agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-11-2006, 12:42   #1
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Unhappy Siklamen (Cyclamen) tohumu çimlendirme

Bu güzell çiçeği ilk defa tohumdan yetiştirmeyi deneyeceğim. Çiçeklenme sonunda aldığım tohumları hemen toprağa serpmiştim. Bilin bakalım ne oldu?

pınnar beğendi.

Düzenleyen malina : 31-03-2008 saat 19:06 Neden: Foruma yüklenmediği için görünmeyen fotoğraf bağlantılarını sildim
turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2006, 12:46   #2
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Anaç olarak seçtiğim cyclamen 5 -6 yaşındaydı. Çiçekleri solduktan sonra tohum bağladı. Ellemedim ve sulamaya devam ettim. Kısmi olarak güneş alan bir balkonda açıkhavada duruyorlar. Yanında 2 adet daha cyclamen var. Tozlanmış olabilirler. Siyah küçük, topluiğne başından azcık büyük yamuk şekilli tohumları oluyor. İsteyen arkadaşlar deneyebilir. Şu anda sanırım 25-30 kadar çimlenen var. Zaiyat çok az oldu. Henüz tek yapraklılar ve minicik pirinç kadar yumru yaptılar. Büyütmeyi başarabilirsen isteyen arkadaşlara verebilirim. Saygılar..

Eski 18-11-2006, 12:53   #3
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Cyclamenleri doğada çok görüyorum, çok seviyorum da. Bir tane saksıda yetiştirmek isterim. En doğru sökme zamanı ne zamandır bilen var mı? **** doğadan direk tohum alsam daha mı doğru olur?

Turunc senin cyclamenleri görünce canım çekti. Hele bir de tohumdan yetiştirdiğini görünce dayanamayacağım herhalde.

Yumru köklü, soğanlı bitkileri çok seviyorum. Dün 3 çeşit soğanlı bir çeşit yumru köklü ( **** ne denir bilmiyorum patates gibi) bitkiyi saksıya ektim. Bakalım nasıl olacaklar. Bir tanesi sanırım arap sümbülü.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2006, 12:59   #4
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

O kadar çok seviyorsan biraz bekle azcık büyüsünler koli yapar gönderirim Bonsaireef ne demek)

Düzenleyen turunç : 18-11-2006 saat 17:30 Neden: yanlış bilgi içeriyordu
Eski 18-11-2006, 13:02   #5
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Çok teşekkür ederim. Bu teklife hayır demek ne mümkün.

Yumru çıkarmak uzmanlık alanım. Çok seviyorum, define aramak gibi bir şey. Bulunca aynı şekilde seviniyorsun hem de.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2006, 13:04   #6
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Doğadan bir cyclamen grubu...

Eski 18-11-2006, 13:10   #7
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

http://www.botanik.uni-karlsruhe.de/...20Aug.%203.jpg

Burda görülen doğada dev bir cyclamen.
Benimki ise henüz 10 cm çapında

Eski 18-11-2006, 15:54   #8
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Doğadan gerek orchis gerekse Cyclamen gerekse kardelen gibi şeylerin sökülmesine karşıyım. korkarım lale gibi türkiyedeki siklamanelerin de doğadan sökülmesi yasaklandı veya değilse de yasaklanmalı koruma altına alınmalı bunu yapsak dahi, ne olur alenen forumda yazmıyalım. marifet midir soğan sökme uzmanlığı.
özendirici olmak bu gibi durumlarda talana bir ilk adımdır.
olduğu yerde seyretsek hani diyorum. neden "olmak ile sahip olmak" (to be or to have" (Erich Fromm) arasında sahip olmayı yeğliyoruz...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2006, 16:17   #9
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Haklısın preacox; salep için orkideleri kuruttuk. Gerçi şahsen doğadan çiçek söken biri değilimdir. Diğer taraftan anadolunun çoğu çiçeği ve bitki çeşitleri tarla yapacağız diye doğal alanları tahrip etmek ve dümdüz etmek suretiyle kayboldu. Bir kısmı fabrikalara alan açmak için bizzat yetkili kurumlarca işgal edildi ve edilmeye devam ediyor. Bizim ise elimizden birşey gelemiyor maalesef. Bu konuda kanun çıksada kanunları uygulayacak birim olmuyor **** işlevini yitiriyor.. Ne yazıkki durum bu...
Senin de hatırlatmanla yukarıda yazdıklarımı kimsenin ciddiye almamasını ve doğaya saygılı olunmasını rica ediyorum.. Saygılar...

Eski 18-11-2006, 17:14   #10
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Haklısın preacox ******* doğadan sökülmemesi lazım.Herşey yerinde güzel.Bu güzellikleri korumak lazım..İnsanoğlunun hep sahip olmak arzusu yüzünden çoğu tür yok olmadımı...Sahip olmak yerine onları korumalıyız..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2006, 18:22   #11
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Yetiştirilmesi

Cyclamen Agustos ayindan Eylul ayina kadar cicek acar.
Cicekleri beyaz, pembe, mor veya kirmizi renkdedir.
Bazi turlerin yaprak uclari duz olurken bazi turlerin ise kivircikdir.

Aydinlik ve serin olan ortamlari severler.
Diger ciceklerden biraz uzak bir yere yerlestirilmelidirler.
Çünkü temiz havaya ihtiyac duyarlar.

Topragi surekli neml
i tutulmalidir.

Yapraklari kahverengiye donustugu zaman veya
soldugu zaman dip kisimlarindan tutulup koparilmalidir.

Cicekleri dokuldukten sonra su miktarini azaltin ve serin bir yere koyun.
Yaz gelene kadar hic su verilmeyin.
Yaz ortasinda cicegin soganini yeni toprak doldurulmus bir saksiya dikebilirsiniz.
Saksiyi serin ve iyi isik alan bir yere yerlestirip topragi da
surekli nemli tutarak tekrar cicek acmasini saglayabilirsiniz.

Cyclameni uretmenin yolu ise tohumlarini yaz bitiminde ekmek.
Fakat bitkinin cicek acmasi 15 ile 18 ay kadar surebiliyor.
Zoru basarmak isteyenler deneyebilirler...

Cyclamen bakimi biraz zor bir cicek olarak biliniyor.
Ev kosullarinda birkac ay yasadikdan sonra oluyorlar.
Uzmanlar sonbahar ayinda satilan cyclamenlerin alinmasini (kisin satilanlarin degil)
ve secerken tomurcuklari cok ve tamamen acmamis olanlarinin alinmasini tavsiye ediyorlar.
Eve getirdiktan sonrada direk gunes isigi almayan
ve serin olan bir yere yerlestirmek ise cicegin uzun sure yasamasi acisindan sart.

Cyclamende gorulebilecek bazi problemler ise sunlar:

Yaprak sararmasi: Sebebi sicak ve kuru hava. Cyclamen sicak ortami sevmez.
Cicegin bulundugu odanin isisi 15 dereceyi gecmemeli.
Eger odanin isisi ideal ise yaprak sararmasinin diger sebepleri;
cicegin direk gunes isigina maruz kalmasi ya da yeterince sulanmamasidir.
Cicek komple solarsa: Fazla sulanmasi akla gelen ilk nedendir.
Cicegin suyu alttan verilmelidir.
Kisa zamanda cicek acmasi sona ererse cicek cok fazla sicak bir odada tutuluyordur,
gereginden fazla ya da az sulaniyordur
ya da bulundugu odanin havasi kurudur.

Eski 18-11-2006, 18:25   #12
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Benimkilerin saksısı nerdeyse 5 yıldır değiştirilmesi. Ayrıca yumrusunu çıkarmıyorum. Yaz kış yeşil ve yapraklı. İçerde değil dışarıda bakıyorum. Sanırım yerlerini sevdiler. Tabii benim özel sevgi ve ilgimi de

Eski 19-11-2006, 15:44   #13
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Bendeki siklamenin bugünkü durumu,
Bu yıl resimdeki gibi açtırdım. Esasında bir şey de yapmadım. Yerini uygun seçtim, suyuna dikkat ettim. o kadar. Tabii ki içeri almaya kalkmadım. Bir kere denemiştim. Sonuç kötü olmuştu.

Eklenen Resimler

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2006, 23:14   #14
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Çok güzellermiş Ateş bey.. Yalnız olmayı sevmiyorlar, bence bir tane arkadaş getirin bu güzele)
Ayrıca size bir konuda katılıyorum; İstanbulda ev içinde, özellikle ısıtıcılara yakın olmuyor. Kapalı balkon ve teras, **** açık balkon en iyisi.. Nede olsa doğada dağın başında yetişiyorlar
Dün benimkilere toprak ekledim biraz. Bir tanesinin köklerini karınca basmış. Mücadele etmem gerekiyor. Mine hanımın tariflerinden birini uygularım artık. Karıncadan bıktım, bıktıııım..

Eski 20-11-2006, 20:10   #15
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Bahçeden topladığım muşmulalara dadanmışlardı. O an yakınımda olduğu için Üzerlerine karabiber değirmeni ile biber attım. Hepsi toz oldu. Acı sevmiyorlar mı nedir ))

Eski 21-11-2006, 10:31   #16
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Harika bir fikir. Deneyelim bakalım. Çok ilginç nerden aklınıza geldi? )

Eski 21-11-2006, 13:37   #17
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Bildiğim kadarıyla karıncalar koku bırakarak kendilerine bir yol çiziyorlar bu (kokulu) yolu silerseniz, yollarını şaşırıyorlar. Keskin kokulara da hassaslar galiba. Karabiberi değirmenden taze taze çektim. İlk defa yaptım işe yaradı sanırım. Siz de deneyin, yararsa, "taze karabiber karınca kaçırır" deriz.

Eski 21-11-2006, 13:46   #18
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

demez miyiz- derizzzz

Eski 21-11-2006, 14:13   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Ah o karıncalar neler yaptım veletlere. Çamlıcadaki ev 4.kat Sedir ağacının dalları balkona geliyor oradan gelip sanki yuvalanıyorlar. Bizdeki veletler öyle herşeye gelmiyorlar,bulaşık makinası deterjanı,sıvı bulaşık deterjanı onları yiyorlar artık bende koyverdim ne haliniz varsa görün diye. Karınca dediğin tatlı ekmek ufakları,toz şeker filan onları yer bizdekiler başkalaşım geçirmişler herhal ))

Size coum cyklamen soğanları getirsem yetiştirebilirmisiniz doğadaki gibi?

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2006, 14:18   #20
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Yetiştirmez olur muyuz Bayıla bayıla hemde... Bahsettiğiniz soğanları nerden buldunuz ( bu arada yumru diyecektim)?

Eski 24-11-2006, 15:30   #21
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
işyerinde masamda iki saksı sıklamen var (kırmızı ve beyaz) çiçekleri kuruyunca kesip atıyodum tohumlandığını bilmiyordum bende bugün kuruyan çiçekleri diplerinden kestim ve ufak bir saksıya diktim bakalım ne olacak

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2006, 15:42   #22
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

) İlahi papatyam...
Kuru çiçek içinde tohum olmayınca işe yaramıyor. Tohumlarını tarif etmeye çalışayım. Çiçekleri kurusa bile çiçek sapı sağlam kalıyor, kuruyan çiçeğin içinde dişi organ fındık boyutunda şişiyor. Top gibi yuvarlak ve yeşil. Zamanla tohumlar olgunlaşıyor ve tohum kapsülünün içinde siyah tohumlar oluşuyor. Kapsül patlamadan önce kararıyor. Kapsül patmaladan önce tohumlarınızı alabilirsiniz. Tohum oluşup gelişinceye kadar çiçeği sakın koparmayın. Ancak bitkinin üzerinde gelişimini tamamlayabilir. Çiçeği koparıp saksıya dikmeniz onun tohum bağlamayacağının garantisidir. Olur böyle şeyler. Daha sonra dikkat edin ve bitkiyi gözlemleyin. Her çiçek tohum bağlamaz. Tohum bağladığını düşündüklerinizi ellemeyin. Bu zevke inşallah siz de erişirsiniz) Saygılar...

Eski 24-11-2006, 16:54   #23
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
turunç bendeki çiçek kurumaya başlayınca sapıda çürüyo ama tepesi canlı gibi kalıyo ne biliyim bende bugün diktim aslında doğru ve bildiğim şeyler ama düşünemedim ya keşke menekşe gibi yapraktan çoğalsaydı
neyse turunç deniycem teşekkürler

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2006, 11:28   #24
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
merhaba ben geçen hafta çiçekçiden bir siklamen aldım.çok güzeldi.soğuğu sevdiğini okuduğumdan soğuk odaya koydum.fakat ertesi gün bir baktım yapraklar ve çiçekler kafalarını eğmişler.soğuktan zarar görmüş çiçeklerini ve yapraklarını kopardım.soğanı sağlam gibi.bu zamandan sonra soğan çiçek açar mı?

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2006, 12:19   #25
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Merhaba çiçeksever;
Öncelikle soğuk sevdiği doğrudur. Benimkiler yaz kış balkondalar. Çok soğuklarda bile içeri almıyorum. Yerinide pek sevdiler. Hava akımı olan yerlerde güzel gelişiyorlar. Öncelikle solma nedeni belkide sulamadır. Çok su verdiysen boyunlarını bükerler ve çürümeye başlarlar. Keşke hemen koparmasaydın. Eğer çok sulamadan boyun büktülerse bir süre sulamazdın ve tekrar dirilirlerdi. Neyse yapraklar haşlanmış gibmiydi? Kararma varmıydı? Bunları yazarsan daha fazla yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum. Bence sen onları balkona fazla güneş almayan bir köşeye koy..

Eski 28-11-2006, 15:29   #26
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

merhaba turunç burası Afyon gece ile gündüz ısı farkı 15-20 derece.onun için dışarıda olması uygun mu.yaprakların sapları haşlanmış gibi veya üşümüş gibiydi.soğan bu zamandan sonra yaprak ve çiçek verir mi?

Eski 28-11-2006, 16:49   #27
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Afyon baya bir soğuk bir yer.. İstersen içeri al ama ısıtıcı olan bir oda olmasın. İçeride soğuk bir odada pencere önüne koyabilirsin. Yumrusunu biraz elle bakalım yumuşamışmı? Yumuşamışsa yapacak bir şey yok ama öyle değilse korkma yeniden yaprak verecektir. Sulama konusuna çok dikkat. Fazla su çürütür, az su kurutur. Saksı dibinde sakın su bırakma.Toprağına bak; nemli olmalı ama ıslak değil. Eğer çürümemişse yaprakta verir çiçekte.... Kolay gelsin...

Eski 30-11-2006, 11:31   #28
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

çiçeğe alttan su verilmiyor mu saksı tabağında su kalır bu durumda ve yumru bu zamandan sonra çiçek açar mı?ben bu yumruya su vereyim mi yoksa bu sene dinlensin mi ?

Eski 30-11-2006, 12:14   #29
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Elledinmi yumruyu. Yumuşamış mı? Hala sertse bekle toparlanacaktır. Ben benimkileri alttan değil üstten suluyorum. Ama benimkiler balkonda bol hava alıyorlar. Hava akımı olmayan yerde bakmadım çünkü burda içerde olmuyor benimkiler ...

Eski 13-02-2007, 09:27   #30
Ağaçsever

Quardi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
merhaba
ben sitede 1 haftalığım daha. evimdeki bitkilerle ilgili öğreneceğim ne çok şey varmış. bir hediye geldi: siklamen. açık pembe çiçekli. daha önce hiç bakmadım. okuduğum kadarıyla evde yaşamıyormuş, fakat biz bir yamaçta oturuyoruz yani fazlaca rüzgarlı balkonda sağ kalan olmuyor tecrübeledim. o nedenle küçük odayı siklamen'e ayırayım diyorum. oranın penceresini hep yarı açık bıraksam acaba etkili olur mu?
haftada ortalama bir bardakla hesap ederseniz ne kadar su veriyorsunuz (saksıda bakılan) Siklamen'e?

Quardi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024