agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-08-2012, 11:30   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
Benim sıklamanleri tam öldüler diyorum hop yeni filizler çıkıyor ama asla bitki formuna girmeyi başaramıyorlar sürekli boya gidiyorlar ve zayıf gövdeleri bunu kaldıramayıp yere yığılıyor ki annemin damla damla sulamasına rağmen resimlerdeki filizleri çimlendirme kaplarına taşıdık. Saksıyı boşalttık.

İçinden 2 tanede tohum bulduk çimlenmemiş ama heran çimlenebilecek, onlarıda çimlendirme kaplarına taşıdık. Kalan toprağı tohum varmı diye araştırdıktan sonra diğer topraklarla karıştırıp başka bitkiler için kullanacağız.

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 12:13   #122
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hevesli meraklı Mesajı Göster
Benim sıklamanleri tam öldüler diyorum hop yeni filizler çıkıyor ama asla bitki formuna girmeyi başaramıyorlar sürekli boya gidiyorlar ve zayıf gövdeleri bunu kaldıramayıp yere yığılıyor ki annemin damla damla sulamasına rağmen resimlerdeki filizleri çimlendirme kaplarına taşıdık. Saksıyı boşalttık.

İçinden 2 tanede tohum bulduk çimlenmemiş ama heran çimlenebilecek, onlarıda çimlendirme kaplarına taşıdık. Kalan toprağı tohum varmı diye araştırdıktan sonra diğer topraklarla karıştırıp başka bitkiler için kullanacağız.
Benimkiler neredeyse 1 ay oldu çıkmadılar. Siz ne zaman ekmiştiniz acaba?

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 12:34   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Benimkiler neredeyse 1 ay oldu çıkmadılar. Siz ne zaman ekmiştiniz acaba?
Hiç ekmedik ki biz

Sanırım iki sene önceydi saksıda almıştık bişi oldu hastalandı vs. derken soğanı çürüdü. Sonra bir zaman sonra baktık ki saksısından bişiler çıkıyor. Yapraklarına bakınca aynı bitki olduğunu fark ettik. büyütmeye çalıştık olmadı. Bu ikisi 3. parti nesil

2.nesiller için tıklayınız ve bunu da tıklayınız

hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 13:09   #124
Yeni Üye

söğütsalkım's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2012
şey acaba sıklamen tohumları nezaman yani hangi ayda ekiliyor saygılar.

söğütsalkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 21:06   #125
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Ben Aralık 10 gibi diktim. Geçen hafta şaşırttım. Gayet iyi gidiyor. Aşağıda
burada
burada

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 09:03   #126
Yeni Üye

irme's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2013
Cyclamen tohumlarımı nasıl çimlendirdim?

Arkadaşlar merhaba!
Sizinle kendi tohumlarımı nasıl çimlendirdiğim husunda ediğim tecrubemi paylaşmak istiyorum.

-1 Eylül 2014 tarihinde ektiğim tohumlar, 12 ekim 2014 tarihinde toprağın üstünde küçük yumrularını oluşturdular. Yani 42 gün içerisinde çıktılar.

-29 Ekim 2014 tarihinde, yani 17 gün sonra da yeşil aksamlarını oluşturdular.

Bu süre sarfındaki yetiştirme şartları;

-Tüm tohumları plastik bardaklara ektim. Aslında önce bauhaustan aldığım organik kartonsu fideliklere ekmiştim ancak bu malzeme organik olduğundan bende ara sıra küflendi. Ben de tohumları kaybetmemek için plastik bardaklara geçtim.

-22 Eylül 2014 tarihinde tohumları suladığım suya (musluk suyu) iki damla Genta genel kullanım sıvı gübresinden verdim. Yani her bardak fideye, iki damla gibi düşünebilirsiniz.

-Fideler İkea' dan aldığım serada yetiştiler. Kapakları akşam kapatıp sabah açtım.

Son olarak şunu da eklemek istiyorum. Bu tohumların çıkacağından zerre ümidim yoktu. Çünkü 1 aydan fazla beklemek ümidi bitiriyor. Artık çıkacak birşey beklemeden onları balkonda bırakmıştım. Bir gün seranın kapağını açıp bir baktım ki pembe pembe yumrucuklar. Bence eğer sizde deniyorsanız işi mevsime, doğa şartlarına bırakın. Herkese başarılar diliyorum (:

Eklenen Resimler

Ozlem A ve gonulbahcem beğendi.
irme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 14:01   #127
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Hayatımda hiç siklamenim olmadı, tohumunu da hiç edinmedim ama kalanchoe çeliğimi daldırdığım pet bardakta (bugün fark ettim) bir siklamen çimlenmiş

Name:  siklamencik.jpg
Views: 2033
Size:  61.6 KB

Ozlem A, Muda, efeege ve 2 kişi beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2015, 18:24   #128
Ağaçsever

Mr.Prankton's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Sıklemen nasıl çoğalır?

Arkadaşlar bizim evin salonunda bir sıklemen var,benim odamda da olmasını istiyorum ama sıklemen in nasıl coğaltılır bilmediğim için coğaltamıyorum, nasıl çogaltıldığını bilmiyorum, nasıl çogaltıldığını yazar mısınız?

Mr.Prankton Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2015, 19:38   #129
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
siklamen rizomlarla ve tohumla çoğalan orman bitkisidir. En kolay yolu rizoma bölme işlemi uygulamadir, şimdi erken, çiçeklerin yapraklarin azaldığı vakit olması gerek, bunun için yazı bekleyin derim haziran temmuz ayı uygundur. Rizom kısmı kaldığı senelere göre çoğalmış gelişmiştir, yaz aylarında uygun büyüklükte kesme işlemi uygularsiniz, fazlada parçalamayin tavsiye ederim. Gelisim durumuna göre uygulularsiniz... Fotoğraf paylaşırsaniz daha iyi yardımcı oluruz...

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2015, 18:54   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2015
siklamenim tohum yapti

Harika bir siklameni 3 ay once arkadasim hediye etti. cicege benzemeyen seyler ortaya cikinca netten arastirdim ki, meger tohum yapmis. cok sevindim ve bunlari sizinle de paylasiyorum. yine buradan edindigim bilgiye gore, tohumun kararmasini bekleyip sonra alip ekicem. cok heyecanliyim, bakalim ne olacak...

gonulbahcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2015, 19:02   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2015
kendi tohumlarimi ektim demissiniz. Acaba tohumlari ne zaman nasil aldiniz cicekten? hemen mi ektiniz topraga? topragin ustu karanlik olsun diye mi kapattiniz? kafamda deli sorular......lutfen cevap veriniz.

gonulbahcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 07:41   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Ben talibim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turunç Mesajı Göster
Anaç olarak seçtiğim cyclamen 5 -6 yaşındaydı. Çiçekleri solduktan sonra tohum bağladı. Ellemedim ve sulamaya devam ettim. Kısmi olarak güneş alan bir balkonda açıkhavada duruyorlar. Yanında 2 adet daha cyclamen var. Tozlanmış olabilirler. Siyah küçük, topluiğne başından azcık büyük yamuk şekilli tohumları oluyor. İsteyen arkadaşlar deneyebilir. Şu anda sanırım 25-30 kadar çimlenen var. Zaiyat çok az oldu. Henüz tek yapraklılar ve minicik pirinç kadar yumru yaptılar. Büyütmeyi başarabilirsen isteyen arkadaşlara verebilirim. Saygılar..
Sayın arkadaşım umarım büyürler eğer başarılı olursanız özelden msj bırakırsanız adres verebilirim.

casperia beğendi.
burcind Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2015, 13:25   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Merhaba, ben siteye dün gece üye oldum. Uzun zamandır çok bakmak istediğim bir bitkiydi sıklemen. Kasım ayında bol çiçekli ve tomurcuklu olanından bir tane edindim. Ve kuzey cepheye bakan balkonuma koydum. Çok güzel açmıştı. Ancak şimdilerde çiçekleri aniden azaldı(sanırım dönemi bitiyor). Bir de fotoğrafta da göreceğiniz gibi üzerinde yumru gibi bir şey var onun ne olduğunu anlayamadım. Çiçeklenmesi bittikten sonra mevcut yumruyu yeniden ekip çoğaltabilir miyim? Yoksa saksıyı hiç ellemeyip sadece sulamaya mı devam etmeliyim. Kısacası yardımınızı ve görüşlerinizi rica ediyorum. İyi günler.

Eklenen Resimler

Mabel56 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2015, 14:28   #134
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın Mabel56;
Siklamen (Cyclamen) tohumu çimlendirme

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024