agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-03-2019, 22:47   #1381
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Tohumları ekip bu fideleri yetiştirdiğim yer evin içi. Erken değil, çünkü bunları Mart sonunda dışarıdaki seraya dikeceğim. Temmuz başında kırmızı ve sarı kaliforniya biberi yemeye başlamak için olabilecek en iyi zaman. Daha güneyde bir yerde olsaydık Aralıkta ekerdim tohumları.

Işıklandırma, çıtalardan yapılmış basit bir iskelete monte edilmiş üç adet kasalı şerit ledden ibaret. Bu gibi durumlarda müthiş işe yarıyor. 28 günlük fidelerin durumu resimde görülüyor. Boyları gayet iyi ve yeterli fotosentez yapabiliyorlar. kasalı şerit ledlerin uzunluğu 80 cm (farklı boyları piyasada bulmak mümkün). Her biri 750 lümen ışık veriyor, bu da 2250 lümen eder. Bu yüzden ışığı 24 saat kesintisiz veriyorum. 5000 lümen civarında olsaydı günde 8 saat karanlıkta bırakırdım.

Bu düzeneği 4-5 senedir kullanıyorum, biberler, domatesler, hatta tatlı patates fidelerinde çok iyi iş gördü.

Yanlış anlaşılmasın, bu ışıklandırma sadece fide yapımında yeterli. Büyümüş bitki için çok daha yüksek lümenli ışık lazım.

Açığa dikeceğimiz fideler için özel bir ısıtmalı fide yetiştirme seram var ama bir süredir kullanamıyorum, fareler girip tohumları söküyor. Bu yüzden onları büyük seranın bir köşesinde tavana tellerle bağlı salıncak misali bir platformun üzerine yerleştirdiğim 8-10 viyol ile yetiştiriyorum. O fidelerin tohumları Mart ortasından itibaren peyderpey, çimlenme sürelerine göre ekilecek.

Baklagiller, mısır, kabak, salatalık vs. ben de zamanı gelince direk toprağa ekiyorum. Onları fide yapıp dikmek çoğunlukla iyi sonuç vermiyor.
24 saat ışıklandırmak normal midir ?
Doğal ortamda 15-16 saat ışık görebilir bitki. Daha fazlası olumsuz etkilemez mi ?
Öğrenmek amaçlı soruyorum. Bitkilerin yaşamsal döngüsünün 24 saat gündüz olması olanaklı mıdır ?

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 00:07   #1382
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
24 saat ışıklandırmak normal midir ?
Doğal ortamda 15-16 saat ışık görebilir bitki. Daha fazlası olumsuz etkilemez mi ?
Öğrenmek amaçlı soruyorum. Bitkilerin yaşamsal döngüsünün 24 saat gündüz olması olanaklı mıdır ?

Bu fotosentez miktarı ile ilgili bir durum. Işık kaynağının çok güçlü olmaması durumunda 24 saat kesintisiz ışıklandırılabilir. Daha güçlü ışık kaynağı kullanıldığında 16 saat ışık, 8 saat karanlık daha iyi olur.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 00:14   #1383
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ MeyveliTepe, viyollerin içerisine besleyici bir şeyler de ekliyor musunuz? Hayvan gübresi vs. Bir de viyollerde boş göz yok maşallah, sanırım tohumları direk viyollere ekmiyorsunuz, önceden bir yerde (ben tuvalet kağıdı kullanıyorum) kabuklarından çıkarak kök çıkarmalarını bekliyor musunuz?

Tohumları ön çimlendirme yapmadan direk viyollere ekiyorum. Yerlerine dikinceye kadar da şaşırtma vs. yapmıyorum. Kullandığım malzeme de peat-moss, torfdan daha iyi performans veriyor. Ayrıca besleyici hiç bir şey vermiyorum. Benimki tam tembel işi yani

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 08:58   #1384
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Konuyla ilgili ekoloji ders notlarımı paylaşayım. Fide aşamasında sorun olmamakla birlikte ileriki aşamalarda bu tür uygulamalar ilginç sorunlar oluşturabilir. Misal buğdaya gece bir kaç saat ışık tuttuğunuzda kışın çiçeklenmesine sebep olabilirsiniz. Veya mısıra gece bir kaç saniye dahi ışık gösteriğimizde çiçeklenmesini engelleyebilirmişiz. Demek ki yazın bahçede spot ışık yakmıyoruz. Veya elimizde kuvvetli bir ışıkla sevmediğimiz kişilerin bahçesinde bir tur atsak olay bitecek.

Name:  1.jpg
Views: 714
Size:  70.2 KB

Name:  2.jpg
Views: 737
Size:  74.6 KB

Name:  3.jpg
Views: 695
Size:  76.6 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 14:43   #1385
Yeni Üye

TiberSeptim's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Thumbs down Bu işin sırrı nedir?(çam,kestane)

Arkadaşlar merhaba,

Evimde ne kadar köklendirmek için çam fıstığı ve kestane diktiysem hepsi kurudu.

Bakıyorum bazı insanların fideleri ağaçcık olmuş.Ancak, benimkiler nedense yetişmiyor.

1-Çam çimleniyor, bir süre sonra altından gövde siyah çürüyüp kuruyor.
2-Kestane belirli bir boya geliyor ve kuruyor.

Anlamıyorum yetiştirenler nasıl yetiştiriyor.

Bunun sırrı nedir?

TiberSeptim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 16:26   #1386
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TiberSeptim Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Evimde ne kadar köklendirmek için çam fıstığı ve kestane diktiysem hepsi kurudu.

Bakıyorum bazı insanların fideleri ağaçcık olmuş.Ancak, benimkiler nedense yetişmiyor.

1-Çam çimleniyor, bir süre sonra altından gövde siyah çürüyüp kuruyor.
2-Kestane belirli bir boya geliyor ve kuruyor.

Anlamıyorum yetiştirenler nasıl yetiştiriyor.

Bunun sırrı nedir?
Kum içerisinde çimlendirin, bahçe toprağı kullanın. Torf gibi organik kökenli malzemeleri çimlendirme için kullanmayın. Torf ve benzeri malzemeler küf gelişimini destekler, onlarda bitkilerinizi öldürür.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 19:50   #1387
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Fazla suluyor olabilirsiniz. Çok küçük fidelerde fısfıslamak yeterlidir.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 21:50   #1388
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Fazla suluyor olabilirsiniz. Çok küçük fidelerde fısfıslamak yeterlidir.
Katılıyorum özellikle torf, cocopeat kullanılıyorsa iç ortamlarda çok fazla sulamamak lazım.

meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2019, 05:29   #1389
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Direkt disari bahceye dikin. Ozen gosterdikce ölüyor. Ya da Doku kültürcü ustadin dedigi gibi yapin en saglami o.

cemilsisik beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2019, 14:53   #1390
Yeni Üye

TiberSeptim's Avatar

İlginiz için teşekkürler arkadaşlar.Dediklerinizi deneyeceğim.

Eski 31-03-2019, 15:46   #1391
Yeni Üye

TiberSeptim's Avatar

Gerçi milli bahçe toprağında da yetiştirmeye çalıştım ancak gene aynısı oldu.
Belkide hiç su vermemek lazım.

Kestane neden kuruyor onu hiç anlamadım.

Saygılar...

Eski 04-04-2019, 21:27   #1392
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2019
Arkadaşlar ektiğim domates tohumları 3 gün içerisinde çimlendi toprak üzerinde belirgin hale geldi, 10.günde 6-8 cm arasında boy verdi, şimdi yaklaşık 20. gündeyim ama 10. günden beri hiçbir gelişim göstermedi halen iki yapraklı ince gövdeli dimdik duruyor. Acaba normal mi yoksa ters giden bir şey mi var?

bame Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2019, 21:48   #1393
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bame Mesajı Göster
Arkadaşlar ektiğim domates tohumları 3 gün içerisinde çimlendi toprak üzerinde belirgin hale geldi, 10.günde 6-8 cm arasında boy verdi, şimdi yaklaşık 20. gündeyim ama 10. günden beri hiçbir gelişim göstermedi halen iki yapraklı ince gövdeli dimdik duruyor. Acaba normal mi yoksa ters giden bir şey mi var?
İlk gerçek yaprağı çıkmalıydı, resmini koysaydınız keşke.

Eski 04-04-2019, 21:55   #1394
Yeni Üye

Alıntı:
İlk gerçek yaprağı çıkmalıydı, resmini koysaydınız keşke.
Bugün 20. gün bu halde 10. günden beri aynı

Eski 05-04-2019, 08:59   #1395
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İlk çıkanların boyu uzun; sürekli bahsedildiği gibi boy uzaması çoğunlukla ışığın azlığından olur. Fazla sulama da fidelerin boyunu uzatır ama sizinkilerin toprağı kurumuş gibi duruyor, belki çekimdendir. Fidelerinize, özellikle öğle güneşi direk olmayacak şekilde ışık almalarını sağlayın.

Eski 05-04-2019, 09:40   #1396
Yeni Üye

Alıntı:
İlk çıkanların boyu uzun; sürekli bahsedildiği gibi boy uzaması çoğunlukla ışığın azlığından olur. Fazla sulama da fidelerin boyunu uzatır ama sizinkilerin toprağı kurumuş gibi duruyor, belki çekimdendir. Fidelerinize, özellikle öğle güneşi direk olmayacak şekilde ışık almalarını sağlayın.
Tohumları ektikten sonra bazen her gün bazen de 2 günde bir suladım, toprağı sürekli nemli duruyor, ışık olarak normal oda ışığında duruyor.

Eski 05-04-2019, 18:54   #1397
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Çimlenip topraktan tohumların çıktığı gözleri sık sulamayın, ancak daha topraktan çıkmamış viyol gözleri ıslak değil nemli olmalı. Oda ışığı yetmez, zaten görüyorsunuz yetmemiş, öğle güneşi hariç ışık alacak mümkünse balkona çıkarın, rüzgarlı günlerde fidelerin rüzgardan zarar görmemesi için önlem almalısınız. Tabi dışarı çıkardığınızda çimlenme olmayan gözlerin daha çabuk kuruyacağını gözardı etmemelisiniz.

Eski 05-04-2019, 20:48   #1398
Yeni Üye

Alıntı:
Çimlenip topraktan tohumların çıktığı gözleri sık sulamayın, ancak daha topraktan çıkmamış viyol gözleri ıslak değil nemli olmalı. Oda ışığı yetmez, zaten görüyorsunuz yetmemiş, öğle güneşi hariç ışık alacak mümkünse balkona çıkarın, rüzgarlı günlerde fidelerin rüzgardan zarar görmemesi için önlem almalısınız. Tabi dışarı çıkardığınızda çimlenme olmayan gözlerin daha çabuk kuruyacağını gözardı etmemelisiniz.
Balkona aldım viyolleri bakalım nasıl bir değişim olacak

Eski 14-08-2019, 14:04   #1399
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2019
Nar Fidanı

Merhabalar, ocak ayında çekirdekten bir nar çimlendirdim. Şu an artık ufak bir fidan oldu. Çok ince ve dallanma yapmadan uzayıp yeni yapraklar vermeye devam ediyor. Benim merak ettiğim şey bu durum normal mi yoksa budama vb. bir şey mi yapmam lazım dallanması için?

Eklenen Resimler

spainx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2019, 13:24   #1400
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2019
Merhabalar, yakın bir zaman önce bir internet sitesinden çimlendirme torfu aldım ve elimdeki tohumları çimlendirmeye çalışıyorum. Ne kadar fazla sulamamaya dikkat edersem edeyim toprağın üzerinde fotoğrafta gördüğünüz beyaz mantarlar oluştu. Acaba gazete kağıdından yaptığım kağıt keseler mi neden oldu buna, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

https://eksiup.com/p/9x169763j9ne

https://eksiup.com/p/6h1697767xo9

ilkerbr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2019, 11:23   #1401
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2019
Merhaba. ben de küçük bir saksıda turp yetiştirmeye çalıştırıyorum. Bahçeye ekerken saksıda da deneyeyim dedim. Çenek yapraklarının yanında gerçek turp yaprakları da vermeye başlamıştı ki sirke sineklerini öldüreceğim diye kırıverdim, kopmuş değil ama zarar gördü biri. Diğeri de onu öyle görünce küstü ve yamuldu adeta. Çok üzüldüm. Toprakla destekledim ikisini de fakat tamir süreci nedir turplarda acaba? Kırmızı turp bu arada türü.

arkarianjj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2020, 15:00   #1402
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2018
Merhabalar ben limon çimlendirdim ve biraz büyüdükten sonra teneke konservelere diktim. Geçtiğimiz aylarda bir tanesinin yapraklarında sararma ve kuruma başlamıştı ve artık öldüğünü düşünerek söktüm. Şimdi bir tanesinin yaprağında da gözüktü sararma ve bunun ne seni sizce ne olabilir. Önceden mutfakta petek olmayan cam önünde duruyordu sonra aşırı soğuklardan dolayı oturduğum odanın pencere önüne koydum. İkindiye kadar güneş görüyor.
https://i.imgyukle.com/2020/02/19/nheIUA.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/02/19/nhe5jH.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/02/19/nheCsj.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/02/19/nheaYI.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/02/19/nheHvf.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/02/19/nheL9G.jpg

Yusuf K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2020, 15:04   #1403
Yeni Üye

Normal foto yükledim sanki çok büyük oldu

Eski 20-02-2020, 01:08   #1404
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yusuf K. Mesajı Göster
Merhabalar ben limon çimlendirdim ve biraz büyüdükten sonra teneke konservelere diktim. Geçtiğimiz aylarda bir tanesinin yapraklarında sararma ve kuruma başlamıştı ve artık öldüğünü düşünerek söktüm. Şimdi bir tanesinin yaprağında da gözüktü sararma ve bunun ne seni sizce ne olabilir. Önceden mutfakta petek olmayan cam önünde duruyordu sonra aşırı soğuklardan dolayı oturduğum odanın pencere önüne koydum. İkindiye kadar güneş görüyor.
https://i.imgyukle.com/2020/02/19/nheIUA.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/02/19/nhe5jH.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/02/19/nheCsj.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/02/19/nheaYI.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/02/19/nheHvf.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/02/19/nheL9G.jpg
Suyu azaltın. Toprak drenajını iyileştirmeye bakın. Altları delik değilse delin. Daha steril topraklarla çalışın.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2020, 05:45   #1405
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Suyu azaltın. Toprak drenajını iyileştirmeye bakın. Altları delik değilse delin. Daha steril topraklarla çalışın.
Teşekkür ederim. Altları delik adlında ama altta tabak gibi bir şey olmadığı içi suyun tamamen akıp gideceği kadar fazla su vermiyorum. Alta daha derin bir kap koyup izlemeye devam edeceğim iyi günler.

Eski 23-02-2020, 13:41   #1406
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yusuf K. Mesajı Göster
Teşekkür ederim. Altları delik adlında ama altta tabak gibi bir şey olmadığı içi suyun tamamen akıp gideceği kadar fazla su vermiyorum. Alta daha derin bir kap koyup izlemeye devam edeceğim iyi günler.
Tam bir sulama yapmalısınız. Sulama döngülerinizi alttan su çıkacak şekilde yapmaya çalışın. Yoksa kök kaybedersiniz. Kurudukça aynı işleme devam edin.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2020, 13:09   #1407
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Tam bir sulama yapmalısınız. Sulama döngülerinizi alttan su çıkacak şekilde yapmaya çalışın. Yoksa kök kaybedersiniz. Kurudukça aynı işleme devam edin.
Bugün tam sulama yaptım tüm limonları. Küçük kutuda olanların yapraklarında da solmalar başlıyor gibiydi su zamanı gelmiş olmalı. Su alttan çıkacak kadar suladım ve kalan suyun da akması için bekledim ve tekrar yerlerine koydum. Aslında her Cumartesi düzenli olarak aynı miktarda su veriyordum ama kış aylarında olduğumuz için haftada bir fazla geldi sanırım. Bilgileriniz için ��

cemilsisik beğendi.
Eski 07-03-2020, 21:37   #1408
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2019
Fındık turplarım için ne önerirsiniz?

Arkadaşlar merhaba okul bahçemizde yetiştirdiğimiz fındık turplarının yapraklarında resimde gördüğünüz gibi boşluklar oluştu.Böceklerin verdiği zarar muhtemelen. Ne yapmamı önerirsiniz? Doğal bir ilacı var mı yoksa zirai ilaç mı almalı o zaman hangi ilacı almalıyım ? Son olarak fındık turpları bu kadar mı büyür ? ( ekeli 3 ay oldu)

Eklenen Resimler

TCM beğendi.
kenan gazneli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2020, 08:36   #1409
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ kenan gazneli, elinize sağlık, yaprakları dert etmeyin ürünün hasadını da yapmışsınız zaten ve pek güzel görünüyorlar, daha ne olsun.

kallium beğendi.
Eski 08-03-2020, 10:46   #1410
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2019
Teşekkürler

Alıntı:
@ kenan gazneli, elinize sağlık, yaprakları dert etmeyin ürünün hasadını da yapmışsınız zaten ve pek güzel görünüyorlar, daha ne olsun.
Tcm teşekkür ederim sadece fındık turpu bu kadar mı küçük olur onu bilemedim? Acaba yapraklardaki böceklenmeler mi büyümesini engelledi kafama takıldı.Bir sorum daha olacak bahçede ektiğimiz ürünler için böceklenmelere karşı tavsiye edeceğiniz bir zirai ilaç **** yapabileceğim doğal bir ilaç var mı ?Teşekkürler.

kenan gazneli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024