağaçsever

Antaios's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2006
Kiraz çöğürü

Antaios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 13:51   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
tek yol aşılama diye duydum ben de etraftan. ancak, bir tanıdığım yedikleri çekirdekleri bahçeye atmış, oradan bir tane çıkmış. ben de altı delik plastik bardağa 5 tane kiraz çekirdeği ektim. pek umutlu değilim ama bekliyorum. bakalım.

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 18:29   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2011
Merhaba arkadaşlar, benim öğrenmek istediğim kirazın çelikle üretiminin mümkün olup olmadığı. Yukarıki mesajda olmadığı yazılmış ama emin olmak istiyorum. Teşekkürler.

dogaci59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024