agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2011, 15:19   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Red japanese maple çimlendirme

Merhabalar ismim mevlüt, bonsaiye heves yapanlardan ve sanırım birazda zor yolu seçenlerden birisiyim.Bugün istanbuldan 10 adet red japanese maple ağacının tohumlarından getittirdim.Ancak yeni başlayan birisi olduğum için bu tohumları nasıl çimlendirmem gerektiğini bilmiyorum.Kullanma klavuzunu yollamışlar ancak tam olarak anlayamadım.Satıcı firmadan gelen klavuzda :
'' %70 kaliteli torf,%20 perlit ve % 10 dere kumu büyükçe bir kapta karıştıralarak nemlendirilir.KArışım ne çok ıslak nede çok kuru olmalıdır......
Tohumlar 24 saat sıcak suda bekletilmelidir.Daha sonra plastik bardaklar veya viyol gözleri daha önce hazırlanmış olan karışımlara doldurularak her bardağa veya viyol gözüne 1 tohum gelecek şekilde ekim yapılır ve 3 ay boyunca buzdolabında saklanır.Çimlenmeden sonra bitki yeterli gelişimi gösterdiğinde 7,5 cm büyüklükte bir saksıya dikilir.'' ** alıntıdır**

şimdi anlamadığım ben bardak içersine gerekli olan toprağı koyduktan sonra 3 ay buz dolabında çimlenmesini bekleyip çimlendikten sonra mı saksıya dikim yapacağım.eğer böyle yapacak isem zaten nemli olan toprak buzdolabına girince tohumla birlekte donmaz mı?

Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

Mevlüt Ekici

mekici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 15:42   #2
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mekici Mesajı Göster
Merhabalar ismim mevlüt, bonsaiye heves yapanlardan ve sanırım birazda zor yolu seçenlerden birisiyim.Bugün istanbuldan 10 adet red japanese maple ağacının tohumlarından getittirdim.Ancak yeni başlayan birisi olduğum için bu tohumları nasıl çimlendirmem gerektiğini bilmiyorum.Kullanma klavuzunu yollamışlar ancak tam olarak anlayamadım.Satıcı firmadan gelen klavuzda :
'' %70 kaliteli torf,%20 perlit ve % 10 dere kumu büyükçe bir kapta karıştıralarak nemlendirilir.KArışım ne çok ıslak nede çok kuru olmalıdır......
Tohumlar 24 saat sıcak suda bekletilmelidir.Daha sonra plastik bardaklar veya viyol gözleri daha önce hazırlanmış olan karışımlara doldurularak her bardağa veya viyol gözüne 1 tohum gelecek şekilde ekim yapılır ve 3 ay boyunca buzdolabında saklanır.Çimlenmeden sonra bitki yeterli gelişimi gösterdiğinde 7,5 cm büyüklükte bir saksıya dikilir.'' ** alıntıdır**

şimdi anlamadığım ben bardak içersine gerekli olan toprağı koyduktan sonra 3 ay buz dolabında çimlenmesini bekleyip çimlendikten sonra mı saksıya dikim yapacağım.eğer böyle yapacak isem zaten nemli olan toprak buzdolabına girince tohumla birlekte donmaz mı?

Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

Mevlüt Ekici
Mevlüt Bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz. http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/ Buraya göz atarsanız sorunuzun cevabını fazlasıyla bulacağınızdan eminim.

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 16:06   #3
Yeni Üye

syn bahtiyar bey okudum ancak suda 24 saat bekletince tohum çürümez mi ve ayrıca 3 ay bardak içindeki toprağı dolaba koyunca don olmaz mı? yukardakileri harfiyen uygulayım mı?

Eski 04-03-2011, 16:27   #4
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kurufasulye veya nohut pişirirken 1 gün önceden suda bekletince çürümediklerine göre tohum için de aynı şey geçerlidir. Amaç sert kabuklu kuru tohumun şişmesini sağlamak.

3 ay bardak buzdolabında duracak buzlukta değil. Buzdolabı yaklaşık 5-6 derecedir. Tohumlara tabiatta kışı dışarda geçirirken olması gerekeni buzdolabında bekleterek sağlıyorsunuz. (soğuk katlama)

Yukarıdakine ek olarak tohum çimlene kadar viyollerin ağzını streç filmle veya şeffaf naylonla veya şeffaf kapakla kapatırsanız, harcın devamlı nemli kalmasını sağlayarak çimlendirmeyi hızlandırabilirsiniz. Çimlenme gerçekleştikten sonra üzerini açın.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 16:44   #5
Yeni Üye

teşekkürler, çimlenme gerçekleşmesi sanırım fidan gibi tam teknik adını bilmiyorum ama yeşilce bir dal çıkınca yine dolapta dursun mu yoksa alıp saksıya nakil mi yapayım?
çimlenme yoksa embriyonun gövdeden ayrılması mı? ilkokulda fasulye çimlendirirdik ve emriyo çıkardı bunun gibi mi?
bu peyzajlarda satılan çiçek toprakları yukardaki %70 lik torf %20 perlit ve kum özelliği taşıyor mu?

Eski 05-03-2011, 20:15   #6
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bence çimlenme buzdolabında beklediği safhada olmayacaktır. Bekleme süresinin sonunda ılık ortama geçtiğinde (tıpkı bahar geldiğinde doğadaki bir çok bitkinin yeşermesi gibi) olacaktır. İlk yeşil filizi gördüğünüzde üzerini açabilirsiniz. Bitkisine göre değişir ama ortalama diyecek olursak 15-20 cm olana kadar bence saksısını değiştirmeyin.
Peyzajcılarda satılan çiçek toprakları çok çeşitlilik göstermekte. Torbanın üzerinde yazan içeriğine bakarak uygun olanı alın.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 09:00   #7
Yeni Üye

peki efendim,buzdolabında iken toprağın nemini kontrol edip çok az da olsa sulamak gerekir mi?

Eski 11-02-2016, 14:13   #8
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Merhaba,
Ben de yurtdısından bir siteden Japanese Maple tohumları aldım. Yukarıda soguk katlamadan bahsedilmiş, şu anda İstanbul havasının soguk oldugunu düşünürsek, buzdolabı yerine tohumları ekip dışarıda tutsam aynı görevi görür mü?
Teşekkürler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2016, 23:49   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Merhaba,
Ben de yurtdısından bir siteden Japanese Maple tohumları aldım. Yukarıda soguk katlamadan bahsedilmiş, şu anda İstanbul havasının soguk oldugunu düşünürsek, buzdolabı yerine tohumları ekip dışarıda tutsam aynı görevi görür mü?
Teşekkürler
selam
sn. Seabert74 sanırım tutmaz, çünkü belli bir sıcaklık altında kalması gerekiyor anladığım kadarıyla tohumlar, dolap içindeki sabit 4 derece önemli bir koşul, çok geç kalmışsınız 90 günlük bir süreç gerekli, çimlenme için, soğuk katlama için, ben iki poşet içinde dolaba koymuştum birini çıkardım ve ektim çimlendiler, diğer poşet duruyor, gelecek hafta dolaptan çıkarıcağım o tohumları, ekmek isterseniz sizinle paylaşabilirim

mehmetpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2016, 23:54   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2015
japanes mappel dissectum tohumlar, göndericeğim tohumları ekerseniz bir hafta içinde çimlenirler

mehmetpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2016, 11:49   #11
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Mehmet bey teklifiniz için çok teşekkürler öncelikle..
Ancak aldıgım birçok tohumla birlikte çok araştırmadan almıştım bu tohumları da.. Şimdi sizin yazınız üzerine araştırdım ve yetiştirmesinin ne kadar sabır istediğini öğrendim ve vazgeçtim..
Sanırım o kadar sabrım yok, sizin tohumlarınızın da ziyan olmasını istemem.
Tekrar teşekkürler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024