agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2012, 11:52   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
çıplak köklü fidanların saklanması

merhaba sayın forum üyeleri. geçen çarşamba günü yalovadan 60 adet açık köklü meyve ağacı aldım, hepsinin de maşallahı var. hemen dikmek istiyordum fakat hava gittikçe kötüleşti. 10arlı şekilde bağlı ve kökleri streçe sarılı haldeler. çok endişe içindeyim zarar görecekler diye. cumartesi günü hava düzeliyormuş. bahçedeki soguk ardiyeye 10arlı grup halinde yığdım, altlarına tekrar torba geçirdim, her 10arlı bağın kökünü yaklasık 1 litre su ile güzelce ıslattım ve gövdelerin arasındaki streç filmin açıklığından su kaçmaması için gazete tıkıştırdım. bu şekilde 4-5 gün daha cumartesiye kadar bekletebilir miyim sizce. yoksa kuma mı gömeyim, bahçede inşaat kumu var, yıkanmış olduğunu sanırım. fakat az miktarda tuz içerse bile zararı olur diye korktuğumdan gömmemiştim. gerçi açık beton zeminde 1 yıldır da yagmur alıyor, sanırım az miktardaki tuzunu bile yıkamıştır. şimdi ne yapmam lazım. 3 günde 1 gidip ıslatarak idare ediyorum. ardiye rutubetli ve yaklasık 4-5 derece arasında sıcaklığa sahip. acil cevaplarınızı bekliyorum lütfen. teşekkür ederim şimdiden.

Düzenleyen junior : 17-01-2012 saat 21:28
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2012, 19:26   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
merhaba sayın forum üyeleri. geçen çarşamba günü yalovadan 60 adet açık köklü meyve ağacı aldım, hepsinin de maşallahı var. hemen dikmek istiyordum fakat hava gittikçe kötüleşti. 10arlı şekilde bağlı ve kökleri streçe sarılı haldeler. çok endişe içindeyim zarar görecekler diye. cumartesi günü hava düzeliyormuş. bahçedeki soguk ardiyeye 10arlı grup halinde yığdım, altlarına tekrar torba geçirdim, her 10arlı bağın kökünü yaklasık 1 litre su ile güzelce ıslattım ve gövdelerin arasındaki streç filmin açıklığından su kaçmaması için gazete tıkıştırdım. bu şekilde 4-5 gün daha cumartesiye kadar bekletebilir miyim sizce. yoksa kuma mı gömeyim, bahçede inşaat kumu var, yıkanmış olduğunu sanırım. fakat az miktarda tuz içerse bile zararı olur diye korktuğumdan gömmemiştim. gerci açık beton zeminde 1 yıldır da yagmur alıyor, sanırım az miktardaki tuzunu bile yıkamıştır. şimdi ne yapmam lazım. 3 günde 1 gidip ıslatarak idare ediyorum. ardiye rutubetli ve yaklasık 4-5 derece arasında sıcaklığa sahip. acil cevaplarınızı bekliyorum lütfen. teşekkür ederim şimdiden.
bir şey olmaz merak etmeyin yeterki kökler rüzgar almasın ve nemi muhafaza etsin kökleri kuma gömebilirseniz daha iyi olur bol şanslar.

kenan kırca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 23:37   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
teşekkürler

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2015, 13:41   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2015
tekrar konu açmamak için burdan yazayım dedim. bende çıplak kök ceviz fidanı aldım(5 tane). yaklaşık 1 ay sonra dikme imkanım olacak. bu süre içende bunları nasıl saklayabilirim. evin önünde ufak bir bahçe var poşete toprak doldurup orda mı bırakayım yoksa saksıya dikip balkonda mı bekleteyim. (balkon iki tane biri kapalı balkon), birde saksıya iki-üç tane bir diksem olurmu? bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

mailmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2015, 22:10   #5
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mailmann Mesajı Göster
tekrar konu açmamak için burdan yazayım dedim. bende çıplak kök ceviz fidanı aldım(5 tane). yaklaşık 1 ay sonra dikme imkanım olacak. bu süre içende bunları nasıl saklayabilirim. evin önünde ufak bir bahçe var poşete toprak doldurup orda mı bırakayım yoksa saksıya dikip balkonda mı bekleteyim. (balkon iki tane biri kapalı balkon), birde saksıya iki-üç tane bir diksem olurmu? bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?
Sayın mailmann,

Fotoğrafta görünen uygulama gibi bahçenizin açık bir kenarına bağ ile demetlenmiş fidanlarınızı dikine yaslayın, kök kısımlarını tamamen kum tepeciği ile sıkıştırın.

Esen kalın.

Eklenen Resimler

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024