agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni213Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2009, 09:49   #61
Ağaçsever

yahya07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
arkadaşlar patlıcan ağacının fidesi 3 ytl imiş ama fideciler 3 tane 5 tane satmıyotlar ****** 500 adet almayada bizim gcümüz yetmez.bir çiftçiden rica ettim artan fidelerin bana verdi şu anda 22 tane patlıcan ağacı fidem var. serama diktim.üretmeye çalışacağımgelişmeleri burdan bildireceğim.

yahya07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 11:42   #62
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yahya07 Mesajı Göster
arkadaşlar patlıcan ağacının fidesi 3 ytl imiş ama fideciler 3 tane 5 tane satmıyotlar ****** 500 adet almayada bizim gcümüz yetmez.bir çiftçiden rica ettim artan fidelerin bana verdi şu anda 22 tane patlıcan ağacı fidem var. serama diktim.üretmeye çalışacağımgelişmeleri burdan bildireceğim.
Patlıcanın anacından bulabiliyor musunuz. Ben de bu yıl bahçeme aşılı patlıcan diktim. Açıkta olduğu için gelecek yıla sağ kalmayacak. Bir de şöyle bir sorun var. Verim çok güzel, ama buraların insanları üzerine aşılanan çeşitten olsa gerek meyvelerinin lezzetini sevemedi. Önceki patlıcalarına geri dönmeye başladılar yavaş yavaş. Meyvenin kebabı güzel olmadı. Yemeklik olarak iyi ama kebabı böyle. Bu nedenle anacından biraz tohumelde edebilsem bahçemde istediğim çeşidi aşılayarak yetiştirirdim.
Siz sebzeciliğin merkezindesiniz. Anaç bulabilirseniz benim için çok sevinirdim.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 14:44   #63
Ağaçsever

yahya07's Avatar

zaten ağaç büyümeye başlayınca aşının alt bölgesinden sürgün vermeye başlıyor.sanırım bu sürgünler vejetatif üretmeye uygun.veya sürgünleri koparmazsınız büyümye devam derler meyvesini alırsınız.dikim zamanına daha çok var.ben araştırmaya devam edicem.belki bir sipariş listesi oluşturcaz yeterli sayıya ulaşırsak ben fidecilerle konuşcam.sonrada burdan paylaşırız.

Eski 22-01-2009, 16:48   #64
Ağaç Dostu

deep78's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2008
Aşının alt kısmından çıkan sürgünleri büyütmeye çalışırsanız sadece anacı büyütmüş olursunuzki buda normal patlıcan elde etme şansınızı ortadan kaldırır. Çünkü bu anaçlar yabani formda oaln çeşitlerdir.
Aşısını kendisi yapmak isteyen arkadaşlar içinde başarı oranı çok düşük olacaktır. Çünkü bu fideler fideliklerde aşılandığı zaman 7-10 gün boyunca sabit sıcaklık ve nemde bekliyorlar. Aşıların tutması açısından. Bunu başarabilirseniz şansınız artar.
İsteyen olursa domates ve patlıcan anacı tohumu bulma şansım vardır. Ama öncelikle satışlar sayfasına konu açmam gerekiyor. Yeterli talep olursa açabiliriz.

deep78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2009, 18:53   #65
Ağaçsever

yahya07's Avatar

******, aşı gerekiyor.sitede aşıyı tutturmuş arkadaşlar var sanırım.

Eski 23-01-2009, 10:07   #66

izzeterisen's Avatar

Daha önce patlıcana patates aşıladım, tutturdum. biraz daha incelersem yapabileceğimi sanıyorum. Benim bu yıl diktiğim aşılı patlıcanların hiç birinde aşı altından filiz çıkmadı. Anacın tohumunu alabilirdim. Ama dediğim gibi oldu.

Eski 23-01-2009, 10:20   #67
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2008
patlıcana patates aşılayınca patates oldu mu?

cagatayyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2009, 10:58   #68

izzeterisen's Avatar

Olmaz ki zaten. Ben tohum verecek mi bakalım diye aşıladım.

Eski 02-02-2009, 20:45   #69
Ağaçsever

Michiganensis's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 6
Konu ile ilgli Tera grub'un 2008 Growtech / ANTALYA Fuarında stantlarında bitkileri inceleme fırsatına eriştim. Pek ilgincti ve çok hoşluma gitti.. Konuda dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı çıkmış yöreden yöreye talep değişebilir... Tera'nın pazarlamacıları fark eder umarım...

Michiganensis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2009, 20:12   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2008
Arkadaşlar ben iskenderunda oturuyorum bu patlıcan ağacına nasıl sahip olabilirim yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden teşekkürler

NevzatDemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2009, 12:29   #71
Ağaçsever

serazad's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Arkadaşlar merhaba,
Deneme amaçlı aşılı patlıcan agacına ihtiyacım var, sipariş organizasyonu yaparsanız ben de katılırım...

serazad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 14:57   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
su kabagına karpuz aşısı yapiliyormus. Nasil yapildigini bilenler varmi??

ashtead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 05:31   #73
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Patlıcan ağacım şuan çiçekte kırmızı örümcek yüzünden en az 5 çiçeği heba oldu.Arkadaşlar, patlıcan ağacında kırmızı örümceğe çok dikkat edin. Bu haşereye dayanıklı değil.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 02:53   #74
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ashtead Mesajı Göster

Yapılır da kabak tadı verir. Geçen yıl piyasadaki karpuzlar kabak tadındaydı. Hiç önermem.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 13:57   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ARC07 Mesajı Göster
arkadaşlar buağacı şu anda ticari olarak satışa sunduk kumluca bölgesin ve tüm kıyı şeridinde satışa başlandı
temmuz ayında antalya kumlucadan 10 adet patlıcan ağacı aldım.Bunların yabani formunu,tohum almak amacıyla büyümeye aldım.Yabani solanasealar çiçek aÇmsına rağmen çiçekler bir müddet sonra döküldü.Bunun sebebi konusunda bi fikriniz varmı ,yabani patlıcan ağaçlarının tohumu sizde mevcutmudur bunun temini konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

aydinsahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 11:58   #76
Yeni Üye

değerli arkadaşlar ben tammuz ayında tera gruptan aldığım patlıcan ağaçlarının yabani formlarını eylül sonuna kadar büyüttüm ve ağaçlar çiçek açmasına ramen bir türlü meyveye dönüşmedi . benim amacım yabani solanaceae tohumu elde etmekti ancak çiçekler meyveye dönüşmeden hepsi birer birer döküldü acaba eylül sonu olmasından havalarında soğuması sebebi ile mi yoksa ağaçlarımın henüz genç olmasından mı meyve vermedi. bu konuda deneyimi olan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim.

Eski 04-12-2009, 11:53   #77
Yeni Üye

sayın copur 09 karaman 76 ya verdiğiniz yanıtta sizin yabani patlıcanlarınız bayağı büyükmüş bir tanesini olduğu gibi bırakırsanız tohumlarını kullanırsınız demişsiniz sizdeki yabani patlıcanlardan siz tohum alabildinizmi acaba çok merak ediyorum bende bir kaç yabani patlıcan ağacını tohum almak için besledim ancak çiçekler meyve vermeden teker teker döküldü acaba sizin elinizde yabani patlıcan tohumu varmı saygılarımla

Eski 05-12-2009, 10:44   #78
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ashtead Mesajı Göster
evet kabağa karpuz aşısı yapılıyor. ben kendim üç yıl önce fidesinide sattım. hatta bende üretmek için bir kaç deneme yaptım. ve bu sürede bayağı bir araştırma da yapmış oldum. denemek isteyen arkadaşlar için söyleyeceğim bayağı zor bir iş. bir defa her kabak çekirdeğine aşı olmuyor. uygun anaç bulmak lazım. onun dışında aşının tutma oranı çok çok az. uğraşmaya değmez. kabağa aşılı karpuz fideleri çok iyi gelişme gösteriyor. çok sağlam kök yapısı nedeniyle. tad konusunun tamamiyle psikolojik olduğuna inanıyorum. meyvesini de yedim. ben şahsen hiç bir fark göremedim. ama bunu iddia eden çok oldu. bu konuda kesin bir şey söylemek istemiyorum. çünkü konunun uzmanı değilim. ben sadece tecrübelerimi aktarmak istedim.

ama ticari amaçlı karpuz ekecek arkadaşlara öneririm.

ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2009, 19:34   #79
/

Giriş Tarihi: 28-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ARC07 Mesajı Göster
arkadaşlar buağacı şu anda ticari olarak satışa sunduk kumluca bölgesin ve tüm kıyı şeridinde satışa başlandı
merhaba arc07
sizinle nasıl iletişime geçebiliriz? Keza size soracağım bazı teknik sorular olacak.
iletişim adresinizi mail yoluyla ulastırırsanız sevinirim.
saygılarımla
zir müh alper karaçoban

alper karaçoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 11:50   #80
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili dostlar;
Patlıcan ağacı hakkında http://teragrup.com.tr/iletisim/ firmasından Sayın Mehmet Emin Bey ile telefonla görüşmem sonucunda Kendilerinin ürettiklerini söylediler. İlk fırsatta sitemize ayrıntılı bilgi vermeye çalışacaklar.Daha geniş bilgi ve iletişim için linkte belirttiğim adrese göz atabilirsiniz.
Ayrıca Domates ağacı da üretikleri sebzeler arasında.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 23:06   #81
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Balkonda patlıcan ağacı yetiştirme

Sevgili dostlar bir hafta önce "TERA GRUP A.Ş" den bana 10 adet patlıcan ağacı aşılı ve çiçekli olarak Sayın Mehmet Emin Bey gönderdi.Bu vesileyle kendilerine çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.Adıyamanda kış şartlarında denemek için gönderildi.Şimdilik gelişimleri çok güzel.Kargoda iki adet zedelenmesine rağmen kurumuş yaprakları kestim.Aşı ve gövde sağlıklı yeni filiz görünüyor.Bir fidanı Anneme hediye ettim.Merak ettiğim bu kadar küçük fidanların patlıcanı nasıl taşıyacakları.Acaba çiçeği koparsam mı diğe düşünüyorum.O zaman boyuna uzuyacağından daha sağlıklı ürün verebilir kanısındayım. Ama çiçekleri koparmaya da elim varmıyor Gelişmeleri hepbirlikte göreceğiz.
Saygılar

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 01-10-2010, 18:40   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Sevgili Bahtiyar
''Gelişmeleri hepbirlikte göreceğiz.''
Ne zaman???

zafersu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 20:51   #83
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Bahtiyar abicim, aman diyiym sakın çiçekleri kopartma. Bitki patlıcanı taşıyacak olgunluğa ulaşmadıysa henüz zaten kendisi çiçeğini döküyor.

Buda benim patlıcan ağacım. Geldiğinde baya hırpalanmış, zararlı istilasına uğramıştı. Ama Roa'yla hallettik şu anda çok sağlıklı ve gelişimide çok iyi. Sürekli tomurcuk vermeye devam ediyor. Galiba 1 tane meyve yolda.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 21:21   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Sayın Emre İlhan Maaşallah,pek güzeller resimler yeni mi?

zafersu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 21:26   #85
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Teşekkür ederim sayın, zafersu. Evet fotoğraflar yeni, yaklaşık bir hafta önce çekmiştim.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 21:56   #86
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Patlıcan ağacımın son görüntüleri.Sevgili Mutlu Kutlu beyden aldığım besin çok güzel etkiledi.Yaprak rengini ve yeni filizlerin çıkmasını olumlu yönden etkiledi.Patlıcan ağacını bahçe gibi dış mekana dikilmesi dahilinde çok verimli sebze alınabilir.

Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 02-02-2011, 14:11   #87
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Patlıcan ağacının tohumdan üretmeye çalışacak arkadaşlara nacizane tavsiyem, tohumlar çok geç çimlenir yaklaşık 20-25 günde. Onun için çimlenmedi diye bir kenara atmasınlar.Bu ürünler yabani formda olduğu için çimlenmeler düşük ve yavaştır.

ocean07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 04:43   #88
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ocean07 Mesajı Göster
Patlıcan ağacının tohumdan üretmeye çalışacak arkadaşlara nacizane tavsiyem, tohumlar çok geç çimlenir yaklaşık 20-25 günde. Onun için çimlenmedi diye bir kenara atmasınlar.Bu ürünler yabani formda olduğu için çimlenmeler düşük ve yavaştır.
yabani patlıcan türünün asıl ismi nedir? tohumunu nasıl temin edebiliriz?

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 21:24   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
ilk defa gördüm ve duydum, çok şaşırdım
insan sağlığı için zararlı değilse (gdo vb gibi)
kullanmayı düşünebilirim

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 13:46   #90
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-05-2010
İlginç bir ürün olmuş. Ama GDO dediğimiz olay da işte böyle birşey. Genleriyle oynayarak farklı nitelikler ekleyerek verim ve dayanıklılığı artırılıyor. Sonuçta benim şahsi fikrim hiçbir zaman doğal haldeki sebzelerin tadını ve kokusunu bu tür ürünlerden alamayız. Ben geleneksel tohumculuktan yanayım. Sonuçta insanlarımız neden eski meyve ve sebzelerin lezzetini, aromasını ve kokusunu arar oldular? Biraz düşündüğümüzde cevap kendiliğinden geliyor.

alihan34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024