agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2013, 14:17   #61
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu da kök anacı, eğer dikensizse burda Kestelllerin amerikan gülü dedikleri çelikle üretip üzerine kaliteli gül aşıladıkları bir yabani gül anacı, ancak türünü bilemiyorum.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 14:40   #62
Ağaç Dostu

kasap.94's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2008
Galeri: 6
Hocam: Dikensiz. çiçekleri resimde göründüğünde daha çok küçük.

kasap.94 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 17:04   #63
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Sayın Selahattin yılmaz Rosa laxa dağlarda yabani olarak yetişen beyaz tekkatlı çiçek açan dikenli gülmü oluyor.? sonbaharda kuşburnu meyvesi veriyor ya, geçtiğimiz pazar bir köye gittik orda bu tarifini yazdığım dikenli yabani gülden vardı tomucuk yapmış ancak açmamıştı bir dalda üçbeş tomurcuk vardı tek dalda tek çiçek değildi yani,rosalaxa ümidi ile bir küçük fide aldım sanırım doğal ortamı olduğu için tohumdan yetişmiş bir karış boyu vardı çok sağlam kökü vardı çıkarmak için çok uğraştım evde yine oradan getirdiğim toprağa diktim bakalım tutarmı sonucu yazarım..

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 09:23   #64
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Rosa laxa benim bildiğim ülkemizde doğada yetişmiyor daha çok bizdekiler Rosa canina türünün versiyonları. Çiçek ve doku yapıları bakımından ben ciddi farklılıklar gördüm üstelik laxada meyveler turuncu oluyor ve kuşburnu pekmezi de turuncu renkte oluyor, yerli türlerin meyveleri de pekmezi de oldukça koyu renkli. Laxadan pekmez evde var, resim çekme şansım olursa buraya yerleştiririm, bir ara laxadan yaptığım kuşburnu pekmezinin c vitamini düzeyini ölçtürmüştüm kg da 990 mg kadar çıkmıştı ve laboratuvardan oldukça yüksek olduğu söylenmişti. Hatta bizde şaşırdık duruma göre saatlerce kaynatıyorsunuz pekmez olsun diye ancak yinede yüksek c vitamini içeriği var.

pembegül, Çamtepe ve Muda beğendi.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 24-05-2013 saat 10:25
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 18:37   #65
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Cevabınız için çok teşekkür ederim, Ben rosalaxa almaya kalksam nerede bulurum acaba siz nereden aldınızbunlarıda cevaplarsanız çok sevinirim..

Eski 04-05-2017, 19:00   #66
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Beş yıl önce gelen tohumlarin bunca zaman sonra yeşermeyeyeceğini düşünerek umutsuzca toprakla buluşturdum tam bir sene önce bu aylarda idi ,mart ortalarında çimlendiler unuttuğum için çimlenenlerin ne olduğunu anlayamadım yaprak görünüşünden hiçbir meyveye bezetemedim araştırdım gül yaprağına benzettim sonra hatırladım rosalaxa olduğunu. çimlenme özelliğini tam dört yıl olmasına rağmen kaybetmemiş,Arkadaşlar elinizde bu tohumdan olanlar varsa hemen dikin ve yerini işaretleyin not alın unutmayin ve bir sene bekleyin çünkü şartlar ne kadar iyi olsa da çimlenme süresi uzun olan bir tür.

Düzenleyen pembegül : 04-05-2017 saat 21:45
Eski 04-05-2017, 19:04   #67
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Rosalarin boyu şuan beş cm boyunda yalnız şimdiden sonra nasıl bir yol izleyip yaşamalarını sağlayacağım bilen arkadaşlardan kiymetli fikirlerini bekliyorum.

Eski 16-06-2017, 10:06   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2016
Rozalaxa Anaç olarak. Konya da Ziraat Mühendisi Erdal Eraslan Satıyor. Çok güçlü bir anac. Ama kök e aşı yapmak kolay olmuyor.

BodurFidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024